Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Eve amberot i na 150w moze, i toa so xx cadovi si tera....
Во тестерски мод? DeltaT колку има, 2C?

Druze, slusaj/citaj vaka, ne me zamaraj so bezvredni raboti, eden den sloboden jas ke sum staval meraci/ne 1 tuku 2 pa brzina izduv... bla/bla....
Ti citas gledas deka klimata od 00 do sega 14, 30h,potrosila 3,3kwh podeligi so 14casa,i ke vidis prosek temperaturata ja gledas 23° i neme davi veke, ne pisuvav namerno bidejki kako i site ostanati vo Mk, za vlakno ke se fajkate, a nemam ni vreme ni nervi,
Sakas od evn ke ti pustam ovaa god, kolku sum plajkal pa presmetaj si kop/mop/op i sto sakas dr, Ok?
Јас сум на форумов член веќе 4 години од 2018... от тогаш те памтам со истиве фори, ќе се уклучиш да се испофалиш со слика-две и кога ќе те прашаат за COP или видео да направиш одма немаш време многу работиш немаш нерви кој ќе снима вао вао...
И пак цела вречер ќе ја преседиш расправаќи се на форумов.

steta sto kaj mene sp3s otkaza, pa morav so smart plug, i nemam ovaa kriva da ja vidi ama eve ja kaj @Strelec toa e toa istata e ...
Дан ти забегва амберот :)
Тоа sp3s до 3.5kw потрошувач крепи...
Ја ги имам 5 парчина веќе 3 години... сите си се океј.

me nervira sto tvrdat vo januari so 200w im bilo +22 i bilo pretoplo odlicno, po kratki rakavi se setale niz doma mislam na ovie so ovie japonskiTe
Зошто да те нервира.
Не може преку ден ако е сочнево и доволно топло за да се седи на тераса ама внатре сепак климата за да оджува троши 200w со ниска модулација.
Дека Грее во такви ситуации работат он-офф 15 минути дувни па изгаси 3 саата.

Nas ne interesira COP,ostaj ti kolku si potrosil.Ralzicni prostori pogresni sliki.
Да ми ти е алал!

Modulacijata so godini ja pljukavte na Gree baravte niska modulacija ete i nea ja dobivte, pokazano dokazano so sliki.
E sea modulacijava na Gree ispagja podobra i od onaa na Mitsubishi :)
Уште да се докажуваше модулацијата со слики.
DeltaT шо беше то?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Во тестерски мод? DeltaT колку има, 2C?


Јас сум на форумов член веќе 4 години од 2018... от тогаш те памтам со истиве фори, ќе се уклучиш да се испофалиш со слика-две и кога ќе те прашаат за COP или видео да направиш одма немаш време многу работиш немаш нерви кој ќе снима вао вао...
И пак цела вречер ќе ја преседиш расправаќи се на форумов.


Дан ти забегва амберот :)
Тоа sp3s до 3.5kw потрошувач крепи...
Ја ги имам 5 парчина веќе 3 години... сите си се океј.


Зошто да те нервира.
Не може преку ден ако е сочнево и доволно топло за да се седи на тераса ама внатре сепак климата за да оджува троши 200w со ниска модулација.
Дека Грее во такви ситуации работат он-офф 15 минути дувни па изгаси 3 саата.


Да ми ти е алал!


Уште да се докажуваше модулацијата со слики.
DeltaT шо беше то?
Site ti pokazaa kolku im e potrosuvackata, zemi togas sam racunaj COP.
Nemaat vreme site da crtat grafikoncinja, da pletat salcinja, lugeto se zadovolni so potrosuvackata… sto e najbitno.
Lazete se na drugion forum, samo sto tamu drugi soveti delite koga nekoj reagira deka preporacanite klimi od “vas strucnjacite” ne se ok.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Еве и видео репорт од денешна потрошувачка и модулацијата на GREE No.1!
За вкупно 21час работа без ниедно гасење! вкупно потрошени 5,24kwh од 00:21ч, вчерашна потрошувачка е 5,79kwh за 24ч ..... до крај на денов 07.11.2022 ке биде нешто под 6kwh вкупна потрошувачка за 24часа....и за 23.8степени внатрешна температура поефтино здравје.

Ова не е за пофалба. Нема простор кој функционира вака со топлински загуби никаде на планетата. И ноќ и ден исти загуби :). Земјата се врти околу сонцето :) Исто така, ако клима не ги следи загубите на топлина, туку секогаш работи исто, воопшто не е добра. Ниту еден вистински инвертер не работи вака. Така работат, на пример, кварцните грејачи од 250 w, инвертер не.
Фала и за ова :)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Ова не е за пофалба. Нема простор кој функционира вака со топлински загуби никаде на планетата. И ноќ и ден исти загуби :). Земјата се врти околу сонцето :) Исто така, ако клима не ги следи загубите на топлина, туку секогаш работи исто, воопшто не е добра. Ниту еден вистински инвертер не работи вака. Така работат, на пример, кварцните грејачи од 250 w, инвертер не.
Фала и за ова :)
Тестерски мод.... не ги прашува сензорите.... работи по зададени критериуми за тест и тоа е тоа....
Може и да е корисно не викам не.... ако задоволува потреби ете ќе му се најде на некој.
Само дали е ефикасно, дали воошто дава топлина кога работи онака.... да не има само 2С deltaT.... као тој Хансолот што работеше со 100w и 24С издув.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.201
Поени од реакции
5.109
Цените за монтажа како се движат?
Neznam kolku e sega no sigurno e okolu 5.000 Denari ( sega se e pokaceno zatoa najdobro prasaj vo Setec za montaza na 3.5 kw INVERTER )
Setec TEL: 02 2-454-211
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Тестерски мод.... не ги прашува сензорите....
Може и да е корисно не викам не.... ако задоволува потреби ете ќе му се најде на некој.
...
Се ми е јасно. Корисно е за производителот и продавачите. Клима од 1000е се тестира бесплатно од страна на купувачи.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Тестерски мод.... не ги прашува сензорите.... работи по зададени критериуми за тест и тоа е тоа....
Може и да е корисно не викам не.... ако задоволува потреби ете ќе му се најде на некој.
Само дали е ефикасно, дали воошто дава топлина кога работи онака.... да не има само 2С deltaT.... као тој Хансолот што работеше со 100w и 24С издув.
24ц, а колку е во собата? Вртат само вентилаторите значи?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Vi dadov super sovet, lazete se na drugiot forum, ama tamo izgleda im stana jasno se i nikoj ziv ne pisuva, koi prozirni japanki ste…..hahaha
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
@Sv B
Јapanki работат поинаку. Инвертери се и на 15 и на -15.
Претпоставувам дека овде разговараме како работи кој инвертер. Како можеме да разговараме за тоа, кога некој пишуваат дека климата не се исклучувала цел ден и ноќ и постојано троши 250w. На ова топло време. Без да се каже дека тоа е фиксен режим без мерење на температурата, и дека не е режим на инвертер. Еедноставно навредува интелигенција.
Па, фиксните уреди се исклучуваат преку нивниот сензор, а камоли инвертерите.
Нон-стоп само полуинформации, никогаш целосни и точни информации.
Вие на оваа тема само ги одвраќате клиентите и ништо повеќе.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
24ц, а колку е во собата? Вртат само вентилаторите значи?
E pa toa e ona sto se trudam da go objasnam,deka pri samoto pretvaranje od AC vo DC napon imame gubitoci(normalno ako me pratis od porano).Toa e znak na nekvaliteeten pretvoruvac,baska od sklopot za invertiranje.
E sega kaj ponekvalitetnite klimi imame i pogolemi gubitoci i poveke od 20%.Taka da klimata moze da trosi 1000W AC napon ama mozi da se pretvorat efektivni da recime 800w DC napon.E sega toj 800w go koristime za rabota na kompresorot,i ostanatata elektronika. Nekoj mislat deka e samo 2%,mozi ama samo kaj nekoj kvalitetni pretvaraci.
Zamisli si isto kako kaj napojuvanjata za kompjuterot.Imame napojuvanja evtini primer 700w ke potrosat a ke dadat 350w DC,znaci 50% efikasnost.
Ama ima i sertificirani napojuvanja , primer so 80% pa 85 brozna,pa silver do 90% pa gold poveke od 90%,pa platinium so preku 95% efikasnot.
Na elektronikata nikoj ne obrnuva vnimanie.
Taka da i kaj invetrotite startnata efikasnost e vazna.
Mozi da ispadni edna obicna AC klima so isti medium ,da e poefikasna od nekvaliteten inverter,so slaba elektronika (napojuvanje),a da bide i toj so isti medium,isti izmenuvaci,potpolno sve isto.
Na ova nikoj ne razmisluva.
Zatoa ima i inverteri so poslaba i podobra efikasnost,zatoa go barame COP.
Toj e najdobriot implikator za efekasnost na uredot.COP,COP COP.......
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
@Sv B
Јapanki работат поинаку. Инвертери се и на 15 и на -15.
Претпоставувам дека овде разговараме како работи кој инвертер. Како можеме да разговараме за тоа, кога некој пишуваат дека климата не се исклучувала цел ден и ноќ и постојано троши 250w. На ова топло време. Без да се каже дека тоа е фиксен режим без мерење на температурата, и дека не е режим на инвертер. Еедноставно навредува интелигенција.
Па, фиксните уреди се исклучуваат преку нивниот сензор, а камоли инвертерите.
Нон-стоп само полуинформации, никогаш целосни и точни информации.
Вие на оваа тема само ги одвраќате клиентите и ништо повеќе.
Хахаха каква урамниловка направи научников, демек само "јапанец" да е и немало да работи како Он/Офф хаха...па да бвеше така и они немаа да имаат разни модели и цени pa и моулации и капацитети ;)
И баш ме интересира на твојата јапанка клима каде пишува модулацијата која е, кај го пишува тоа?

Модулација по форуми се чита од искуство од корисници, а таму видиш и модел од средно/висока класа, јапанецот твој Митсубиши SF работи како Он/ОФФ.
Графиков падни/стани za скупа играчка ;)
asdada.png
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Хахаха каква урамниловка направи научников, демек само "јапанец" да е и немало да работи како Он/Офф хаха...па да бвеше така и они немаа да имаат разни модели и цени pa и моулации и капацитети ;)
И баш ме интересира на твојата јапанка клима каде пишува модулацијата која е, кај го пишува тоа?

Модулација по форуми се чита од искуство од корисници, а таму видиш и модел од средно/висока класа, јапанецот твој Митсубиши SF работи како Он/ОФФ.
Графиков падни/стани za скупа играчка ;)
Прегледај го приврзокот 352148
Бог да чува. Сигурно и ти не веруваш на овој графикон.
Те фатија во лага , и оп митсубиши графикон од Али експрес вадиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom