Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Исто ме интересира дали оваа печка би се покажала за согорување на пелети во слој
Какво е Вашето мислење за ова?
Мислам дека ова нема да го бива. Горење на пелети мора да биде регулирано и контролирано, пелети во обична печка може да:
- се блокира доводот на воздух одоздола
- неконтролирано јако горење
- брзо горење, зарем на секои 5 минути ќе ја ложиш печката...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Спомнував на темава нешто за греење на гас во Струмица.
Конечно добив опипливо нешто.
Претходните пресметки се покажа дека не ми вредеа.
Пријател загрева куќа отприлика како мојата, малце постара од мојата, но со иста столарија и изолација, се грее на гас, настрана инвестицијата во котел за парното на гас и самиот приклучок, месечна сметка доаѓа од околу 20-22000 денари (декември и јануари).
Неисплатливо!
Во мојот случај и за наредната сезона останувам на дрва. Цела сезона ми е околу 50000 денари (20 кубика дрва)
 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
Дали некој може да ја протолкува новава одлука која се спрема од град Скопје во врска со климатизерите. Дали треба да е решен само одводот (капењето) или самото поставување надвор е „нагрдување на фасадата“ http://a1on.mk/wordpress/archives/285797
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Jaс колку што разбрав се работи само за решавање на одводот. Лично мислам дека тоа е сосема во ред.
Се надевам нема потреба да се објаснуваме зошто... :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Спомнував на темава нешто за греење на гас во Струмица.
Конечно добив опипливо нешто.
Претходните пресметки се покажа дека не ми вредеа.
Пријател загрева куќа отприлика како мојата, малце постара од мојата, но со иста столарија и изолација, се грее на гас, настрана инвестицијата во котел за парното на гас и самиот приклучок, месечна сметка доаѓа од околу 20-22000 денари (декември и јануари).
Неисплатливо!
Во мојот случај и за наредната сезона останувам на дрва. Цела сезона ми е околу 50000 денари (20 кубика дрва)
За гасот за затоплување знаев дека вака ќе се заврши ( не се сеќавам дали те предупредив но знаев ) На гас практично никој не се затоплува ниту во Италија, и во други земји. Гас, за дома, се исплати единствено за готвење. А тоа што зборат политичариве - гомнојадци се глупости. Да знаеа не ќе беа политичари
Но твојава потрошувачка од 20 кубици дрво ми се чини преголема
Проанализирај го начинот на ложење.
Те молам простудирај колку пати го ложиш котелот во едно деноќие.
Простудирај, како согорува дрвото - треба да согорува со свеетол пламен - чадот треба да е бел
Вложи малку труд и заинтрерсирај се, консултирај се со некој од Струмица кој има исто систем. Ќе ти се исплати трудот
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Колкава куќа? Извини ама ме мрзи да барам уназад
околу 220 квадрати[DOUBLEPOST=1393016492][/DOUBLEPOST]
За гасот за затоплување знаев дека вака ќе се заврши ( не се сеќавам дали те предупредив но знаев ) На гас практично никој не се затоплува ниту во Италија, и во други земји. Гас, за дома, се исплати единствено за готвење. А тоа што зборат политичариве - гомнојадци се глупости. Да знаеа не ќе беа политичари
Но твојава потрошувачка од 20 кубици дрво ми се чини преголема
Проанализирај го начинот на ложење.
Те молам простудирај колку пати го ложиш котелот во едно деноќие.
Простудирај, како согорува дрвото - треба да согорува со свеетол пламен - чадот треба да е бел
Вложи малку труд и заинтрерсирај се, консултирај се со некој од Струмица кој има исто систем. Ќе ти се исплати трудот
Толку е...
Лани поминав со 17, 17 ипол кубици, годинава докупив 18 за да си имам 20...
И кога монтираа мајсторите рекоа дека толку ќе троши.
Што е до мене - задоволен сум. Чадот е бел :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За гасот за затоплување знаев дека вака ќе се заврши ( не се сеќавам дали те предупредив но знаев ) На гас практично никој не се затоплува ниту во Италија, и во други земји. Гас, за дома, се исплати единствено за готвење. А тоа што зборат политичариве - гомнојадци се глупости. Да знаеа не ќе беа политичари
Но твојава потрошувачка од 20 кубици дрво ми се чини преголема
Проанализирај го начинот на ложење.
Те молам простудирај колку пати го ложиш котелот во едно деноќие.
Простудирај, како согорува дрвото - треба да согорува со свеетол пламен - чадот треба да е бел
Вложи малку труд и заинтрерсирај се, консултирај се со некој од Струмица кој има исто систем. Ќе ти се исплати трудот
..политичар??? штом зине лаже, а кога лаже секогаш лаже за пари.., па памет у глава.
Инаку никогаш не ми била јасна логиката на компримирање на 300 бара, транспорт со камиони, декомпресија и терцијален развод до бренер да е ефтина, секојдневна аллтернатива на енергија. Дефинитивно......погрешниот пристап кон глобализацијата сватена како поле на културен (сиц) натпревар помеѓу силните предатори и нејаките, но во принцип самодоволни домородци ќе го растури светот и векот , што станува веќе и од ниска орбита видливо.... :)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да ставам дигитален собен термостат на моноблок котле (македонско е котлето, не знам бренд, 35х75см). мајсторите ми оставија кабел со 2 жици за термостат, а термостатот шо го земав има 3 конектори: NO, NC i COM. Ајде машинци и електричари: на кои конектори одат жициве? Дали жициве шо ми ги оставија за термостат се под напон? Ко ќе го монтирам термостатов да вадам осигурачи од табла или доволно е прекидачите на котлето да се исклучени? Фала кој ке се најде јунак или јунакиња да одговори :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
@Kaiser од сликата мене тоа ми изгледа како класична печка за дрва, ќумбе. Во текстот ништо не кажуваат за принципот на работа на печката, само дека има ефикасно согорување.

Одлика на ракентните печки е јака изолација на комората на горилникот, а на сликава се гледа само метална печка широка можеби пола метар. Ако човеков внатре правел нешто на принцип на ракетна печка, тогаш горилникот е прилично мал, не поголем од отворот што го гледаме на предната страна.
Прв важен момент во случајов е дека нема вертикално ложење на дрвата туку хоризонтално. Во тој случај последица е дека треба да ја ложи печката секои десетина минути, пошто дрвата во ракетните печки горат исклучително брзо (ако е вертикално ложењето, може да се ставаат долги дрва/гранки кои потоа гравитацијата ги движи надоле како што согоруваат).
Второ, никаде не спомнуваат термална акумулација, а токму тоа е круцијален дел од печка која дрвата ги согорува ефикасно но исклучително брзо.

Ракетна печка без термална акумулација донекаде губи смисла.
ОК освен можеби ако не се димензионира помала моќноста а и помала да е самата печка, за таквото максимално горење да одговара на енергетските потреби на просторијата. Но тоа ќе значи и постојано ложење дрва, додека во варијантата со термална акумулација се прави поголема печка која се ложи само неколку саати дневно (при што топлинската енергија се акумулира во термалната маса).
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Kaiser
На Јутуб најдов три прилога од истиот Пироќанец
Третиот прилог е за оваа печка на дрва, но нема ништо за самата печка, а првиот е дека пронашол уред кој штеди 50% гориво кај коли, а вториот, кој најмногу ни се допаѓа е песна - честитка за роденден
http://www.youtube.com/watch?v=fCtvEEghWgw
http://www.youtube.com/watch?v=46SmrxlxdA4
http://www.youtube.com/watch?v=FShkA7xJcYE
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прегледај го приврзокот 85308 Прегледај го приврзокот 85306 Прегледај го приврзокот 85307 Прегледај го приврзокот 85305
Eve slikovito da vidite kolku mi potroshi Suzumito za poslednive dva meseca non stop uklucena 24 casa a zagrevam 25 m2 povrshina bez nadvoreshna izolacija vo kukja
samo 447 kw ;)
Хмм ај малце математика околу ова, под претпоставка дека потрошеното се однесува за 30 дена уназад, дека стварно грееш нонстоп 24часа дневно и дека собната температура ти е 22Ц како што тоа го имаш изјавено тука.
На еден српски форум имаше опишан доста добар начин како да се пресмета големината на топлинска пумпа ако се знае потрошената дневна струја и надворешната/внатрешна температура.
Според тој начин на пресметка за кај тебе математиката испаѓа вака:

Значи од 25јан до 25феб за 30дена имaш потрошено 447/2=223,5KW
или дневна потрошувачка 223.5/30 = 7.45 KW
Просечна температура од 25јан до 25феб била 5 °C.

7.45KW/(22°C - 5°C)=7,45/17=0.438kw дневни губитоци po °C
0.438/24h=0,0182kw губитоци на саат

Да видиме каква ТП е потребна за да се згрее твојот "слабо" изолиран простор на -5, -10, и -15°C
а да е притоа 22°C топло во просторот.

0,0182*(22 - (-5))=0,0182*27=0,491kw
0,0182*(22 - (-10))=0,0182*32=0,58kw
0,0182*(22 - (-15))=0,0182*37=0,67kw

или на +5°C
0,0182*(22-(5))=0,0182*17=0,309Kw

Искача дека за твоите 25м2 ти треба ТП која нема ни 1KW моќ на греење,односно искача дека просторот можеш да го згрееш на 22°C со обичен фен :)
Нелогичен е резултатот односно гарантирано има нешто неточно во твоето тврдење, односно или негрееш 24/24 или имаш предобра изолација.
Без надворешна изолација на -15 би требало да ти искочи пумпа од барем 2KW при што таа би трошела нели со COP 3 околу 1Kw струја за тој простор, а вака со 0,67 и i COP 3 му доаѓа дека пумпава не би ни работела кога е надвор -15 :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom