Најекономично греење и ладење

Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Денес ми фалеа некои нови модели Мидеа... шо наместо дефрост греач имале некоја екстра фенси технологија ама не го запомнав моделот...
Некој да знае да сподели....
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
Imas ovde
 
Член од
3 март 2022
Мислења
2
Поени од реакции
7
Zdravo decki.
Konecno dojde red za zamena na starata on/off koja mnogu malku ja koristev za greenje i planiram da se podnivam so edna 18ka koja bi ja koristel i za greenje na okolu 40m2.
Po mnogu istrazuvanje skoro odlucen sum za slednava:

https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8-2/

Sekakvi komentari se dobredojdeni

Isto taka me interesira dali e golena razlikata kolku sto e i cenata so AG
https://klimatizacija.mk/product/mdv-18hrfn8/

Isto taka istrazuvav i za brendot MDV i nemozev da najdam nikakva razlika so Midea odnosno MDV e rebrendirana Midea. Tocno e ova?
Ako vekje sakash za ubavo greenje zasho da ne idesh na sigurno i zemi si edna toshiba i ke si bidesh miren za cel zhivot, gledam po sajtovive mnogu gi falat.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
Imas ovde
Или овде
Автоматски споено мислење:

Некој да знае од некаде во МК да може да се набави BT моделот на Mitsubishi Electric?
Поконкретно барам BT25VG(K)...
До кај што знаев и се јавив да прашам.... никаде го нема пошто као оти бил малку поскап од HR и не го увезувале :(
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Здраво сакам да купам Даикин клима некоја до кај 70000 ден, ми треба 5.5 киловати, да греам салон од околу 40 квадрати, па ме интересира мислење искуство со некој модел што се продава кај нас на пазарот во моментов
Даикин 5.5 65 900 во техно маркет
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Даикин 5.5 65 900 во техно маркет
Тој што е на залиха во техно маркет е SENSIRA NEW ... малку послабиот... еве го за 64,700 во icsgroup.

А го има и постариот SENSIRA, со една илјадарка поскап.... 65,600 во icsgroup

Е во техно маркет као даваат монтажа гратис... тоа заштедува па со некоја илјадарка е поисплатливо од таму.
За битноста на квалитетот на монтажите се зборувало доста на форумов... па секој со умот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Тој што е на залиха во техно маркет е SENSIRA NEW ... малку послабиот... еве го за 64,700 во icsgroup.

А го има и постариот SENSIRA, со една илјадарка поскап.... 65,600 во icsgroup

Е во техно маркет као даваат монтажа гратис... тоа заштедува па со некоја илјадарка е поисплатливо од таму.
За битноста на квалитетот на монтажите се зборувало доста на форумов... па секој со умот.
Za kolku toa Malku e poslab?
Ajde vo brojki kazi kolku e toa.
Ako se 1800w malku za tebe ne gi lazi drugite, sporedbata FTXC-C so drugiot model FTXF-A nema vrska osven sto na cena gi sankaat pomodarive sto obicat Dajkun deka za ista cena deka se za "malku" razlicni ;)
sensira1.jpg
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
889
Поени од реакции
959
Za kolku toa Malku e poslab?
Ajde vo brojki kazi kolku e toa.
Ako se 1800w malku za tebe ne gi lazi drugite, sporedbata FTXC-C so drugiot model FTXF-A nema vrska osven sto na cena gi sankaat pomodarive sto obicat Dajkun deka za ista cena deka se za "malku" razlicni ;)
Прегледај го приврзокот 324939
На минус 7 одлична моќност дава. На минус 15 во 3-4 ноќеска, на сите климите им се на sleep mode.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
На минус 7 одлична моќност дава. На минус 15 во 3-4 ноќеска, на сите климите им се на sleep mode.
Aaaa vazi, a sto COP na -7 e pomal kaj poslabata i toa za 620w pomala isporacana toplina?
3,45kw VS 4,07kw
2,55 VS 2,71 COP
Ftxf-a so COP 2.55 bi davala i poveke od tie 4.07....i obratno koga bi isporacala isto 3,45kw kako poslabata FTXC bi imala pogolem COP od 2,71 ;)
Na -14 ;) se gleda kolku i e max silata na poslabata FTXC50C i po inputot i po outputot ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
889
Поени од реакции
959
Aaaa vazi, a sto COP na -7 e pomal kaj poslabata i toa za 620w pomala isporacana toplina?
3,45kw VS 4,07kw
2,55 VS 2,71 COP
Ftxf-a so COP 2.55 bi davala i poveke od tie 4.07....i obratno koga bi isporacala isto 3,45kw kako poslabata FTXC bi imala pogolem COP od 2,71 ;)
Na -14 ;) se gleda kolku i e max silata na poslabata FTXC50C i po inputot i po outputot ;)
Експерт стана за Даикин. Само што Златко дали намерно или не, стави две клими од ицсгруп, а ниедна од тие две не се продаваат во Техномаркет. Ти си ставил табела од Техномаркет климата и една од ицсгруп.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Член од
10 јуни 2015
Мислења
537
Поени од реакции
851
Даикин се ок, но кога ќе им го видам дизајнот не Благодарам..
Пре би ставил Гре Сојал, климата е лудило во дизајн, изгледа фантастично и изработката ми делува ок..оти имав прилика да ја видам во нивниот салон
За мене дизајнот е број еден па се остало...
Автоматски споено мислење:

Само да додадам:
За во 40м2 и воопшто не е битна снагата оти 5.5kw бара ќе направи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Експерт стана за Даикин. Само што Златко дали намерно или не, стави две клими од ицсгруп, а ниедна од тие две не се продаваат во Техномаркет. Ти си ставил табела од Техномаркет климата и една од ицсгруп.
Konkretno ako baras odgovor koja e razlikata megju modelot sto se prodava vo Tehnomarket i onaa sto @zlatko_ti412 go linkuvase na ICS...odgovorot e NEMA razlika....
sensirazlate.jpg
Чекав да видам Златко што ке одговори, а одговори дека не ја видел разликата а го знаеме дека е многу прецизен со податоци дијаграми и би рекол дека намерно создава конфузија да не се знае што модел кој продава од причина што Сенсира има многу модели како што кажав пред некоја страна...
FTXC-A.jpg FTXC-B.jpg FTXC-C.jpg FTXF-A.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom