Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Pa nisto ne im fali i na niv i taka site se vo isti kos,lepenka ko lepenka.
Ostaj ti lepenki....toa e visa matematika za tebe i za toj kolegata tvoj @SBEPMKD.
Eve ti nudam dve klimi primer...ednata e na energetska so 7.2 drugata so 6.2, koja gree poefikasno sto mislis ?
30min pominaa, kolku vreme ti treba za odgovor, пак 2дена ке те нема? ova u gluvo doba noci da te razbudat treba da ti e jasno...na eurovent pobaraj :D
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Помина повеќе од еден час :):D
Ти лепи кога ке си одиш вратата затворија да не не дува промаја останативе...ако ме разбираш... извини вака на македонски што ти пишувам може не разбираш ;)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Троши околу 250W јер тогаш компресорот е ограничен на одредена снага која е помала од максималната и неврти/нетроши над тоа ограничување.
Тогаш нормално дека не се води по сонда температурна кога е ограничена у снагата/обртаите/потрошњата.
И има повеќе сетирања немора да е на 250w, има и на 130w има и на 500w...како кое затреба ;)
И ништо чудо невидено, кај јапанките (не кај сите) има такви Екомодови со кој се ограничува компресорот испод максималната снага, пак зависно од марка и модел, некои имаат некој немаат таква опција и обично се поскапите, а у Грее секоја има, и најефтината :)
Одлична опција, според мене треба секоја клима да ја има оваа функција и тоа не во скриено мени, туку нормално со подесување преку далинско. Оваа функција е многу добра во овие преодни периоди кога климите работат како он/офф. Еве пример кај мене, користам Даикин ФТФХ50А и во овој период секогаш ми е уклучен еко мод, зададена 22 и пак оди до 24 степени. Кога би ја имал оваа опција би задал фиксни 300 вати и нека пичи.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Да ве поздравам... кај LN изгледа нема потреба од такви функции да штелувам ручно фреквенции на компресор ;)

MitsuLN35 е во горен спрат 65м2 сите врати отворени... поставена на 22С се ауто.... температурите изедначени не се осеќа дека клима работи.
GreeHansol12 е во Downstairs (долу во летна кујна / привремено канцеларија) од 17м2 поставена на 21С и 2/5 фан.... температурата игра горе-долу со 2 степени пошо работи он-офф.

Temps-65m2+17m2.png

MitsuLN35-65m2.png

GreeHansol12-17m2.png

IMG_1853.PNG IMG_1854.PNG

Пролетва го реновирав спратот, ставив втора клима, досменив дограма во сите соби и ставив изолација на надворешните ѕидови и плафоните :)
So far so good...
Втората Мицу AP25 сеуште немало потреба да се користи.... веројатно кога ќе паднат во минус надворешните.....
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Кај мене двате клими работат веќе еден месец и ништо не мерам. Доволна ми беше една зима. Ги дадов мерачите на пријател кој има 3 Gree Viola. Никогаш не бил заинтересиран за мерење, а уредите се купени одамна, можеби пред 7-8 години и е презадоволен од нив. Но, слушајќи ме, ми зеде 2 мерачи. Gre Viola се спушта на 260-300w без проблем и работи многу добро. Со нив грее околу 80 метри во куќата, дури и кога беше -20 немаше проблем а и на +10 надворешна температура во преодни периоди. Viole работат многу културно. Што е тоа зошто луѓето денес се жалат на нивнате клими ? Испада дека тие постарите модели работат подобро и покултурно од новите
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.721
Поени од реакции
4.053
E pa toa e ona sto se trudam da go objasnam,deka pri samoto pretvaranje od AC vo DC napon imame gubitoci(normalno ako me pratis od porano).Toa e znak na nekvaliteeten pretvoruvac,baska od sklopot za invertiranje.
E sega kaj ponekvalitetnite klimi imame i pogolemi gubitoci i poveke od 20%.Taka da klimata moze da trosi 1000W AC napon ama mozi da se pretvorat efektivni da recime 800w DC napon.E sega toj 800w go koristime za rabota na kompresorot,i ostanatata elektronika. Nekoj mislat deka e samo 2%,mozi ama samo kaj nekoj kvalitetni pretvaraci.
Zamisli si isto kako kaj napojuvanjata za kompjuterot.Imame napojuvanja evtini primer 700w ke potrosat a ke dadat 350w DC,znaci 50% efikasnost.
Ama ima i sertificirani napojuvanja , primer so 80% pa 85 brozna,pa silver do 90% pa gold poveke od 90%,pa platinium so preku 95% efikasnot.
Na elektronikata nikoj ne obrnuva vnimanie.
Taka da i kaj invetrotite startnata efikasnost e vazna.
Mozi da ispadni edna obicna AC klima so isti medium ,da e poefikasna od nekvaliteten inverter,so slaba elektronika (napojuvanje),a da bide i toj so isti medium,isti izmenuvaci,potpolno sve isto.
Na ova nikoj ne razmisluva.
Zatoa ima i inverteri so poslaba i podobra efikasnost,zatoa go barame COP.
Toj e najdobriot implikator za efekasnost na uredot.COP,COP COP.......
A da gi potkrepiš brojkive so nešto, nakoja studia, napis, bilo što bi bilo epten ubavo. Baš bi sakal da se uveram i samiot.
Nevržano za klimive, daj kolku "troši" AC/DC so transformator, pa ovie tkn "čoper" ispravljači bez trafa samo so malo visokonaponsko trafo.....kolku energija se gubi na invertorsko upravuvanje na motorite itn.
Se nadevam deka znaeš deka tuka disipacijata ili rasturanjeto na el. energija se pretvara vo toplina. Po tvoe ako se soberat 20% od ispravuvačot i 20% od invertorot i 10% tamu vamu od elektronikava ispađa 50% (znam deka ti se meta sekogaš kilavive kinezi, a tie siroti go napravija prviot avtomobil na baterii što leta i se vozi po pat) ili 500 W ako meračot pokažuva 1000W odat vo nepovrat. Se nadevam znaeš kolkav ladnjak će treba za ovaa disipacija za ladenje na elektronikata.
Eve neka bidat i vkupno 20% koga 3.5-ka vleče normalno 1500 W, 300W e epten golemo rasturanje koe treba da se odvede od uredot, a toa e eden sosema soliden greač ruček da svariš!
Ova e moe skromno mislenje, čekam da me razuveriš so dokazi.
Ušte nešto, nema da se ubeduvam so tebe koj e vo pravo..... ako ne ponudiš dokazi za napišanoto će znači deka si pogrešil nešto. A ako si vo pravo će ti čestitam tuka javno.
P.S. samo ne se ubeduvaj so mene te molam.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Сликнав од долна страна надворешната единица на телефункенот 7ца пред некое време некој спомна ако можам да ја сликнам.Нарачав мерач кога ќе стигне ќе пуштам и слики од потрошувачката.
IMG_20221109_111528.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.200
Поени од реакции
5.109
Gree најдобри се?
Najdobri se Mitsubishi Panasonic Fujitsu Hitachi LG Carrier Daikin no se mnogu poskapi od kineskive klimatizeri zatoa koj nema budzet za najdobrite klimatizeri togas odbira od kineskite brendovi od kineskive klimatizeri najdobri se Midea Vivax Haier tie se Best Buy
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Ostaj ti lepenki....toa e visa matematika za tebe i za toj kolegata tvoj @SBEPMKD.
Eve ti nudam dve klimi primer...ednata e na energetska so 7.2 drugata so 6.2, koja gree poefikasno sto mislis ?
30min pominaa, kolku vreme ti treba za odgovor, пак 2дена ке те нема? ova u gluvo doba noci da te razbudat treba da ti e jasno...na eurovent pobaraj :D
Kaj najde na polnoka prasanje.
Pa zaspav,obavezi,rabota.
Pa tesko na onaj sto izbira klimatizer preku energetska nalepnica.
Na Gree amber premium,i vo Bitola i Atina enrgetskata nalepnica e isto.Da bese vo red so energetskite nalepnici nema da postoese eurovent.
Da bidam iskren nikogas ne sum im obrnal vnimanie nitu pak znam,nitu gi pratam i ne me interesiraat.Ne gi zemam kako vistinski i verodostoen pokazatel.
Sto znam mozi gresam,ama stvarno ne me interesiraat,a pak ona so produc fise uste pomalce,pa dopolnitelni greaci.Za mene e glupost.
Eve eden konkreten primer.
Tvojata Amber premium,Tol -10 ima 3kw so COP 1,9 po eurovent,i cim e na eurovent e edna od podobrite.
A mojata 24 Toshiba shorai na -10 ima 2,9kw so COP 2,7 znaci e mojava 40% poekonomicna na -10c.
A zamisli i dvete se A+ klasa,koj ne znae ke si pomisli deka se isto stedlivi.Toa e dokaz deka so energetskata nalepnica mozam da si go izbrisam nosot.
Znaci za mene e samo euovent relevanten.
Toa e jas sum toj taka gi tolkuvam rabotite,a mozda i gresam.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.200
Поени од реакции
5.109
Vivax - Midea imaat Eco Mod za zasteda toa e toj prav mod za ekonomicnost na sekoj INVERTER so aktiviranje na Eco Mod klimatizerot raboti najekonomicno so pomos na senzorite vo klimata a ne Test Mod-ovi kako kaj Gree so fiksni podesuvanja bez koristenje na senzorite na INVERTER-ot znaci pravilen Eco mod za zasteda kako sto ima Toshiba ima i Midea i Vivax






 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Aj zdravo decki, se nadevam vi teknuva na mene:)
Haier tundra 5.5:)
Klimata si bese top do pred letovo, od koga pocna da mi tece vnatresnata i utvrdivme deka e celosno ispukana plastikata:( ne znam pricina:(
Probuvav so majstori da ja zalepime, ama kratko traese, toplo ladno si go prai svoeto, pak ispuka…
Aj prvo da prasam dali moze nekoj da najde vnatresna edinica bez elektronika, dali nova dali polovna ama zdrava!
Se nadevam deka kje ja sredam starava, zaso na gladno da se ispukam 50k za nova malce potesko:(
Pozz i sekoe dobro!:)
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Aj zdravo decki, se nadevam vi teknuva na mene:)
Haier tundra 5.5:)
Klimata si bese top do pred letovo, od koga pocna da mi tece vnatresnata i utvrdivme deka e celosno ispukana plastikata:( ne znam pricina:(
Probuvav so majstori da ja zalepime, ama kratko traese, toplo ladno si go prai svoeto, pak ispuka…
Aj prvo da prasam dali moze nekoj da najde vnatresna edinica bez elektronika, dali nova dali polovna ama zdrava!
Se nadevam deka kje ja sredam starava, zaso na gladno da se ispukam 50k za nova malce potesko:(
Pozz i sekoe dobro!:)
Tuka Najubav e zadolzen za popravka na negovite top brendcinja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom