Најекономично греење и ладење

Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Конкретно за овој модел вели 23-41dB, што не е ништо потивко од останатите марки инвертери од оваа класа. Kонкретно виваксот што го купи Sass, 22~36 dB.
А за носењето, мислам имаше искуство од некој што донел, некаде на почетокот на темава.

Не е само до декларираното, читав на многу форуми и сите се презадоволни од работењето на даикините во поглед на шумот, има мислам дури и опција за намалување на шум.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako pravime muabet za bezsumnost vivaxot vo odnos na toshibata (po prasanje bezsumnost) ne moze da se sporeduva.
Koga ke zastanam do vivaxot poveke gi slusam kompjuterot i toshibata sto se naogaat vo druga soba.
E saga toa e po prasanje bezsumnost, a daikin e daikin , toshiba e toshiba i zatoa tolku kostaat.
Ako si od skopje i sakas da gi slusnes bujrum, te cekam
t.e. ne mora da si od skopje:)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Не е само до декларираното, читав на многу форуми и сите се презадоволни од работењето на даикините во поглед на шумот, има мислам дури и опција за намалување на шум.
Значи декларираното е точно. Ете и Sass го потврдува тоа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Се прашувам дали да им се верува на бугариве кои просто кажано надворешната единица ја врзуваат на топлоизменувач гас/вода ,од внатрешната ја вадат електрониката заради даљинското и командување на пумпата и со тоа прават систем топлинска пумпа воздух/вода. Типов од видеово ај се рекламира иако не се гледа дека системот работи....али оној од вториот линк нова Daikin од 1500еврејки да ја ризикува некако не ми иде, а и мерењата со температурите му се доста добри. Е сеа колку вака поврзно му смета на компресорот тоа незнам колку може да изджи и дали е штетно по надворешната единица или не?
1. http://phoenix-em.com/Emil/?page_id=39
2. http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=35582
--- надополнето: 3 септември 2013 во 18:36 ---
Монтажа на бојлер за топла вода врзан на топлинска пумпа. Ова дури и фабрички се произведува и продава за 750еу.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.134
Поени од реакции
30.911
Се прашувам дали да им се верува на бугариве кои просто кажано надворешната единица ја врзуваат на топлоизменувач гас/вода ,од внатрешната ја вадат електрониката заради даљинското и командување на пумпата и со тоа прават систем топлинска пумпа воздух/вода.
Одамна слушам за вакви зафати. Верувам дека е можно пошто е истата техника во прашање.

Еве нешто уште поамбициозно, кој има живци и време да прочита.
http://ecorenovator.org/forum/geothermal-heat-pumps/484-homemade-heat-pump-manifesto.html
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Сакам да пробам греење со клима ама нешто кај нас е ептен тенко со квалитет. Гледам во техномаркет овој панасоник http://www.tehnomarket.com.mk/products/09119186/panasonic-cs-cu-e9nke-3 и бидејќи е малку штуро со спецификации, еве плус од еден бг. сајт, ваљда е истата, ако има некој или знае повеќе нека коментира, http://www.kib.bg/стенен-климатик/марка-panasonic/cscu-e9nke-3-ethereaбјал-class-a Сакам да греам дневна соба 6м дол. на 3.3м шир. и стандардна висина, со кујна од 4-5 кв, знам дека е поголема просторија од претпоставките за овие клими, но има многу голема моќност на греење од ном. 3.4кв до макс.5.3кв па ми изгледа дека може да заврши работа, има бту како добра 12-ка, шумот ми изгледа исто одличен со 20деци, па ако може некое мислење или искуство некој ако има со панасоник инвертер.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
"Gigovit"

Toshiba Daiseikai, Mitsubishi Zubadan VEHZ, Ururu Sarara, Fujitsu Nocria za tebe ako ne se kvalitet togas neznam sto e.
E sega deka se poskapi vo Bugarija toa e druga prikazna.
Inaku 9000btu ti e malku za taa kvadratura, ako sakas kompletno greenje vo zimo (bez dopolnitelno grenje), 25m2 min so 12ka, a ako ti e izolacijata katastrofa moze da odis i so 14, 15 ili 16ka, ova ti go kazuvam od iskustvo za koga ke stegne debel minus da bides zgrean
--- надополнето: 11 септември 2013 во 08:58 ---
Inaku Panasonic imaat eden top nordic model VE12-NKE, samo sto go nema kaj nas, a i da go ima cenata e okolu 3000eur.
Ponatamu za 15000btu panasonic nke-3 ili pke e okolu 70000den.
Ispod ovie modeli jas ne bi odel, a i ovie na hartija se ok ama nekako kaj nas Panasonic ne e tolku forsiran brend za klima greenje, pa bi ti preporacal nekoj sto go ima i go koristel, licnoto iskustvo da ti go prenese.
--- надополнето: 11 септември 2013 во 09:08 ---
Da se ispravam
Poskapi kaj nas nego vo bugarija
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Дајте некој предлог за печка на дрва со котел, потребна површина за загревање 120 м2, т.е во дневната од 40 м2 ќе биде поставена само печката, додека во останатите 2 соби и купатилото ќе има радијатори.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Pomos

za da gream 27m2 nova gradba so site standardi.....

Se mislam koja klima da zemam od ovie dve koja e podobra eli pa nekoja druga ako ima te predvid.

TOSHIBA RAS-B13N3KV2-E eli CARRIER 42UQV035M2
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
"Gigovit"

Toshiba Daiseikai, Mitsubishi Zubadan VEHZ, Ururu Sarara, Fujitsu Nocria za tebe ako ne se kvalitet togas neznam sto e.
E sega deka se poskapi vo Bugarija toa e druga prikazna.
Inaku 9000btu ti e malku za taa kvadratura, ako sakas kompletno greenje vo zimo (bez dopolnitelno grenje), 25m2 min so 12ka, a ako ti e izolacijata katastrofa moze da odis i so 14, 15 ili 16ka, ova ti go kazuvam od iskustvo za koga ke stegne debel minus da bides zgrean
--- надополнето: 11 септември 2013 во 08:58 ---
Inaku Panasonic imaat eden top nordic model VE12-NKE, samo sto go nema kaj nas, a i da go ima cenata e okolu 3000eur.
Ponatamu za 15000btu panasonic nke-3 ili pke e okolu 70000den.
Ispod ovie modeli jas ne bi odel, a i ovie na hartija se ok ama nekako kaj nas Panasonic ne e tolku forsiran brend za klima greenje, pa bi ti preporacal nekoj sto go ima i go koristel, licnoto iskustvo da ti go prenese.
--- надополнето: 11 септември 2013 во 09:08 ---
Da se ispravam
Poskapi kaj nas nego vo bugarija


се слагам дека 9-ка е малку за таа квадратура, но овој панасоник е 12-ка на греење, има 3.4кв номинала што одговара на 12-ка, дневната е всушност 20кв. кујната е бочно преку врата поврзана и нема големо влијание, у секој случај сакам и некој кој користи панасоник да каже мислење, инаку нема многу фајде од дискусии според фабрички декларации. Инаку тошибата која велиш дека е на акција е авант 3-ка која има многу слаб цоп.
Извини, ова е цена за сузуми плус која е подобра од авантот, авантот имаше цена од 650 евра.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
се слагам дека 9-ка е малку за таа квадратура, но овој панасоник е 12-ка на греење, има 3.4кв номинала што одговара на 12-ка, дневната е всушност 20кв. кујната е бочно преку врата поврзана и нема големо влијание, у секој случај сакам и некој кој користи панасоник да каже мислење, инаку нема многу фајде од дискусии според фабрички декларации. Инаку тошибата која велиш дека е на акција е авант 3-ка која има многу слаб цоп.
Извини, ова е цена за сузуми плус која е подобра од авантот, авантот имаше цена од 650 евра.
Проверено ти е дека иде до 5KW тој модел ? По сајтовиве негде 5 негде на 3.4 KW стои за максимална снага, провери си у продавница што точно пишува на самата единица.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
дечки ајде еден совет... сакам да земам една панелка за греење за кај мене у соба - 16 квадрати... колкава јачина да земам кажувајте и дали се исплати? троши многу струја нетроши грее убаво негрее.....

совет од некој поискусен?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
дечки ајде еден совет... сакам да земам една панелка за греење за кај мене у соба - 16 квадрати... колкава јачина да земам кажувајте и дали се исплати? троши многу струја нетроши грее убаво негрее.....

совет од некој поискусен?
Кратко и јасно мој совет е:
Не купувај панелка, туку купи мала клима 2,5
Најефтините клими чинат околу 12 илјади денари, а троши трипати помалку струја од панелка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom