Најекономично греење и ладење

Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
za 35m2 ne pomisluvaj za poslaba od 3.5kw ovie dvete ti de slabi ako mislish da ja zatopluvash plus prostorija ;)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
http://electronica.gr/43C60D17.en.aspx ili http://electronica.gr/61E5A0BF.en.aspx
Ke ve zamolam za sovet .Se raboti za povrsina od okolu 25m2 so dobra izolacija i nova dograma,i dali po potreba mozi da zatopli uste edna prostorija ,znaci vkupno okolu35m2.Prvata ili vtorata klima ,ve molam za strucno mislenje oti sum laik za ovie raboti.Blagodaram
Мое мислење е дека и двете опции (7000 и 9000 BTU) се мали за затоплување на 25 квадрати иако како велиш добро изолирана просторија. Ако веќе планираш да загреваш квалитетно 25 М2 плус уште една просторија, не размислувај за ништо помало од 12,000 BTU. те помалку од 3,5 Kw/h. Но прочитај и други мислења...
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
ako ti e skapa taa sto ti ja predlozi NEKOJTAMU a sakash striktno Fujitsu http://electronica.gr/939308B3.en.aspx
ne deka sakam striktno Fujitsu tuku poizdrzliva ,podobra firma dajte vie nekoj predlog.Znaci potrebite mi se okolu 20m2 dneven prostor za greenje ,a po potreba uste edna soba spalna za dozatopluvanje za spienje znaci samo za navecer tamu mozi da bidi i do 18 stepeni.Biten mi e dnevniot prostor da go zagream
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.134
Поени од реакции
30.912
ne deka sakam striktno Fujitsu tuku poizdrzliva ,podobra firma dajte vie nekoj predlog.Znaci potrebite mi se okolu 20m2 dneven prostor za greenje ,a po potreba uste edna soba spalna za dozatopluvanje za spienje znaci samo za navecer tamu mozi da bidi i do 18 stepeni.Biten mi e dnevniot prostor da go zagream
Јас сум лаик во однос на некои момци од темава, ама еве ги и моите два денари.

Многу работи зависат од изолацијата. Си напишал дека е „добра„ ама ништо поконкретно, за некој добро е и пар сантиметри внатрешна изолација. Друг не сака да чуе за ништо под 10см стиропор (или камена волна) во надворешна фасада. Идеално бибило да се измери губитокот на топлина на собата, со тоа најпрецизно можеш да пресметаш колкава моќност на загревање ти треба.

Важно е и на која температура сакаш да загреваш, која ќе биде разликата од надвор до внатре. Ова е важно за тоа колку работа треба да заврши топлотната пумпа, не е исто да загреваш до 22Ц и до 27Ц.

Тоа кажано, ако земеш помоќен уред (12,000 BTU или 3.5 KW) имаш повеќе простор за грешка во пресметката... но таа варијанта е значително економски поскапа за користење. Не толку за уредот, разликата во цената нема да биде многу голема, туку во цената на потрошувачката на струја -долгорочно гледано. Разликата во потрошувачка можеби нема наизглед да биде голема, ама на долги патеки таа додадена вредност ќе однесе многу пари. Заради тоа е важно да се одберо уред со моќност соодветна на просторот.

Последна работа за која терба да бидеш свесен е дека најниските температури, ретко која инвертор-клима од ценовната класа за која се распрашуваш, ќе биде во состојба да работи ефикасно. Можно е и да не биде во состојба да загрее добро.
Од друга страна, таквите клими кои ефикасно можат да работат на најниските температури, посебно таму во Битола, се прескапи за да ја оправдаат цената за користење од 20-30тина денови, колку што се најладните денови кај нас.
Значи за тие 20-30 денови треба да имаш додатно загревање. Дали уште нешто на струја како конвектор или слично, или печка на дрва тоа е веќе твоја работа. И термоакумулационите печки се добра и ефикасна комбинација со климите, но само ако ги загреваш исклучиво на евтина тарифа.


Така да како заклучок, ако навистина се работи за просторија од 25м2 (со нормална висина) и со навистина добра изолација... тогаш 2.5KW инвертор од квалитетен бренд би требало да бидат доволно. И не само доволно, туку и најисплатлива варијанта за долгорочно користење.
FUJITSU ASYG - 25 LLCP што го линкаше е соодветен избор, но има и други опции. Во Македонија ги носи Хидросет кои се безобразно скапи, но сум видел Фуџитсу и во Електро-Метал (нешто малку поевтино од Хидросет). Ако можеш да купиш од Грчката продавница би ти излегло доста поевтино (ако избегнеш царина и данок), но за гаранција мисли му ја...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
ne deka sakam striktno Fujitsu tuku poizdrzliva ,podobra firma dajte vie nekoj predlog.Znaci potrebite mi se okolu 20m2 dneven prostor za greenje ,a po potreba uste edna soba spalna za dozatopluvanje za spienje znaci samo za navecer tamu mozi da bidi i do 18 stepeni.Biten mi e dnevniot prostor da go zagream
Тоshiba Daiseikai VI ти е најдобра опција кога се работи за клима во однос перформанси и затоплување, пробем е што се ужасно скапи.

Инаку во Енергија има интересна понуда на Carrier Inverter од 12.000 или 3.5 КВ кој изнесува 48.000 ден. комплет со монтажа, што би дошло скоро колку Фјуџитсуто на Хидросет.
Можеби на хартија нешто послабо изгледа од Фјуџитсу во однос на перформанси, ама пак Carrier си е одличен и проверен бренд на клима уреди.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
ne deka sakam striktno Fujitsu tuku poizdrzliva ,podobra firma dajte vie nekoj predlog.Znaci potrebite mi se okolu 20m2 dneven prostor za greenje ,a po potreba uste edna soba spalna za dozatopluvanje za spienje znaci samo za navecer tamu mozi da bidi i do 18 stepeni.Biten mi e dnevniot prostor da go zagream
Предлогот на civikom е ок, ќе ти врши одлично работа за тој простор. Само не рачунај на тоа дека ќе грееш уште една соба. Подобро во таа соба стави уште еден уред со помал капацитет.
Тоа кажано, ако земеш помоќен уред (12,000 BTU или 3.5 KW) имаш повеќе простор за грешка во пресметката... но таа варијанта е значително економски поскапа за користење. Не толку за уредот, разликата во цената нема да биде многу голема, туку во цената на потрошувачката на струја -долгорочно гледано. Разликата во потрошувачка можеби нема наизглед да биде голема, ама на долги патеки таа додадена вредност ќе однесе многу пари. Заради тоа е важно да се одберо уред со моќност соодветна на просторот.
А зошто мислиш дека помоќниот инвертер би потрошил повеќе струја за загревање на истата просторија? Кај инвертерите баш е тоа предноста, дека е променлива потрошувачката на струјата во однос на потребата.
Во Македонија ги носи Хидросет кои се безобразно скапи, но сум видел Фуџитсу и во Електро-Метал (нешто малку поевтино од Хидросет).
И во електрометал ги носи Хидросет, по иста цена, евентулано ако не била монтажата вклучена во цената, па изгледа поефтино.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.134
Поени од реакции
30.912
А зошто мислиш дека помоќниот инвертер би потрошил повеќе струја за загревање на истата просторија? Кај инвертерите баш е тоа предноста, дека е променлива потрошувачката на струјата во однос на потребата.
Читав нешто дека разликата ја прави минималната потрошувачка на уредите. Најдобро е да се земе уред со оптимална моќност со што помалку идење изнад потребите... нормално ако послабиот модел не задоволува, тогаш се оди на појакиот модел. Ама без потреба земање модел од повеќе BTU е неисплатливо и бескорисно.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
Јас сум лаик во однос на некои момци од темава, ама еве ги и моите два денари.

Многу работи зависат од изолацијата. Си напишал дека е „добра„ ама ништо поконкретно, за некој добро е и пар сантиметри внатрешна изолација. Друг не сака да чуе за ништо под 10см стиропор (или камена волна) во надворешна фасада. Идеално бибило да се измери губитокот на топлина на собата, со тоа најпрецизно можеш да пресметаш колкава моќност на загревање ти треба.

Важно е и на која температура сакаш да загреваш, која ќе биде разликата од надвор до внатре. Ова е важно за тоа колку работа треба да заврши топлотната пумпа, не е исто да загреваш до 22Ц и до 27Ц.

Тоа кажано, ако земеш помоќен уред (12,000 BTU или 3.5 KW) имаш повеќе простор за грешка во пресметката... но таа варијанта е значително економски поскапа за користење. Не толку за уредот, разликата во цената нема да биде многу голема, туку во цената на потрошувачката на струја -долгорочно гледано. Разликата во потрошувачка можеби нема наизглед да биде голема, ама на долги патеки таа додадена вредност ќе однесе многу пари. Заради тоа е важно да се одберо уред со моќност соодветна на просторот.

Последна работа за која терба да бидеш свесен е дека најниските температури, ретко која инвертор-клима од ценовната класа за која се распрашуваш, ќе биде во состојба да работи ефикасно. Можно е и да не биде во состојба да загрее добро.
Од друга страна, таквите клими кои ефикасно можат да работат на најниските температури, посебно таму во Битола, се прескапи за да ја оправдаат цената за користење од 20-30тина денови, колку што се најладните денови кај нас.
Значи за тие 20-30 денови треба да имаш додатно загревање. Дали уште нешто на струја како конвектор или слично, или печка на дрва тоа е веќе твоја работа. И термоакумулационите печки се добра и ефикасна комбинација со климите, но само ако ги загреваш исклучиво на евтина тарифа.


Така да како заклучок, ако навистина се работи за просторија од 25м2 (со нормална висина) и со навистина добра изолација... тогаш 2.5KW инвертор од квалитетен бренд би требало да бидат доволно. И не само доволно, туку и најисплатлива варијанта за долгорочно користење.
FUJITSU ASYG - 25 LLCP што го линкаше е соодветен избор, но има и други опции. Во Македонија ги носи Хидросет кои се безобразно скапи, но сум видел Фуџитсу и во Електро-Метал (нешто малку поевтино од Хидросет). Ако можеш да купиш од Грчката продавница би ти излегло доста поевтино (ако избегнеш царина и данок), но за гаранција мисли му ја...
Vanlok ti blagodaram za iscrpnoto izlaganje i najverovatno ke te poslusam i ke ja zema
m FUJITSU ASYG - 25 LLCP .Ke ja toplam dnevnata soba a potamu ke zemam uste eden za vo spalnata.Vi blagodaram uste ednas na site
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Тоshiba Daiseikai VI ти е најдобра опција кога се работи за клима во однос перформанси и затоплување, пробем е што се ужасно скапи.

Инаку во Енергија има интересна понуда на Carrier Inverter од 12.000 или 3.5 КВ кој изнесува 48.000 ден. комплет со монтажа, што би дошло скоро колку Фјуџитсуто на Хидросет.
Можеби на хартија нешто послабо изгледа од Фјуџитсу во однос на перформанси, ама пак Carrier си е одличен и проверен бренд на клима уреди.
Noviov CARRIER XPOWER GOLD 42UQV035M e so malce namalen kapacitet i zatoa sea i cenata e podole (a i nadvoresnata edinica e smalena )

na greenje beshe 4,2 kw a sega e 3,5 kw :(
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Го следам овој форум неколку дена и никако да донесам некој здрав заклучок која клима, кој бренд и колку е реално квалитетот што се плаќа, која клима е највредна за потрошените пари. Повеќето знаат дека најскапото е најдобро, но дали е стварно така, дали е тоа бест бај ?? Дали е побитно ЦОП,ЕЕР, или марката како гаранција за квалитетно,долготрајно користење !! Дали е исплатливо од економски аспект да се инвестира во Даисекаи од 80+ илјади, или е пологичен избор средна класа на клими како Авант 13-3, Фуџитсу лец12, Даикин фтх35, кои се средна класа со цена околу 40.000 и коеф. 3.2/3.6 :cuc:
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Noviov CARRIER XPOWER GOLD 42UQV035M e so malce namalen kapacitet i zatoa sea i cenata e podole (a i nadvoresnata edinica e smalena )

na greenje beshe 4,2 kw a sega e 3,5 kw :(
"Site" pocnuvaat da odat ispod 4.0kw za da zacuvaat visok SEER i SCOP kako na primer vivax geyi visok scop ama na 3.8kw onaa prestige ili athena od lg na grckite linkovi ima visok scop ama na 3.5kw. Noviot Avant ostana na 4.2 ama izgleda padna na klasa B ili C od A koja ja imase postariot model, ova mu doadja kako so paklo cigari, da ostane cenata ista ce stavaat vo kutiite po 18 namesto 20.

gigovit
Nekogas i jas se zaprasuvam dali vredi da se dade troduplo povise za nekoja klima koja bi bila poekonomicna, a koja e ekonomijata ako na start dades povise od 1000€? Mozebi najbitno e da se gleda koj moze da ispocituva servisni garanciski uslugi pa i vongaranciski, bidejci jas imam loso iskustvo so Zorba od Skopje, za nova klima celo leto me ostavija da se ladam max do 26c zasto ispod toa mrzne klimata i seuste nemaat aber da dojdat i da ja zamenat a navodno imam garancija od 5god, tie za 1 den starost ne me ispocituvaa a kamo li da se rasipe po 4.5 godini, zalosno
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sve zavisi za sto ti treba klimata.
Dali ti treba za ladenje, za dogrevanje ili za zagrevanje kade ne mislis da imas drugo grejno telo doma.
Za ona prvoto kakva i da kupis ke te gree, za vtoroto gore dole sredna klasa a ako sakas da se grees ke treba da platis.
I nemoj da gi pratite cop tuku gledajte (ako vi e za greenje) kolku kw toplina dava na poniska temperatura.
Razlikata pomegu 3.56 i 4.15 vo pari na mesecno niko e mnogu mala.
Sto mi e mene vazen cop-ot ako koga e nadvor depel minus i ne mozam da se gream
Eve primer na nekoI klima uredi od sredna i visoka klasa

Toshiba Suzumi 13 Q=2.37KW, COP=2.1 (-15C)
Fujitsu ASYG12LTC Q=3.63KW, COP=1.84 (-20C)
MITSUBISHI MUZ-FH35VEHZ Q=2.60KW, COP=1.60 (-25C)
Toshiba Daiseikai 6.5 13 Q=2.19KW, COP=2.48 (-15C)
Panasonic E12-PKE Q=2.8KW, COP=2.31 (-15C)
MITSUBISHI MUZ-FH35VE Q=3.2KW, COP=2.6 (-15C)
LG H12AK Athena Q=3.7KW, COP=3.09 (-8C)
Toshiba RAS-35N3AVP-ND Q=2.25KW, COP=2 (-25C)
Daikin RXS35K/FTXS35K Q=2.61KW, COP=2.37 (-15C)
Daikin Ururu-Sarara RXR 42E Q=3.15KW, COP=2.03 (-20C)
Daikin RXL35J/FTXS35J Q=1.67KW, COP=1.02 (-25C)
Fujitsu ASYG12LUC Q=3.13KW, COP=2.43 (-15C)
Gree Hansol GWH12TB Q=2.9KW, COP=2.30 (-15C)

http://lampopumput.info/foorumi/index.php?action=dlattach;topic=17803.0;attach=33827;image
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Го следам овој форум неколку дена и никако да донесам некој здрав заклучок која клима, кој бренд и колку е реално квалитетот што се плаќа, која клима е највредна за потрошените пари. Повеќето знаат дека најскапото е најдобро, но дали е стварно така, дали е тоа бест бај ?? Дали е побитно ЦОП,ЕЕР, или марката како гаранција за квалитетно,долготрајно користење !! Дали е исплатливо од економски аспект да се инвестира во Даисекаи од 80+ илјади, или е пологичен избор средна класа на клими како Авант 13-3, Фуџитсу лец12, Даикин фтх35, кои се средна класа со цена околу 40.000 и коеф. 3.2/3.6 :cuc:
Секој донесува сам свој заклучок што да купи, во зависност од структурата на својата личност.
И климите од 200 евра ја вршат функцијата.
За неколку месеци и на најскапата клима со најголем СОР, на, надворешната единица ќе се нафати нечистотија и прашина и СОР ќе се намали.
Затоа сам одбери клима според својата желба и можности.
НО ОБАВЕЗНО НАБАВИ!
Со користење на клима за затоплување ќе имаш три пати помали сметки за струја - тоа е суштината, Секоја клима и со инвертер и без инвертер ќе ти “ заврши работа “-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom