Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Nemam di
Точно, двајцата сте во право. Типичен балкански синдром, секоја чест за дипломите кои сте ги добиле при студирањето. Очигледно добро ве научиле :)

Sent from my Grand X In using Tapatalk
nemam diploma jas


Sent from my WC using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Него друго проблем иам не знам дали е нормално или е проблем,
кога ја подесувам да грее на 21 степен, кога ќе надмине продолжува да грее до 23/4 ако не ја исклучам рачно продолжува и натака. Нормално е никогаш да не се исклучува ?
протокот на воздух никогаш не се исклучува, дали е проблем т.е. дали е исто и кај вас ?
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 23:17 ---
Инвертерите никогаш не се исклучуваат, а обичните клими се исклучуваат
Дали твојата клима е инвертер?
Исклучуваат и инвертерите, кога и минималното дување е премногу за одржување на посакуваната топлина. На температурите деновиве од +10 преку ден, инверторот мој повеќе време дреме отколку што дува со минимална јачина.
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 14:09 ---
Еве ти слика од мојата Тошиба (AvAnt) од пред некој ден кога имаше магли и температурата беше околу -7, а од големата влажност и пајажините беа нафатени со иње. Климата не се гасне буквално и постојано е наместена на 22 степени, освен ноќе кога се намалува на 17. Со неа се греат околу 33 квадрати.
И немојте да споредувате Вивакс со Тошиба, зошто споредбата ви е како да споредувате Ролс со Дачиа.
Инаку под климава има лед со дебелина од неколку цм, околу 10-тина :) Сега е веќе стопен..топло е надвор...
Не разбирам што е поентата што има мраз на кровот и што тоа кажува за клима уредот??
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
11
Минималниот проток е и најтопол вероватно и тоа го примети :) и мислам затоа и ти прегрева и иде многу над 21 но не толку заради климата дека не работи добро колку заради просторот што го грееш (добро изолиран и не преголем за неа во м2).
Мануалното поставување на дувањето значи и викаш греј и не престанувај и затоа бега накај 24. Но ако ја намалиш зададената температура и пак ја оставиш на минимум тогаш ке дува поладен воздух и нема да бега толку изнад 21.
Значи со пробување и мерење ке си ја научиш колку ти бега од зададената температура, пример на подесено 19 а внатре станува 23 НО! и да не иде изнад 23 при споро дување, на автоматско дување ова истото нема да важи вероватно ке бара на 20 или 21 да е подесена. Но пак ке кажам различно подесување ке си бара во зависност дали е надвор +7 или -7 битно е да и го најдеш колку степени ти бега над зададената пошто тоа зависи од просторот што се загрева и изолацијата во истиот.

Чекор по чекор ќе ги пробувам сите комбинации зависно и од надворешни услови.
Мојата инвертер клима нема автоматско подесување на протокот на воздухот. Според она што досега го забележав има пропорционалност во протокот на воздухот и предадената енергија т.е. константен е соодност, на најнизок проток на воздух практично е невозможно да се затопли ни просторијата од 16 м2 до 21 степен (мерено со термометар). Интересно е кога ја променив на Artificial Intelligence MODE (сама да одлучи дали ќе грее или лади) на 21 степен, во услови на температура на просторијата од 23 степени (од далечинско) и претходен мод да грее до 21 се вклучи ладење, значи сепак некако знае дека температурата во просторијата е поголема од онаа што сум ја задал т.е. има повратна врска.
Изгледа ова се некои битни технички карактеристики на поефтините инвертор клима уреди, што не можат да одредат кога колку и што треба да прават.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Да не го цитирам цел пост,
...
р.ѕ. Кај нас голем дел од климите кои се продаваат како инвертор се без регулација на брзината на компресорот. Не, тоа не е превара, туку тоа е онаа информација за значењето на зборот инвертор.:)
Извини, ама малку си ги измешал работите. Инвертор е уред кој го трансформира наизменичниот напон во еднонасочен. И толку. Таков уред има во климите со исто име, во кои компресорот работи на права струја и со промена на напонот на струјата може се регулира број на вртежи.
Погрешно е претставено и во линкот што го постираше, барем крајот од последниот пасус, можеби поради тоа си во заблуда. Спореди го со истиот поим во англиската википедија, ќе видиш дека таму ништо такво не се спомнува.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Извини, ама малку си ги измешал работите. Инвертор е уред кој го трансформира наизменичниот напон во еднонасочен.
Дечко, поимот инвертер има широка примена. Не е ограничен.
Тука зборуваме за кој инвертер? Соларен инвертер? Напојувачки инвертер? Топлински инвертер? ИНВЕРТЕР КОЈ?

Извини, ама малку си ги измешал работите. Инвертор е уред кој го трансформира наизменичниот напон во еднонасочен. И толку.
Да во електротехниката.

Таков уред има во климите со исто име, во кои компресорот работи на права струја и со промена на напонот на струјата може се регулира број на вртежи.
После овој болдираниов текст немам што повеќе да коментирам.
Задржи си ги коментарите за себе, пошто претпоставувам дека форумов го читаат не само македонци...

Nema potreba od komentiranje na tugi postovi koj i sto napisal.
Sekoj si dava svoe viduvanje, a koj saka neka go prifati ili ne, ili neka iskomentira vrz baza na fakti i argumenti.
Токму така. Се сложивме на крајот, барем за овој дел.

Na linkot gore nigde ne procitav sto znaci INVERTOR kako sto ti gore go objasni.
Се извинувам освен линкот на википедија, кој за вас е неверодостоен, сум заборавил да го постирам вториот линк, па за
тоа и не си го нашол одговорот.
Повели:
http://www.kreativna-energija.hr/default.aspx?tabid=3311

Toplinska pumpa akumuliranu sunčevu energiju u zemlji, vodi ili zraku uz pomoć električne energije pretvara u toplinsku energiju za sustav grijanja, hlađenja ili pripreme potrošne tople vode. To su sustavi obnovljivog, jeftinog i ekološki čistog načina grijanja, koji rade na principu sličnom kao i rashladni uređaji. Najjednostavniji oblici toplinskih pumpi su klima uređaji koji griju i hlade; tzv. inverteri. Oni crpe toplinu iz zraka, najlakši su za montažu i najjeftiniji. Složeniji oblici koji daju i više energije su sustavi koji se ukapaju pod zemlju gdje se koristi unutarnja toplina zemlje koja podiže temperaturu rashladnog medija (najčešće nekog od plinova freona).
Продолжението на текстот нема потреба да го цитирам, битни се само болдираните делови. Оние кај кој не се сложуваме. Односно не сакаш да се сложиш дека се тие што ги објаснив со најпрости зборови.

Po se izgleda deka vremeto sto sme go pominale na studii bilo badaijala koga imame google, i bezpotrebni bile predavanjata i trudot na gospodinot od Energija da ne educira koga toa sme mozele da go apsolvirame so dva casa klikanje na google
Веројатно си во право. Ти си знаеш како си го поминал времето студирајќи.
Незнам само зошто ги спомнуваш еднашка Енергија во позитивна, а сега во негативна аконотација? Јас не реков дека некој држел или не предавање, туку некој што има секојдневен опиплив контакт со живата материја, во случајов климите на Тошиба, само ми заштедил 17к денари, нормално истото и јас би го направил на некој мој познат доколку имам конкретни информации за некоја работа.

Vo sekoj slucaj izvini ako sum te navredil so nesto, ama jas stojam na moite pozicii deka Vivax gexi podobro gree od Suzumi+ (sto ne znaci deka e pokvalitetna klima), i deka Suzumito e na povisoko nivo od Avantot. A ako sakas da debatirame zasto e toa taka poveli i iznesi gi faktite zasto ti ne mislis taka.
Не, таман работа. Нема зошто да си ме навредил. Едноставно тука изнесуваме ставови, мислења и споделуваме искуство, баш како што кажа во претходните постови. Некој споделува и знаење, некој незнаење. И тоа е добро.
Ти слободно можеш да стоиш на твоите ставови дека Виваксот подобро ти грее, немам ништо против. И слободно биди со мнение дека Сузумито е на повисоко скалило, декларирано според производителот, а тоа е и така, реално, има една функција + за разлика од АвАнтот. Апсолутно си во право и за тоа, гледано на хартија.
Фактите ти ги кажав на кратко, односно принципот на работа на "инвертер" и на класичните клими. Но тоа само најпросто објаснето. За подетални информации можеш да прочиташ во литературата која ја имаш од факултет, и тоа од предметот термодинамика, претпоставувам си студирал некој технички факултет.

A izvini, koj e broj eden za klimatizacija vo svet?
Не се разбирам толку многу, но Carrier не е тоа што беше, ако мислиш на него.
Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba, Daikin, итн...
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 15:34 ---
Извини, ама малку си ги измешал работите. Инвертор е уред кој го трансформира наизменичниот напон во еднонасочен.
Дечко, поимот инвертер има широка примена. Не е ограничен.
Тука зборуваме за кој инвертер? Соларен инвертер? Напојувачки инвертер? Топлински инвертер? ИНВЕРТЕР КОЈ?

Извини, ама малку си ги измешал работите. Инвертор е уред кој го трансформира наизменичниот напон во еднонасочен. И толку.
Да во електротехниката.

Таков уред има во климите со исто име, во кои компресорот работи на права струја и со промена на напонот на струјата може се регулира број на вртежи.
После овој болдираниов текст немам што повеќе да коментирам.
Задржи си ги коментарите за себе, пошто претпоставувам дека форумов го читаат не само македонци...

Nema potreba od komentiranje na tugi postovi koj i sto napisal.
Sekoj si dava svoe viduvanje, a koj saka neka go prifati ili ne, ili neka iskomentira vrz baza na fakti i argumenti.
Токму така. Се сложивме на крајот, барем за овој дел.

Na linkot gore nigde ne procitav sto znaci INVERTOR kako sto ti gore go objasni.
Najjednostavniji oblici toplinskih pumpi su klima uređaji koji griju i hlade, tzv. inverteri.

Се извинувам освен линкот на википедија, кој за вас е неверодостоен, сум заборавил да го постирам вториот линк, па за
тоа и не си го нашол одговорот.
Повели:
http://www.kreativna-energija.hr/default.aspx?tabid=3311

Toplinska pumpa akumuliranu sunčevu energiju u zemlji, vodi ili zraku uz pomoć električne energije pretvara u toplinsku energiju za sustav grijanja, hlađenja ili pripreme potrošne tople vode. To su sustavi obnovljivog, jeftinog i ekološki čistog načina grijanja, koji rade na principu sličnom kao i rashladni uređaji. Najjednostavniji oblici toplinskih pumpi su klima uređaji koji griju i hlade; tzv. inverteri. Oni crpe toplinu iz zraka, najlakši su za montažu i najjeftiniji. Složeniji oblici koji daju i više energije su sustavi koji se ukapaju pod zemlju gdje se koristi unutarnja toplina zemlje koja podiže temperaturu rashladnog medija (najčešće nekog od plinova freona).
Продолжението на текстот нема потреба да го цитирам, битни се само болдираните делови. Оние кај кој не се сложуваме. Односно не сакаш да се сложиш дека се тие што ги објаснив со најпрости зборови.

Po se izgleda deka vremeto sto sme go pominale na studii bilo badaijala koga imame google, i bezpotrebni bile predavanjata i trudot na gospodinot od Energija da ne educira koga toa sme mozele da go apsolvirame so dva casa klikanje na google
Веројатно си во право. Ти си знаеш како си го поминал времето студирајќи.
Незнам само зошто ги спомнуваш еднашка Енергија во позитивна, а сега во негативна аконотација? Јас не реков дека некој држел или не предавање, туку некој што има секојдневен опиплив контакт со живата материја, во случајов климите на Тошиба, само ми заштедил 17к денари, нормално истото и јас би го направил на некој мој познат доколку имам конкретни информации за некоја работа.

Vo sekoj slucaj izvini ako sum te navredil so nesto, ama jas stojam na moite pozicii deka Vivax gexi podobro gree od Suzumi+ (sto ne znaci deka e pokvalitetna klima), i deka Suzumito e na povisoko nivo od Avantot. A ako sakas da debatirame zasto e toa taka poveli i iznesi gi faktite zasto ti ne mislis taka.
Не, таман работа. Нема зошто да си ме навредил. Едноставно тука изнесуваме ставови, мислења и споделуваме искуство, баш како што кажа во претходните постови. Некој споделува и знаење, некој незнаење. И тоа е добро.
Ти слободно можеш да стоиш на твоите ставови дека Виваксот подобро ти грее, немам ништо против. И слободно биди со мнение дека Сузумито е на повисоко скалило, декларирано според производителот, а тоа е и така, реално, има една функција + за разлика од АвАнтот. Апсолутно си во право и за тоа, гледано на хартија.
Фактите ти ги кажав на кратко, односно принципот на работа на "инвертер" и на класичните клими. Но тоа само најпросто објаснето. За подетални информации можеш да прочиташ во литературата која ја имаш од факултет, и тоа од предметот термодинамика, претпоставувам си студирал некој технички факултет.

A izvini, koj e broj eden za klimatizacija vo svet?
Не се разбирам толку многу, но Carrier не е тоа што беше, ако мислиш на него.
Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba, Daikin, итн...

Пријатен работен ден и убаво топло попладне :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Затоплувањето со огревно дрво е многу економично.
Во денешно време е и едноставно. Порано беше задолжително во текот на пролета или летото се купи дрвото, да се исече и исцепи, да се подготви и да се складира. Денес, тоа не е неопходно. Има бројни складови за дрво и во секое време може да се набави дрво. Има многу наши сограѓани кои не складираат огревно дрво, туку кога им е потребно купуваат половина или еден кубик дрво и веднаш го трошат. По складовите цената на дрвото, заедно се сечање и цепење е околу 3000 денари за кубик. Оваа многу ја олеснува употребата на дрвото, бидејќи не е потребно летно време да складирате дрво ( некои немаат ниту простор за складирање ) и не морате однапред да давате поголема сума пари, туку во сезоната трошите колку е неопходно.
Кубик дрво содржи околу 2500 - 2600 KWh топлина. За затоплување на еден квадрат станбена површина во најстудените месеци ( декември, јануари и февруари ) потребно е да се потроши максимум 25 до 35 KWh Во печката огревот не може целосно да се искористи, но секој може да пресмета во кои граници би требело да му биде максималната потрошувачка
Тие што трошат повеќе треба да проверат зошто имаат поголема потрошувачка и да ја намалат потрошувачката, со тоа што ќе ја подобрат искористеноста на огревот
Честа причина за зголемена потрошувачка е неправилно ложење.
Еве интернет адреса од Швајцарија, кои содржат упатство за начин на долно ложење . Проспектот, е на српскохрватски и е богато илустриран.
http://www.holzenergie.ch/fileadmin/user_resources/publications/316_RichtigAnfeuernUntAbbrand_SERBISCH.pdf
Еве ја и адресата на органот кој го издал
http://www.awel.zh.ch/internet/baudirektion/awel/de/home.html
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 11:50 ---
Во Дневник е објавен напис како поминувале нашите иселеници во поларните студови кои ги зафатија Канада и САД
http://dnevnik.mk/?ItemID=5BC682A6550DCB48A684D1A1066BA6F0
Тука можете да прочитате како се затоплуваат и колку трошат
Интересен е последниот пасос во кој Дарко Јордановски од Канада вели:
Дома имаме централно греење, од куќата директно се влегува во гаража и таа е загреана. Додека се возиме, не чувствуваме студ и гаражите во трговските центри се загреани. Но, проблем е ако паѓа снег, тој мора да се исчисти пред куќата. Ако не, градот казнува. Дома температурата ни е 23 степени. Се грееме на гас, месечно се плаќа 170 канадски долари. Се грее од подрум до покрив - објаснува Јордановски.
Курсот на канадскиот долар е 41,86 денари за канадски долар.
http://www.nbrm.mk/?pmenu=kurslistMKIKL
Значи Дарко греењето го чини 170 * 42 = 7140 денари
Споредете го ова со сметките на Топлификација, а Дарко оволку ќе плати само овој месец, а Скопјани ќе плаќаат цела година.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Дечко, поимот инвертер има широка примена. Не е ограничен.
Тука зборуваме за кој инвертер? Соларен инвертер? Напојувачки инвертер? Топлински инвертер? ИНВЕРТЕР КОЈ?
За тој што е во клима уредот.
Извини за болдираното, моја грешка, промена на фреквенцијата не на напонот...
Значи наиз. струја се исправа и со инверторот се модулира во струја со фреквенција која е потребна за постигнување на бараната брзина на компресорот.

Останатото напишано стои.
Се извинувам освен линкот на википедија, кој за вас е неверодостоен, сум заборавил да го постирам вториот линк, па за
тоа и не си го нашол одговорот.
Повели: http://www.kreativna-energija.hr/default.aspx?tabid=3311
Текстот е истиот и на двата линка, барем речениците кои се однесуваат на спорниот дел (болдираното)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.606
За тој што е во клима уредот.
Извини за болдираното, моја грешка, промена на фреквенцијата не на напонот...
Значи наиз. струја се исправа и со инверторот се модулира во струја со фреквенција која е потребна за постигнување на бараната брзина на компресорот.

Останатото напишано стои.Текстот е истиот и на двата линка, барем речениците кои се однесуваат на спорниот дел (болдираното)
Инвертер во општ смисол значи дека нешто се инвертира во нешто. Во овој случај би требало од неизменична во едносмерна( но и обратно да беше пак се работи за инвертер). Сега на самиот компресор ( мотор) како им е решена промената на брзината е сосем друго прашање, но зошто би ја менувале фрекфренцијата за да ги проемнат обртаите на моторот. Значи еднаш од неизменичен напон од 220 волти со 50 херци го направиле 300 волти едносмерен( 0 херци), па пак потоа да го направат во незименичен напон со којзнае колку волти и притоа да им му ја менуваат фрекфренцијата само ради обртаите на моторот е во најмала рака глупост. На моторот едноставно можеш да го зголемиш напонот и да го намалиш( едносмерниот) и со тоа да ја регулираш брзината што е каде каде поедноставен начин отколку да ја менуваш фрекфренцијата. Ако се работи за мотор кој работи на неизменичен напон ( па и мотор кој работи на едносмерен)пак подобра работа би завршила импулсно регулирање на обртаите отколку со менување на фрекфренцијата. Муабетот ми беше дека уставри појма немате само лупате безвезе , ама ај нека ви биди, секако тука се мисли на инвертер во смисла на топлотна пумпа а не на начинот на кој таа работи и дали може да грее и на -20 степени. Тоа е исто како да правите муабет дека моторот во возилото е бензинец и затоа можи да запали на -20 а ако е дизел тогаш не е мотор. Значи двата типови на мотори се уствари мотори само што едниот е дизел другиот е бензинец и работат на поинаков принцип исто како и климите кај кои некои можат да греат до -5 некои до -20 но како што и овие се мотори со внатрешно соговрување така овие се инвертери. Ако ви е за утеха и фрижидерот дома ви е инвертер, само обратно свртен.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
@мкд владе

Не е лошо да се позанимаваш со твојот проточен бојлер од пред 20 и кусур години, ама пази да не те фати струја само..
Фреквентните регулатори, инверторите и климите остави ги на страна.

Фала што не удостои со твоето знаење и ни пренесе дека и нашите фрижидери по дома се инвертери.
Господ здравје да ти даде за таа добрина што ни ја направи.
:)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сега на самиот компресор ( мотор) како им е решена промената на брзината е сосем друго прашање, но зошто би ја менувале фрекфренцијата за да ги проемнат обртаите на моторот. Значи еднаш од неизменичен напон од 220 волти со 50 херци го направиле 300 волти едносмерен( 0 херци), па пак потоа да го направат во незименичен напон со којзнае колку волти и притоа да им му ја менуваат фрекфренцијата само ради обртаите на моторот е во најмала рака глупост. На моторот едноставно можеш да го зголемиш напонот и да го намалиш( едносмерниот) и со тоа да ја регулираш брзината што е каде каде поедноставен начин отколку да ја менуваш фрекфренцијата. Ако се работи за мотор кој работи на неизменичен напон ( па и мотор кој работи на едносмерен)пак подобра работа би завршила импулсно регулирање на обртаите отколку со менување на фрекфренцијата.
Moторите на наизменична струја работат со брзина на вртливото магнетно поле. Тоа е нивна особина... Таквите мотори можат да бидат синхрони - работат со наполна иста брзина и асихрони - имаат лизгање и тие работат со нешто помала брзина
Брзината на полето зависи од фреквенцијата на струјата. Струјата која ние ја користиме има 50 херци и моторите можат да работат со 50 херци * 60 = 3000 вртежи во минута.
Ако се стават повеќе парови навивки можат да работат со 3000 : 2 = 1500 вртежи или 3000 : 3 = 1000 вртежи или 3000 : 4 = 750 вртежи и така натаму
Ако сакаме контиунирано да ја менуваме брзината на моторите треба да ја промениме фреквенцијата на струјата и тогаш истиот мотор ќе работи со помали или поголеми брзини.
Втор начин е наизменичната струја да ја трансформираме во едносмерна па потоа да користиме мотор за едносмерна струја кој може да ја менува брзината, кој ти го опишуваш
Кај иверториве во климите се користи, првиот начин се менува фреквенцијата
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.606
@мкд владе

Не е лошо да се позанимаваш со твојот проточен бојлер од пред 20 и кусур години, ама пази да не те фати струја само..
Фреквентните регулатори, инверторите и климите остави ги на страна.

Фала што не удостои со твоето знаење и ни пренесе дека и нашите фрижидери по дома се инвертери.
Господ здравје да ти даде за таа добрина што ни ја направи.
:)
За мојот проточен бољер има посебна тема, слободно оди и сподели некое твое мислење, секако јас таму и побарав мислење, па ете не биди стегнат и приклучи се во дискусијата.
И кој дел од мојот пост е според тебе погрешен или не е точен?

Што е разликата во принципот на работа помеѓу најобичниот фрижидер дома што го имаш и најобичната клима што ја имаш на ѕидот?
Не збораме за финеси туку генерално, во што е разликата или принципот на работа?
--- надополнето: 9 јануари 2014 во 23:00 ---
Moторите на наизменична струја работат со брзина на вртливото магнетно поле. Тоа е нивна особина... Таквите мотори можат да бидат синхрони - работат со наполна иста брзина и асихрони - имаат лизгање и тие работат со нешто помала брзина
Брзината на полето зависи од фреквенцијата на струјата. Струјата која ние ја користиме има 50 херци и моторите можат да работат со 50 херци * 60 = 3000 вртежи во минута.
Ако се стават повеќе парови навивки можат да работат со 3000 : 2 = 1500 вртежи или 3000 : 3 = 1000 вртежи или 3000 : 4 = 750 вртежи и така натаму
Ако сакаме контиунирано да ја менуваме брзината на моторите треба да ја промениме фреквенцијата на струјата и тогаш истиот мотор ќе работи со помали или поголеми брзини.
Втор начин е наизменичната струја да ја трансформираме во едносмерна па потоа да користиме мотор за едносмерна струја кој може да ја менува брзината, кој ти го опишуваш
Кај иверториве во климите се користи, првиот начин се менува фреквенцијата
@Sale77
Ајде да си признаам дека и јас згрешив во термините, мислев на топлотна пумпа( настинката си го зема данокот) а не на инвертер и затоа цел пост испадна безвезе.
Моја грешка и ум за друг пат да не се инаетам кога имам температура:).
Но сепак кога веќе сум тука дали има директна поврзаност на тоа што климата е инвертер со можноста да грее и на ниски температури. Колку што пробуричкав на нет и по други форуми јас таква врска не најдов. Разликата со обичната клима е во потрошувачката на електрична енергија поради можноста на компресорот да работи без да исклучи за разлика од оваа другата каде компресорот или работи или не. Заштедата наводно била и до 30% во потрошувачка на електрична енергија но исто така налетав и на податок дека ако климата се користи помалце од 3 сати непрекинато не се исплаќа да биди инвертер поради разликата во цена.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
Ја отупевте темава...дај оладите малце инвертер конвертер первертер...за еден збор се фативте ко.....
За промена земете исчистете тоа филтрите од климите да видите промена и во издув и во греење, пред некој ден се наканив со тешки маки да се качам на столче да видам колку се прљави, се запрепастив ко видов....еден туш ладен на филтриве и климава сеа ми е ко препородена а 2 месеца не ги имав исчистено од шо не верував дека може до толкава мера да се нафатат со прашина.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Што е разликата во принципот на работа помеѓу најобичниот фрижидер дома што го имаш и најобичната клима што ја имаш на ѕидот?
Не збораме за финеси туку генерално, во што е разликата или принципот на работа?.
Нема разлика, односно се минимални. Принципот е тој.Тоа и јас го кажав по претходните постови, веројатно не си ги читал пошто се долги.

Но сепак кога веќе сум тука дали има директна поврзаност на тоа што климата е инвертер со можноста да грее и на ниски температури. Колку што пробуричкав на нет и по други форуми јас таква врска не најдов.
Генералната разлика е тоа што кај "инвертер" климите има DC мотори на кои иаат PWM контрола а со тоа и можност за регулација на брзината, односно вртежите. Кај обичните клими моторите се АС и работат на фиксен напон. Тука нема можност за регулација на вртежите.
Сето тоа е заради тоа што се менува густината на фреонот на одредени температури. Практично со промена на бројот на вртежи на моторот може да се манипулира во коресподенција со густината на флуидот во системот, односно фреонот во овој случај. Тоа им овозможува на овие клими да работат и напониски температури за разлика од обичните а и заштедата на енергија произлегува од овој принцип на работа.
Никој не рече дека овие ке греат повеќе од другите, или ладат повеќе од другите.
Греат, да повеќе од другите кога температурите на обичните им се пречка, односно кога не можат да ги задоволат критериумите за работа под декларирана минимална температура, обично -5 за обичните сплит системи.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@goran0505

За ова што ти смета дувањето во врат исто го разбирам, премал е дуќанот за да си доволно одалечен од дувањето...негде на запад ова го решиле како на сликава :)
Малку сум во заостатотк и со темата и со овој малку постар пост.... ама морав да го искоментирам. Внатрешното тело поставено не стандардно горе, туку ниско, ми изгледа како генијална идеја! Нема ‘‘дишење во врат‘‘ дување де директно во глава.... плус за загревање попрактично, бидејки нели знаеме од физика дека топлењето одоздола треба да доаѓа поради тоа што се шири нагоре (бидејки е полесен од ладниот воздух) барем јас така знам!? Ќе повторам ми изгледа генијално ова - греалка која дава топлотна енергија соодветна на тело кое грее 3-4Kw/h а троши 1.... перфектно! Интересно е да прочитаме мислења за ова.... Верувам не ‘‘трпи‘‘ уредот!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom