Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.681
Поени од реакции
930
Би сакал да чујам ваше мислење дали е изводливо т.е какво затоплување ке добијам.

Значи сакам да поставам парно е сега проблемот е што котелот (Алфа плам камин) е во едната куќа, а радијаторите ке се наоѓаат во друга. Одалеченоста е некаде околу 30 метри. Радијаторите треба да греат површина од околу 50-60 м2. Дали би добил некакво затоплување со оглед дека растојанието е поголемо ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
1.621
Би сакал да чујам ваше мислење дали е изводливо т.е какво затоплување ке добијам.

Значи сакам да поставам парно е сега проблемот е што котелот (Алфа плам камин) е во едната куќа, а радијаторите ке се наоѓаат во друга. Одалеченоста е некаде околу 30 метри. Радијаторите треба да греат површина од околу 50-60 м2. Дали би добил некакво затоплување со оглед дека растојанието е поголемо ?
Изводливо со добра изолација на цевките, но и така, сметам дека многу енергија ќе губиш! Не си ти ‘‘топлификација‘‘....тоа е мое мислење, но сепак најубав одговор ќе добиеш од Онак.... можеш и директно на пп кај него, ќе ти одговори најстручно!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.528
Би сакал да чујам ваше мислење дали е изводливо т.е какво затоплување ке добијам.

Значи сакам да поставам парно е сега проблемот е што котелот (Алфа плам камин) е во едната куќа, а радијаторите ке се наоѓаат во друга. Одалеченоста е некаде околу 30 метри. Радијаторите треба да греат површина од околу 50-60 м2. Дали би добил некакво затоплување со оглед дека растојанието е поголемо ?
Немај гајле.... 30 метри не е никакво посебно растојание, ниту е големо - ништо
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.880
Postojat li posebni pecki za na metan kako sto se ovie na plin ili se isti? I soodvetni boci za punenje? Kobajagi so cena od 62 den za kg se faka upola poeftino negoli klasičniot plin LPG(propan/butan). Ima li nekoj nekoe info za ova?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
Ме интересира ваше мислене за камините од КОПЕР Неготино
http://www.koper.com.mk,
искуства и квалитетот на нивните камини ценовно се поефтини од конкурентските барем по цените на нивниот веб , заинтересиран сум за некој помал камин нешто како овој
http://www.koper.com.mk/sporeti.aspx?id=5022
васе мислене искуства
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Значи има идеја да си поставам греење во мојата соба, ке работи на исти принцип како и секое парно. Значи на обичен шпорет алфа90 сакам под плотната да му ставам цефка замотана во круг како полжав и преку пумпа загреаната вода да ја носи до радиатор во мојата соба. Што мислите колку одприлика ке ме фати пумпата и радиатор од 1метар?
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
430
Поени од реакции
125
Барам еден совет. Треба да ставам радијатори за парно греење и се двоумам помеѓу панелни и алуминиумски. Првите се поевтини ама се прашувам дали се доволно квалитетни да обезбедат квалитетно греење. Ако некој има вакви нека даде мислење за истите. Дали вреди да се плаќаат дупло поскапите алуминиумски радијатори?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.528
Барам еден совет. Треба да ставам радијатори за парно греење и се двоумам помеѓу панелни и алуминиумски. Првите се поевтини ама се прашувам дали се доволно квалитетни да обезбедат квалитетно греење. Ако некој има вакви нека даде мислење за истите. Дали вреди да се плаќаат дупло поскапите алуминиумски радијатори?
За вкусовите не се дискутира.
Некој купува Опел, некој Ауди и тн.
Јас кога би бил во ситуација да одбирам, би одбрал лимени, а за тебе или некој друг немам право да одлучувам ниту има смисол нешто такво.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
430
Поени од реакции
125
Se dvoumam pomedju Daikin invertor 6.3kw(68000den) od termosistem i Toshiba Suzumi plus 5.8kw(74000den) od airkon. Sto mislite koj bi bil podobar izbor. Daikin e od Kina a Toshiba od Tajland. Ako ima nekoj od ovie modeli moze da dade sugestija. Jas mislam deka Toshibata e kvalitetna ama ne sum siguren za Daikinot od Kina.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
647
Поени од реакции
558
Toshiba suzumi 16btu e na promocija vo energija so montaza 67000den.
Jas ja imim ovaa pogore i lani na -22 se greev, t.e. duvase toplo
Na mnogu niski temperaturi -10 - -15 so ovaa klima greev okolu 50m2 taka da na 2-3 saati temperaturata vo sobata pagasae za 0.5-1.0 stepen, taka da na 3-4 saati vklucuvav radijator na struja od okolu 1h.
Izolacija nadvoresna nemam imam samo termopan prozori, se raboti za kuka. Na temperaturi od okolu 0 stepeni se greev bez problem.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
420
Поени од реакции
281
Toshiba suzumi 16btu e na promocija vo energija so montaza 67000den.
Jas ja imim ovaa pogore i lani na -22 se greev, t.e. duvase toplo
Na mnogu niski temperaturi -10 - -15 so ovaa klima greev okolu 50m2 taka da na 2-3 saati temperaturata vo sobata pagasae za 0.5-1.0 stepen, taka da na 3-4 saati vklucuvav radijator na struja od okolu 1h.
Izolacija nadvoresna nemam imam samo termopan prozori, se raboti za kuka. Na temperaturi od okolu 0 stepeni se greev bez problem.
Пред некој ден и јас прашував. Во Aircon Toshiba suzumi 16btu е 64000 без монтажа. Не сум сигурен дека во Енергија е со монтажа, ама можно е да не сум слушнал добро.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
647
Поени од реакции
558
Ima akcija i cenata e so montaza 67000 namaluvanje od 74000
Pobaraj cenovnik po mail.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.528
Во Дневник има напис за ефтино греење. Можете да видите колку новинарите знаат за ова. Треба некој да ги посоветува да ја читаат нашава тема:
http://dnevnik.mk/?ItemID=59C16425C8D9E54486A07F624F2F3AF6
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
1.621
Во Дневник има напис за ефтино греење. Можете да видите колку новинарите знаат за ова. Треба некој да ги посоветува да ја читаат нашава тема:
http://dnevnik.mk/?ItemID=59C16425C8D9E54486A07F624F2F3AF6
Пази греење со плин било најевтино... 1лит = 83 Ден!?.... а миризбата ти е бонус! :pos:
 
На врв Bottom