Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Според мене тоа значи дека имаш многу јака клима за мала просторија. Климата е со голема моќност , а просторијата која ја загреваш е мала или ја загреваш на ниска температура.
Valjda sakas da kazes obratno mala klima za golema prostorija???
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
@mt07485 bravo za temelniot star post koj go imav citnato ama nemozev da go najdam..
Te prasav za goleminata zasto me zaintrigira so potrosuvackata od kako sto velis prosek dneven vo potoploto 5KW a vo poladnoto 8-9KW a pamtev nekoj 50m2 deka imas kazano sto eve i mi potvrdi i e fantasticno malce iako pa ti imas super toplo komsisko opkruzuvanje, ima super izolacija i najmala mozna nadvoresna izlozenost na prostorot i kaj tebe zagubata e epten minimalna. Grubo i okruglo gledano ti kaj tebe vo najladnite denovi mozes da zagrevas so eden kalorifer so okolu 1300W jacina bez problem.. Bi te doprasal da ne ima nekoi cevki parno da pominuvaat po vertikala?[DOUBLEPOST=1476379455][/DOUBLEPOST]
Vikaj gi da proverat so drugo moze da bide.. Osven ako ne ja tepas na max T zadadena na daljinsko i full izduv brzina ama pak na ovie blagi T da izmrzne vaka ne ke e na arno..
Во станот немам цевки, вертикалите се скриени во ходници и изолирани.

Да ти кажам право и јас не очекував толку добро да поминам, ќе видиме оваа зима како ќе истераме.

Знам дека за ова ќе ме нападне Смрт за зони :) ама... На почеток се бунев зошто плаќам на Бег иако исклучен, ама дефинитивно се осеќа ефект. Еве на преодново време јас немам пуштено клима од кога Бег почна да грее. Не викам дека е којзнае колку ама помага...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Во станот немам цевки, вертикалите се скриени во ходници и изолирани.

Да ти кажам право и јас не очекував толку добро да поминам, ќе видиме оваа зима како ќе истераме.

Знам дека за ова ќе ме нападне Смрт за зони :) ама... На почеток се бунев зошто плаќам на Бег иако исклучен, ама дефинитивно се осеќа ефект. Еве на преодново време јас немам пуштено клима од кога Бег почна да грее. Не викам дека е којзнае колку ама помага...
Znaci Hitachivo35WPB iskoci Tresla se Gora rodio se mish!
Ili za da bide pojasno na drugite sto moze da se zaletaat....Hitachi od 3,5KW nemoze da gree 50m2!!!
ustvari ete i mozelo.....AMA....treba komsiite da vi se na parno !!
Ili rezime na tvoite prekjuteni informacii za komsiite na BEG.
Deckoto od Ohrid sto sigurno nema komsii na parno ni so zadadena 26 nemoze da se zgree so Hitachito, a mozese da go zeme Hansolot za 40k....mu ja uvalivte ovaa za 42k sto nemoze ni sega na +7 da gi zgree negovite 33m2 a zamisli sto li ke bide vo ladnite denovi.
Sekoja cest majstore!
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
9
.. не си сам

Доле (под климата) може да се види и колкава беше надворешната температура _околу 8 сабајле
Ја одмрзна за помалку од 3 мин.
Samsung 5.5ка (12год. стара)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Kaj mene e problemot sto ne pravi defrost zamrzna cela pocna da se siri mrazot skoro do perkata i ja iskluciv
 
Член од
8 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ima plazma ?
Ima greaci ?
Do -20 e ili do -15?
Lomo/Cozy Regular e ova druze, i pak tezi skoro 10kg pojse od Mideava....ne mesaj babi i zabi....so zdravje da te sluzi poeftinava
Ok jas samo prasav ne sum expert za klimi zatoa i prasuvam neli :). A za ovaa klima VIVAX ACP-18CH50AERI dali e Ok? Gledam ima greaci ona -20 -15 ne mi e mnogu bitno dali e OK prostor okolu 40m2? Poradi cenata prasuvam ovaa e isto poeftina od Lomoto za 11000 den.. A bitna mi e cenata sakam da zemam i druga 3.5KW za detska prostor okolu 20 m2 za tamu izgleda ce odam so Gree Lomo Eco 3.5 KW cena 21999 den mi izgleda sosema OK..Da dodadam bitno mi e greenjeto pa ako moze da mi pomognes okolu ova dali e Ok izborot?
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не ти е точна информацијата, сигурно има GEH12AA-K3DNA1C зошто баш мој пријател зема вчера и имаше количини доста, незнам кај си ја барал ти ама во Грее ги има, а ти кај си ја барал па ти рекле нема ти си знаеш...
Ако знаеш кажи каде има, јас секаде се јавив и ми рекоа дека нема а се решив конечно да го земам тој модел
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Kaj mene e problemot sto ne pravi defrost zamrzna cela pocna da se siri mrazot skoro do perkata i ja iskluciv
ти затаил сензорот,не јавува дека има мраз..
добро е што си ја исклучил,во спротивно перката ќе се скрши кога ќе дојде до мразот.
пробај намали ја брзината на најмалку што можеш и види дали ќе ти фати мраз позади.
објасни ми ја температурата во собата каде што ја пушташ климата,дали е стоплено или е млако и како си ја пуштал внатрешната на дување? побрзо или побавно?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ok jas samo prasav ne sum expert za klimi zatoa i prasuvam neli :). A za ovaa klima VIVAX ACP-18CH50AERI dali e Ok? Gledam ima greaci ona -20 -15 ne mi e mnogu bitno dali e OK prostor okolu 40m2? Poradi cenata prasuvam ovaa e isto poeftina od Lomoto za 11000 den.. A bitna mi e cenata sakam da zemam i druga 3.5KW za detska prostor okolu 20 m2 za tamu izgleda ce odam so Gree Lomo Eco 3.5 KW cena 21999 den mi izgleda sosema OK..Da dodadam bitno mi e greenjeto pa ako moze da mi pomognes okolu ova dali e Ok izborot?
Znam deka e poeftina AERI, ama i mnogu pomala nadvoresna edinica ima i sigurno pocesto ke zamrznuva nadvoresnata edinica i pocesto pravi defrost, AERI ima mnogu pomal izmenuvac od Lomoto....eve ti vizuelno da gi vidis....na slikava lani se slikani edno do drugo 18Lomo i AECI.
18Lomo 955x700x396 mm
18AECI 810×558×310 mm
18AERI 800x554x333 mm
DSC_0378a.jpg
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Znaci Hitachivo35WPB iskoci Tresla se Gora rodio se mish!
Ili za da bide pojasno na drugite sto moze da se zaletaat....Hitachi od 3,5KW nemoze da gree 50m2!!!
ustvari ete i mozelo.....AMA....treba komsiite da vi se na parno !!
Ili rezime na tvoite prekjuteni informacii za komsiite na BEG.
Deckoto od Ohrid sto sigurno nema komsii na parno ni so zadadena 26 nemoze da se zgree so Hitachito, a mozese da go zeme Hansolot za 40k....mu ja uvalivte ovaa za 42k sto nemoze ni sega na +7 da gi zgree negovite 33m2 a zamisli sto li ke bide vo ladnite denovi.
Sekoja cest majstore!
Поговорката што ја кажа, може да се каже и за новата веб страница на gree.mk
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Абе каква констатација удри, алал ти вера, експертски...

Да ја продадам климата ако не... според тебе џабе јс имам.

Ако се одржувало 24ц во стан само од комшиите, ќе пропаднеа сите фирми за клими во Скопје.

Јас убаво ги објаснив условите кај мене, немам ништо скриено и не продавам бајки...


Znaci Hitachivo35WPB iskoci Tresla se Gora rodio se mish!
Ili za da bide pojasno na drugite sto moze da se zaletaat....Hitachi od 3,5KW nemoze da gree 50m2!!!
ustvari ete i mozelo.....AMA....treba komsiite da vi se na parno !!
Ili rezime na tvoite prekjuteni informacii za komsiite na BEG.
Deckoto od Ohrid sto sigurno nema komsii na parno ni so zadadena 26 nemoze da se zgree so Hitachito, a mozese da go zeme Hansolot za 40k....mu ja uvalivte ovaa za 42k sto nemoze ni sega na +7 da gi zgree negovite 33m2 a zamisli sto li ke bide vo ladnite denovi.
Sekoja cest majstore!
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Mobilna klima e ova, On/OFF, ne e iverter, so namena pred se za vo dukjan(zaradi selidbi) i samo za ladenje, nema nadvoresna edinica (sve vo edno e) pa motorot bi ti bil vo spalna i detska sto bas i ne e prijatno zaradi bucava. Treba i otvor so dobra sirina kako za aspirator zaradi izduv.
Благодарам на сите за одговорите. Најверојатно ќе одам со стандардна клима со инвертер 3.5кw, за во спална и во детска соба, двете се по 20м2.

Иначе во дневна планирам да ставам ваква клима http://www.skroutz.gr/s/8960113/Carrier-iPLUS-42QHC024DS-38QHC024DS.html

7кw e. Планирам да греам 55 квадрати со неа. Би требало да е доволно.

Само, какви ви се искуствата со Carrier. Toshiba ги произведува, оваа клима има Suzimi компресор, дали ќе брка работа?
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
9
ти затаил сензорот,не јавува дека има мраз..
добро е што си ја исклучил,во спротивно перката ќе се скрши кога ќе дојде до мразот.
пробај намали ја брзината на најмалку што можеш и види дали ќе ти фати мраз позади.
објасни ми ја температурата во собата каде што ја пушташ климата,дали е стоплено или е млако и како си ја пуштал внатрешната на дување? побрзо или побавно?
Klimata e postavena vo hodnik plus dve sobi gream vo hodnikot na 25 stepeni i vtora brzina e toplo duri premonugu za mene a vo sobite e 21 22 stepeni povrsinata e okolu 43 kvadrati najverovatno senzorot e neispraven ko sto kaza
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Znaci Hitachivo35WPB iskoci Tresla se Gora rodio se mish!
Ili za da bide pojasno na drugite sto moze da se zaletaat....Hitachi od 3,5KW nemoze da gree 50m2!!!
ustvari ete i mozelo.....AMA....treba komsiite da vi se na parno !!
Ili rezime na tvoite prekjuteni informacii za komsiite na BEG.
Deckoto od Ohrid sto sigurno nema komsii na parno ni so zadadena 26 nemoze da se zgree so Hitachito, a mozese da go zeme Hansolot za 40k....mu ja uvalivte ovaa za 42k sto nemoze ni sega na +7 da gi zgree negovite 33m2 a zamisli sto li ke bide vo ladnite denovi.
Sekoja cest majstore!
Hitachito 35WPB spored mene na pocetok mora da go pustis na 28-29 stepeni dodeka postigne vnatresna T 22-23 stepeni a potoa go mestis na 25-26 i ja odrzava vnatresnata 21-23 so slabo duvanje i povremeno gasnejne na kompresorot, pram muabet ako ja isklucuvac klimata. Mislam deka razlikata pomegu zadadenata i vnatresnata T e 3 stepeni (izgleda ja meri temp. gore na tavanot). Pr. ako zadadis 22 ke odrzava 19 vnatre, ako zadadis 25 ke ima 22 vnatre pred da iskluci.Znaci ako sakam da setam po kusi rakavi t.e. 25 stepeni vnatresna ke morat da ja rabotam na 28-29 stepeni. Jas nemam jaka izolacija na zidovite t.e. bez stiropor.
Inace Hitachivo go citav na drugi forumi, ovde ima slabo iskustva od privatni korisnici na klimi.

Pozz. ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom