Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
I kaj mene i zamrznato kaj ventilot,probuvav nekolku pati go pustav da polni ama ne biva,vodata so bese vo boljerot ja ispustiv i go iskluciv od struja...ako se uste imas voda vo boljerot pusti ja neka se zagree barem da ne zamrzne slucajno i vnatre iako mislam deka nema sansi posto ubavo e izoliran,i iskluci go od struja da ne ti uklucuva za polnenje,ili ako ne ti e napraven na prekidac iskluci gi barem tajmerite za da ne se polni...so da pravime ke cekame sonce ili duvanje so fen,treto nema :)
и да го омрзнеш со фен пак ќе ти замрзне многу е ладно, не сте вие криви монтерите да си го јадат таквото, има греачи за цефката од колекторот до под керамиди се монтира и мирна глава (не се многу скапи ама ретко кој ги мести, а и бетоа ќе си го плати муштеријат), претпоставувам го имате контролерот на пионир кој има можност да се намести на која Т да се уклучи заштитата од замрзнување.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
и да го омрзнеш со фен пак ќе ти замрзне многу е ладно, не сте вие криви монтерите да си го јадат таквото, има греачи за цефката од колекторот до под керамиди се монтира и мирна глава (не се многу скапи ама ретко кој ги мести, а и бетоа ќе си го плати муштеријат), претпоставувам го имате контролерот на пионир кој има можност да се намести на која Т да се уклучи заштитата од замрзнување.
Kaj mene kontrolerot e pioneer,najverojatno mislis na heat preserve ima edno kopce,probav go ukluciv da ti kazam ama ne sum procital vo upatstvoto za sto sluzi,a toa najverojatno sluzi za greacite na cevkite...sam si go montirav ama takvi greaci ne sretnav pa nitu mi kaza nekoj deka se montiraat,sepak ke se rasprasam za ova
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Kaj mene kontrolerot e pioneer,najverojatno mislis na heat preserve ima edno kopce,probav go ukluciv da ti kazam ama ne sum procital vo upatstvoto za sto sluzi,a toa najverojatno sluzi za greacite na cevkite...sam si go montirav ama takvi greaci ne sretnav pa nitu mi kaza nekoj deka se montiraat,sepak ke se rasprasam za ova
баш така еве ти го упатството http://www.zilansolar.com/upLoad/down/month_1512/Pioneer-user-manual.pdf уште на првата слика на првата страна види го тоа што е намотано околуцевката одма над сликата каде што се ел. вентилот и контролерот и ќе ти стане јасно за што ти зборувам
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Vecer ce smrzne SE sto ne e Gree :vozbud::zloo::zloo::zloo:

Vo Tetovo e vece -11 a cel den e -8
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
:shook: леле кажувај брзо како да преживееме ние што сме на ТА од Магнохром Краљево
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
само со магнохром работам најдобри се! според мене она што е Gree за клими овде, замене магнохром е за ТА печки :D
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Pocituvani,
Kako klimite na vremeto??Vo Bitola -15 momentalno spored nekoj widget sto go imam na telefonot "the weather chanell" Hansolot na 22-23 namesten vo 3ta brzina so I feel cel den si duva toplo i vleci po 1100 1200 ...pod 800 ne ni paga :) cim vlezi vo defrost temperaturata ke padni i za da ja distigni odi i do 1900w pa potoa si raboti na 1100 1200 ..Vleguva denes vo defrost nekolku pati ...ama kratko po 3-4 min...Sega za sega brka rabota za 30m2... vo kuka kade sto nema od okulu koj da gree i gore tavan bez izolacija..Lani vo poneekstremni uslovi ja pustiv i TA pecka za pripomos na Vivaks Aeci 12...Sega vivakso si e namesten vo spalna 12m2 i salonot denje e otvoren od 7m2 i kuptilo 4m2 ...namesten e na 20C i vo vtora...kolku trosi pojma nemam poso nemam merac...no duva znacitelno poladno te pomlako od hansolot...no dovolno E za vo spalna...
Poz
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Na vremevo ok so ogled deka e - 15 stepeni , no toa pod uslov da imas klima soodvetna za prostorot izolacijata i lokacija(kuka ili stan) za potrosuvacka gledam samo na total suma na struja zosto nemam merac a i da imam za sto mi e osven statistika da vodam ,jas imam 5.5 kw klima i gream ovaa zima okolu 55 m2 i nema nikakov problem da postigne toplina eve momentalno vo dnevna i trpezarija e 24 stepeni a vo spalna e 19 sto e ok ko za spalna:)
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Na vremevo ok so ogled deka e - 15 stepeni , no toa pod uslov da imas klima soodvetna za prostorot izolacijata i lokacija(kuka ili stan) za potrosuvacka gledam samo na total suma na struja zosto nemam merac a i da imam za sto mi e osven statistika da vodam ,jas imam 5.5 kw klima i gream ovaa zima okolu 55 m2 i nema nikakov problem da postigne toplina eve momentalno vo dnevna i trpezarija e 24 stepeni a vo spalna e 19 sto e ok ko za spalna:)
Na 6 fevruari lani 2016 si pisal deka grees 44m2 i plus spalni do 0C...A pod nula si uklucuval panel za vo spalni, a vo dnevnata ne mozela da postigne poveke od 23c! Ovaa e ti e na str.523!pisano so klima toshiba 16ka...
E sega nesto ne stima,na -15 grees i spalna a tamu idelo do 19 c samo so klimata...Zatoa postoi search se se proveruva...pa potoa mu se lutite na @Strelec koga ke vi vrati neoristojno!...Ti ili si ja smenil klimata ili prostorot?!sto e neznam!
Poz
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
состојбата кај мене дома, на овие температури Чејнџот (9ка) загрева спална соба од некои 12-14 квадрати на температура од 20 степени со потрошувачка помеѓу 800-900в, за чудо ја видов да падне и под 400в потрошувачката ама на 18 степени кога беше ставена утрово кога станав од спиење зашто навечер почнав да ја намалувам на 18 немам потреба од 20 кога спијам.
Состојбата со хансолот е поинаква, он грее околу околу 32-35м2 на температура од 21 степен преку ден со потрошувачка од околу 1200в повремено кога погледнував се движеше во тој ранг. да напоменам дека станува збор за куќа без фасада. Е сега зашто беше премногу ладно вчера вечерто пуштив и термо печка од 2,5кв во просторијата кај што е хансолот која се полни во периодот помеѓу 11 вечер и 6 сабајле и само зрачи топлина, не ја пуштам на дување.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Na 6 fevruari lani 2016 si pisal deka grees 44m2 i plus spalni do 0C...A pod nula si uklucuval panel za vo spalni, a vo dnevnata ne mozela da postigne poveke od 23c! Ovaa e ti e na str.523!pisano so klima toshiba 16ka...
E sega nesto ne stima,na -15 grees i spalna a tamu idelo do 19 c samo so klimata...Zatoa postoi search se se proveruva...pa potoa mu se lutite na @Strelec koga ke vi vrati neoristojno!...Ti ili si ja smenil klimata ili prostorot?!sto e neznam!
Poz
da lani greev so klimata dve spalni znaci okolu 44 m2 dneven i pretsoblje + 30 m2 spalni do nula samo so klima pod nula so paneli vo spalnite
ovaa zima ednata spalna e nadvor od funkcija (pogolemata ) taka da ostanuvaa so klima se ostanato +- nekoj kvadrat sega dali se 55 ,57 ili 52 tuka nekade 5 m2 plus minus ne mi se tocno mereni sobite, sega mereno e 23.5 stepeni vo dnevna a klimata e namestena 26, vo spalna preku den e 18-19 stepeni sto e dovolno navecer sepak uklucuvam panel no toa e od 22 do 07
mozebi gree poveke bidejki ja cistev pred grejna sezona a bese bas prljava kazuvaat deka ako se cisti ja zglolemuva moknost sepak laik sum ne znam, vtoro lani navecer ja namaluvav na 18 stepeni a ovaa godina postojano e na 23 i noke i denje i treto malku ja podobriv izolacijata na podkrovljeto kade e hodnikot i spalnite na horizontalniot del staviv plus tervol
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sto da se kaze za Gree Hansol :zver:
e od klima. Eve na -18-19 stepeni po yahoo whether vo Bitola na 24 stepeni podesena vo 33 kvadrati trosi okolu 900-1200w.
Vistina drugarot @Strelec (y) znae da vi odbere odlicna klima za parite za toj sto saka da poslusa dobar sovet.:aplauz:
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
samo znam kuka potesko se zagreva so klima od stan :) za ne daj boze imam i 2 paneli za vo dnevna mislam 3 kw bea , bev denes kaj bagjanakot ima 70 m2 sprat od kuka ima 2 klimi 3.5 edna vo spalna i edna vo dnevna i trpezarija i veruvajte poveke od 19 ne moze da krene a ima sendvic zidovi i termopan prozori sega sto e problem loso postaveni ili edna predimenzionirana edna pod minimumot ne znam ne spomnuvam sto klimi :)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
За сите што се радувате на греењето со клими и температурите по дома. Пс. 50квадрати, годишно 14.000ден, рамномерна температура секаде и никогаш под 24,5 во ситните саати пред разденување.
IMG_20170106_233450.jpg

Sent from my Huawei P9
 

Kajgana Shop

На врв Bottom