Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Znam deka e poeftina AERI, ama i mnogu pomala nadvoresna edinica ima i sigurno pocesto ke zamrznuva nadvoresnata edinica i pocesto pravi defrost, AERI ima mnogu pomal izmenuvac od Lomoto....eve ti vizuelno da gi vidis....na slikava lani se slikani edno do drugo 18Lomo i AECI.
18Lomo 955x700x396 mm
18AECI 810×558×310 mm
18AERI 800x554x333 mm
Прегледај го приврзокот 157961
Ocigledna razlika vo red ce razmislam nego za ona za detskata za Gree Lomo Eco 3.5 KW 20 m2 dali e OK? Dali ima greaci ili toa nema da bide tolku problem? Kaj nas Negotino jes deka znae ponekad da e mnogu minus no mnogu retko...t.e mnogu retko pod -15..
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Hitachito 35WPB spored mene na pocetok mora da go pustis na 28-29 stepeni dodeka postigne vnatresna T 22-23 stepeni a potoa go mestis na 25-26 i ja odrzava vnatresnata 21-23 so slabo duvanje i povremeno gasnejne na kompresorot, pram muabet ako ja isklucuvac klimata. Mislam deka razlikata pomegu zadadenata i vnatresnata T e 3 stepeni (izgleda ja meri temp. gore na tavanot). Pr. ako zadadis 22 ke odrzava 19 vnatre, ako zadadis 25 ke ima 22 vnatre pred da iskluci. Jas nemam jaka izolacija na zidovite t.e. bez stiropor.
Inace Hitachivo go citav na drugi forumi, ovde ima slabo iskustva od privatni korisnici na klimi.
Nema za Hitachi ama ima mnogu iskustva za drugi vazni raboti edna od niv e bas taa za T na 1m visina na 2m visina i na okolu 2.5m visina do tavanot kaj klimata na tzv usis..
ubavo sto citas po drugi forumi ama podobro e eden po eden temelno otkolku od segde po malce ;)[DOUBLEPOST=1476454669][/DOUBLEPOST]
Благодарам на сите за одговорите. Најверојатно ќе одам со стандардна клима со инвертер 3.5кw, за во спална и во детска соба, двете се по 20м2.
Иначе во дневна планирам да ставам ваква клима http://www.skroutz.gr/s/8960113/Carrier-iPLUS-42QHC024DS-38QHC024DS.html
7кw e. Планирам да греам 55 квадрати со неа. Би требало да е доволно.
Само, какви ви се искуствата со Carrier. Toshiba ги произведува, оваа клима има Suzimi компресор, дали ќе брка работа?
Pretpostavuvam sakas da kazes ima kompresor kako sto ima vo suzumito ili ..?
Od kaj ti e infoto i deka go ima toj kompresor vo nea, pusti link ako ne ti e problem..
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Благодарам на сите за одговорите. Најверојатно ќе одам со стандардна клима со инвертер 3.5кw, за во спална и во детска соба, двете се по 20м2.

Иначе во дневна планирам да ставам ваква клима http://www.skroutz.gr/s/8960113/Carrier-iPLUS-42QHC024DS-38QHC024DS.html

7кw e. Планирам да греам 55 квадрати со неа. Би требало да е доволно.

Само, какви ви се искуствата со Carrier. Toshiba ги произведува, оваа клима има Suzimi компресор, дали ќе брка работа?
Na +7 Carrierot ke dava 7 kw na -7 -10-15 ke dava okolu 4 kW e sega zavisno od izolacijata mozi ke topli dobro mozebi ne. Eve procitaj kolku dava na razlicni nadvoresni temperaturi.
http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2016/09/CARRIER-I-PLUS-2016_EN.pdf

Za ovaa kvadratura 55 kvadrati ima drug inverter so cuveniot Sanyo kompresor koj @Strelec go ima predlozeno za vo Bitola neznam kolku kosta.
Ima i drugi kombinacii Lomo 24 ka so twin-rotary QXAS-D23zX090A kompresor Znaci 24 ka so 23cm3 volumen na kompresorot
https://klimi.mk/product.php?id=108

A ne kako so Carrier 24 ka so kompresor od 18 ka[DOUBLEPOST=1476469974][/DOUBLEPOST]
Hitachito 35WPB spored mene na pocetok mora da go pustis na 28-29 stepeni dodeka postigne vnatresna T 22-23 stepeni a potoa go mestis na 25-26 i ja odrzava vnatresnata 21-23 so slabo duvanje i povremeno gasnejne na kompresorot, pram muabet ako ja isklucuvac klimata. Mislam deka razlikata pomegu zadadenata i vnatresnata T e 3 stepeni (izgleda ja meri temp. gore na tavanot). Pr. ako zadadis 22 ke odrzava 19 vnatre, ako zadadis 25 ke ima 22 vnatre pred da iskluci.Znaci ako sakam da setam po kusi rakavi t.e. 25 stepeni vnatresna ke morat da ja rabotam na 28-29 stepeni. Jas nemam jaka izolacija na zidovite t.e. bez stiropor.
Inace Hitachivo go citav na drugi forumi, ovde ima slabo iskustva od privatni korisnici na klimi.

Pozz. ;)
So zdravje da si ja rabotis.
Ako sega na potoplo raboti vaka na -7-10 ke bide interesno koja temperatura ke moze da ja dostigne ke Pisis dali si zadovolen. Wpa serijata mozebi ke ti ja brkase rabotata ama WPB serija ne mi se verva tesko ;)
Nema tuka iskustva od korisnici samo prodavci ;) da ne netistignat brojkite na dalecinskoto[DOUBLEPOST=1476470425][/DOUBLEPOST]
koja e taa amber klima?
Eve @yamaha10 odgovori vednas znae toj koja e kolku e dobra.
Eve tuka GreeInfo imase specifikacija objaveno
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-621#post-7799092

Po mene odlicna klima ke bide ekonomicna I silna na R32
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Кај тетка ми климата....лади ама кога ќе ставиш на греење, работи компресорот, се слуша и фреонот во испаривачот....станува бледо бел (мрзне малку ) а фенот не почнува со дување.
Што би можело да биде?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Кај тетка ми климата....лади ама кога ќе ставиш на греење, работи компресорот, се слуша и фреонот во испаривачот....станува бледо бел (мрзне малку ) а фенот не почнува со дување.
Што би можело да биде?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Na on off klimite ventilatorot na nadvoresnata kolku sto imam zabelezano ne raboti celo vreme
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Да....и јас што имав порано една он/офф не работеше стално вентилаторот, ама на оваа у мод греење, работи компресорот, се слуша фреонот во испаривачот, благо мрзне и не почнува со дување.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Ako sega na potoplo raboti vaka na -7-10 ke bide interesno koja temperatura ke moze da ja dostigne ke Pisis dali si zadovolen. Wpa serijata mozebi ke ti ja brkase rabotata ama WPB serija ne mi se verva tesko ;)
Nema tuka iskustva od korisnici samo prodavci ;) da ne netistignat brojkite na dalecinskoto[DOUBLEPOST=1476470425][/DOUBLEPOST]

Ko prezivi pricace... Vo ohrid -7-10 ednus na 10 god pagat i to maksimum 1 nedela. Ja zemav Hitacito za poekonomicna, i mislam super ke raboti koga ke se uklucuva poveke vreme.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Znam deka e poeftina AERI, ama i mnogu pomala nadvoresna edinica ima i sigurno pocesto ke zamrznuva nadvoresnata edinica i pocesto pravi defrost, AERI ima mnogu pomal izmenuvac od Lomoto....eve ti vizuelno da gi vidis....na slikava lani se slikani edno do drugo 18Lomo i AECI.
18Lomo 955x700x396 mm
18AECI 810×558×310 mm
18AERI 800x554x333 mm
Прегледај го приврзокот 157961
Odamna sakam da gi sporedam gree i vivax ama nemozev nikate po net da najdam.... Zivti mene kaj ja najde slikava duri od lani slikana??
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во станот немам цевки, вертикалите се скриени во ходници и изолирани.

Да ти кажам право и јас не очекував толку добро да поминам, ќе видиме оваа зима како ќе истераме.

Знам дека за ова ќе ме нападне Смрт за зони :) ама... На почеток се бунев зошто плаќам на Бег иако исклучен, ама дефинитивно се осеќа ефект. Еве на преодново време јас немам пуштено клима од кога Бег почна да грее. Не викам дека е којзнае колку ама помага...
Нема да те нападнам. Зошто би те нападнал? Ова сум го слушнал и од други
Види вака .... Топлината постојано преминува од потопло кон постудено тело. Топлина никогаш нема да премине од постудено на потопло тело. Никогаш и никаде, не само на Земјата туку и било каде во универзумот
Ако кај тебе температурата е 22 степени, а кај комшиите кои се топлат со БЕГ температурата е 21 степен, нема начин да топлина премине од нив кај тебе. Дури и да отвориш дупка на ѕидот - топлината нема да премине од постудено на потопло тело и да ставиш вентилатор повторно топлина нема да премине од постудено кон потопло тело.
Но има нешто друго што се вика аутосугестија
Ти сега плаќаш за ништо и ти во своите очи би бил будала ако сватиш дека плаќаш за ништо. Затоа пристапуваш кон менталниот процес аутосугестија и сам се убедуваш дека добиваш топлина. На тој начин ти добиваш спокој и чувство на сигурност.
Или, општо е познато, која „ политичка опција “ го направи ова. Ако ова го сватиш, ти треба да ја мразиш таа „ политичка опција “, како што ја мразам јас. Но ти тоа не го можеш поради некој свој други искуства и затоа сам, во менталниот процес аутосугестија го менуваш своето првично уверување и став и сега мислиш дека добиваш топлина.
Еве за аутосугестијата
https://en.wikipedia.org/wiki/Autosuggestion
Ти можеш да мислиш што сакаш, но сосема е сигурно: ТОПЛИНА НИКОГАШ НЕ ПРЕМИНУВА ОД ПОСТУДЕНО КОН ПОТОПЛО ТЕЛО
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Odamna sakam da gi sporedam gree i vivax ama nemozev nikate po net da najdam.... Zivti mene kaj ja najde slikava duri od lani slikana??
Ja ja imam slikano, u Brikolaz...lani, izlozeni bea LOMO 18 i AECI 9ka, proveriv deka i 12kata ima ista dimenzija na kutija, pa me popraviva tuka deka ne samo 12kata tuku i 18kata e vo ista kutja kako i 9 i 12
A toa i vo katalogot go pisuva
http://www.pakom.com.mk/Portals/24/MAK_katalog_2015_v2.pdf[DOUBLEPOST=1476477436][/DOUBLEPOST]
Да....и јас што имав порано една он/офф не работеше стално вентилаторот, ама на оваа у мод греење, работи компресорот, се слуша фреонот во испаривачот, благо мрзне и не почнува со дување.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
SEnzorot vo vnatresnata(na izmenuvac) ti ima fateno bigor, se resava so zacistuvanje so sitna shmirgla....ako na ladenje ukljucuva najnormalno i si duva senzorot proveri go. Vo cevce od izmenuvacot e piknat, samo izvadi go zacisti go i vrati go. Ke treba plastikata moze cela da ja izvadis za da dojdes do nego
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Ете ти така мислиш, Стрелец одма ми ја прогласи климата за ѓубре... :)

Само 15 дена кај мене топлификација грееше, кога го пуштија пробното парно. Тоа беше лани од 31 Декември до 15 Јануари. Не се крена температурата повеќе од 21 степен. Незнам сега како е кај комшите дали пуштаат повеќе (чисто сумљам). Јас обично држам на 23-24ц.

Муабетот што сакав со прошлиот пост да го кажам е дека во преодното време (а тоа е кратко) можеби ќарувам нешто, бидејќи Бег чат пат пушта греење а јас не грејам воопшто.

Него ми се падна ко порачан.. :) Баш сега ја гледав новата сметка на Бег, и ставиле колку станови се приклучени, од вкупно 126 стана само 53 се грејат на Бег.
Прашањето е, бидејќи е под 50% приклучени, има ли опција куќен совет да изгласа со мнозинство гласови цела зграда да се исклучи од топлификација?

Направив една проста математика, јас за 50м2 плаќам 283 месечно, цела година = 3396 ден.
Да земам просек (на пример 60евра) 73 стана * 60 евра = 4380 евра годишно Бег лапа само од нашата зграда!!! Шо би рекла Шекеринска - Бомбона бизнис...

Нема да те нападнам. Зошто би те нападнал? Ова сум го слушнал и од други
Види вака .... Топлината постојано преминува од потопло кон постудено тело. Топлина никогаш нема да премине од постудено на потопло тело. Никогаш и никаде, не само на Земјата туку и било каде во универзумот
Ако кај тебе температурата е 22 степени, а кај комшиите кои се топлат со БЕГ температурата е 21 степен, нема начин да топлина премине од нив кај тебе. Дури и да отвориш дупка на ѕидот - топлината нема да премине од постудено на потопло тело и да ставиш вентилатор повторно топлина нема да премине од постудено кон потопло тело.
Но има нешто друго што се вика аутосугестија
Ти сега плаќаш за ништо и ти во своите очи би бил будала ако сватиш дека плаќаш за ништо. Затоа пристапуваш кон менталниот процес аутосугестија и сам се убедуваш дека добиваш топлина. На тој начин ти добиваш спокој и чувство на сигурност.
Или, општо е познато, која „ политичка опција “ го направи ова. Ако ова го сватиш, ти треба да ја мразиш таа „ политичка опција “, како што ја мразам јас. Но ти тоа не го можеш поради некој свој други искуства и затоа сам, во менталниот процес аутосугестија го менуваш своето првично уверување и став и сега мислиш дека добиваш топлина.
Еве за аутосугестијата
https://en.wikipedia.org/wiki/Autosuggestion
Ти можеш да мислиш што сакаш, но сосема е сигурно: ТОПЛИНА НИКОГАШ НЕ ПРЕМИНУВА ОД ПОСТУДЕНО КОН ПОТОПЛО ТЕЛО
[DOUBLEPOST=1476489082][/DOUBLEPOST]Го најдов овој линк, читајќи за Ytong блоковите, со кои планирам да ја изѕидам куќата.
Ептен интересно, си внесуваш што ѕид имаш или сакаш да имаш и одбираш изолација во дебелина и ти рачуна во која класа ти е куќата и колку ти треба за греење и ладење годишно.

http://www.ytong-calc.cmass3.info

Според ова во мојот стан, надворешниот ѕид (25цигла +10цм стиропор) е U = 0,274 W/m2K (<= 65 kWh/m2a)

Ако го разбирам ова точно бројката 65 е колку ми треба kWh годишно за греење и за ладење.

Значи 65*50м2= 3250kWh годишно. Ако го поделам на 12 месеци искача месечно ми треба 270 kWh и ако тоа го поделам на 30 дена искача 9 kWh дневно.

Ова ваљда е просек ама е многу блиску со тоа јас колку потрошив ланска година.

Ако не ми е во ред математиката нека ме корегира некој :)

Еве истата математика за иста квадратура ако имаш само 25цм цигла и малтер.

POTROŠNJA > 163 kWh/m2a * 50м2 = 22,6 kWh дневно !!!!

Или преведено во пари, ако јас потрошам 1800 денари месечно, друг ќе потроши 4500 !!!

Значи ова е НАЈЕКОНОМИЧНОТО ГРЕЕЊЕ И ЛАДЕЊЕ, ИЗОЛАЦИЈА...

Појаснување за тоа У вредност:
U-values measure how effective a material is an insulator. The lower the U-value is, the better the material is as a heat insulator.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ете ти така мислиш, Стрелец одма ми ја прогласи климата за ѓубре... :)

Само 15 дена кај мене топлификација грееше, кога го пуштија пробното парно. Тоа беше лани од 31 Декември до 15 Јануари. Не се крена температурата повеќе од 21 степен. Незнам сега како е кај комшите дали пуштаат повеќе (чисто сумљам). Јас обично држам на 23-24ц.

Муабетот што сакав со прошлиот пост да го кажам е дека во преодното време (а тоа е кратко) можеби ќарувам нешто, бидејќи Бег чат пат пушта греење а јас не грејам воопшто.

Него ми се падна ко порачан.. :) Баш сега ја гледав новата сметка на Бег, и ставиле колку станови се приклучени, од вкупно 126 стана само 53 се грејат на Бег.
Прашањето е, бидејќи е под 50% приклучени, има ли опција куќен совет да изгласа со мнозинство гласови цела зграда да се исклучи од топлификација?

Направив една проста математика, јас за 50м2 плаќам 283 месечно, цела година = 3396 ден.
Да земам просек (на пример 60евра) 73 стана * 60 евра = 4380 евра годишно Бег лапа само од нашата зграда!!! Шо би рекла Шекеринска - Бомбона бизнис...

[DOUBLEPOST=1476489082][/DOUBLEPOST]Го најдов овој линк, читајќи за Ytong блоковите, со кои планирам да ја изѕидам куќата.
Ептен интересно, си внесуваш што ѕид имаш или сакаш да имаш и одбираш изолација во дебелина и ти рачуна во која класа ти е куќата и колку ти треба за греење и ладење годишно.

http://www.ytong-calc.cmass3.info

Според ова во мојот стан, надворешниот ѕид (25цигла +10цм стиропор) е U = 0,274 W/m2K (<= 65 kWh/m2a)

Ако го разбирам ова точно бројката 65 е колку ми треба kWh годишно за греење и за ладење.

Значи 65*50м2= 3250kWh годишно. Ако го поделам на 12 месеци искача месечно ми треба 270 kWh и ако тоа го поделам на 30 дена искача 9 kWh дневно.

Ова ваљда е просек ама е многу блиску со тоа јас колку потрошив ланска година.

Ако не ми е во ред математиката нека ме корегира некој :)

Еве истата математика за иста квадратура ако имаш само 25цм цигла и малтер.

POTROŠNJA > 163 kWh/m2a * 50м2 = 22,6 kWh дневно !!!!

Или преведено во пари, ако јас потрошам 1800 денари месечно, друг ќе потроши 4500 !!!

Значи ова е НАЈЕКОНОМИЧНОТО ГРЕЕЊЕ И ЛАДЕЊЕ, ИЗОЛАЦИЈА...

Појаснување за тоа У вредност:
U-values measure how effective a material is an insulator. The lower the U-value is, the better the material is as a heat insulator.
Бидејќи мнозинство на стаови се исклучени можете да го направите тоа.
Според член 11 став 2 алинеа 1 од Законот за домување вие одлучувате за:
1)
начин, услови и ред на користење на заедничките простории и уредите во зградата;
Според член 11 став 3, се одлучува со просто мнозинство
(3)
Сопствениците на посебните делови одлучуваат за работите на управувањето на станбената
зграда со мнозинство гласови според сопственичките делов
http://www.rkd.gov.mk/images/PDF/Zakoni/Konsolidiran_zakon_domuvanje.pdf

Потребно е да го сторите следново:
Да се состане заедницата на станари и да донесете одлука со мнозинство на гласови дека одлучивте БЕГ во иднина да не ја користи заедничката инсталацијата за затоплување.
Потоа напишете писмо до БЕГ и пратете им ја таа одлука
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.093
Поени од реакции
8.156
Последнава недела Грее Ломо, почнува да дува после 2-3мин, предтоа немав таков проблем, секогаш почнуваше после 15 сек, да дува.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Тоа што некој отворил тема, не му дава право да провоцира и да трола. Ај и ти одмори 7 дена.
Има една стара приказна за тоа дека секој газ има цена ама ваквото полтронско однесување и лижење заради еден банер , мене ми се чини превисока цена . Нека ви е наздравје рекламирањето , фурајте си понатаму . Можете да не се мачите да ме банирате , јас на оваков форум дури ни по грешка нема да влезам !
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Има една стара приказна за тоа дека секој газ има цена ама ваквото полтронско однесување и лижење заради еден банер , мене ми се чини превисока цена . Нека ви е наздравје рекламирањето , фурајте си понатаму . Можете да не се мачите да ме банирате , јас на оваков форум дури ни по грешка нема да влезам !
Има една стара народна дека 5 литри вода не можеш да ги ставиш во шише од два литри. Така и со глупите - не можеш да им објасниш дека ако навредуваат и провоцираат ќе добијат бан, а тоа нема никаква врска со банер, туку со тоа што се глупи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom