Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ima okolu 1300eur, a nordic varijanta vehz 1400eur

Kaj nas se malku poskapi bidejki specijalni gi naracuvaat za nasiov pazar bidejki imame unikatna klima i ovie drugive sto se prodaavaat vo sosednive zamji za dva tri meseci ke se rasipat:)
--- надополнето: 16 август 2013 во 06:42 ---
Izgleda ovie gore imaat blokada na mozok pa ne im teknuva deka treba da ovozmozat subvencii i danocni ili bilo kakvi olesnuvanja za energetsko efikasni materijali vklucuvajki topl. pumpi t.e. klima uredi i izolacii, prozori ....., kade sto lugevo ke gi nateraat kolku tolku da razmisluvaat vo drug pravec.
Kako sto bi rekol eden moj profesor pred 15 god dodeka studirav: Imame sreka sto fabrikive ne ni rabotat inaku ke nemame struja televizor da uklucime.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
100
Поени од реакции
3
Ме занима дали некој го користи овој тип на греалки и како е задоволен со потрошњата.И друго греалка од колку вати е потребно за загревање на соба од 12 квадрати.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
другар ми има, ама рече дека трошело ко фабрика
лани ко седевме кај него ако ја отоворам вратата одма се пушташе
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Како што ти кажаа погоре,одврзи го кесето ако набавиш такво нешто.
Најдобри и најекономични се старине ЈУ термо печки.
Може и сега по огласите да се најде за 50-100Еври.
Го вадиш горниот капак и го вадиш и фрлаш горниот слој на заштита од стаклена волна- не треба ништо,или уште еден ред цигли.
Така јас направив и супер се греев повеќе години за ефтини пари.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Многу убава и чиста работа ти е панелнава греалка, јас имам од 2500W и на сметката плус 2000-2500 денари зимно време одат а грее само во една соба од тринаесетина квадрати сепак зависи ти колку ќе ја пушташ колку ќе ти треба :)
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Многу убава и чиста работа ти е панелнава греалка, јас имам од 2500W и на сметката плус 2000-2500 денари зимно време одат а грее само во една соба од тринаесетина квадрати сепак зависи ти колку ќе ја пушташ колку ќе ти треба :)
со клима за овие пари сауна ке ти биде собата
 
А

Атомската мравка

Гостин
со клима за овие пари сауна ке ти биде собата

Можеби ама организмов не ми поднесува клими, затоа и немаме ставено клима дома па наместо тоа стававме термо изолација на цела куќа да се намали температурата летно време а воедно и да се заштеди на сметки зимно време
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Не можевме да наваксаме на струја и ја баталивме...
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
100
Поени од реакции
3
Значи не е исплатливо оти јас сакам две соби да греам по една греалка во соба отприлика по 6 саата да работат двете..
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Тргнуваме од претпоставка дека послабиот модел е доволно јак.
Во тој случај полош избор е појакиот модел. Не само од аспект на поголема потрошувачка, туку и од аспект на комфор: прејак модел за (во однос на него) помала просторија значи и појаки минимум дувања/струења на воздух кои често сметаат.
Иначе како попатна забелешка, ова е и главната предност во комфорот на инвертор моделите во однос на обичните клими со фиксна брзина.
Во тој случај, појакиот модел одвреме навреме би престанувал со дување, а со тоа и ќе ја намали минималната потрошувачка на струја, со што ќе се изедначи со потрошувачката на послабиот.
Како и да свртиш, исто струја ќе трошат двата, евентуално разлика може има само поради разликата на ефикасноста на самите уреди, никако поради јачината, особено кај модели каде што разликата во јачината е 1/3.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.644
Поени од реакции
32.677
Можеби ама организмов не ми поднесува клими, затоа и немаме ставено клима дома па наместо тоа стававме термо изолација на цела куќа да се намали температурата летно време а воедно и да се заштеди на сметки зимно време
Сакаш да кажеш дека не поднесуваш промаја?
Зошто инвертор моделите, кога ќе ја постигнат температурата потоа дуваат толку слабо што практично не се ни чуствува дувањето.

Инаку добра изолација е секогаш добра работа.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Има промоција на овој модел во Бугарија и ме интересира дали има некој искуство со внесување легално како оди процедурата http://pm-klimatici.com/pmgroupbg/Daikin-FTX35JV-RX35JV
Овој модел мене ми изгледа одличен сооднос цена-квалитет, а даикин изгледа се едни од најбесшумните клими па и тоа ми е многу битно.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
а даикин изгледа се едни од најбесшумните клими па и тоа ми е многу битно.
Конкретно за овој модел вели 23-41dB, што не е ништо потивко од останатите марки инвертери од оваа класа. Kонкретно виваксот што го купи Sass, 22~36 dB.
А за носењето, мислам имаше искуство од некој што донел, некаде на почетокот на темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom