Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
hahahhahah ne sum primetil deka ne sum dopisal vaka trosat 425w i gi ostavas cel den da rabotat mi gi preporaca eden rusin inziner vika vakvi vo rusija koristele od damna.Za ena soba 425w ne e mnogu da raboti 10 saata 4.25 eden panel od 1.5 za tri saata 4.5 Me ubeduvase deka dobro izoliran stan i vo najstudeni denovi dobro se zagreval eve strana za tocno koi zboram http://www.econo-heat.co.nz/downloads/Econo-Heat Brochure.pdf i mene mi e cudno zato prasuvam dali ima nekoj tuka vakvi i da kaze iskustvo . a na forumi nema losi kritiki eve eden od niv http://www.eyeonspain.com/forums/posts-long-9401.aspx za cena ne bese siguren mi spomna okolu 80 evra eden
poz
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sekoe grejno telo koe sodrzi el. grejac dava toplinska energija vo odnos na potrsena el. energija 1:1, sto znaci 1kw el energija se transformira vo 1kw toplinska energija, dodeka kaj topl. pumpi odnosot e drug taka sto odnosot e definiran so COP (COEFICIENT OF PERFORMANCE) faktorot koj go dava odnosot pomegu Q (kolicestvo predadena toplina) i A (rabota ili snaga na el. energija), pa moze da bide 3, 4 pa duri i 5.
Taka da nemoj da se lazete deka nekoi grejaci (panelki ili sl.) se poekonomicni nekoi ne, isklucok se TA pecki kade moze da se akumulira energija vo eftina tarifa pa da izleze poekonomicno.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
hahahhahah ne sum primetil deka ne sum dopisal vaka trosat 425w i gi ostavas cel den da rabotat mi gi preporaca eden rusin inziner vika vakvi vo rusija koristele od damna.Za ena soba 425w ne e mnogu da raboti 10 saata 4.25 eden panel od 1.5 za tri saata 4.5 Me ubeduvase deka dobro izoliran stan i vo najstudeni denovi dobro se zagreval eve strana za tocno koi zboram http://www.econo-heat.co.nz/downloads/Econo-Heat Brochure.pdf i mene mi e cudno zato prasuvam dali ima nekoj tuka vakvi i da kaze iskustvo . a na forumi nema losi kritiki eve eden od niv http://www.eyeonspain.com/forums/posts-long-9401.aspx za cena ne bese siguren mi spomna okolu 80 evra eden
poz
А ги има ли во РМ во трговската мрежа некаде? Не верувам, иако гледам дека неколку години ги има барем во Австралија и велиш во Русија одамна. Во Русија? Со оние нивни зими од -30-40 степени!? Да се грееш со 420W? Тешко е да се поверува во тоа! Во Русија во Сочи можеби! ;)

Да, многу економични по спецификацијата од она што прочитав.... па и за пригревање да се набават за греење во полусезона, ако греат квалитетно барем кога нема минусни температури и ако чинат толку се исплати да се набават. Имаш ли инфо каде најблиску РМ можат да се набават?
--- надополнето: 21 ноември 2012 во 19:53 ---
Sekoe grejno telo koe sodrzi el. grejac dava toplinska energija vo odnos na potrsena el. energija 1:1, sto znaci 1kw el energija se transformira vo 1kw toplinska energija, dodeka kaj topl. pumpi odnosot e drug taka sto odnosot e definiran so COP (COEFICIENT OF PERFORMANCE) faktorot koj go dava odnosot pomegu Q (kolicestvo predadena toplina) i A (rabota ili snaga na el. energija), pa moze da bide 3, 4 pa duri i 5.
Taka da nemoj da se lazete deka nekoi grejaci (panelki ili sl.) se poekonomicni nekoi ne, isklucok se TA pecki kade moze da se akumulira energija vo eftina tarifa pa da izleze poekonomicno.
Да, многу логично! Затоа реков единствено за пригревање во полусезона... на пример да не се вклучува термо од 4-5-6 KW уште во Октомври!
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Midea-та е јака до 4,7Kw и до 16,000 Btu и наменета е за 40м2, COP 3.62 затоа потрошувачката е нешто поголема... инаку ми се чини одличен избор!
Kopajci onaka po internet, taa dai-ichi (numero uno :)) GTF12-360INV ima mnogu slicnosti po site karakteristiki so Carrier 38RUVH/42RUVH032K, osven COP-ot i EER-ot sto ne stima, sto nemora da znaci deka e i realen na edna od klimite, drugite do brojka se slozuvaat, plus i dvete klimi se prodavaat masovno vo grcija. Samoto kuciste isto do nekade asocira deka e ista
http://energija.com.mk/doc/klima3/42RUVH.pdf
http://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/daiichi_gtf12360inv.html

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Kopajci onaka po internet, taa dai-ichi (numero uno :)) GTF12-360INV ima mnogu slicnosti po site karakteristiki so Carrier 38RUVH/42RUVH032K, osven COP-ot i EER-ot sto ne stima, sto nemora da znaci deka e i realen na edna od klimite, drugite do brojka se slozuvaat, plus i dvete klimi se prodavaat masovno vo grcija. Samoto kuciste isto do nekade asocira deka e ista
http://energija.com.mk/doc/klima3/42RUVH.pdf
http://www.01aeraaa.gr/el//proionta/klimatismos/toixou/daiichi_gtf12360inv.html

Ако веќе го споредуваш Кинезов со нешто, тогаш би било подобро да биде тоа некој постар модел од Тошиба, наместо Кериерот.
Моделот користи и Тошиба компресор, плус се изработува во фабриката на Мидеа каде што мислам дека веќе се релоцира Тошиба и се собираат таму климите.
Не можам да дадам мислење дали е лош или добар, но никако не очекувај дека компонентите што се вградени во овој модел се идентични или од истиот квалитет како првокласните брендови.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Windfucker
Se slozuvam apsolutno deka nema da bide najnova toshiba, predhodno imase nekoj pisano deka dacia nema da bide nikogas reno i seat volkswagen, toa mi e jasno, samo edna stvar ne mi se dopadja a toa e da kupam roba koja nema svoj sajt. Vie velite deka dai-ichi e midea ama toa jas samo ovde go procitav i nikade povece, a da i set taka tvrdi. Drugo, mrazam ne transparentno info na nekoji sredni klasi na marki kade sto ne mozes na primer da procitas do koj minus raboti ili dali ima greaci na kompresor i kondezator, takov na primer e LG, na oficijalniot sajt ne se spomenuvaat nikakvi grejaci tuku samo do -10. Bugarite od setcombg i za toa stavaat matematika, dva grejaci po ~100w = na tolku povece potrosuvacka. Do sega najtransparentni se od "no name" hrvatskiot vivax (predhodno nas Pakom), se do tencina e napisano kaj niv, e toa mi se dopadja...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@Windfucker
Se slozuvam apsolutno deka nema da bide najnova toshiba, predhodno imase nekoj pisano deka dacia nema da bide nikogas reno i seat volkswagen, toa mi e jasno, samo edna stvar ne mi se dopadja a toa e da kupam roba koja nema svoj sajt. Vie velite deka dai-ichi e midea ama toa jas samo ovde go procitav i nikade povece, a da i set taka tvrdi. Drugo, mrazam ne transparentno info na nekoji sredni klasi na marki kade sto ne mozes na primer da procitas do koj minus raboti ili dali ima greaci na kompresor i kondezator, takov na primer e LG, na oficijalniot sajt ne se spomenuvaat nikakvi grejaci tuku samo do -10. Bugarite od setcombg i za toa stavaat matematika, dva grejaci po ~100w = na tolku povece potrosuvacka. Do sega najtransparentni se od "no name" hrvatskiot vivax (predhodno nas Pakom), se do tencina e napisano kaj niv, e toa mi se dopadja...
Се согласувам потполно дека нашите, а богами и дел од странските увозници и сајтови не ја кажуваат комплетната спецификација и се обидуваат да ги скријат недостатоците.
Но тоа лесно се проверува како што ти си направил.
Уште поискрено добар дел немаат ниту поим што продаваат, посебно фирмите каде што белата техника и апаратите за домаќинство им се приоритет,
Навистина не знам за Dai-Ichi дали е продукт на Мидеа или пак само Сет ја продава како нивни бренд.
Земи ја во обзир и понудата на Daikin ако можеш да си дозволиш нешто поскапо. Нема некој голем COP и EER но се работи за реномиран производител на клима уреди.
Тука ти е секако во опција и Фјуџитсу за иста цена која нуди подобри перфоманси што се однесува за тоа.
Јас искрено ќе земам Мидеа која има подобри штедливи перформанси од Даикин-от, да бидам искрен разликата од 15.000 ден. не е за потценување.
Инаку ако ми останат некој динар вишок сигурно ќе одам со Фјуџитсу кој е околу 42000 ден. со комплетна монтажа и ќе ја прежалам разликата од 13.000 ден. со Мидеата.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Windfucker
Mnogu mideata mi izgleda mizerna izrabotka, denes bas vo palma tetovo ja gledav vnatresnata edinica na midea msr-12hrdn1 (r17), nekako, ne znam sto da napisam ama izgledase bedno izrabotena, sitna/malecka, sepak ce se otkazam od ovie kineski firmi i ce odam na varijanta koja mi odgovara od t-home ako seuste ja imaat vo ponuda LG S12AF http://www.t-home.mk/mk/107/920/188/Korisnichki_uredi/Bela_Tehnika/Klimatizeri/LG S 12 AF/CS 12 AF.html i toa ce ja zemam na 3 naredni smetki, bas taka i mi odgovara. Sledna opcija bi bila Fujitsu-to sto go spomena, pogotovo ako e so montaza 42000 den.
pozz
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@Windfucker
Mnogu mideata mi izgleda mizerna izrabotka, denes bas vo palma tetovo ja gledav vnatresnata edinica na midea msr-12hrdn1 (r17), nekako, ne znam sto da napisam ama izgledase bedno izrabotena, sitna/malecka, sepak ce se otkazam od ovie kineski firmi i ce odam na varijanta koja mi odgovara od t-home ako seuste ja imaat vo ponuda LG S12AF http://www.t-home.mk/mk/107/920/188/Korisnichki_uredi/Bela_Tehnika/Klimatizeri/LG S 12 AF/CS 12 AF.html i toa ce ja zemam na 3 naredni smetki, bas taka i mi odgovara. Sledna opcija bi bila Fujitsu-to sto go spomena, pogotovo ako e so montaza 42000 den.
pozz
Толку беше пред некој месец 695 евра со монтажа и 630 евра без монтажа.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@Windfucker
Mnogu mideata mi izgleda mizerna izrabotka, denes bas vo palma tetovo ja gledav vnatresnata edinica na midea msr-12hrdn1 (r17), nekako, ne znam sto da napisam ama izgledase bedno izrabotena, sitna/malecka, sepak ce se otkazam od ovie kineski firmi i ce odam na varijanta koja mi odgovara od t-home ako seuste ja imaat vo ponuda LG S12AF http://www.t-home.mk/mk/107/920/188/Korisnichki_uredi/Bela_Tehnika/Klimatizeri/LG S 12 AF/CS 12 AF.html i toa ce ja zemam na 3 naredni smetki, bas taka i mi odgovara. Sledna opcija bi bila Fujitsu-to sto go spomena, pogotovo ako e so montaza 42000 den.
pozz
Горан провери го во Нептун истиот модел на Ел Џи, кај мене во Прилеп има некој попуст во продавницата и се мислам дека истиот модел се продава за цена пониска од 30.000 ден, за разлика од Т Хоум кој го даваат за 35000 во кеш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во последно време многу се зборува за користењето на природниот компримиран гас за затоплување.
Има муабети дека се работи за ефтин начин за затоплување, но тоа е далеку од вистината. Природниот гас е племенито и скапо гориво.
Рационален начин на искористување на горивото е кога од гасот се добива и струја и топлина - когенеративно користење. Во таков случај постои ограничување - топлината ( топлата вода ) не може да се пренесува на далечини поголеми од неколку километри. Што значи можат да се градат само мали постројки.
Како илустрација на ова, најдов еден прилог за домашна централа за добивање на струја и топлина. Ме интересира Вашето мислење?
http://www.youtube.com/watch?v=b09nMgzXQDM
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ај и јас да пишам нешто на оваа тема, од мое искуство
користам конвектори ATLANTIC, некое француско чудо. првиот го земав на тепка. 2kw е. ко за проба. ја исфрлав од употреба термопечката од 4kw. цена некаде околу 5000-5500 ден. троа поскапа од некои други модели на пазарот. и тоа во сред зима го земав. сметката за струја ми беше до плафон. а пазење за полнење на печката само на ефтина струја. а згора на тоа и ....... топло само во собата кај се наоѓа печката (ходникот никако). ОК, да не должам, во сред зима купувам конвектор и прв ен го вклучувам. ......... ми се чини ок. ај ке видам деновиве како е, а и со сметка на крај на месец. ............ сабајле станувам, излагам од ходник и ЧУДО. ходникот топол. си викам у Пи... Матер. можно ли е? ај ај си викам, не се радувај ко куре на пијано пиче, ке ја видиш сметката. и така јас цел месец, загреан, .... но со внимавање во кој модул на раб е (има 2 модула, еден за појако кога си дома и еден за послабо кога си излезен или спиеш. а термостатот го оставаш на исто место, кај мене беше на 5-5,5 од 8 за макс) чекам сметка. ......... да не ти се верува!!! не знам точно колку проценти, но беше ПОМАЛА. ауууууууу, не ми се веруваше. ке се подмочав од среќа. но како за поука, 2kw ми беше премногу. и така јас после тоа си купив уште 2 комада. од 1kw и 1,2kw (под 5000 ден за парче). а печките, 4kw и 2kw ги избацив од употреба. е сега, .... со сите 3 конвектори, .... сметката ми беше макс во најладните месеци 8000-8500 ден. и тоа без многу да пазам (заедно со останатите потреби од струја). тоа така беше 3-4 год.и тоа по кратки ракави да шеташ
лани пак, не знам што ми текна, ги вклучив само малите. и пак целиот стан (50м2) ми беше топол. но затоа сите врати отворени цело време. сметка пак тука некаде. така да, ..... ќе кажам вака, и да е сметка од 10 000 ден за месец, во јан и феб јас сум секогаш ЗА конвекторите се додека не видам или пробам како е на земјен гас, кој сметам дека би бил поефтин.
П.С. најефтино е мислам на соларна и ветерници, но многу скапа инвестиција.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pa 10 000 den za vo stan za 50m2 i ne e taka eftino.
Lani 20000den 24h greenje non stop kuka 150m2 (jan-febr) pa praam planovi za uste poeftino (kombinacija parno na struja i klima)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj nas uste ne zemale zamav peletnite pečki i kamini. Toa ti e ubedllivo najdobra varijanta na ogrevanje. Ima sega ponovi modeli koi služat za ogrevanje na poveke prostorii, od pečkata koja treba da se stavi na pametna pozicija vo stanot-kukata,ima četiri izlazi kade sto se montiraat cevki koi potem treba da se sprovedat vo drugite sobi i tamu niz niv da duva topol vazduh,znaci vo peckata ima ventilator.Zasega se ovakvite modeli na pečki prilično skapi,vo BG gi gledav ceni izgor 1500 evra pa nagore,max potrošuvačka 50tina evra mesečno za stan od 70-80 kvadrati. A može i doma da si napraviš kombinacija parno na peleti posebno vo stanovite ako si se isklucil od toplifikacija,ima i pecki i kamini na peleti sto moze da se priklucat direkno na centralno,samo trosat poveke.
Inverter klimite se odlična rabota,ama ne go davaat toj osekaj na toplina sto go ima kaj pečkite na drva,peleti ili parno greenje.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Kaj nas uste ne zemale zamav peletnite pečki i kamini. Toa ti e ubedllivo najdobra varijanta na ogrevanje. Ima sega ponovi modeli koi služat za ogrevanje na poveke prostorii, od pečkata koja treba da se stavi na pametna pozicija vo stanot-kukata,ima četiri izlazi kade sto se montiraat cevki koi potem treba da se sprovedat vo drugite sobi i tamu niz niv da duva topol vazduh,znaci vo peckata ima ventilator.Zasega se ovakvite modeli na pečki prilično skapi,vo BG gi gledav ceni izgor 1500 evra pa nagore,max potrošuvačka 50tina evra mesečno za stan od 70-80 kvadrati. A može i doma da si napraviš kombinacija parno na peleti posebno vo stanovite ako si se isklucil od toplifikacija,ima i pecki i kamini na peleti sto moze da se priklucat direkno na centralno,samo trosat poveke.
Inverter klimite se odlična rabota,ama ne go davaat toj osekaj na toplina sto go ima kaj pečkite na drva,peleti ili parno greenje.
Ова ни на рекламите го нема:)
Овие информации ти се од искуство или си прочитал некаде.
Од мое искуство јас ти тврдам дека за просторија од 60 м2 во просек ке трошиш една врекичка дневно ( 15 кг пелети) некогаш и врекичка и пол кога ке залади машки, или во пари кажано околу 100 евра месецот во просек. Да биде работата повесела за просоторија со помала квадратура потрошувачката би ти била тука некаде.
И не е проблемот до печките, тие имаат голема искористеност некаде до кај 90%.Проблемот е цената на пелетите кои се движат некаде околу 210 евра за тон или во тој тон има околу 70 врекички од по 15 кила. Пошто за целодневно горење таа ке потроши минимум врекичка или нешто помалце врти сучи 100 евра месецот не ти бегаат, па сега види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom