Најекономично греење и ладење

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.165
Поени од реакции
21.826
Јас многи ги ценам твоите постови, но од ова со прашината, влагата, бактериите и штетните бубачиња нај голем впечаток ми остави ова што го подвлеков.
Многу јасно, тоа што незнам незнам, а кога нешто незнам тогаш логиката работи:). И кога сме кај логиката скоро на секој климатизер како основно средство на одржување се филтрите и внатрешната единица, додека кај ТА такво нешто нема. Ако сакаш отворај и чисти ако не никому ништо( а да ја отвораш ТА печка и да ја чистиш баш и не е лесна работа).Значи има нешто во тие палени филтри освем ако се затнати помалце топло да дува. Ако е само ради тоа најдобро да се извадат, така никогаш нема да се затнат. Но најверојатно има и нешто друго, а тоа друго логично е да се штетните бубачиња кои си најдоја топол дом во филтерот и со циркулацијата на воздухот низ собата ке завршат во твоите бели дробови и ете ти бронхопнеумонија( а да ме вервате ич не е убаво чувството кога имате бронхопенумонија, сум имал знам:().
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Многу јасно, тоа што незнам незнам, а кога нешто незнам тогаш логиката работи:). И кога сме кај логиката скоро на секој климатизер како основно средство на одржување се филтрите и внатрешната единица, додека кај ТА такво нешто нема. Ако сакаш отворај и чисти ако не никому ништо( а да ја отвораш ТА печка и да ја чистиш баш и не е лесна работа).Значи има нешто во тие палени филтри освем ако се затнати помалце топло да дува. Ако е само ради тоа најдобро да се извадат, така никогаш нема да се затнат. Но најверојатно има и нешто друго, а тоа друго логично е да се штетните бубачиња кои си најдоја топол дом во филтерот и со циркулацијата на воздухот низ собата ке завршат во твоите бели дробови и ете ти бронхопнеумонија( а да ме вервате ич не е убаво чувството кога имате бронхопенумонија, сум имал знам:().
Освен ако немаш нешто како Daiseikai што автоматски се чисти..
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Една интересна понуда на квалитетни инвертери.
Мислам дека се поевтини од ‘‘Енергија‘‘ претпоставувам дека се изработени во Тајланд, но сепак квалитетни машини. Иако овие што огласуваат не кажуваат за кои модели се работи. http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1055664?searchID=1056909&Idx=4
Gi razgleduvav cenite pred nekoe vreme na Energija i mislam deka se gore dole isti, kaj nekoi modeli na Avant se poskapi megutoa kaj podobrata inverter Suzumi Plus serija se poniski, imaat stvarno golem izbor, se im e na lager a i uslugata koja ja dobiv bese mnogu profesionalna i na mnogu visoko nivo. Plus mi potvrdija deka se uvoznici za Toshiba i Carrier i spored razgovorite se gleda deka se profesionalci. Sigurno koga bi kupuval tolku skap inverter ne bi zemal od vakvi "servis-majstori" koj denes gi ima a utre gi nema. pozz
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Gi razgleduvav cenite pred nekoe vreme na Energija i mislam deka se gore dole isti, kaj nekoi modeli na Avant se poskapi megutoa kaj podobrata inverter Suzumi Plus serija se poniski, imaat stvarno golem izbor, se im e na lager a i uslugata koja ja dobiv bese mnogu profesionalna i na mnogu visoko nivo. Plus mi potvrdija deka se uvoznici za Toshiba i Carrier i spored razgovorite se gleda deka se profesionalci. Sigurno koga bi kupuval tolku skap inverter ne bi zemal od vakvi "servis-majstori" koj denes gi ima a utre gi nema. pozz
Изгледа дека сепак не се работи за сервис мајстори (од кои веројатно никој не би купил) се работи за фирма Аиркон кои имам впечаток дека незнаат да се презентираат! Сакаат реклама за ‘‘беспари‘‘ те за никакви 50 денари... http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1008413?searchID=3331376&Idx=1
понудата е сепак (и онаа од мајсторите претпоставувам) на Aircon, кои сега велат во цент истите цени и + 7 ГОДИНИ ГАРАНЦИЈА! Машала! http://www.aircon.com.mk/ ако, добро е за потрошувачите! Конкуренцијата ги симнува цените. И новата технологија веројатно!? Редно беше и Енергија да се опамети и да ги спушти цените. До скоро беа единствени со понуда на Toshiba ми се чини!?
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Многу јасно, тоа што незнам незнам, а кога нешто незнам тогаш логиката работи:). И кога сме кај логиката скоро на секој климатизер како основно средство на одржување се филтрите и внатрешната единица, додека кај ТА такво нешто нема. Ако сакаш отворај и чисти ако не никому ништо( а да ја отвораш ТА печка и да ја чистиш баш и не е лесна работа).Значи има нешто во тие палени филтри освем ако се затнати помалце топло да дува. Ако е само ради тоа најдобро да се извадат, така никогаш нема да се затнат. Но најверојатно има и нешто друго, а тоа друго логично е да се штетните бубачиња кои си најдоја топол дом во филтерот и со циркулацијата на воздухот низ собата ке завршат во твоите бели дробови и ете ти бронхопнеумонија( а да ме вервате ич не е убаво чувството кога имате бронхопенумонија, сум имал знам:().
Resenieto e samo klima sto ima opcija za samocistenje, primer kako sto decko77 ti kaza od Toshiba modelite Daiseikai i Suzumi Plus ili bilo koj drug klima ured sto ja ima taa opcija. Mozes i sam da si ja prais taa opcija :) so toa sto posle sekoe koristenje na uredot vo rezim na ladenje (vo leto) ke go ostavas na opcija samo duvanje na 15 min (FAN ONLY) ako ja ima, za da ja isusi vlagata vo vnatresnata edinica. Megutoa koj moze tolku da pazi i da se zamara so tie raboti, zatoa najpametno e da zemes ured sto ja taa opcija i da ne se sekiras za nisto :). pozz
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да прашам.Имам нов стан во кој има инсталирано греење на струја.Па бидејки ние досега во друг се греевме само на дрва,сакам малку совети.дали еподобро да се стави некој тајмер за уклучување на цело греење или се става несто на секој панел.И ако знае некој од каде да го купам тајмерот и колку би чинел..:(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.165
Поени од реакции
21.826
Освен ако немаш нешто како Daiseikai што автоматски се чисти..
Resenieto e samo klima sto ima opcija za samocistenje, primer kako sto decko77 ti kaza od Toshiba modelite Daiseikai i Suzumi Plus ili bilo koj drug klima ured sto ja ima taa opcija. Mozes i sam da si ja prais taa opcija :) so toa sto posle sekoe koristenje na uredot vo rezim na ladenje (vo leto) ke go ostavas na opcija samo duvanje na 15 min (FAN ONLY) ako ja ima, za da ja isusi vlagata vo vnatresnata edinica. Megutoa koj moze tolku da pazi i da se zamara so tie raboti, zatoa najpametno e da zemes ured sto ja taa opcija i da ne se sekiras za nisto :). pozz
Мислам дека поентата ја промашивте.Не беше финтата тоа дека подобро е автоматска или сам ке си ги чистиш филтерите туку дека мора да се чистат. А ако е само до филтрите или прашината која се лепи на нив и ако таа прашина е истата она што ја има во собата тогаш едноставно извадиги и ни чистење ни бутур исто како на ТА печка или на најобичниот калорифер. Но не ќе да е само до прашината, ќе да има и нешто друго што ве спречува да ги извадите.
Е тоа беше поентата на муабетот.
--- надополнето: 25 септември 2012 во 00:55 ---
Сакам да прашам.Имам нов стан во кој има инсталирано греење на струја.Па бидејки ние досега во друг се греевме само на дрва,сакам малку совети.дали еподобро да се стави некој тајмер за уклучување на цело греење или се става несто на секој панел.И ако знае некој од каде да го купам тајмерот и колку би чинел..:(
Многу е битно со колкава моќност е греењето кое сакаш да го контролираш.
Во секој случај имаш две опции.
Ако е за цел стан а сакаш сите да се контролираат од едно место тогаш ти е потребна склопка, тајмер и електричар за да ти ја намести кај сатот( осигурачите) да речиме да ти ја прекинува трофазната струја а не монофазната. Ако те буни ова трофазна е онаа за термопечките и за електричното шпоре или по наши со пет дупки додека монофазна ти е онаа каде што го приклучуваш телевизорот на пример( со две дупки на приклучокот). Е сега електричарот треба да ти ја прекини таа трофазна која во собата се користела за термо печка и обично во сите соби ги има и таа да се командува со склопката и тајмерот. Верувам дека ке те свати што сакаш да направи.
Другата варијанта ти е ако е нешто до кај да речиме 2 киловати да си купиш најобичен тајмер од веро. Има два типа електронски со програматор и механички. Провери на него за колкава снага се предвидени и ако ти бркаат работа можеш на секое грејно тело посебно да му ставиш. И мислам дека не беа нешто посебно скапи околу 400 денари механичките се додека електронските 800 ама не ме држи за збор. Склопката се користи каде е потребно поголема струја да издржи.
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Мислам дека поентата ја промашивте.Не беше финтата тоа дека подобро е автоматска или сам ке си ги чистиш филтерите туку дека мора да се чистат. А ако е само до филтрите или прашината која се лепи на нив и ако таа прашина е истата она што ја има во собата тогаш едноставно извадиги и ни чистење ни бутур исто како на ТА печка или на најобичниот калорифер. Но не ќе да е само до прашината, ќе да има и нешто друго што ве спречува да ги извадите.
Е тоа беше поентата на муабетот.
--- надополнето: 25 септември 2012 во 00:55 ---
Znaci filtrite kaj klima uredite ne se obicni filtri samo za prasina. Da, ja imaat i taa uloga no skoro site od niv se oblozeni so aktiven jaglen, srebro ili nekoi kiselini i drugi sredstva koi gi zadrzuvaat bakteriite, mikroorganizmiite, neprijatniot miris i prljavstinata za filterot i ne dozvoluvaat poveke da kruzat niz vozduhot vo prostorijata. A so funkcijata na samocistenje ne se dozvoluva vlagata koja vo rezim na ladenje se sozdava vo izmenuvacot na vnatresnata edinica da se zadrzuva na uredot pa na toj nacin i da se pravi uslov za razvivanje na mikroorganizmi i bakterii.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Znaci filtrite kaj klima uredite ne se obicni filtri samo za prasina. Da, ja imaat i taa uloga no skoro site od niv se oblozeni so aktiven jaglen, srebro ili nekoi kiselini i drugi sredstva koi gi zadrzuvaat bakteriite, mikroorganizmiite, neprijatniot miris i prljavstinata za filterot i ne dozvoluvaat poveke da kruzat niz vozduhot vo prostorijata. A so funkcijata na samocistenje ne se dozvoluva vlagata koja vo rezim na ladenje se sozdava vo izmenuvacot na vnatresnata edinica da se zadrzuva na uredot pa na toj nacin i da se pravi uslov za razvivanje na mikroorganizmi i bakterii.
добро бе бале... те читам од првиот пост што го пиша за ова... ти ова го нарекуваш самочистење? демек сопствено чистење, сам себе го исчистил?
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
добро бе бале... те читам од првиот пост што го пиша за ова... ти ова го нарекуваш самочистење? демек сопствено чистење, сам себе го исчистил?
Ja ne go narekuvam proizvoditelite na klima uredi taka go vikaat :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
тоа што го читаш во упатството е идиом во англискиот јазик и во буквален превод е самочистење, но во суштина на англиски јазик значи нешто поинаку, односно целосно исушување а не самочистење... кој разбира профи англиски, ке ме свати... а ако некоја наша фирма која се бави со продажба на истите го превела вака исто како ти, посочи ми ја таа идиотска фирма да им идам во дуќан и да им се изнасмеам...

можда и само чистење постои.. на секои 10-15 дена изрипуваат минијатурни кинези фаќаат тоа рачките со метлите и ти ја исчистуваат климата... детално ја изрибуваат... па ако рокнеш 500-600 евра за клима, за тиа пари би требало кинезиве едно 5-6 години да ти го прават тоа... :)
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
тоа што го читаш во упатството е идиом во англискиот јазик и во буквален превод е самочистење, но во суштина на англиски јазик значи нешто поинаку, односно целосно исушување а не самочистење... кој разбира профи англиски, ке ме свати... а ако некоја наша фирма која се бави со продажба на истите го превела вака исто како ти, посочи ми ја таа идиотска фирма да им идам во дуќан и да им се изнасмеам...

можда и само чистење постои.. на секои 10-15 дена изрипуваат минијатурни кинези фаќаат тоа рачките со метлите и ти ја исчистуваат климата... детално ја изрибуваат... па ако рокнеш 500-600 евра за клима, за тиа пари би требало кинезиве едно 5-6 години да ти го прават тоа... :)

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB4QFjAA&url=http://www.toshiba-aircon.gr/technical-library/toshiba-catalogue-2012/at_download/file&ei=AgtkUIzxFKTR4QTVyIDYDQ&usg=AFQjCNFkch15XU6RMBAx2i8DSrGv722DbQ&sig2=_Lb9bOV4S0Wo7Q0Og0mcQw

vidi na strana 17 dole vo Functions kako ja vika opcijata (Self cleaning) i ova e kaj site proizvoditeli na klima uredi sto ja imaat taa opcija. :)

Sega kako ke go prevedes, dali bukvalno dali kako sto e vistinskoto znacenje.... toa e relativna rabota
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
jaс имам клима фероли од групо ферролли продукт. италијански бренд... само чистење врска нема.... ама сушење на ладњакот да... само тоа и го прави...
 
Член од
28 март 2010
Мислења
76
Поени од реакции
11
Конечно се спасивме од топлификација, цела зграда се исклучи така да сега мора да се бара некое чаре. Последната сметка дојде 4.400 ден. за 54 М2 стан, кога на тоа ќе се додаде и струја за подстаниците ќе дојде и повеќе од 5.000 ден. месечно во грејна сезона. И јас сакам да останам на парно и го грејам цел стан без да му ја мислам ама што е многу многу е, последната грејна сезона од 72 стана останавме само 15-ина и сметките драстично се зголемија.
Е сега што чаре да се најде (за 3 соби), дрва не доаѓа во предвид (треба некој да ги мкне до 5-ти спрат и малце е повалкано), дома две мали деца, панелки? грејачи за во парно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom