Најекономично греење (затоплување)

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Да.... Само трите клими ги користам и кога е најладно и тоа на 26 степени
Од тоа настрадаа моите папагали Кики и Пипи, почнаа да им паѓаат пердувите. Ова година ги чувам во спална која ја грееам на 21степен
Туф како не ти е топло на таа температура, јас се греам на гас и кога ќе достигне 22 степени, зовривам.
Ама после маките со топлификација, јасно ми е дека сакаш сега да се изнауживаш. :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Iskreno ne si plakal bas mali smetki, sega vidov nekoj komentar, deka postojoano ti bile vkluceni, kaj nas bas i ne e taka, planiram da bidat na tajmer i da se vklucuvaat sekoj den nekade polovina cas pred da se pribirame od rabota, ili taka da bide barem so taa vo dnevnata. a vo spalnite da gi pustame cas-dva pred spienje. pa ke vidime kako ke bide. i vo neptun dolgo me ubeduvaa deka invertorite trosat dosta pomalku struja od obicnite klimi, i deka ke vklucuvaat na minus 15-20( nema da treba kako obicnite klimi da bidat vkluceni postojano, za da se izbegne rizik, da ne se vklucat od kako ke se isklucat) kako i da e, ke vidime...zimoto pretstoi, pa ke piseme, da znaat tie sto planiraat da zemaat:)
Да не се повторувам, еве го мојот пост некоја страна поназад. А разврти ја малку темава, скори сите прешања и недоумици што ги имаѓ се веќе разјаснети.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Ај после долго време пасивно читање на темава да се приклучам и јас....

Купив Toshiba RAS_SKVP2 Daiseikai 6 - 16000 btu или 5-6kw кој го користам примарно за греење на простор од околу 40 м2.
Ја користам скоро 3 недели и можам да кажам дека вреди секој денар што го дадов (барем сега за сега... ќе видеме на -20 во Битола како ќе се покаже). Нуди извонреден кмфор и прецизност во одржувањето на температурата во просторијата.
Клима уредот го зедов од Енергија кој мислам дека се меѓу посериозните на нашиот мизерен пазар... Но кога станува збор за монтажа на клима уреди е тука сме "тапа" и "мизерија" воопшто не сум задоволен од монтажата.... Незнам дали сте слушнале за "Вакумирање" на клима системот кога прв пат се монтира со што би се обезбедило идеално чисти и без влага цевки низ кој тече фреонот. Или пак изолирање на секоја цевка одделно со соодветна изолација која е пропишана во упатството за инсталација од Тошиба.
Дечки ништо од тоа се сам правев откако ја монтира нивната екипа...

Инаку да се вратам на работата на клима уредот бидејќи тоа е поважно.
Овие три недели го работан на 50% од моќноста која ја нуди компресорот и одржувам постојана температура од 22 степени во просторот од 40м2 (дневна, трпезарија, кујна).
Не го оставам сеуште постојано да работи пошто и температурата сеусте не паднала под 0. Бидејќи претежно сме на работа сега за сега го држам овој режим на работа (од 13ч до 16ч и навечер од 19ч до 01ч) или вкупно 9ч-10ч работа инаку просторот има инзвонредна изолација демит фасада плус сендвич ѕидови "куќа".
Температурата варира 1 односно 2-3 степени помеѓу исклучувањата од 16 до 19 и од 01 до 08 сабајле.
Потрошувачка:
Вкупно 5-6 kw за 10ч работа. најниска потрошувачка со која ја одржува зададената температура е 200-400 w зависно од надворешната температура доколку е пониска околу 0 ја одржува температурата со 500w потрошувачка (потрошувачката ја пратам со Energy Check 3000 уред купен од Конрад електроник Скопје по цена од 1200 ден.) за неговата точност можам да кажам дека е 100 % точен бидејќи го тестирав самиот со обична сијалица од 100 и 200 w и покажуваше точна потрошувачка.
P.S Догодина планирам да купам уште две вакви клими со помала моќност за двете спални.

Се изморив.... поставете прашана па ќе ви одговорам за се...

И да не испаднам себичен еве линк од бугарски форум... од таму научив се и сешто поврзано за климатизерите (монтажа , начин на работа итн.) Луѓево таму се греат исклучиво на клима и се презадоволни.
http://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

поздрав,

 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Ај после долго време пасивно читање на темава да се приклучам и јас....

Купив Toshiba RAS_SKVP2 Daiseikai 6 - 16000 btu или 5-6kw кој го користам примарно за греење на простор од околу 40 м2.
Ја користам скоро 3 недели и можам да кажам дека вреди секој денар што го дадов (барем сега за сега... ќе видеме на -20 во Битола како ќе се покаже). Нуди извонреден кмфор и прецизност во одржувањето на температурата во просторијата.
Клима уредот го зедов од Енергија кој мислам дека се меѓу посериозните на нашиот мизерен пазар... Но кога станува збор за монтажа на клима уреди е тука сме "тапа" и "мизерија" воопшто не сум задоволен од монтажата.... Незнам дали сте слушнале за "Вакумирање" на клима системот кога прв пат се монтира со што би се обезбедило идеално чисти и без влага цевки низ кој тече фреонот. Или пак изолирање на секоја цевка одделно со соодветна изолација која е пропишана во упатството за инсталација од Тошиба.
Дечки ништо од тоа се сам правев откако ја монтира нивната екипа...

Инаку да се вратам на работата на клима уредот бидејќи тоа е поважно.
Овие три недели го работан на 50% од моќноста која ја нуди компресорот и одржувам постојана температура од 22 степени во просторот од 40м2 (дневна, трпезарија, кујна).
Не го оставам сеуште постојано да работи пошто и температурата сеусте не паднала под 0. Бидејќи претежно сме на работа сега за сега го држам овој режим на работа (од 13ч до 16ч и навечер од 19ч до 01ч) или вкупно 9ч-10ч работа инаку просторот има инзвонредна изолација демит фасада плус сендвич ѕидови "куќа".
Температурата варира 1 односно 2-3 степени помеѓу исклучувањата од 16 до 19 и од 01 до 08 сабајле.
Потрошувачка:
Вкупно 5-6 kw за 10ч работа. најниска потрошувачка со која ја одржува зададената температура е 200-400 w зависно од надворешната температура доколку е пониска околу 0 ја одржува температурата со 500w потрошувачка (потрошувачката ја пратам со Energy Check 3000 уред купен од Конрад електроник Скопје по цена од 1200 ден.) за неговата точност можам да кажам дека е 100 % точен бидејќи го тестирав самиот со обична сијалица од 100 и 200 w и покажуваше точна потрошувачка.
P.S Догодина планирам да купам уште две вакви клими со помала моќност за двете спални.

Се изморив.... поставете прашана па ќе ви одговорам за се...

И да не испаднам себичен еве линк од бугарски форум... од таму научив се и сешто поврзано за климатизерите (монтажа , начин на работа итн.) Луѓево таму се греат исклучиво на клима и се презадоволни.
http://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

поздрав,
Гледам се разбираш од климите и би ти поставил едно прашање. Сакам да монтирам нов инвертер и ме интересира за греење(ладењето не ми е битно) дали е битно каде да се постави надворешната единица. Мене ми се паѓа да ја ставам на север. Е сега за да ја ставам на југозапад ќе треба цревото да ми оди однадвор околу 5м пред да влезе во собата. Прашањето ми е дали би било подобро и пофункционално надворешната единица да е на југ и ако е дали е добро надворешното црево да оди однадвор 5м?

Спрема техничките податоци на Тошиба инвертерите гледам дека со опаѓањето на надворешната температура опаѓа и моќноста на инвертерот и поради тоа претпоставувам дека ако надворешната единица е поставена на сончева страна температурата би му била поголема за некој степен и со тоа и моќноста што ја дава.

А пак од друга страна ако надворешното црево е подолго од надвор полесно би мрзнело и претпоставувам дека тоа би било негативно за работата на инвеертерот .

Дали оваа мое размислување има некоја логика?
 

Ekimot

Cule
Член од
4 февруари 2010
Мислења
473
Поени од реакции
502
@kickass сфати го ова добронамерно, освен ако не се бавиш со монажа на клими професионално не гледам причина сам да монтираш а како основа да ти се совети и мислења од форуми итн. Посебно ако имаш поквалитетна и поскапа клима - Тошиба. Ако имаш доволно средства да ја купиш стварно мислам дека парите за монтажа не треба да ги штедиш. Еве пишале дека не се задоволни од монажата на Тошиба од енергија, јас имам мулти сплит инвертер Тошиба од Аиркон со нивна монтажа и сум презадоволен, точките што ги навел човекот од Битола кај мене беа запазени, вакуум, изолација, баш како што е препорачано од Тошиба.
Муабетов со монтажава: имам пари да купам Ферари ама после штедам за срвис и сам му мењам уље. Не дека не е изводливо туку едноставно не иде.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Гледам се разбираш од климите и би ти поставил едно прашање. Сакам да монтирам нов инвертер и ме интересира за греење(ладењето не ми е битно) дали е битно каде да се постави надворешната единица. Мене ми се паѓа да ја ставам на север. Е сега за да ја ставам на југозапад ќе треба цревото да ми оди однадвор околу 5м пред да влезе во собата. Прашањето ми е дали би било подобро и пофункционално надворешната единица да е на југ и ако е дали е добро надворешното црево да оди однадвор 5м?

Спрема техничките податоци на Тошиба инвертерите гледам дека со опаѓањето на надворешната температура опаѓа и моќноста на инвертерот и поради тоа претпоставувам дека ако надворешната единица е поставена на сончева страна температурата би му била поголема за некој степен и со тоа и моќноста што ја дава.

А пак од друга страна ако надворешното црево е подолго од надвор полесно би мрзнело и претпоставувам дека тоа би било негативно за работата на инвеертерот .

Дали оваа мое размислување има некоја логика?
Според мене а мислам и останатите би се согласиле најдобро е надворешната единица да биде покриена (т.е зимно време да не се натрупва снег на неја додека зимно време кога има сончеви денови истата колку толку да ја фаќа сонце...) кај мене е така и посебно внимавав на тоа каде да ја поставам "не ги прашав нив кај да се постави туку му реков јас" нормално притоа да не се наруши циркулацијата на топлина од внатрешната единица.

Додека кога сме кај должината на цевките според Инженерската книга на Тошиба сите мерења на капацитетот на клима уредот при различни температури е правен на 5 м должина на цевки... така да и во тој случај нема да имаш загуби... се разбира доколку цефките ти се изолирани како што трена (секоја одделно со изолација не послаба од 9мм) кај мене кога ми ја монтираа ми ги ставија двете цефки под една изолација од 5мм, среќа бев на работа и не видов инаку ке ги отерав у три пичке материне за едни 200 ден. изолација. Па после то си ојдов како чоек си купив изолација и ги изолирав секоја посебно плус уште една најголема му ставив над нив и ги обложив со белата трака...

BTW надворешното црево неможе да замрзне доколку е изолирано како што треба и се додека има движење на фреон низ него немаш гајле плус прв пат гледам Тошибата кај мене навечер кога ке го исклучам се слуша дека целиот фреон што циркулира низ топло-оддавачот на внатречната единица го собира во компресорот на надворешната единица, така да ништо од фреонот не останува во цефките.

П.С комшијата до мене 10 години се грее на Шарп инвертер клима уред кој му е поставен на Северната страна од куќата и има должина на црево од 7м (незнам само колкава просторија грее али вероватно нема никаков проблем штом тоа го користи постојано)
--- надополнето: 14 ноември 2012 во 16:58 ---
@kickass сфати го ова добронамерно, освен ако не се бавиш со монажа на клими професионално не гледам причина сам да монтираш а како основа да ти се совети и мислења од форуми итн. Посебно ако имаш поквалитетна и поскапа клима - Тошиба. Ако имаш доволно средства да ја купиш стварно мислам дека парите за монтажа не треба да ги штедиш. Еве пишале дека не се задоволни од монажата на Тошиба од енергија, јас имам мулти сплит инвертер Тошиба од Аиркон со нивна монтажа и сум презадоволен, точките што ги навел човекот од Битола кај мене беа запазени, вакуум, изолација, баш како што е препорачано од Тошиба.
Муабетов со монтажава: имам пари да купам Ферари ама после штедам за срвис и сам му мењам уље. Не дека не е изводливо туку едноставно не иде.
Не го советувам сам да прави никакви монтажи но го советувам додека му ја монтираат да пази и да си бара сето тоа да биде испочитувано.. Кај мене и покрај тоа што платив не беше испочитувано па морав дополнително сам да си ставам изолација... Да вакумирам не можам али тоа е тоа секакви говеда монтираат кај нас и покрај тоа што кога го купував климатизерот од Енергија услов ми беше истиот да биде вакумиран... на крај краева тоа го пишува и на самиот климатизер на капакот од надворешната единица каде што одат цефките.

Инаку кој е проблемот со вакумирањето:
Доколку не се вакумират цефките и натрешната единица голема е можноста да има некаква влага во нив па кога таа ќе почне да мрзне во цефките (бидејќи едната е секогаш топла другата е ладна) капките мраз може да го оштетат компресорот кога ќе проциркулираат низ него или во најлош случај доколку има поголемо количество на влага може да дојде до замрзнуване и затнување вентилот низ кој врви ладнит фреон.
Климите кој не се вакумирани најчесто првите 3-4 години не пројавуваат проблеми али потоа излегуваат проблемите и наместо да го работиш 10 год. со редовно сервисирање ќе се отепаш од поправки. Да се надевам дека нема да ме снајде мене истото...
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Ај после долго време пасивно читање на темава да се приклучам и јас....

Купив Toshiba RAS_SKVP2 Daiseikai 6 - 16000 btu или 5-6kw кој го користам примарно за греење на простор од околу 40 м2.
Ја користам скоро 3 недели и можам да кажам дека вреди секој денар што го дадов (барем сега за сега... ќе видеме на -20 во Битола како ќе се покаже). Нуди извонреден кмфор и прецизност во одржувањето на температурата во просторијата.
Клима уредот го зедов од Енергија кој мислам дека се меѓу посериозните на нашиот мизерен пазар... Но кога станува збор за монтажа на клима уреди е тука сме "тапа" и "мизерија" воопшто не сум задоволен од монтажата.... Незнам дали сте слушнале за "Вакумирање" на клима системот кога прв пат се монтира со што би се обезбедило идеално чисти и без влага цевки низ кој тече фреонот. Или пак изолирање на секоја цевка одделно со соодветна изолација која е пропишана во упатството за инсталација од Тошиба.
Дечки ништо од тоа се сам правев откако ја монтира нивната екипа...

Инаку да се вратам на работата на клима уредот бидејќи тоа е поважно.
Овие три недели го работан на 50% од моќноста која ја нуди компресорот и одржувам постојана температура од 22 степени во просторот од 40м2 (дневна, трпезарија, кујна).
Не го оставам сеуште постојано да работи пошто и температурата сеусте не паднала под 0. Бидејќи претежно сме на работа сега за сега го држам овој режим на работа (од 13ч до 16ч и навечер од 19ч до 01ч) или вкупно 9ч-10ч работа инаку просторот има инзвонредна изолација демит фасада плус сендвич ѕидови "куќа".
Температурата варира 1 односно 2-3 степени помеѓу исклучувањата од 16 до 19 и од 01 до 08 сабајле.
Потрошувачка:
Вкупно 5-6 kw за 10ч работа. најниска потрошувачка со која ја одржува зададената температура е 200-400 w зависно од надворешната температура доколку е пониска околу 0 ја одржува температурата со 500w потрошувачка (потрошувачката ја пратам со Energy Check 3000 уред купен од Конрад електроник Скопје по цена од 1200 ден.) за неговата точност можам да кажам дека е 100 % точен бидејќи го тестирав самиот со обична сијалица од 100 и 200 w и покажуваше точна потрошувачка.
P.S Догодина планирам да купам уште две вакви клими со помала моќност за двете спални.

Се изморив.... поставете прашана па ќе ви одговорам за се...

И да не испаднам себичен еве линк од бугарски форум... од таму научив се и сешто поврзано за климатизерите (монтажа , начин на работа итн.) Луѓево таму се греат исклучиво на клима и се презадоволни.
http://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

поздрав,
Odlicen post, odlicno objasnuvanje za potrosuvacka i performanci, megutoa moram da te popravam vo nesto, barem od moe licno iskustvo. Proletva zemav i jas klima od Energija i iskreno i pred da ja zemam i odkako ja zemav premnogu sum zadovolen okolu se od nivna strana. Prvo koga se rasprasuvav za klimi, inverteri najprofesinalen pristap, najprofesionalni odgovori dobiv od niv. Ova bese i ocekuvano bidejki se specijalizirani za toa, ne se kako Tehnomarket i drugi pa uz pegli, sporeti i TV da prodavaat i klimi, pa zatoa i najmnogu se resiv da zemam inverter od kaj niv. Vtor moment bese sto koga dojdoa deckite da ja montiraat, bev prijatno iznenaden isto. Pred se poradi toa sto dojde ekipa monteri, ne bese sam majstor pa jas da mu podavam, podzadrzuvam dodeka montira nego sami se si srabotija najpedantno sto mozese. Vakumiraa, napravija otvori za cevkite, povrzuvaa i toa se najprofesinalno. Mi objasnija deka koristat kvalitetna vakum pumpa od preku 1000 evra a i bakarnite cevki sto gi koristea bea so kvalitetna sopstvena izolacija. Plus si dobiv i kniga "ENERGIJA - kako da se zastedi" kade ima odlicni objasnuvanja kako se stedi so koristenje na klima uredi - inverteri, toplinski pumpi i ostanati soveti za stedenje na energija.

Ne veruvam deka istata ekipa bila za montaza i kaj tebe (kaj bi im bil karot ako montiraat niz cela Makedonija istite), sigurno bile nekoi nivni dileri ili nadvoresni sorabotnici koj ete ne se pokazale bas profesionalno kako niv.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
skepar
so sreka da se sluzis am how much so montaza, najbitnoto ne go napisa :)
со монтажа ме кошташе околу 95.000 ден. од кои 4500 припаѓаат на монтажата.
--- надополнето: 15 ноември 2012 во 11:11 ---
Odlicen post, odlicno objasnuvanje za potrosuvacka i performanci, megutoa moram da te popravam vo nesto, barem od moe licno iskustvo. Proletva zemav i jas klima od Energija i iskreno i pred da ja zemam i odkako ja zemav premnogu sum zadovolen okolu se od nivna strana. Prvo koga se rasprasuvav za klimi, inverteri najprofesinalen pristap, najprofesionalni odgovori dobiv od niv. Ova bese i ocekuvano bidejki se specijalizirani za toa, ne se kako Tehnomarket i drugi pa uz pegli, sporeti i TV da prodavaat i klimi, pa zatoa i najmnogu se resiv da zemam inverter od kaj niv. Vtor moment bese sto koga dojdoa deckite da ja montiraat, bev prijatno iznenaden isto. Pred se poradi toa sto dojde ekipa monteri, ne bese sam majstor pa jas da mu podavam, podzadrzuvam dodeka montira nego sami se si srabotija najpedantno sto mozese. Vakumiraa, napravija otvori za cevkite, povrzuvaa i toa se najprofesinalno. Mi objasnija deka koristat kvalitetna vakum pumpa od preku 1000 evra a i bakarnite cevki sto gi koristea bea so kvalitetna sopstvena izolacija. Plus si dobiv i kniga "ENERGIJA - kako da se zastedi" kade ima odlicni objasnuvanja kako se stedi so koristenje na klima uredi - inverteri, toplinski pumpi i ostanati soveti za stedenje na energija.

Ne veruvam deka istata ekipa bila za montaza i kaj tebe (kaj bi im bil karot ako montiraat niz cela Makedonija istite), sigurno bile nekoi nivni dileri ili nadvoresni sorabotnici koj ete ne se pokazale bas profesionalno kako niv.
Да друже и јас кога прв пат се јавив кај нив во СК добив впечаток за сериозна и профи фирма, али дистрибутерите тука во БТ "Euro Klima" вероватно се на ниво на останатите обични продавачи како Tehnomarket итн.
И покрај тоа што ме убедуваа дека ќе вакумираат тие не го направија тоа. Што се однесува до изолацијата на цефките откако видов дека ги имаат изолирано двете цефки заедно решив да се јавам во СК Енергија и да ги прашам како практикуваат да ги изолират цефките па нивниот одговор беше цитирам: "исклучиво двете заедно под една изолација". Па така ден денес им се чудам на овие Јапонциве што ги прават и тестираат Тошиба климатизерите што се глупираат кога врска немаат :))) требаше да се консултираат со нашиве експерти кога го пишуваа Installation Manual документот.

Инаку направив еден мал research на НЕТ и успеав да најдам зошто некој ги изолираат цефките заедно. наводно како прво тоа било стара школа на монтажа и најчесто се применувала на климатизери кој се предвидени само за ладење т.е обични сплит системи без инвертер.
Ќе ме прашаш зошто.... Затоа што двете цефки (за Висок и низок притисок) се бакарни и секогаш едната е ладна а другата топла па бидејќи бакарот е одличен разменувач на топлина кога клима уредот работи во режим на ладење ја собира топлината од просторијата па ја носи надвор во компресорот да ја олади и преку другата цефка (ладната) ја враќа во внатрешната единица за разладување.
На овој начин ладната струја која врви низ едната цефка дополнително ја разладува топлата која се движи од внатрешната единица кон надворешната и на тој начин се добивало поефикасно ладеќе (али само ладење)
Сето ова не е мој заклучок али сметам дека има логика тоа со разменувањето на топлина па оттаму верувам дека таквата монтажа на климатизер кој примарно е предвиден за греење не е исправна.
Во упатството за инсталација е добро наведено дека не смее двете цефки да се изолираат под една иста изолација!!!

Исто така не верувам дека со таквиот начин на изолирање на цефките којзнае колку ќе имаш загуба на топлина но кога ќе паднат температурите кон -20 максималната снага на климатизерот опаѓа така што на пример мојот модел од 16.000 бту на -20 степени максимално може да оддава 3.2 KW при 100% оптоварување на компресорот. Па така доколку не се изолирани цефките како што треба можеби ќе има загуба од некои 500-600 W кои ите како се битни на -20 додека на -7 немаш гајле ќе дува со 6 KW и 500 W нема да ги осетиш.
Е на таа карта играат некој од нашиве дистрибутери и монтери бидејќи сметаат климата ја земаш само за преоден и летен период. Никој од нив не ми рече дека и покрај тоа што го купувам најскапиот модел на Тошиба дека ќе можам да се потпирам само на него при греење!!! Тоа е така бидејќи мислиме најсигурно е грееќето со дрва!!!

Позз.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Кај мене и покрај тоа што платив не беше испочитувано па морав дополнително сам да си ставам изолација... Да вакумирам не можам али тоа е тоа секакви говеда монтираат кај нас и покрај тоа што кога го купував климатизерот од Енергија услов ми беше истиот да биде вакумиран... на крај краева тоа го пишува и на самиот климатизер на капакот од надворешната единица каде што одат цефките
Чисто информативно, дали се јави во фирмата од каде што ја купи, да се пожалиш на несоодветната монтажа и што одговор доби?
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Чисто информативно, дали се јави во фирмата од каде што ја купи, да се пожалиш на несоодветната монтажа и што одговор доби?
Никаков одговор не добив ми рекоја дека ќе разговараат со монтерите и ќе го испитаат случајот али најверојатно им е страм па не се јавуваат веке 2 месеци поминаа :))
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Никаков одговор не добив ми рекоја дека ќе разговараат со монтерите и ќе го испитаат случајот али најверојатно им е страм па не се јавуваат веке 2 месеци поминаа :))
За тие пари требало да им се качиш на глава, не два месеци да ги чекаш...
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
За тие пари требало да им се качиш на глава, не два месеци да ги чекаш...
И што ке постигнам со тоа .... Ќе ми ги пуштат пак истите ќе ми растураат по дома за демонтажа и монтажа и ќе ми мрчат муда оти сум незадоволен. Па кој курац за 3 години ќе ги прежалам парите и доколку се случи нешто ќе купам нов АЛИ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ОД КАЈ НИВ!
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 15:48 ---
Инаку пред да ја земам тошибата од Енергија, ја имав порачано истата таја од Аиркон 100 еур беше поевтино .... али што се случи ... Македонска мизерија. Се договоривме да ми пратат екипа да го монтираат и да му платам на лице место... е нејсе стигна монтерот 1 монтер деде околу 50-60 год наводно КОТЛАР за Аиркон... Го вади климатизерот и така спакован го читам серискиот број и гледам не ми штима не е ист со оној на Даисеикаи 6 RAS-16SKVP2-E ај си реков македонска работа можда амбалажата му е стара или нешто згрешена (упорно си се лажам дека се е во ред), излегуваме на балкун каде што ќе се монтира и ДЕДЕТО почна да го отпакова и го отпакова и ко ке видам со ке видам не ми се верва ми пуштија модел кој е отфрлен од употреба пред 100 години значи не е Даисеикаи 5 не е ни Даисекаи 3 туку е само Даисеикаи прва серија...
Па му викам чекај малце да се чујам со експертиве од Аиркон што ми пратиле ап абре дебре по телефони испадна дека направиле грешка немало Даисеикаи 6 туку бил само тој модел останат и бил со исти перформанси како Даисекаи 6 и доколку го прифатам ќе ми дадат попуст на монтажата која кошташе 5000 дед... Ејјјјјј 5000 ден а им давам 1400 еур ебати мозокот ги отерав у три пичке материне и нив и монтерот. Зашо и монтерот проба да ме убеди дека тоа е тоа :)))).

Инаку да си знаете Аиркон=Клима сервис Скопје (газда Бојан) ми се чини тоа се тие што незнаат што продаваат. А играат на картата (абе ај шо знајш може не се разбира!!!) можда не се разбира дедо ми али....то е
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
6
Дечки одамна ве читам, ме натеравте да посурфам, да подпрочитам последниве месеци...конечно и да пишам ;)се е супер..иако вака долг пост(над мене) ни на бг форумите не сум прочитала;) според последнава реченица на погорниот пост имајќи предвид дека сум седела со газдариЦАта на Аиркон не знам како да ја дадам мојата верба на целата приказна, мене ми личи дека убаво те зезнале Енергија и Клима сервис.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Edna molba kade da najdam nekoja asalna klima do tieset iljadi denari inventer mislam deka taka se vika sto gree i ladi mi treba za ducan od 30 kvadrati
 

Kajgana Shop

На врв Bottom