Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
А еве како изгледат моево после 4 години....Прегледај го приврзокот 326842
Автоматски споено мислење:


Абе не ми требет филтри, ова платново ми требит само да го сменам...
Остај ти само платно дел ти требит....900ден е платното-филтеро и ги имат...утре мож поскапи ке бидат штом ги немат другиве ;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
80+k za klima neznam koj bi dal, osven taze registriran reklamer pred 60 minuti ;)
Или некој еднаш прегорен со чкарт кинезарија.

AP i HR se proizvodi Made in Turkey....i so Kinezki kompresori sto e blamaza nevidena za nesto da se prodade x pati poskapo pod lazna etiketa deka se Japanci.
Точно, ниските серии се произведени турција... ама тоа не значи дека се чкарт како некои...
Види си го пак видевцето од Мицу HR35 кај што си вези со 270w што го споделив пред некој ден .... кога тоа од кинез кинез?
Еве 3.5ка Мицу HR... моментално со цена од околу 40.000 работи со испод 300w на греење.
Еве уште едно видевце.... почнаа и други луѓе да мерат и споделуваат... изгледа допрва ќе се гледаат разликите...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Остај ти само платно дел ти требит....900ден е платното-филтеро и ги имат...утре мож поскапи ке бидат штом ги немат другиве ;)
Не му сугерирам ништо на Фикше, а ете и баш ми е мило што некој продава и такви потребштини!
Јас не би дал 900 за тоа сунѓерче(буквално).
Ко воли нек изволи!
Мене ваздушниот филтер на колата ми е толку пари, и тоа оргинал!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ако гледаме низ твоја призма.... цената на чинење на еден клима уред треба да е поради цената на чинење на употребените делови а тука очигледно кинеските или попрецизно Грее имаат најмногу со што да се пофалат!
Ама ете кога ќе споредиш перформанси.... има очигледна разлика.

И сеа... во што е разликата? Во електрониката.... колку чинат неколку грамови пластика?
А колку чини дво-редниот или тро-редниот изменувач во Амберите или У-крауните?
Големината на компресорите?

Најскапиот модел на Грее u-crown.... кој го продаваа 72.000 за 3.5ка не умее да симни потрошна испод 500w на греење!
5ката ја продаваат 90.000.... еееј поскапо и од повеќето од Јапонските 5ки.

Од друга страна.... и најевтините модели на Јапонските брендови успеваат да работат со ниска модулација.

Еве 3.5ка Мицу HR... моментално со цена од околу 40.000 работи со испод 300w на греење.


Па изгледа држи вода приказната... и тоа копирањето не е толку лесно.
Пак лепено сечено видео на 7/8 секунда за што авторот што се потпишал требал добро да размисли колку е све тоа легално
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Пак лепено сечено видео на 7/8 секунда за што авторот што се потпишал требал добро да размисли колку е све тоа легално
За вас продавачите и зум-оут е лепено сечено :D
Свашта ќе тропнеш само да се скрене внимание...
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Остај ти само платно дел ти требит....900ден е платното-филтеро и ги имат...утре мож поскапи ке бидат штом ги немат другиве ;)
Сакаш да ми кажиш дека ова парченцево шо е 18х5 цм е 900 денари или не се разбираме?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.243
Па не ме чуди да се рипнати цените.
Туку ме чуди ова “плус 500 ден за копање од метар.”
Ти водовод, канализација, струја? Што пушташ? Кај ќе одат цевките што треба копање?
Ќе бидат вкопани во зидот внатре 7 метри, вкупна цена 1400 ден, за цефки и копање од метар.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Za kolku toa Malku e poslab?
Ajde vo brojki kazi kolku e toa.
Ako se 1800w malku za tebe ne gi lazi drugite, sporedbata FTXC-C so drugiot model FTXF-A nema vrska osven sto na cena gi sankaat pomodarive sto obicat Dajkun deka za ista cena deka se za "malku" razlicni ;)
Прегледај го приврзокот 324939
@Strelec Ziv i zdrav da si! Kapa dolu! I mene mi ja ponudija ovaa varijanta za prijatel! Cekajte rekov da vidime sto ima, kako ima od performansi! I dojdov do istiov eurovent podatok deka na -7 e skoro 2kw poslaba, a istotaka ne e made in CZ, tuku made in Indonesia ako ne se lazam! Taka da @alek_jov ako zemate Daikin do 70 000 zemete ja FTXF50A/RXF50B od moe iskustvo vi kazuvam. Jas ja imam doma veke 3 zimi pominav so nea. Pozdrav!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Ќе бидат вкопани во зидот внатре 7 метри, вкупна цена 1400 ден, за цефки и копање од метар.
Не знам Баки за ова…
Ја не би укопувал толку метра цевки. Разбирам и естетика и се, ама 7 метра…
Не бива ли однадвор да се извртат?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.243
Не знам Баки за ова…
Ја не би укопувал толку метра цевки. Разбирам и естетика и се, ама 7 метра…
Не бива ли однадвор да се извртат?
Нема можност од надворешна страна, се работи за станбена зграда и останува опција само внатрешно. Туку друг беше муабетов, дали е реална цената од 1000 денари за метар бакарна цевка ? Притоа овде не е прорачуната монтажа за климата која доаѓа со 3 метри бакарни цевки.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Нема можност од надворешна страна, се работи за станбена зграда и останува опција само внатрешно. Туку друг беше муабетов, дали е реална цената од 1000 денари за метар бакарна цевка ? Притоа овде не е прорачуната монтажа за климата која доаѓа со 3 метри бакарни цевки.
Preterano e. Pokačuvanje od 60% e premnogu. Bakakarot vo januar bil 8632 e/ton, sega e 9283e/ton, pokačuvanje e pomalo od 8%! Monterite voobičaeno lovat vo matno.
Najdobro za tebe e sam da si kupiš cevki.......
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Нема можност од надворешна страна, се работи за станбена зграда и останува опција само внатрешно. Туку друг беше муабетов, дали е реална цената од 1000 денари за метар бакарна цевка ? Притоа овде не е прорачуната монтажа за климата која доаѓа со 3 метри бакарни цевки.
Sega se setiv na nekoi raboti na koi mora da vnimavaš ne vržano za cenive.
Kako što razbrav ti treba cevovod od 3+7=10 m. Ne sum siguren deka se prodavaat cevki iscelo so taa dolžina, mislam deka standardno se po 6 m, toa znači će mora da se lemat na edno mesto.
Pri lemenjevo od vnatre se faćaat crnila koi freonot pomešan so masloto gi nosi direktno vo kompresorot komu ič nema da mu se bendisaat. Za da nema crnila treba dodeka se lemat cevkite da striu azot niz niv.
Ova ič nema pak da im bendisa na monterite, makar što e ednostavna operacija, će probaat da te napravat majmun no ti treba da si uporen i da ne im dozvoliš da lemat bez argon.
Vtoro treba vo upastvoto da proveriš do kolku metri cevovod ne se dopolnuva freon. Kaj nekoi klimi e 5m, 7m ili 10m. Ne e nešto golema količina, da rečeme eve do 50-60 gr, no e mnogu bitna za dobra rabota na klimata. Ova vo sekoe korisničko upastvo go ima, treba da paziš so digitalna vaga da merat, ne od oko i so tie famozni manometri. Manometar za inverter e dijagnostički alat kako kaj kardiolozive koristenje stetoskop ( slušalki) namesto ehokardioskopija.
Pozdrav.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Sega se setiv na nekoi raboti na koi mora da vnimavaš ne vržano za cenive.
Kako što razbrav ti treba cevovod od 3+7=10 m. Ne sum siguren deka se prodavaat cevki iscelo so taa dolžina, mislam deka standardno se po 6 m, toa znači će mora da se lemat na edno mesto.
Pri lemenjevo od vnatre se faćaat crnila koi freonot pomešan so masloto gi nosi direktno vo kompresorot komu ič nema da mu se bendisaat. Za da nema crnila treba dodeka se lemat cevkite da striu azot niz niv.
Ova ič nema pak da im bendisa na monterite, makar što e ednostavna operacija, će probaat da te napravat majmun no ti treba da si uporen i da ne im dozvoliš da lemat bez argon.
Vtoro treba vo upastvoto da proveriš do kolku metri cevovod ne se dopolnuva freon. Kaj nekoi klimi e 5m, 7m ili 10m. Ne e nešto golema količina, da rečeme eve do 50-60 gr, no e mnogu bitna za dobra rabota na klimata. Ova vo sekoe korisničko upastvo go ima, treba da paziš so digitalna vaga da merat, ne od oko i so tie famozni manometri. Manometar za inverter e dijagnostički alat kako kaj kardiolozive koristenje stetoskop ( slušalki) namesto ehokardioskopija.
Pozdrav.
Bakarnite cevki se na kotur, 30 ili 50m, taka da nemas problem nikakov. Moze da se zeme kolku sakas.
Montaza od metar ne treba da e poveke od 12,5 Evra, stemanje ne poveke od 250 den.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
И јас мислам дека на котури идат цевките.
Друго ме буни…
7 од 10м да укопаш е многу! Не сум чул до сега некој толку цевки да става во ѕид!?
Бар за комерцијални или по профи инсталации се носат низ канали кои патем со гипс-картон се кријат.
Вака од претпоставка, бар два-три носечи стуба ќе треба да се поминат(?) Како? Ќе хилташ низ нив или ќе прават “колена” монтерите?
Второ… отпосле копано, како сакаш мачкај ќе се познава!
(А сум штемал и местел инсталација за струја!) за еден кабел 5цм канал се прави! Негде ќе го спровнеш низ цигли, негде неможе, негде тесла, негде хилта! Не е “баш” хируршки прецизна интервенција!
Да не ти испадне од готово-вересија работата?
На платно ѕид од 12ка,15ка цигла ќе му удрат хилтата ич нема да се мислат! 10-12цм широко, 10цм длабоко! После тоа малтерџии ќе ти требаат, не молери!
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.243
Значи се работи за нова зграда која моментално се гради, според инвеститорот климите се ставени на еден крај од собата (најлесна можна варијанта) а мене ми треба на средина во соба и директно насочена кон врата од спална соба. Значи треба да се укопаат 7 метри до местото каде што ќе биде поставена климата. Значи се работи моментално само за поставување на цевки, не и на клима. Климата ќе се монтира накнадно кога ќе биде готова зградата.Од монтерот нема никакви проблеми, цевките ќе бидат нивелирани под пад за да може водата да тече, единствено цената ми беше малку превисока :) со оглед дека се работи за три клими односно 21 метри цевки и копање. Дополнително ќе треба да се купат 3 клими кои претпоставувам дека ќе имаат по 3 метри цевки кои доаѓаат со климата па ќе дојдат вишок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom