Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Ме интересира ова за Daikin ? Дали некој знае за што се работи?
Вистина е! Си тераат бизнис. Исто како Кериер или Тошиба со Мидеа...
Имаат џоинт-венчр со Грее за компресори во Кина.
Глобализација...
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Вистина е! Си тераат бизнис. Исто како Кериер или Тошиба со Мидеа...
Имаат џоинт-венчр со Грее за компресори во Кина.
Глобализација...
Ok. Aма, kлимите на Daikin имаат одлична модулација, па ако Gree работи со нив, зошто не модулираат добро? Сите уреди на Daikin, и скапи и евтини, совршено модулираат
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Ok. Aма, kлимите на Daikin имаат одлична модулација, па ако Gree работи со нив, зошто не модулираат добро? Сите уреди на Daikin, и скапи и евтини, совршено модулираат
Сега и ти ја упростуваш работава! ..не е црно-бело!
Дајкин пари прави во фабрики на Грее. Им дале know-how за компресори, не за електроника.
Мада сигурен сум дека ако Грее или било која кинеска марка реши да направи ниска модулација, може да го направи тоа!

Муабетов е дека кинезите знаат да направат квалитет, 1.ако сакаат и 2.ако им плати некој!
Грее си се убаво позиционирани како "поефтина" кинеска варијанта по можности. Проблемов е што нашево лоби тука ги прави тоа што не се!

И бтв попрво би зел Сеат или Шкода отколку VW! Така и со климите. Дајкин се добри, али страшно преценети!
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Сега и ти ја упростуваш работава! ..не е црно-бело!
Дајкин пари прави во фабрики на Грее. Им дале know-how за компресори, не за електроника.
Мада сигурен сум дека ако Грее или било која кинеска марка реши да направи ниска модулација, може да го направи тоа!

Муабетов е дека кинезите знаат да направат квалитет, 1.ако сакаат и 2.ако им плати некој!
Грее си се убаво позиционирани како "поефтина" кинеска варијанта по можности. Проблемов е што нашево лоби тука ги прави тоа што не се!

И бтв попрво би зел Сеат или Шкода отколку VW! Така и со климите. Дајкин се добри, али страшно преценети!
Благодарам. Јас разбирам сега. Ова болдирано е важно...know-how за електроника.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Aman gi napravivte klimive vselenski brodovi so vonzemjanski softver i elektronika. Toa e edna relativno prosta mašina so ednostavna elektronika, na toni se prodava niz svetov invertorski moduli baš made in PRC. Za niska modulacija treba malce poaren kompresor i troa posložena elektronika, kako i dva tri programski reda vo softverot.
Togaš zošto ne moduliraat dobro site? Poradi toa što sakaat masta da ja izvadat so što pogolem profit kaj poeftinite modeli. Gledate deka site kinezi znaat da moduliraat dobro pri poskapite modeli. Ne drži voda prikaskata za nedavanje elektronika bidejći taa deneska najlesno se kopira i klonira normalno so mali izmeni vo elektronskata šema bez da bide povredena bilo koja patentna zaštita ili licenca.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Aman gi napravivte klimive vselenski brodovi so vonzemjanski softver i elektronika. Toa e edna relativno prosta mašina so ednostavna elektronika, na toni se prodava niz svetov invertorski moduli baš made in PRC. Za niska modulacija treba malce poaren kompresor i troa posložena elektronika, kako i dva tri programski reda vo softverot.
Togaš zošto ne moduliraat dobro site? Poradi toa što sakaat masta da ja izvadat so što pogolem profit kaj poeftinite modeli. Gledate deka site kinezi znaat da moduliraat dobro pri poskapite modeli. Ne drži voda prikaskata za nedavanje elektronika bidejći taa deneska najlesno se kopira i klonira normalno so mali izmeni vo elektronskata šema bez da bide povredena bilo koja patentna zaštita ili licenca.
Ако гледаме низ твоја призма.... цената на чинење на еден клима уред треба да е поради цената на чинење на употребените делови а тука очигледно кинеските или попрецизно Грее имаат најмногу со што да се пофалат!
Ама ете кога ќе споредиш перформанси.... има очигледна разлика.

И сеа... во што е разликата? Во електрониката.... колку чинат неколку грамови пластика?
А колку чини дво-редниот или тро-редниот изменувач во Амберите или У-крауните?
Големината на компресорите?

Најскапиот модел на Грее u-crown.... кој го продаваа 72.000 за 3.5ка не умее да симни потрошна испод 500w на греење!
5ката ја продаваат 90.000.... еееј поскапо и од повеќето од Јапонските 5ки.

Од друга страна.... и најевтините модели на Јапонските брендови успеваат да работат со ниска модулација.

Еве 3.5ка Мицу HR... моментално со цена од околу 40.000 работи со испод 300w на греење.


Па изгледа држи вода приказната... и тоа копирањето не е толку лесно.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Ако продолжи вака времево на 31ви ке ставиме крај на грејната сезона.Можеби по саат два приквечер само.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.069
Ако гледаме низ твоја призма.... цената на чинење на еден клима уред треба да е поради цената на чинење на употребените делови а тука очигледно кинеските или попрецизно Грее имаат најмногу со што да се пофалат!
Ама ете кога ќе споредиш перформанси.... има очигледна разлика.

И сеа... во што е разликата? Во електрониката.... колку чинат неколку грамови пластика?
А колку чини дво-редниот или тро-редниот изменувач во Амберите или У-крауните?
Големината на компресорите?

Најскапиот модел на Грее u-crown.... кој го продаваа 72.000 за 3.5ка не умее да симни потрошна испод 500w на греење!
5ката ја продаваат 90.000.... еееј поскапо и од повеќето од Јапонските 5ки.

Од друга страна.... и најевтините модели на Јапонските брендови успеваат да работат со ниска модулација.

Еве 3.5ка Мицу HR... моментално со цена од околу 40.000 работи со испод 300w на греење.


Па изгледа држи вода приказната... и тоа копирањето не е толку лесно.
Za tebe e najbitno da raboti što ponisko, što ponisko toa podobro. Za nekoj konstruktor pak najvažno e uredot da topli što poveće. Za mene modulacija pod 300-350 W na greenje e nepotrebna rabota ....
Veruvaj mi deka za klimađiive najmal problem e da zemat japonska bilo koja klima, da ja rastavat i so mali neophodni izmeni napravat svoja klima koja će raboti potpolno isto. Najmal problem e da se kopira softverot i famoznava elektronika. Na kraj kraeva toj što ja pravi klimata toa go pravi so edna edinstvena cel- pogolem profit so pomalku rabota. Ne modulira dobro no zatoa gree sve pet koga e ladno, za masa kupci dovolno, a profitot skoknal.....
Zborot mi e ne e ova krstarečka raketa pa ima tajni, se ama baš se e poznato, elektronikata može i doma da se sklopi, a softverot e za malce ponapreden programer.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Најскапиот модел на Грее u-crown.... кој го продаваа 72.000 за 3.5ка не умее да симни потрошна испод 500w на греење!
5ката ја продаваат 90.000.... еееј поскапо и од повеќето од Јапонските 5ки.
Хмм ... ме интересира
Неусогласеност на софтверот со хардверот можеби ? Или нешто друго ?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ако гледаме низ твоја призма.... цената на чинење на еден клима уред треба да е поради цената на чинење на употребените делови а тука очигледно кинеските или попрецизно Грее имаат најмногу со што да се пофалат!
Ама ете кога ќе споредиш перформанси.... има очигледна разлика.

И сеа... во што е разликата? Во електрониката.... колку чинат неколку грамови пластика?
А колку чини дво-редниот или тро-редниот изменувач во Амберите или У-крауните?
Големината на компресорите?

Најскапиот модел на Грее u-crown.... кој го продаваа 72.000 за 3.5ка не умее да симни потрошна испод 500w на греење!
5ката ја продаваат 90.000.... еееј поскапо и од повеќето од Јапонските 5ки.

Од друга страна.... и најевтините модели на Јапонските брендови успеваат да работат со ниска модулација.

Еве 3.5ка Мицу HR... моментално со цена од околу 40.000 работи со испод 300w на греење.


Па изгледа држи вода приказната... и тоа копирањето не е толку лесно.
Под 45,000 не може да се најде ХР35 никаде.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Под 45,000 не може да се најде ХР35 никаде.
Еве што вади гугл...


За плаќање во готово... гарант ќе симнат 1-2 илјадарки.
Ако земаш на 24 рати и преку 50 може да те фати.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
305
Поени од реакции
252
Еве што вади гугл...


За плаќање во готово... гарант ќе симнат 1-2 илјадарки.
Ако земаш на 24 рати и преку 50 може да те фати.
Одлично подкрепено.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Еве што вади гугл...


За плаќање во готово... гарант ќе симнат 1-2 илјадарки.
Ако земаш на 24 рати и преку 50 може да те фати.
Еве што вади гугл...


За плаќање во готово... гарант ќе симнат 1-2 илјадарки.
Ако земаш на 24 рати и преку 50 може да те фати.

Сегде се јавив, нема залиха.
Алиби Охрид има една 5,0 со нови цени под 45,000 немало да се. И како дојде до заклучок ќе земам на рати..
Кај главниот застапник се јавив energosistemi вика нема залиха само мидеи ќе видам во пон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom