Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Panasonikot ima 3.4kw nominalna, a toa znaci koga nadvor e +7C.
Na -10 imame 2.4kw, pa sega ti vidi dali za taa kvadratura ti se dovolni 2.4kw, pa i pomalku koga ke zaladi.
A i malku poveke ako se oladi prostorijata 16C (utrinsko provetruvanje) ne mozes da ja zagrees do 21C, jas go imav toj problem so suzumi + 16, zatoa velam nema zijan od predimenzioniranje naklimata, makar i za tie 15 dena vo zimata, osven ako primarno grenje imas nekoe drugo.
A od druga strana tie 3.4kw ili 2.4kw sto gi dava se so 100% load na kompresorot i na ventilatorot na vnatresnata edinica.
Neznam kolku e poskapa 12ka od 9ka, ama ako e malku pari ne razmisluvaj voopsto, zosto razlikata vo cena ke gi dades uste prvoto zimo.
--- надополнето: 12 септември 2013 во 07:46 ---
Uste nesto, montazata koja e mnogu vazna od strana na tehnomarket, neptun, itn e katastrofa, za razlika od specijalizirani prodavnici za razladna oprema i klimatizacija.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.676
Поени од реакции
32.726
Сас убаво и точно напиша. Јас само (пак) би додал дека најисплатливо е да не се предимензинира уредот и во тие најладни две недели да се догрева со нешто друго.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Кратко и јасно мој совет е:
Не купувај панелка, туку купи мала клима 2,5
Најефтините клими чинат околу 12 илјади денари, а троши трипати помалку струја од панелка
клима 12 000 2 иполка а колку има таа гаранција и дали грее под 0 степени?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
клима 12 000 2 иполка а колку има таа гаранција и дали грее под 0 степени?
Грее, грее, немај гајле
Во февруари 2012, кај мене грееа на минус 22 степени
А колку трае гаранцијата зависи од тип до тип и за тоа ќе прашаш во продавницата. Обично даваат гаранција од една година но има и повеќегодишни гаранции
Климата е многу едноставен уред и обично ретко се расипуваат
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Грее, грее, немај гајле
Во февруари 2012, кај мене грееа на минус 22 степени
А колку трае гаранцијата зависи од тип до тип и за тоа ќе прашаш во продавницата. Обично даваат гаранција од една година но има и повеќегодишни гаранции
Климата е многу едноставен уред и обично ретко се расипуваат
јас имам веќе една клима ама таа е поставена кај моите у соба и е бајаги оддалечена од мојата соба. ме кочат парите пред се - едно е панелка за 4/5 000 друго е клима за 12 000 + денари. а знам дека не греат сите клими под 0 степена - тоа ме мачи малце повеќе...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
јас имам веќе една клима ама таа е поставена кај моите у соба и е бајаги оддалечена од мојата соба. ме кочат парите пред се - едно е панелка за 4/5 000 друго е клима за 12 000 + денари. а знам дека не греат сите клими под 0 степена - тоа ме мачи малце повеќе...
Мој совет е да почекаш, да собереш пари и да купиш клима. Само за еден месец користење на клима ќе заштедиш неколку илјади денари.
Ако не си во можност пред оваа зима да собереш пари, тогаш набави или позајми обична греалка или обичен калолифер за 600 - 700 денари, ќе ти завршат исто работа како панелите.
Па вгодина набави клима....
Инаку сите современи клими греат
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
јас имам веќе една клима ама таа е поставена кај моите у соба и е бајаги оддалечена од мојата соба. ме кочат парите пред се - едно е панелка за 4/5 000 друго е клима за 12 000 + денари. а знам дека не греат сите клими под 0 степена - тоа ме мачи малце повеќе...
А да си купиш греалка на плин 4000-4500 ден е.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Мали се тие ти па ги споредуваш со нафтена печка. Многу повеќе топлат и дуваат.
дечко ти сериозно ова го пишуваш или???? кој се грее денеска на плин ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
дечко ти сериозно ова го пишуваш или???? кој се грее денеска на плин ?
Не се зафркавам минатото зимо знам многу што купија вакви на плин. Баш сум изненаден од топлината што ја даваат.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Не се зафркавам минатото зимо знам многу што купија вакви на плин. Баш сум изненаден од топлината што ја даваат.
види бе ти стварно си бил сериозен... која црна топлина ке ја добиеш од печка на плин жити се?

прво тие печки се габаритни - боцата колку и да е мала фаќа место. второ го сушат воздухот многу брзо па да не те чуди кога ке влезеш у некоја таква просторија ем да е ладно ем да немаш воздух т.е да ти биде загушливо. трето плинот смрди (дури и кога е согорен)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
види бе ти стварно си бил сериозен... која црна топлина ке ја добиеш од печка на плин жити се?

прво тие печки се габаритни - боцата колку и да е мала фаќа место. второ го сушат воздухот многу брзо па да не те чуди кога ке влезеш у некоја таква просторија ем да е ладно ем да немаш воздух т.е да ти биде загушливо. трето плинот смрди (дури и кога е согорен)
Уште да те дополнам
Плинот ( пропан бутан - ТНГ ) е поскап од струјата
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.676
Поени од реакции
32.726

Kajgana Shop

На врв Bottom