Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Но сепак кога веќе сум тука дали има директна поврзаност на тоа што климата е инвертер со можноста да грее и на ниски температури. Колку што пробуричкав на нет и по други форуми јас таква врска не најдов. Разликата со обичната клима е во потрошувачката на електрична енергија поради можноста на компресорот да работи без да исклучи за разлика од оваа другата каде компресорот или работи или не. Заштедата наводно била и до 30% во потрошувачка на електрична енергија но исто така налетав и на податок дека ако климата се користи помалце од 3 сати непрекинато не се исплаќа да биди инвертер поради разликата во цена.
И јас немам најдено никаква поврзаност помеѓу принципот на работа и минималната работна температура. Единствено може да е причина различниот фреон, доколку навистина е различен.
А кога го споделив размислувањето дали воопшто се исплати толку голема разлика во цена од обична клима до инвертер, во однос на заштеда на струја, ме разапнаа на темава како богохулник, а никој освен сопствено мислење не понуди аргумент.
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 11:15 ---
Генералната разлика е тоа што кај "инвертер" климите има DC мотори на кои иаат PWM контрола а со тоа и можност за регулација на брзината, односно вртежите. Кај обичните клими моторите се АС и работат на фиксен напон. Тука нема можност за регулација на вртежите.
Значи сепак е можно името инвертери да го имаат поради уредот со исто име кој ја претвора наиз. струја во права (и обратно) а не поради тоа што прават размена на топлина ;)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Edna od pricinite zasto nekoi klimi rabotat do razlicni niski temperaturi e i fluidot koj go koristat (r22,r407c,r410a...).
Site ovie fluidi imaat razlicni parametri (boiling piont, cloud point, tocka na isparuvanje, kinematska viskoznost, ....) taka da razlicno se odnesuvaat na niski temperaturi (r22 preoga vo gas na odredena temperatura na zasituvanje pri odreden pritisok sto e razlicno kaj r410a) pa moze uslovno da dojde do pregrevanje na kompresorot na ekstremno niski temperaturi i so toa da go osteti samiot kompresor ili samata elektronika da ne dozvoli da raboti samiot klima ured na tie temperaturi koi se opasni po zdravjeto na samiot kompresor.

Inverterot e vo prednost vo odnos na fix klima uredite e toa sto rabotat na povisoka frekfencija, sto znaci deka dobivame pogolem masen protok na freonot, pogolem vrtezen moment itn



Toa vo kratki crti
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Интересно е да прочитаме мислења за ова.... Верувам не ‘‘трпи‘‘ уредот!?
И мене ми се допаѓа внатрешнната единица да е доле. Ние климите ги користиме речиси исклучиво за затоплување. Минатото лето дали неколку пати ја користев за ладење.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
Внатрешното тело поставено не стандардно горе, туку ниско, ми изгледа како генијална идеја! Нема ‘‘дишење во врат‘‘ дување де директно во глава....
Како надополнување на сликата со кучето што спие под нискомонтираната (45цм од подот) внатрешна единица би ги додал уште овие 2 слики на кој се гледа како е скриена климата во дрвенарија, столарот многу добро го вклопил во елементите од кујната и колку што разбрав од дискусијата решетка со отвори има и над самата клима т.е усисната страна исто како што има решетка и на предната страна кај што и издувот. Исто предната решетка се отвара т.е. не е фиксирана, на шарки е врзана за корпусот заради промена на филтри а и кога е потребен максимален издув.
Инаку поентата на ова маскирање е што Американците се приврзани на каналскиот начин на изведба на климатизација каде не се гледаат внатрешни единици како кај сплит системот а тоа им смета естетски :)
Го постирам како идеја да се затскрие внатрешната при монтажа ниско доле, во некое ормарче, слично како ова на сликиве.
пред

после
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Vivax ACP-12CH35GEYI SE prodava za 45999 mkd. Spored katalog ima grejac za masloto vo kompresor I greac za kondenzator. Navodno e za maximum 35m2. Mene mi lici kako dobra ponuda za toj cenoven rang (45-50 000). Vaka na hartija deluva pospremna od suzumuto. Kolku shto znam toshibata nema vakvi dopolnitelni greaci. Me zagrizuva toa shto ni na electronica.gr ni kaj bugarite ne se nudi bash mnogu ovaj brend. Koe e vasheto mislenje? Blagodaram
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ponazad ima polemizirano za ovoj model, procackaj ke najdes. (geyi e skoro isto so gexi so toa sto kompresorot kaj geyi e Gree, a kaj gexi Sanyo)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Vivax ACP-12CH35GEYI SE prodava za 45999 mkd. Spored katalog ima grejac za masloto vo kompresor I greac za kondenzator. Navodno e za maximum 35m2. Mene mi lici kako dobra ponuda za toj cenoven rang (45-50 000). Vaka na hartija deluva pospremna od suzumuto. Kolku shto znam toshibata nema vakvi dopolnitelni greaci. Me zagrizuva toa shto ni na electronica.gr ni kaj bugarite ne se nudi bash mnogu ovaj brend. Koe e vasheto mislenje? Blagodaram
За колкава површина ти треба? За повеќе од 30 квадрати јас си земав АСP-18CH50GEEI и досега зимава просекот и е околу 600 вати на час. А да, ја платив 45000 со се монтажа.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
За колкава површина ти треба? За повеќе од 30 квадрати јас си земав АСP-18CH50GEEI и досега зимава просекот и е околу 600 вати на час. А да, ја платив 45000 со се монтажа.
Mi treba za 33m2, zapad, pvc dograma, 5 cm stiropor I 15cm tervol nad mene
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Vivax ACP-12CH35GEYI SE prodava za 45999 mkd. Spored katalog ima grejac za masloto vo kompresor I greac za kondenzator. Navodno e za maximum 35m2. Mene mi lici kako dobra ponuda za toj cenoven rang (45-50 000). Vaka na hartija deluva pospremna od suzumuto. Kolku shto znam toshibata nema vakvi dopolnitelni greaci. Me zagrizuva toa shto ni na electronica.gr ni kaj bugarite ne se nudi bash mnogu ovaj brend. Koe e vasheto mislenje? Blagodaram
Gree Hansol (mozebi nema greac na kompresor i tacna bidejci oficijalno se nudi kako dopolnitelna oprema a Zorba uvoznikot tvrdi deka ima), Vivax GEXI i GEYI ti e edna ista klima najverojatno site so Sanyo kompresor iako @sass tvrdi deka e Gree kompresorot vo GEYI samo po toa sto pisuva na advancemedia, jas gi prasav direktno Vivax Hrvatska i mi rekoja deka e istiot Sanyo kompresor vo dvete klimi. Po mene nema da pogresis i jas ce zemam za edno 10 dena i toa Gree Hansol zatoa sto gi OBOZAVAM Zorba a se i malku poevtini :). Ne e losa i idejata i na @nekojtamu za tvojata kvadratura
Eve slika od Gree Hansol da se vidi deka e edna kulturna izrabotka, valjda e od nea :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.049
Поени од реакции
2.050
За колкава површина ти треба? За повеќе од 30 квадрати јас си земав АСP-18CH50GEEI и досега зимава просекот и е околу 600 вати на час. А да, ја платив 45000 со се монтажа.

Мислам дека си ја преплатил оваа клима, ако земеш дека имаш 24-ки многу поефтини, оваа например http://www.tehnomarket.com.mk/products/09120855/hisense-as-24hr4sfjvg со исто одличен цоп од 3.6 за 24 бту.

Кај мене тошиба 13-ка точно мерено за 15 дена во 25кв.од 27.11 до 10.01 на температура во собата од 20-22, нон-стоп уклучена дење-ноќе, потроши 110 кв, дневно просек 7.3, на саат просек околу 300 вати, користење без економичен модел, нормално проветрување одвреме навреме по 15-20 минути без да се гаси. Нема многу ниски температури во овој период. Можеби не е ништо посебно, некој има можеби и подобри заштеди, но не ми е целта да се натпреварувам со некој туку да дадам објективна слика на работите. Во овој период сигурно добро функционираат и обичните клими и даваат добра заштеда и тие во однос на било кој друг тип на греење.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Da ti kazam pravo i mene hrvative mi kazaa deka e istata klima (gexi i geyi) samo sto gexi ima eurovent certifikat (iako na stranata go nema vivaxox, a moze i toa nee kriterium ako imas da te ima tamu i tamu).
Ali kako sto kaza i ti, na stranata na Advanve Media pisuva za geyi deka ima Gree kompresor, e sega kolku e ttocno???
A drugo sto ne mi e jasno e toa deka parametrite za geyi i gexi ne se podednakvo isti, a na sto se dolzi toa stvarno neznam
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Тоа може да се должи и на работата самиот процесор (логиката) во климата и како се тие сетирани и подесени. Немора да значи дека ако имаат исти компресори, треба да имаат и исти параметри. Друга работа е концептот на внатрешната единица. Најосновна е конструкцијата на внатрешниот вентилатор, брзината итн итн.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ne mi e jasno deka parametrite ne se isti a hrvatite velat deka se isti klima, a toa sto go napisa jasno e kako den
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Мислам дека си ја преплатил оваа клима, ако земеш дека имаш 24-ки многу поефтини, оваа например http://www.tehnomarket.com.mk/products/09120855/hisense-as-24hr4sfjvg со исто одличен цоп од 3.6 за 24 бту.

Кај мене тошиба 13-ка точно мерено за 15 дена во 25кв.од 27.11 до 10.01 на температура во собата од 20-22, нон-стоп уклучена дење-ноќе, потроши 110 кв, дневно просек 7.3, на саат просек околу 300 вати, користење без економичен модел, нормално проветрување одвреме навреме по 15-20 минути без да се гаси. Нема многу ниски температури во овој период. Можеби не е ништо посебно, некој има можеби и подобри заштеди, но не ми е целта да се натпреварувам со некој туку да дадам објективна слика на работите. Во овој период сигурно добро функционираат и обичните клими и даваат добра заштеда и тие во однос на било кој друг тип на греење.
Kako se odnesuva na -7 na primer ako dosega se soocila so takva temp toshibata?
Na hartija gledani vivax bi bila poefektivna na poniski tepm? So mislish zq ova?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
@goran0505

Na slikata na nadv. edinica se gleda i grejacot na tacnata, pa ako e hansol togas bi trebalo da e low ambient heating
 

Kajgana Shop

На врв Bottom