Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Inox odzacite se oklu 50eur za metar za 200mm dijametar. Bidejki e nadvoresen i odi pokraj zid i gore na simsot ke ima mala krivina za da izbegnam golema rabota okolu dupka vo keramidite pa redenje povtorno itn. i zatoa zidaniot go trgnav na strana

Za peleti nekoko gi gledam mnogu se skapi, Ohrid aj preporacaj za koja cena sto ke dobijam na peleti, zasto i taa opcija ne e isklucena, i kolku struja trosi toj, zasto gledav imase i nekoi na peleti sto trosat okollu 100-150w

Kako sto rekov doma imam klimi i ovaa godina i proslata sve bese pokrieno samo so klimite (ama ako fati kako u amerika), a imam i el kotle 36kw (4x9kw) so instalacija radijatori panelni so bakarni cevki, samo sto ne go pustam (ovie dve godini nema potreba). Taka da koga e ladno imam sa sto da pokrijam ama pred dve godini koga nemase struja bev nekolku dena po 12 saati bez struja, preku eden preku dva dena. A i ako fati epten zima, i strujata da e ok. El kotle vlece mnogu, bidejki so klimite ne mozam da dopram vo sekoe kose i kupatilo i sekoe sobice.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544


Еве долгорочна временска прогноза за наредниве месец дена
Како што гледате се очекуваат релативно високи температури
За оние кои се затоплуваат со дрва, моја препорака, во наредниот период да не ложат, туку да се затоплуваат со клими
Кога се високи надворешните температури оџаците послабо влечат и ќе имаат зголемена потрошувачка на дрво
Затоплувањето со клими е најекономично, а дрвата ќе ги заштедите за следната зима.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.770


Еве долгорочна временска прогноза за наредниве месец дена
Како што гледате се очекуваат релативно високи температури
За оние кои се затоплуваат со дрва, моја препорака, во наредниот период да не ложат, туку да се затоплуваат со клими
Кога се високи надворешните температури оџаците послабо влечат и ќе имаат зголемена потрошувачка на дрво
Затоплувањето со клими е најекономично, а дрвата ќе ги заштедите за следната зима.
Немам клима:) а и рака на срце со оџакот немам проблеми.
Но ми се јавува друг проблем. Температурата многу ми крева во потоплите денови ако го горам каминот по пропис. Често и над 30 , па така приморан сум да го горам крајно неекономично со гушење или ептен да ги раздолжам интервалите на ложење, скоро пред гаснење.
ЈБГ немав земено во предвид дека во зима во Битола температурата ке биди над 10 степени, а би требало да биди -20. Ама ајде ке издржиме некако. Од топло и од пари нема зијан.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
Немам клима:) а и рака на срце со оџакот немам проблеми.
Но ми се јавува друг проблем. Температурата многу ми крева во потоплите денови ако го горам каминот по пропис. Често и над 30 , па така приморан сум да го горам крајно неекономично со гушење или ептен да ги раздолжам интервалите на ложење, скоро пред гаснење.
ЈБГ немав земено во предвид дека во зима во Битола температурата ке биди над 10 степени, а би требало да биди -20. Ама ајде ке издржиме некако. Од топло и од пари нема зијан.
За во лето не употребуваш клима за ладење?
Таман ќе ти беше и обична клима за греење во овие услови...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.770
За во лето не употребуваш клима за ладење?
Таман ќе ти беше и обична клима за греење во овие услови...
Не , искрено немам ни потреба.
Куќата не ми е на јужна страна така да во лето е баш пријатно и без ладење а и ретко зимите се вака благи.
Друга работа е што климата на нерви ми оди.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
Како што сфатив него му треба покрај кога е многу ладно и кога кога ќе снема струја, а котелот на пелети не функционира со УПС, барем по мое искуство, така да единствена опција останува котелот на дрва.
За ова истражував, пред неколку месеци. Може да се направи да работи таква опрема со UPS, исто и пупма за движење на водата во парно греење. Но треба одредена склопка со инвертор, потребен е подобар електричар и неколку не-многу-скапи делови.

Дефинитвно ставање на ваков UPS бекап е паметна работа за било кој со парно греење и/или печки на пелети. Инаку кога ќе снема струја останувате без греење иако сте одбрале греење на енергенс како дрва или пелети.


--- надополнето: 16 февруари 2014 во 13:24 ---
Треба да се види дали може вакво нешто да се направи со акумулатор од кола, можеби би било поевтино и поедставно од UPS. Не знам за ова последново, не сум сигурен -само на глас размислувам. Но ќе се посоветувам со пописмени луѓе кога ќе испадне шанса за тоа.
 
Последно уредено од модератор:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
А дали помеѓу издувот ( излезот за оџак ) има некој вид на препрека во случајот метална или плоча од шамотни тули.
Дали на стаклото од вратата на горниот дел има влез за секундарен воздух и дали воопшто има друга регулација за воздухот освем таа долу. И за крај дали има стаклена плетенка на вратничките. Ако барем нешто од ова фали ич да не го гледаш.
Според напишаново погоре, овој камин од Пламен не го бива?
Изолациска плетенка на вратата (за дихтување) гледам, но не гледам ниту секундарен довод за воздух а ни регулација за таков секундарен довод, ниту се гледа секундарна комора за согорување. Можеби грешам, треба да проверам во некој изложбен салон.

http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=38

 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
UPS ne vrsi rabota, mnogu kratko ke vrti pumpata, nekade ups od okolu 700va za pumpa od okolu 50w, ke tera okolu 40-45min, ova go ima i na web na proizvoditelite na ups kade ima dijagram i se gleda zavisnost pomegu vreme i moknost, a od druga strana mislam i deka ne se ok ups-ite za pumpi. Za ovaa namena se upotrebuva akumulator so pretvarac na napon i tera i posigurno i podolgo, kaj nas i gi ima i gi izrabotuvuaat po naracka.
E sega za na peleti pogolem napon e potreben makar nekade gledav (a ne miteknuva kade) za kamini na peleti koi trosat okolu 150w na saat
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Кај мене сервисерот кога дојде да ја монтира печката на пелети, рече да си купам UPS и да го решам проблемот со струјата. Иначе се работи за самостојна печка, за котел незнам дали ќе врши работа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
Ваљда зависи од батериите во UPS-от. Имаш огромни разлики во капацитетите помеѓу разни модели.

Но се согласувам дека за исти пари решение со акумулатор би имало доста поголем капацитет (во киловат часови). Најмногу пошто UPS-овите се релативно скапи, посебно тие поквалитетните кои патем имаат и голем капацитет.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.770
Кај мене сервисерот кога дојде да ја монтира печката на пелети, рече да си купам UPS и да го решам проблемот со струјата. Иначе се работи за самостојна печка, за котел незнам дали ќе врши работа.
И ти си стави UPS??[DOUBLEPOST=1392631704][/DOUBLEPOST]
За ова истражував, пред неколку месеци. Може да се направи да работи таква опрема со UPS, исто и пупма за движење на водата во парно греење. Но треба одредена склопка со инвертор, потребен е подобар електричар и неколку не-многу-скапи делови.

Дефинитвно ставање на ваков UPS бекап е паметна работа за било кој со парно греење и/или печки на пелети. Инаку кога ќе снема струја останувате без греење иако сте одбрале греење на енергенс како дрва или пелети.


--- надополнето: 16 февруари 2014 во 13:24 ---
Треба да се види дали може вакво нешто да се направи со акумулатор од кола, можеби би било поевтино и поедставно од UPS. Не знам за ова последново, не сум сигурен -само на глас размислувам. Но ќе се посоветувам со пописмени луѓе кога ќе испадне шанса за тоа.
При една монтажа на печка човекот си имаше веќе купено упс, воопшто не ни проработи печката. Го замена за појак пошто прво тоа ни падна на ум, пак ништо. И се одкажа.
Ако размислам подлабоко мислам дека немаше врска со снагата на УПС -от пошто најверојатно ке проработеше макар и за кратко, па логично би било да беше работата со синусоидата на излезниот напон.
Кај другите електронски апарати синусоидата нема некоја врска пошто секако неизменичниот напон ке го претворат во едносмерен( компјутерот , мониторот, телевизорот) но кај печката на моторите им треба синусоиден напон за да проработат.
Сега незнам што мотори се користат во пумпите за вода но ете кај нив нема проблем, ке провртат.
Во секој случај јас имам такво искуство со УПС кај печките на пелети, што незначи и дека грешам.
Ако има некој има искуство на обична печка на пелети кои работи на УПС нека сподели.[DOUBLEPOST=1392632057][/DOUBLEPOST]
Според напишаново погоре, овој камин од Пламен не го бива?
Изолациска плетенка на вратата (за дихтување) гледам, но не гледам ниту секундарен довод за воздух а ни регулација за таков секундарен довод, ниту се гледа секундарна комора за согорување. Можеби грешам, треба да проверам во некој изложбен салон.

http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=38

Вака ни јас неможам да видам дали има бафер или не, најдобро е да видиш на лице место. Ако има сигурно нема да го промашиш и да не го видиш. За секундарниот влез на воздух колку што гледам од сликата регулација нема но можно е на горниот дел од стаклото да нема плетенка или така некако слично да е изведен. А зошто гусен воопшто ?
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
@мкд владе
не сум ставил УПС, незнам ни која им е цената ни како изгледа :свиркам: Два - три пати ми има изгаснато печката заради струја во текот на цела сезона по 1-2 минути . Вака печката требаше да се изгасни па пак да се пали. Иначе потрошњата на печката е 50w, мерено со тоа апаратчето од Anhoch, па што мислиш дали би завршил УПС-то работа ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.770
@мкд владе
не сум ставил УПС, незнам ни која им е цената ни како изгледа :свиркам: Два - три пати ми има изгаснато печката заради струја во текот на цела сезона по 1-2 минути . Вака печката требаше да се изгасни па пак да се пали. Иначе потрошњата на печката е 50w, мерено со тоа апаратчето од Anhoch, па што мислиш дали би завршил УПС-то работа ?
50 вати е кога е печката веќе запалена и толку тргаат моторите од вентилаторите. Во нормални околности не би требало да има проблем, но како што реков јас имам поинакво искуство и мислам дека баш тие моторите ја заебаваат цела работа. Нив им треба чиста синусоуда а УПС на излез нема таква па затоа прави проблем.
Значи не е до ватажата туку то синусоидата.
Во секој случај најдобро позајми за проба па види како ке се понаша.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
@мкд владе исто како и Сас и мене ми е ова секундарна опција. Некогаш за кеиф да запалам оган или ако снема струја. Така да не е страшно ако не одберам нешто идеално од аспект на материјалот.

Зошто гус?
Зошто да не? Не ми смета малку термална инерција (колку што разбрав само тоа и тежината се негативности). Плус можам да го земам со одреден попуст.
Но кога ќе поминувам од таму ќе гледам да сликам од внатре и да видам точно дали има секундарна комора за согорување (со свој довод за воздух).

Од тој аспект поисплатлив ми е Рустикот од Алфа Плам. Не само што новите верзии на Рустикот се од лим наместо од гус како порано, туку верзијата со фабрички вграден котел за парно кошта само 100евра повеќе.
Ти во други постови имаше кажано дека не го сакаш Рустикот пошто е гусан и премногу тежок, и нешто кажа дека не е ефикасен во потрошувачката?

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom