Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Бог да чува. Сигурно и ти не веруваш на овој графикон.
Те фатија во лага , и оп митсубиши графикон од Али експрес вадиш.
Митсубиши ли е или кварцна од 500W што пола ден седи искључена t.e ОФФ па потрошила 250w на час :) а пази скупа јапанка е ова, не е кинез :)
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Митсубиши ли е или кварцна од 500W што пола ден седи искључена t.e ОФФ па потрошила 250w на час :) а пази скупа јапанка е ова, не е кинез :)
Мене повеќе ме интересира, дали навистина Gree No.1 работи 21 час со 250 вати фиксна потрошувачка?
На температура од 15 степени ден, и 5 степени ноќ , таа фиксно троши?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Мене повеќе ме интересира, дали навистина Gree No.1 работи 21 час со 250 вати фиксна потрошувачка?
На температура од 15 степени ден, и 5 степени ноќ , таа фиксно троши?
Троши околу 250W јер тогаш компресорот е ограничен на одредена снага која е помала од максималната и неврти/нетроши над тоа ограничување.
Тогаш нормално дека не се води по сонда температурна кога е ограничена у снагата/обртаите/потрошњата.
И има повеќе сетирања немора да е на 250w, има и на 130w има и на 500w...како кое затреба ;)
И ништо чудо невидено, кај јапанките (не кај сите) има такви Екомодови со кој се ограничува компресорот испод максималната снага, пак зависно од марка и модел, некои имаат некој немаат таква опција и обично се поскапите, а у Грее секоја има, и најефтината :)
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Троши околу 250W јер тогаш компресорот е ограничен на одредена снага која е помала од максималната и неврти/нетроши над тоа ограничување.
Тогаш нормално дека не се води по сонда температурна кога е ограничена у снагата/обртаите/потрошњата.
И има повеќе сетирања немора да е на 250w, има и на 130w има и на 500w...како кое затреба ;)
И ништо чудо невидено, кај јапанките (не кај сите) има такви Екомодови со кој се ограничува компресорот испод максималната снага, пак зависно од марка и модел, некои имаат некој немаат таква опција и обично се поскапите, а у Грее секоја има, и најефтината :)
Јас пак не разбирам што се добива со оваа опција? На термо, панелка, греалка, шпорет на дрва , разбирливо ми е да има ваква опција. Дали на еден греач, или две дрва ќе ставам.
Ама клима инвертер треба да работи според зададената температура.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Јас пак не разбирам што се добива со оваа опција? На термо, панелка, греалка, шпорет на дрва , разбирливо ми е да има ваква опција. Дали на еден греач, или две дрва ќе ставам.
Ама клима инвертер треба да работи според зададената температура.
Извини ама зошто си на темава толку активен, на клима се грееш ?
Гледам спомнуваш дрва, панелка, термо , мислиш вицкаст си или што ?
Стави два греача у ќумбето ко си вицкаст вицкасто ке ти одговорам
Ако си на клима и ако е некоја што ТИ ја препорачуваш сними ја бре брате која модулација има твојата и не го дрви.
А дека Не разбираш јасно е, ама ја биро за информации не сум да ти одговорам на све што ти неразбираш
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Извини ама зошто си на темава толку активен, на клима се грееш ?
Гледам спомнуваш дрва, панелка, термо , мислиш вицкаст си или што ?
Стави два греача у ќумбето ко си вицкаст вицкасто ке ти одговорам
Ако си на клима и ако е некоја што ТИ ја препорачуваш сними ја бре брате која модулација има твојата и не го дрви.
А дека Не разбираш јасно е, ама ја биро за информации не сум да ти одговорам на све што ти неразбираш
Што е предноста во ова , можеш ли да ми објасниш, ти како продавач, јас како купувач. Што добивам јас како корисник?
Јас разбрав дека треба ако ми е топло во соба да ја наштелувам на 250 вати да троши, ако ми е ладно да ја наштелувам 1 киловат да троши.
Сигурно нема со 250 вати фиксна потрошувачка , 21 саат работа ,ќе загрее соба.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
....
И ништо чудо невидено, кај јапанките (не кај сите) има такви Екомодови со кој се ограничува компресорот испод максималната снага, пак зависно од марка и модел, некои имаат некој немаат таква опција и обично се поскапите, а у Грее секоја има, и најефтината :)
Али сите јапанките работат барем на 300w и ја мерат температурата. :). Екомодови се непотребни. Кој црн екомод :). Од кога се компресорскиот тест повикува екомод.

Екомод е името за специфичната работа на уредот. Но комплетна работа. Замислете модерен премиум Мерцедес, со автоматски менувач, кој има еко режим за возење (а секој модерен автомобил има еко ), но го врти моторот во тој еко само со 1000 вртежи во минута. Не може 800 или 1500 или 2500, само 1000. :). И кога е во тој еко, менувачот не работи. Само во прва се вози нон-стоп. :). Бетониран во прва. И така цел ден се вози во прва :). Одиш и во салон и продавачот објаснува дека колата има супер еко , но не ти кажува дека тогаш не работи автоматскиот менувач, ниту еден сензор на автомобилот...супер :)


Претпоставувам дека секој клима уред во 21 век треба да има мерење на температурата, барем премиум модели :).
Но, некои се чини дека имаат концепт од 1950-тите. Да поврзеш ардуино на тој премиум Amber , ќе направиш подобар софтвер.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Што е предноста во ова , можеш ли да ми објасниш, ти како продавач, јас како купувач. Што добивам јас како корисник?
Јас разбрав дека треба ако ми е топло во соба да ја наштелувам на 250 вати да троши, ако ми е ладно да ја наштелувам 1 киловат да троши.
Сигурно нема со 250 вати фиксна потрошувачка , 21 саат работа ,ќе загрее соба.
Еве те лајкнал колегата @filipinec тој кутриот ни телефонот неможе да го најде 2 дена да пушти слика овде на темава, изгледа у Тумач Снова највише се разбира, на сон мери и потрошња и модулација :pos:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Али сите јапанките работат барем на 300w i и ја мерат температурата. :). Екомодови се непотребни. Кој црн екомод :). Од кога се компресорскиот тест повикува екомод.

Екомод е името за специфичната работа на уредот. Но комплетна работа. Замислете модерен премиум Мерцедес, со автоматски менувач, кој има еко режим за возење (а секој модерен автомобил има еко ), но го врти моторот во тој еко само со 1000 вртежи во минута. Не може 800 или 1500 или 2500, само 1000. :). И кога е во тој еко, менувачот не работи. Само во прва се вози нон-стоп. :). Бетониран во прва. И така цел ден се вози во прва :). Одиш и во салон и продавачот објаснува дека колата има супер еко , но не ти кажува дека тогаш не работи автоматскиот менувач, ниту еден сензор на автомобилот...супер :)


Претпоставувам дека секој клима уред во 21 век треба да има мерење на температурата, барем премиум модели :).
Но, некои се чини дека имаат концепт од 1950-тите. Да поврзеш ардуино на тој премиум Amber , ќе направиш подобар софтвер.
Ikaj mene ima eko mod na 50%,75%,100% ama mozam senzorite si rabotaat,i seto toa go opisuva vo upatstvoto za rabota,seto toa go dozvoluva proizveduvacot,i ne vlijae na nekoj nesakani posledici po klima uredot.Temperatura,brzina na ventilator mozis da si steluvas kako sakas.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Ikaj mene ima eko mod na 50%,75%,100% ama mozam senzorite si rabotaat,i seto toa go opisuva vo upatstvoto za rabota,seto toa go dozvoluva proizveduvacot,i ne vlijae na nekoj nesakani posledici po klima uredot.Temperatura,brzina na ventilator mozis da si steluvas kako sakas.
Тоа е еко. Се разликува од производител до производител, но на него се заснова целиот концепт за ограничување на горниот оптоварување за компресорот. Под тоа долниот опсег работи автоматски. Сите сензори работат, уредот нормално го менува бројот на вртежи...
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.159
Поени од реакции
2.183
Еве те лајкнал колегата @filipinec тој кутриот ни телефонот неможе да го најде 2 дена да пушти слика овде на темава, изгледа у Тумач Снова највише се разбира, на сон мери и потрошња и модулација :pos:
Aaa,ne ke te ostavam da me smestis vo grupata na dilercina na klimi.Samo ne mozis da otkrijas koj klimi gi dilam:misticen:.
Mozi ke dojdi Zlate i ke prajme nekoja ZLATKOVENT.
Tebe kamercinta ti se so slaba rezolucija slabo ti odi deltaT.:гик:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Ikaj mene ima eko mod na 50%,75%,100% ama mozam senzorite si rabotaat,i seto toa go opisuva vo upatstvoto za rabota,seto toa go dozvoluva proizveduvacot,i ne vlijae na nekoj nesakani posledici po klima uredot.Temperatura,brzina na ventilator mozis da si steluvas kako sakas.
Tвојата малку и скапичка беше нели 115.000den, а од што не влијае има 3г гаранција или 2беа ти си знаеш
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Еве те лајкнал колегата @filipinec тој кутриот ни телефонот неможе да го најде 2 дена да пушти слика овде на темава, изгледа у Тумач Снова највише се разбира, на сон мери и потрошња и модулација :pos:
Батали филипинец, тебе те прашав што добивам како потрошувач, корисник со оваа опција? Модулација, помала потрошувачка, повеќе топлина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom