Најекономично греење (затоплување)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки сакам еден совет... се мислам да земам за кај мене у соба електричен панел (од оние на ѕид шо се монтираат) за затоплување ама незнам колку е ефикасен - грее ли? се исплати ли за парите кокава потрошувачка и слично. - инаку се работи за соба од 20 квадрати
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Edna molba kade da najdam nekoja asalna klima do tieset iljadi denari inventer mislam deka taka se vika sto gree i ladi mi treba za ducan od 30 kvadrati
http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=67&si=65318
Ова е поскапо за 100 евра од твојот буџет ама сигурен сум дека нема да ти студи во дуќанот. Ако ти беше само за ладење и 12-ка ќе ти завршеше работа, а тие се 200 евра поевтини. Ако се потрудиш и побараш и по други фирми можеби ќе ја најдеш и за 3-4000 помалку.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=67&si=65318
Ова е поскапо за 100 евра од твојот буџет ама сигурен сум дека нема да ти студи во дуќанот. Ако ти беше само за ладење и 12-ка ќе ти завршеше работа, а тие се 200 евра поевтини. Ако се потрудиш и побараш и по други фирми можеби ќе ја најдеш и за 3-4000 помалку.
Ќе му брка работа и 12.000ка ако му е изолиран дуќанот, нема потреба да инсталира 18.000 која што е поскапа и повеќе троши.
Пример овој модел јас го најдов за 25.200 кај мене во селово без монтажа и уште 3000 за монтажа би му дошло до посакуваниот буџет. Сосема доволно моќна е за неговите потреби.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
дечки сакам еден совет... се мислам да земам за кај мене у соба електричен панел (од оние на ѕид шо се монтираат) за затоплување ама незнам колку е ефикасен - грее ли? се исплати ли за парите кокава потрошувачка и слично. - инаку се работи за соба од 20 квадрати
Панелите се ефикасни, но ако сакаш помалку струја да плаќаш земи една клима 2,5, бидејќи климите работат како топлотни пумпи па од еден KWh струја добиваш три KWh топлина. Климите не се многу поскапи од панелите и бргу ќе ти се исплати.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Edna molba kade da najdam nekoja asalna klima do tieset iljadi denari inventer mislam deka taka se vika sto gree i ladi mi treba za ducan od 30 kvadrati
Најдобра понуда ти е понудата на Aircon, Toshiba, светска класа инвертери. Врвот на греењето/ладењето со уште 2-3 Јапонски и една Американска фирма, што се однесува до квалитетно греење, долговечност на производот, минимални захтеви за одржување и сервиси (освен оние редовни и полнење фреон после години...). Меѓутоа нивниот најевтин модел AvAnt RAS 107 чини 560 Евра, што излегува од твојата буџетска рамка и е наменет за загревање на 20м2, а ти велиш дуќан од 30М2.... што од друга страна мене на пример не би ми било проблем, бидејки дуќан или салон баш и немора да бидат ‘‘напукани‘‘ со топлина како што сакаме да ни е во дневната, нели тамо не седиме во фотеља у пижами или тренерки, така да и температури од 20 (+ -) се доволни.... меѓутоа само 0,88KW/h од тоа скапата индустриска струја! :).... Исто така извонреден избор за твоите потреби е и модел на Fujitsu Inverter. исто така врвен јапонски произведувач на климатизација и затоплување... ASYG 12 е моделот и за тоа колку е добар барем 2-3ца на форумов пишуваа за него.... 3,7 COP факторот, со потрошувачка од 1 киловат на час, е овој во потполност ќе си ја заврши работата во твојот дуќан. Но тоа се добрите вести, лошата е што и овој излегува од твојот буџет... едно + 8,000....
Велат дека компресорот во климата е 80-90%.... како и моторот во автомобилот нели!? Но SangYong џипот произведен во Кина може ли да биде Mercedes? За некого можеби и може.... ако е така тогаш и Midea, може да биде или барем замена за Тoshiba.... особено со најновите модели кои имаат компресор од овој реномиран производител... Dai-ichi GTF12-360INV, модел на Midea со Тошиба компресор, 3,62COP фактор, Енергетска А класа... доволно моќен 4,5 КW и би требало без проблем квалитетно да го затопли дуќанот... но со поголема потрошувачка која би одела до 1,4 KW/h.... моделот на овој инвертер може да се најде во Сетек (ребрендиран Сет-компјутери) http://www.set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=67&si=65317 и чини 25 сома....
Интересно е што Грција е ‘‘преплавена‘‘ со овој вид инвертери, додека на ниедно друго место не најдов ништо за него. Мислам дека и предходно е пишувано за овој модел на темава за економично греење... Е да, исто на оваа тема некој пиша и за инвертер на барем колку мене ми е познато германски производител на грејни тела, бојлери... и тн. Vaillant. Нели познат овде по конвекторите кои ги нудат на пазарот. Имам и бојлери сретнато во понуда низ продажната мрежа од овој производител, но не и инвертери и клими... но ќе повторам некој предходно спомна за Vaillant инвертери.
Тоа би можело да биде интересен и квалитетен производ ете ако доаѓа од Дојчланд.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ja pak isto za ducan od 13m2 so povisicok plafon (ne sum go merel) i izlog od cela leva strana na sprat vo polu ztvoren prostor se dvoumam pomedju LG S12MH.NB0/S12MH.UB0 i VIVAKS ACP-12CH35GECI
http://www.technomarket.com.mk/products/09117194/lg-s12mh-nw0-s12mh-uw0
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=31938&id=81&l=3&q=&SupplierArticleID=M0239349&Action=
LG-to S12MH mi e interesanten bidejci e made in S.Korea i deluva kvalitetno izraboten vo odnos na LG S12AF koj e so malku povisok COP ama made in Turkey i vcera bas vo Skopje go pogledav vo Neptun i samata plastika mi izgleda bas kako na Beko klimite ili cheap plastic. E sega i samiot korejski model S12MH kako gledam ima twin rotary kompresor koj e made in China :).
Nesto poevtina varijanta e Vivax-ot ACP-12CH35GECI koje e toj sto e, ne znam tacno ni kolku struja trosi ni sto kompresor ima, ama ima dosta pozitivni mislenja tuka, plus eden moj prijatel ima postara varijanta 18AEI i prilicno e zadovolen, duri vcera mi ja pokaza i ima dosta tivok kompresor, ventilator, cak nadvoresnata edinica i ne bese na gumici. Vnatre greese banja bar vo ovie segasni temperaturi.
Jas imam vo ducanot vece Fuego 9-ka okolu 5 godini koja dzabe struja mi trosi vo zima, a vo leto si ja vrsi rabotata ama nekogas znae da ne isklucuva duri i na +30 da ja stavam pa moram racno da ja gasam, da ne zboruvam i za tie sokovi vruco/ladno vo leto zatoa i sakam inverter.
Midea imaat edni prijateli 12hrdn1 bas kako na postot iznad sto e preporacana ama ajd pored toa sto sedese vo defrost povece od 10 min od kogaj ja pustiv, tuku i slabo greese, finisot na izrabotka vo samite rebra na vnatresnata edinica stoeja plasticni resi, kako da kinezot zaborafil so skalpel da gi docisti, UZAS.
Sto od ovie dve sto gi posociv gore? Pari ne mi se dava ni tolku ama aj
Pozz
 
C

cige

Гостин
Панелите се ефикасни, но ако сакаш помалку струја да плаќаш земи една клима 2,5, бидејќи климите работат како топлотни пумпи па од еден KWh струја добиваш три KWh топлина. Климите не се многу поскапи од панелите и бргу ќе ти се исплати.
Панелката моја во собава ми е 3kW за 3500 денари, а климата во предсобје 5,5kW за 28000 денари.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ja pak isto za ducan od 13m2 so povisicok plafon (ne sum go merel) i izlog od cela leva strana na sprat vo polu ztvoren prostor se dvoumam pomedju LG S12MH.NB0/S12MH.UB0 i VIVAKS ACP-12CH35GECI
http://www.technomarket.com.mk/products/09117194/lg-s12mh-nw0-s12mh-uw0
http://www.amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=31938&id=81&l=3&q=&SupplierArticleID=M0239349&Action=
LG-to S12MH mi e interesanten bidejci e made in S.Korea i deluva kvalitetno izraboten vo odnos na LG S12AF koj e so malku povisok COP ama made in Turkey i vcera bas vo Skopje go pogledav vo Neptun i samata plastika mi izgleda bas kako na Beko klimite ili cheap plastic. E sega i samiot korejski model S12MH kako gledam ima twin rotary kompresor koj e made in China :).
Nesto poevtina varijanta e Vivax-ot ACP-12CH35GECI koje e toj sto e, ne znam tacno ni kolku struja trosi ni sto kompresor ima, ama ima dosta pozitivni mislenja tuka, plus eden moj prijatel ima postara varijanta 18AEI i prilicno e zadovolen, duri vcera mi ja pokaza i ima dosta tivok kompresor, ventilator, cak nadvoresnata edinica i ne bese na gumici. Vnatre greese banja bar vo ovie segasni temperaturi.
Jas imam vo ducanot vece Fuego 9-ka okolu 5 godini koja dzabe struja mi trosi vo zima, a vo leto si ja vrsi rabotata ama nekogas znae da ne isklucuva duri i na +30 da ja stavam pa moram racno da ja gasam, da ne zboruvam i za tie sokovi vruco/ladno vo leto zatoa i sakam inverter.
Midea imaat edni prijateli 12hrdn1 bas kako na postot iznad sto e preporacana ama ajd pored toa sto sedese vo defrost povece od 10 min od kogaj ja pustiv, tuku i slabo greese, finisot na izrabotka vo samite rebra na vnatresnata edinica stoeja plasticni resi, kako da kinezot zaborafil so skalpel da gi docisti, UZAS.
Sto od ovie dve sto gi posociv gore? Pari ne mi se dava ni tolku ama aj
Pozz
Од двата модела кои ги посочи би се определил за Toshiba AvAnt RAS 107 ponuda na Airkon цена 560 Евра, :) .....односно помеѓу моделите инвертери на LG и Вивакс би се определил за LG.... од истата причина за која што зборуваш. Тоа што е Made in Corea, ама не северна!:) Немој да имаш предрасуди спрема Турците... Многу напреднава во техниката и технологијата и рамо до рамо се со европските производители на електроника... БЕКО веќе стана европска сила во производство апарати за домаќинство и бела техника. Конкурира на германците AEG. Siemens...па дури и на Bosh.
Веќе кога си решил да даваш толку пари (32-3K)... еве јас на пример на твое место би размислил за моделот на Toshiba кој е нешто поскап, но подобар за 2 класи од споменатите. И секако поекономичен. Наменет е за загревање 20М2 има солиден COP кој овозможува потрошувачка од 0,9KW/h...
А за Midea моделот со недосттоци што спомна, тој модел инвертер е постара генерација, оној јас што го напоменав е понова со Toshiba компресор. Инаку Midea е брзорастечка компанија е еден од најголемите производители на климатизација во Светот, со продајна мрежа во 120 земји.... Грција на пр. е преплавена со Мидеа.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Dr Zmigo
Blagodaram za objasnuvanjeto, ke razmislam i za taa Toshiba, samo neznam kolku airkon bi mi barale za montaza do Tetovo, bidejci Tetovo e sega malku podaleku od skoro vreme poradi mnogute kruzni tekovi :)
Znaes, cenite se taka postaveni da se za malu dobivas poubavo i poubavo i kogaj ce se osvestis, si dosol nad 40.000den. taka da lesno moze da dojdam i do FUJITSU ASYG 12LEC ili na kraj bas da presecam so najevtinata Dai-lchi by MIDEA GTF12-360INV :) samo me uplasi so potrosnjata, kakov e toj kompresor na toshiba sto trosi 1.4kw???
Znam deka malu ve setam previse so ideite, ama se raboti za ducan, za doma imam momentalno samsung 12ka (fino gree dur ne zaladi previse nadvor) i fuego 12ka (gree kolku greacite na invertorite za masloto :)) i znam so sto ce gi zamenam dogodina, prvo da ja resam izolacijata celosno, pa ili toshiba kako prijatelot od bitola ili nekoja panasonic malezijska
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@Dr Zmigo
Blagodaram za objasnuvanjeto, ke razmislam i za taa Toshiba, samo neznam kolku airkon bi mi barale za montaza do Tetovo, bidejci Tetovo e sega malku podaleku od skoro vreme poradi mnogute kruzni tekovi :)
Znaes, cenite se taka postaveni da se za malu dobivas poubavo i poubavo i kogaj ce se osvestis, si dosol nad 40.000den. taka da lesno moze da dojdam i do FUJITSU ASYG 12LEC ili na kraj bas da presecam so najevtinata Dai-lchi by MIDEA GTF12-360INV :) samo me uplasi so potrosnjata, kakov e toj kompresor na toshiba sto trosi 1.4kw???
Znam deka malu ve setam previse so ideite, ama se raboti za ducan, za doma imam momentalno samsung 12ka (fino gree dur ne zaladi previse nadvor) i fuego 12ka (gree kolku greacite na invertorite za masloto :)) i znam so sto ce gi zamenam dogodina, prvo da ja resam izolacijata celosno, pa ili toshiba kako prijatelot od bitola ili nekoja panasonic malezijska
Midea-та е јака до 4,7Kw и до 16,000 Btu и наменета е за 40м2, COP 3.62 затоа потрошувачката е нешто поголема... инаку ми се чини одличен избор!
А инаку еве го огласот на Аиркон на пазар3
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/1008413?searchID=3389367&Idx=1
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Дечки одамна ве читам, ме натеравте да посурфам, да подпрочитам последниве месеци...конечно и да пишам ;)се е супер..иако вака долг пост(над мене) ни на бг форумите не сум прочитала;) според последнава реченица на погорниот пост имајќи предвид дека сум седела со газдариЦАта на Аиркон не знам како да ја дадам мојата верба на целата приказна, мене ми личи дека убаво те зезнале Енергија и Клима сервис.
Значи пробаја да ме зезнат али Аиркон не успеа а за Енергија времето ќе покаже доколку не е како што треба монтажата ќе каже после неколу год. ... да се надеваме дека сеуште ќе е под гаранција :))
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Te izlazale, ne ti kazale deka iskaca Daiseikai 6.5 :)
За Daiseikai 6.5 знаев дека излегува уште во Мај месец и ги знаев горе-долу цените како и перформансите 6.5 се разликува од 6 само во изгледот на внатрешната единица која воедно е и со нешто помал проток на воздух заради покомпактниот дизајн... Ништо посебно :)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
Zdravo me interesira dali nekoj ima iskustvo so Economical heating panels koi trosat samo 4
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Zdravo me interesira dali nekoj ima iskustvo so Economical heating panels koi trosat samo 4
4 што? Прв пат слушам за вакво нешто... веројатно 0,4 KW на час што ми е малку веројатно. Погледнав на нет за овие панели, Веројатно мислиш на ова: http://www.youtube.com/watch?v=W9L83D54NM4
или ова:
http://www.eccopanelheater.com/
колку што гледам се работи за обичен конвектор, како овие што се на Thermor или Vaillant AEG....и тн. Не гледам во што е иновацијата за заштеда!?
Ееее што убаво би било соба од 12М2 да се грее со грејно тело што троши 420W, ама...
Ако заклучиме по коментарите што одат на YouTube:
-These dont do anything. Stop lying and cheating ppl you fuckin bastards.
-is this some kind of joke....
-Also, how is replacing one electric heater with another supposed to change the humidity level? This may be a good product for someone who needs an electric heater, but these claims are ridiculous.
...нe би рекол дека се работи за револуционерен пронајдок... со оглед дека спотот е постиран на YT 2008, да беше навистина така (Save up to 50% or more on your heating costs) досега ќе ги заборавевме сите други начини на затоплување простории. Која смисла би имале скапите топлотни пумпи инвертери на Toshiba Daikin Mitsubishi, кои со цените одат и до 700-800 Евра, доколку навистина постојат вака економични панелни греалки?
Економични? Е да! Ама само во Австралија од каде што потекнуваат. А таму знаеме какви зими има.
Веројатно прикладно е и убаво за една вака како оваа досега (со повисоки температури) започната грејна сезона... да речеме кога температурите не одат под нулата. Да речеме да се почне грејната сезона со вакво грејно тело и да се заврши... хипотетички греењата во Октомври, Ноември, Март и Април... додека за Декември, Јануари и Февруари некое појако грејно тело. Единствено така гледам некоја смисла со ваков економичен панел. Или пак да се живее во Low Energy House или Pasive House.... инаку сруг смисол не гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom