Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Ајде некој што разбира и што се грее на панели (обични) нека каже искуство. Кој бренд се најдобри, колку трошат, како греат и слично.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Момци, некој ако знае ќе ве замолам за помош. Каде има да се купат розетни за радијатори? Ми требаат неколку „обични“, а другите треба да бидат со отворот поставен не во центарот, туку настрана... видете ја оваа страна за пример: http://www.fnprofile.com/en/accessories_for_floors/rosettes_for_radiators/plastic_rosettes_for_radiators
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
od ova zimo zapocnuvame da se greeme so inverter klimi, zemav 2 invertora lg e 24 sq.nc0 /s 24 aqu.uco, za soba od okolu 40 kvadratni metri i lg s 12 af/cs 12 af za soba od nekade 18-20 kvadrata, ima li nekoi iskustvo, da se greel so inverter minatata zima, i dali navistina uklucuvaat i do -20 stepeni, kakva e potrosuvackata? se uste nemozam da napravam sporedba, jas icno mislam deka ke bide mnogu poevtino od bilo koj drug nacin na greenje, ako se zeme vo predvid deka do 15 casot popladne sme na rabota site doma, i se razbira ako ne se zeme prvicnata investicija, zosto se dosta skapi. cekam za bilo kakvo iskustvo od nekoj od vas koj sto ima koristeno nesto slicno. pozdrav!!!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
od ova zimo zapocnuvame da se greeme so inverter klimi, zemav 2 invertora lg e 24 sq.nc0 /s 24 aqu.uco, za soba od okolu 40 kvadratni metri i lg s 12 af/cs 12 af za soba od nekade 18-20 kvadrata, ima li nekoi iskustvo, da se greel so inverter minatata zima, i dali navistina uklucuvaat i do -20 stepeni, kakva e potrosuvackata? se uste nemozam da napravam sporedba, jas icno mislam deka ke bide mnogu poevtino od bilo koj drug nacin na greenje, ako se zeme vo predvid deka do 15 casot popladne sme na rabota site doma, i se razbira ako ne se zeme prvicnata investicija, zosto se dosta skapi. cekam za bilo kakvo iskustvo od nekoj od vas koj sto ima koristeno nesto slicno. pozdrav!!!
Јас користам три обични клими. Минатаа зима работеа без застој на минус 22 степени.
Трите климите кај мене се нон стоп ( 24 часа ) уклучени дури и кога излегуваме пократко. Најмногу струја се троши во јануари, а вака се греам сега ќе биде 5 сезона. Секој јануари се троши исто околу, 1400 KWh. Февруари и декември 10% помалку, ноември и март 35% помалки од јауарскиот максимум
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Јас користам три обични клими. Минатаа зима работеа без застој на минус 22 степени.
Трите климите кај мене се нон стоп ( 24 часа ) уклучени дури и кога излегуваме пократко. Најмногу струја се троши во јануари, а вака се греам сега ќе биде 5 сезона. Секој јануари се троши исто околу, 1400 KWh. Февруари и декември 10% помалку, ноември и март 35% помалки од јауарскиот максимум
dobro, znam i drugi luge sto kazuvaat deka se greele na obicni klimi, no kazuvaat deka paralelno koristele i drugo zatopluvanje, ova so kilovative ne mi e bas jasno:) spored spefikaciite za golemata klima sto gi citav na internet, trosi godisno, dva pati poveke energija od friziderot, ako rabotat postojano i dvata, toa mi izgleda malku kako fantazija, jas nemozam uste da napravam cist esap, kazi mi ti minatata zima, vo pari, kakva razlika oseti megu, mesec koga ne si ja vklucuval i onoj mesec koga rabotese postojano. od prilika se razbira.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
od ova zimo zapocnuvame da se greeme so inverter klimi, zemav 2 invertora lg e 24 sq.nc0 /s 24 aqu.uco, za soba od okolu 40 kvadratni metri i lg s 12 af/cs 12 af za soba od nekade 18-20 kvadrata, ima li nekoi iskustvo, da se greel so inverter minatata zima, i dali navistina uklucuvaat i do -20 stepeni, kakva e potrosuvackata? ...
Исплатливо греење
Јас имам панасоник инвентер и сум презадоволен. Сметките за греење ( до лани ) беа смешни. Е сега зависи јачина на климата, дали е стан/кука, надворешна изолација, какви прозори....
Пример, претходно бев со куќа, без надворешна изолација, дрвени прозорци и климата не постигнуваше повеќе од 18 степени, па морав да уклучувам и термо. Сега , во стан ( значи индиректно греење од станот горе/доле, лево/десно) , со надворешна изолација, термопан прозорци се грејам без проблеми веќе неколку години.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Исплатливо греење
Јас имам панасоник инвентер и сум презадоволен. Сметките за греење ( до лани ) беа смешни. Е сега зависи јачина на климата, дали е стан/кука, надворешна изолација, какви прозори....
Пример, претходно бев со куќа, без надворешна изолација, дрвени прозорци и климата не постигнуваше повеќе од 18 степени, па морав да уклучувам и термо. Сега , во стан ( значи индиректно греење од станот горе/доле, лево/десно) , со надворешна изолација, термопан прозорци се грејам без проблеми веќе неколку години.
se nadevam da bidat banalni, inaku i kaj mene e so nadvoresna izolacija kukata, no dazamovite se drveni, planiram narednoto leto da gi smenam, inaku vo vakva sostojba inverterot postignuva 25 stepeni za pomalku od 10 minuti, zboruvam za soba golema 40 kvadrata, za 8 casa, kolku sto e isklucena preku nokta, temperaturata paga nekade okolu 3-4 stepeni, se razbira najgolemoto zimo doprva pretstoi, pa ke vidime, dali ke bide istata rabota i jas so netrpenie cekam smetkite da vidam, kako ke izleguva,
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
dobro, znam i drugi luge sto kazuvaat deka se greele na obicni klimi, no kazuvaat deka paralelno koristele i drugo zatopluvanje, ova so kilovative ne mi e bas jasno:) spored spefikaciite za golemata klima sto gi citav na internet, trosi godisno, dva pati poveke energija od friziderot, ako rabotat postojano i dvata, toa mi izgleda malku kako fantazija, jas nemozam uste da napravam cist esap, kazi mi ti minatata zima, vo pari, kakva razlika oseti megu, mesec koga ne si ja vklucuval i onoj mesec koga rabotese postojano. od prilika se razbira.
Исплатливо греење
Јас имам панасоник инвентер и сум презадоволен. Сметките за греење ( до лани ) беа смешни. Е сега зависи јачина на климата, дали е стан/кука, надворешна изолација, какви прозори....
Пример, претходно бев со куќа, без надворешна изолација, дрвени прозорци и климата не постигнуваше повеќе од 18 степени, па морав да уклучувам и термо. Сега , во стан ( значи индиректно греење од станот горе/доле, лево/десно) , со надворешна изолација, термопан прозорци се грејам без проблеми веќе неколку години.
Еве Ви точни податоци колку вкупно ми биле сметките за струја од тоа одбијте 500 - 600 KWh, колку што трошам и лете
Погледенте ги постовите 950 и 953 на страна 64 и 1007 на страна 68, на истава тема
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Не ги прочитав сите коментари, но еве ке го кажам моето искуство околу затоплувањето. Живеам во зграда која има перфектна изолација, преку зима кога паѓаат температурите и до минус 20 не се осеќа многу, да речеме дека температурата внатре не паѓа под 18 степени. Затоа се топлам со клима и плус греалици ако има потреба. Сметката за струја во зимскиот период е повисока за некои 500 до 1000 денари....
Така да јас би ви препорачал доколку сте во можност стајте си добра изолација и немајте гајле.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Еве Ви точни податоци колку вкупно ми биле сметките за струја од тоа одбијте 500 - 600 KWh, колку што трошам и лете
Погледенте ги постовите 950 и 953 на страна 64 и 1007 на страна 68, на истава тема
Iskreno ne si plakal bas mali smetki, sega vidov nekoj komentar, deka postojoano ti bile vkluceni, kaj nas bas i ne e taka, planiram da bidat na tajmer i da se vklucuvaat sekoj den nekade polovina cas pred da se pribirame od rabota, ili taka da bide barem so taa vo dnevnata. a vo spalnite da gi pustame cas-dva pred spienje. pa ke vidime kako ke bide. i vo neptun dolgo me ubeduvaa deka invertorite trosat dosta pomalku struja od obicnite klimi, i deka ke vklucuvaat na minus 15-20( nema da treba kako obicnite klimi da bidat vkluceni postojano, za da se izbegne rizik, da ne se vklucat od kako ke se isklucat) kako i da e, ke vidime...zimoto pretstoi, pa ke piseme, da znaat tie sto planiraat da zemaat:)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Iskreno ne si plakal bas mali smetki, sega vidov nekoj komentar, deka postojoano ti bile vkluceni,
Наполно си во право, никој не плаќаа толку многу како јас. Јас су на најгорен кат и претходно се „греев “ на Топлификација, а Топлификација грееше многу слабо. Живи се смрзнувавме, се случувало гости да ми дојдат и да седиме во капути во дневна. Кога ја откачив Топлификација, се преродивме, топлиме на 26 степени ден и ноќ. Ние се изживуваме и се топлиме и за годините кога мрзневме со Топлификација
Сам најди како ти е најдобро да се грееш, во секој случај најверојатно, ќе плаќаш помалку од мене.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Наполно си во право, никој не плаќаа толку многу како јас. Јас су на најгорен кат и претходно се „греев “ на Топлификација, а Топлификација грееше многу слабо. Живи се смрзнувавме, се случувало гости да ми дојдат и да седиме во капути во дневна. Кога ја откачив Топлификација, се преродивме, топлиме на 26 степени ден и ноќ. Ние се изживуваме и се топлиме и за годините кога мрзневме со Топлификација
Сам најди како ти е најдобро да се грееш, во секој случај најверојатно, ќе плаќаш помалку од мене.
26 степени ги постигнуваш со клима уредите? Како е ситуацијата кога ќе почнат температурите десет и повеќе под нулата? Исто така ја достигнуваш таа температура со нив, или пак засилуваш со панел или некоја друга алтернатива?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
26 степени ги постигнуваш со клима уредите? Како е ситуацијата кога ќе почнат температурите десет и повеќе под нулата? Исто така ја достигнуваш таа температура со нив, или пак засилуваш со панел или некоја друга алтернатива?
26 се постигнува без проблем.
Зависи од изолација и др. работи.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
26 степени ги постигнуваш со клима уредите? Како е ситуацијата кога ќе почнат температурите десет и повеќе под нулата? Исто така ја достигнуваш таа температура со нив, или пак засилуваш со панел или некоја друга алтернатива?
Да.... Само трите клими ги користам и кога е најладно и тоа на 26 степени
Од тоа настрадаа моите папагали Кики и Пипи, почнаа да им паѓаат пердувите. Ова година ги чувам во спална која ја грееам на 21степен
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Inverter klima uredot e koncepiran da go vklucis vo noemvri i da go isklucis vo mart-april.So toa sto ke go isklucuvas nema da zastedis nisto samo poladno ke ti bide vo stanot. Koga klimata ja postignuva zadadenata temperatura toj ne se isklucuva tuku nikogas ne ja postignuva a se stremi da ja postigne??? Vsucnost frekfentniot regulator ima zadaca da go namali vrtezniot moment na elektromotoriot taka da togas moze da tri struja 100-200W odnosno ke raboti na 15-20Hz a so toa i pomalku struja ke trosi..
No dokolku ja isklucis, posle 5h (na primer), temp. ke se oladi i dodeka ja postigne temp. ke trosi ~1KW. Drug problem, ako e mnogu ladno moze i da ne ti ukluci itn.
Moja preporaka koga ne si doma samo namalija zadadenata temp. na primer 18-19 stepeni, a koga ke dojdes zgolemija na 21-22 (kolku mislis deka ti treba)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom