Најекономично греење и ладење

D

Deleted member 53418

Гостин
Здраво дечки,

Гледам има многу членови на форумов кои имаат искуство во клима уреди па би ве замолил доколку некој може да одвои кратко време и да ми помогне да изберам инвертер клима уред. Предности, маани кој е подобар или пак некој друг модел 18ка

Се работи за салон од 50 метри квадратни само со пвц столарија , висина 270,

Toshiba SHORAI EDGE RAS-18J2KVSG-E / RAS-18J2AVSG-E

Heavy Premium SRK50ZS-W Heavy Premium SRK50ZS-W
Разгледај го и Mitsubushi electric ap50. На неколку видеа од руски канали за клими се кажува дека Електрикот е подобар бренд од Хевито. На пример вентилаторот на Електрикот е доста подобар квалитет.

Фирми кои го имаат овој модел се Енергосистеми и Климатизација.

Подобар е електрикот од хевито сосема 2 различни фирми се иако името не укажува баш на тоа.

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=MITSUBISHI ELECTRIC&keyword=MUZ-AP50VG/MSZ-AP50VG(K)&range[0]=M series#access-results еве Еуровент серт за митсуто.

https://klimatizacija.mk/product/mitsubishi-msz-ap50-muz-ap50/ еве и линк.Сигурно и попуст нешто ќе ти средат дечкиве.

Ако имаш волку буџет немој да зимаш кинеска клима само тоа совет.
 
Член од
28 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Разгледај го и Mitsubushi electric ap50. На неколку видеа од руски канали за клими се кажува дека Електрикот е подобар бренд од Хевито. На пример вентилаторот на Електрикот е доста подобар квалитет.

Фирми кои го имаат овој модел се Енергосистеми и Климатизација.

Подобар е електрикот од хевито сосема 2 различни фирми се иако името не укажува баш на тоа.

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=MITSUBISHI ELECTRIC&keyword=MUZ-AP50VG/MSZ-AP50VG(K)&range[0]=M series#access-results еве Еуровент серт за митсуто.

https://klimatizacija.mk/product/mitsubishi-msz-ap50-muz-ap50/ еве и линк.Сигурно и попуст нешто ќе ти средат дечкиве.

Ако имаш волку буџет немој да зимаш кинеска клима само тоа совет.
Mitsubushi Elektrik некако не ми одговара внатрешната единица премала е поради тоа што кога ке ја тргнам старата клима ми останува 10-15 см. празен ѕид без абрип каде што после треба и мајстор да викам да поправа, па затоа викам Toshibata и гледам дека тука некаде се перформансите и мислам дека не е кинеска
 
Член од
28 март 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
значи 80+к би дал овие денови ама за квалитетна клима, а не за некој кинез така да за искуства прашувам од овие модели се мислам
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Нема ли некое покачување на бакарот ? Треба да пуштам 7 метри цевки ми бара по 1000 ден за метар плус 500 ден за копање од метар.
Па не ме чуди да се рипнати цените.
Туку ме чуди ова “плус 500 ден за копање од метар.”
Ти водовод, канализација, струја? Што пушташ? Кај ќе одат цевките што треба копање?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Дечки,како е? Дај кажете кај можам да најдам вакви филтри за Митсубишиво климиве? Овие плавиве лентиве ми требет....
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
значи 80+к би дал овие денови ама за квалитетна клима, а не за некој кинез така да за искуства прашувам од овие модели се мислам
Пријателе многу на национална база ги одбираш работите
Технологијата била и е комплексна работа, и набавката неможе да биди од една локација.
Ако ти е до тоа да платиш бренд позади кој стои знаме на некоја чесна држава. Твој кеш твоја одлука.

Конкретно дома користам кинези, турци, јапанци... од уреди правиме муабет. Секој различно се покажал.
Климите ми се Gree Pular и Fairy, си грејат без проблем. Тоа за дома, за во канцеларија друг ми го бери гајлето.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Дечки,како е? Дај кажете кај можам да најдам вакви филтри за Митсубишиво климиве? Овие плавиве лентиве ми требет....
Добро е Фикше! Живи-здрави…
Тебе те нема по темава…
како поминавте ОхриТ зимава?

П.С. и јас скршив еден филтер(или пукна сама пластиката од старост). Па ако некој знае за замена…
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Добро е Фикше! Живи-здрави…
Тебе те нема по темава…
како поминавте ОхриТ зимава?

П.С. и јас скршив еден филтер(или пукна сама пластиката од старост). Па ако некој знае за замена…
Да, малку ме снема тука... Зимава поминавме ок, шо знам, немав проблеми, во спалната едино во поладното ми се мачеше климата ама се навикнав, не ми сметат сега, дури не стам изолација, така ќе ми е. Сметки за струја ок, како претходни години, со мала разлика ради поскапувањето на струјата:
08.10.2021-10.11.2021 - 4984 денари струја
10.11.2021-06.12.2021 - 4721 денари
06.12.2021-05.01.2022 - 7621 денари
05.01.2022-06.02.2022 - 8922 денари (најголема)
06.02.2022-07.03.2022 - 6648 денари

да напоменам дека за прв пат од ко ги имам купено климиве (2018 година) буквално цела зима ги работев на ауто фан, дури и таа во спалната соба која шо ми е проблематична,ниту еднаш не ги ставив на фиксен издув. Во спалната 26-27 степени сетирана, во дневната ФХ35ката 26-27 степени, а WN35ката секогаш еден степен помалку од ФХто, 25-26 степени.....многу често преку ноќ, пред легнување, ќе ги намалам по 2-3 степени климите во дневна, а в спална цела зима на иста температура работи дење ноќе.

п.с. Иначе ова плавово платно ми треба, не цел филтер... Не знам за другите клими ама Митсуво имаат ваков додаток на филтрите ама со тек на време се подсобраа и едноставно го изгубија физичкото својство. 715D116B-4C3C-46DC-ACEA-AC029B30E38D.jpeg
 
D

Deleted member 53418

Гостин
значи 80+к би дал овие денови ама за квалитетна клима, а не за некој кинез така да за искуства прашувам од овие модели се мислам
Разгледај ги и Fujistsu јапонски модели се.
Ако не ти одговара нема да згрешиш со Тошибатс
значи 80+к би дал овие денови ама за квалитетна клима, а не за некој кинез така да за искуства прашувам од овие модели се мислам
Со тошибата нема да згрешиш.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Да, малку ме снема тука... Зимава поминавме ок, шо знам, немав проблеми, во спалната едино во поладното ми се мачеше климата ама се навикнав, не ми сметат сега, дури не стам изолација, така ќе ми е. Сметки за струја ок, како претходни години, со мала разлика ради поскапувањето на струјата:
08.10.2021-10.11.2021 - 4984 денари струја
10.11.2021-06.12.2021 - 4721 денари
06.12.2021-05.01.2022 - 7621 денари
05.01.2022-06.02.2022 - 8922 денари (најголема)
06.02.2022-07.03.2022 - 6648 денари

да напоменам дека за прв пат од ко ги имам купено климиве (2018 година) буквално цела зима ги работев на ауто фан, дури и таа во спалната соба која шо ми е проблематична,ниту еднаш не ги ставив на фиксен издув. Во спалната 26-27 степени сетирана, во дневната ФХ35ката 26-27 степени, а WN35ката секогаш еден степен помалку од ФХто, 25-26 степени.....многу често преку ноќ, пред легнување, ќе ги намалам по 2-3 степени климите во дневна, а в спална цела зима на иста температура работи дење ноќе.

п.с. Иначе ова плавово платно ми треба, не цел филтер... Не знам за другите клими ама Митсуво имаат ваков додаток на филтрите ама со тек на време се подсобраа и едноставно го изгубија физичкото својство.Прегледај го приврзокот 326840
Еееј ич не се секирај за ова!
Сунѓерче е обично ;)
Маркетинг BS и кај мене има ко демек карбон-марбон нешто…
И да имало одамна е умрено тоа! Ако ти пропушта прашина од таму, земи исечи си мрежичка од таа пластичната комарници што прават, или па некое танкичко сунѓерче.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
А еве како изгледат моево после 4 години....Прегледај го приврзокот 326842
Има у Грее Охрид филтри у сите бои и црни и зелени и плави...повели ке те услужиме
Автоматски споено мислење:

Фрлај ич да не се мислиш!
И нова да биде, тоа со активен јаглен е прикаска за тие што завршиле основно со врски :D
Ако ти требаат филтри кажи, остај прикаските...филтри имам ти треба или не ти треба?
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
А еве како изгледат моево после 4 години....Прегледај го приврзокот 326842
Автоматски споено мислење:

Има у Грее Охрид филтри у сите бои и црни и зелени и плави...повели ке те услужиме
Автоматски споено мислење:


Ако ти требаат филтри кажи, остај прикаските...филтри имам ти треба или не ти треба?
Абе не ми требет филтри, ова платново ми требит само да го сменам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom