Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Биди коректен, ако даваш мислење немој да тресеш од ракав зборови.
Првен она кинеска роба го кажуваш како на кило да се проваат, освен седиштето и производсвтово во кина друго со таквите кинески производи немаат ништо заедничко. Инаку и јапонските брендови произведуваат во кина така да има кинеско и во нив.
Второ дека не вреди ни половина цена повторно е тресење од ракав и воопшто необјективен коментар, јас незнам 1 да не е задоволен од HANSOL, напротив кај сите очекувањата се надминати. Не велам mitsubishi fh35ve не се добри но 5kW модел е скоро дупла цена од 5kW Hansol, соодносот цена vs перформанси е на страна на Hansol.
Трето, мојот предлог беше за конзолна клима, ефектот на греење е друг со нив така да сосема друга дискусија е тоа.
Cena performansa za 18000btu, ali za 12000btu, soodnos cena performansa e na stranata na Mits.
Bar spored mene
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Cena performansa za 18000btu, ali za 12000btu, soodnos cena performansa e na stranata na Mits.
Bar spored mene
Шознам за 12000btu, вака ги гледам 200еу се разлика, и двете се топ клими тука нема збор, мицу има во нешто предност и хансол има во нешто предност. Само не сум сигурен дека тие 200еу плус вредат кај fh35ve, во секој случај и двете се одличен избор.[DOUBLEPOST=1475941494][/DOUBLEPOST]
Edna od poeftinite inverter klimi Favorit za 20000den.
Nadvoresnata i vnatresnata na koj drug brend ve potseka?
P.s.Mojata on off bese so mitsu. motor
Не сум имал лично искуство со FAVORIT но во тој ценовен ранг има вивакс за 21 000 AEZI модел според мене треба да е подобро решение, барем на лист хартија е.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Тоа значи ќе дојде сервисер:
Ахам, да да, добро, супер дува. 800 денари молам.

Sent from my EVA using Tapatalk
Секоја година по 800 ден.
Првата год е гратис после вкупно за 4 год ќе даде 3200 ден за доаѓање на сервисерот да ја гледа климата.
Во сет доаѓањето се наплаќа 200 ден годишно
Прашање до klimi.mk.
Во што е подобро вивакс од фаворитот на хартија?

RN2
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
razlikata od mits do hansol e tocno 10270 den,i toa e ona za koe jas se odluciv za mits,mala razlika vo cena.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Секоја година по 800 ден.
Првата год е гратис после вкупно за 4 год ќе даде 3200 ден за доаѓање на сервисерот да ја гледа климата.
Во сет доаѓањето се наплаќа 200 ден годишно
Прашање до klimi.mk.
Во што е подобро вивакс од фаворитот на хартија?

RN2
Сервис е задолжителен САМО после првата година, после НЕ си должен да викаш сервис секоја година, за цена најдобро е да се информирате кај овластените сервисер има листа и сите за тави работи земаат различно. Незнам од каде инфо дека првата е гратис и дека после 4 години мораш по 800 да плаќаш.

Во сет незнам колку земаат ама за 200 ден ке биде баш така као што пишаа претходно да да дува супер е и ке замине, ниту еден квалитетен монтажер/сервисер не му се исплати за 200 ден да дојде и да направи комплетна контрола. Времето и патот го чинат повеќе. За 200 ден е нелогично да се добие квалитетна услуга, можеби грешам ама искрено не верувам.

Основна разлика е што фаворит има 3.2kW номинална моќност на греење наспроти 3.8kW кај вивакс. Немој да ме сватиш погрешно кога пишав дека е подобра не мислев на 100% подобра, неможе да е само 1000 ка поскапа а да е многу разлика.
Дане знаеш колку гаранција имаат фаворит и дали доаѓаат со цевки и држачи ?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Coekot 2 pati te prasuva za nadvoresna edinica, ti pak mu odgovaras so 42QHC018DS, a 42QHC018DS e oznaka na vnatresna edinica i vo nea kompresor nema. Kako za zensko sto tolku znae sto kupuva na krajot i ke si kupis twin u vnatresna, ;)[DOUBLEPOST=1475927846][/DOUBLEPOST]
Daikin taka napraviva kaj tebe?
ili i ti ke se pridruzis na onie vidovitite sto sekogas imaat komentar za Gree a nemat nivna klima ;)
Moze samo da ti e krivo sto tvojata 2godisna garancija za Daikinot istekuva za nepoln mesec ;)
Гледаш, тука е проблемот што не те сакаат повеќето членови и зошто gree поради тебе е на лош глас на форумов.
Човекот праша што е 1+4 години гаранција, јас одговорив.
Никаде не е спомнато gree па да го зимаш во одбрана.
Мојот даикин има 3 години безусловна гаранција.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
razlikata od mits do hansol e tocno 10270 den,i toa e ona za koe jas se odluciv za mits,mala razlika vo cena.
Ако не сум грешка официјална цена за FH35VE е 63400 тоа се 13410 ден точно и искрено 200 евра не се малку пари, додуша за кој како тој што има многу му изгледаат малку, тој што нема многу 200 евра се цело богатство. .
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
klimi.mk znaci oficijalna cena 63400,no davaat pet posto za kes i izlaga 60230 vo energo sisitem,i navistina 10230 ne se malku pari ali sepak se kupuva ured koj bi trebalo da raboti barem sedum god pa spored toa i 50000 ne se malku pari.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.160
Ако не сум грешка официјална цена за FH35VE е 63400 тоа се 13410 ден точно и искрено 200 евра не се малку пари, додуша за кој како тој што има многу му изгледаат малку, тој што нема многу 200 евра се цело богатство. .
така е, сиромавиот баш од овие причини увек дупло си плаќа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ај еден предлог !
Или отворете тема Најекономично греење со клими GREE , па фурајте како знаете . Оваа оставете ја ваква , може во отсуство на 2-3 члена ќе се појави и друг предлог за економично греење а и дискусијата ќе легне малку . Овака верувајте испаѓа дегутантно однесувањето на некои членови и на модераторот на темата . Првите со недолично однесување , вториот со банирање на сите кои ќе им најдат замерка на првите. Дојде дотаму што и топиккастерот почна да добива чврги .
Тоа што некој отворил тема, не му дава право да провоцира и да трола. Ај и ти одмори 7 дена.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
klimi.mk znaci oficijalna cena 63400,no davaat pet posto za kes i izlaga 60230 vo energo sisitem,i navistina 10230 ne se malku pari ali sepak se kupuva ured koj bi trebalo da raboti barem sedum god pa spored toa i 50000 ne se malku pari.
Попустот е друго дваесет сепак фер и коректно за инфото.

така е, сиромавиот баш од овие причини увек дупло си плаќа
За сиромавиот има ST за 20 000, тука правеме споредба за HIGH END модели, веќе кажав и двата се супер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Гледаш, тука е проблемот што не те сакаат повеќето членови и зошто gree поради тебе е на лош глас на форумов.
Човекот праша што е 1+4 години гаранција, јас одговорив.
Никаде не е спомнато gree па да го зимаш во одбрана.
Мојот даикин има 3 години безусловна гаранција.

Sent from my EVA using Tapatalk
Pa osvin Gree koj dava 1+4 garancija?
Covekot prasal da mu odgvorat tie sto znaat ili imaat garancija 1+4, a ti toa NE SI!
Toa sto imas Daikin klima ne te pravi dezuren komicar pa da se umesuvas so komentar vo "tvoj stil". Ako nemas druga rabota so komsijata praj si muabet.
Mene me sakaat tie sto im e toplo nazima a tebe sigurno nema da te sakaat ako im buci klimata za 35000....gleas gore na Nemanjici mu bucela, istata tvojata klima, ti ja otepa falejki.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Сервис е задолжителен САМО после првата година, после НЕ си должен да викаш сервис секоја година, за цена најдобро е да се информирате кај овластените сервисер има листа и сите за тави работи земаат различно. Незнам од каде инфо дека првата е гратис и дека после 4 години мораш по 800 да плаќаш.

Во сет незнам колку земаат ама за 200 ден ке биде баш така као што пишаа претходно да да дува супер е и ке замине, ниту еден квалитетен монтажер/сервисер не му се исплати за 200 ден да дојде и да направи комплетна контрола. Времето и патот го чинат повеќе. За 200 ден е нелогично да се добие квалитетна услуга, можеби грешам ама искрено не верувам.

Основна разлика е што фаворит има 3.2kW номинална моќност на греење наспроти 3.8kW кај вивакс. Немој да ме сватиш погрешно кога пишав дека е подобра не мислев на 100% подобра, неможе да е само 1000 ка поскапа а да е многу разлика.
Дане знаеш колку гаранција имаат фаворит и дали доаѓаат со цевки и држачи ?
Кај грии гаранцијата е 1+4,едната година ти е во цената а после доплаќаш 800 ден за продолжување на гаранцијата. На тоа мислев погоре во постот.
Кај сет продолжување гаранција е 200 ден.
Незнам дали доаѓаат фавотитот со цевки.ќе прашам па ќе пишам.


RN2
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.395
Секоја година по 800 ден.
Првата год е гратис после вкупно за 4 год ќе даде 3200 ден за доаѓање на сервисерот да ја гледа климата.
Во сет доаѓањето се наплаќа 200 ден годишно
Прашање до klimi.mk.
Во што е подобро вивакс од фаворитот на хартија?

RN2
Кај грии гаранцијата е 1+4,едната година ти е во цената а после доплаќаш 800 ден за продолжување на гаранцијата. На тоа мислев погоре во постот.
Кај сет продолжување гаранција е 200 ден.
Незнам дали доаѓаат фавотитот со цевки.ќе прашам па ќе пишам.


RN2
Aj sto lazes nego i krades, od kade be 3200 ???!!
Aj i ti so komsijata muabet praj si
Kaj GREE se doplakja EDNOKRATNO SAMO POSLE PRVATA GODINA, ZNACI za 1000den SE PRODOLZUVA ZA NAREDNITE 4 GODINI
A toa se 800/1000den
A 3200 moze u SET ili VIVAX da zimaat za tamu eve macci ke ve informira...OD KOMSIJATA RAZBRAL
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Кај грии гаранцијата е 1+4,едната година ти е во цената а после доплаќаш 800 ден за продолжување на гаранцијата. На тоа мислев погоре во постот.
Кај сет продолжување гаранција е 200 ден.
Незнам дали доаѓаат фавотитот со цевки.ќе прашам па ќе пишам.


RN2
Грешки за за 1+4, САМО после првата година имаш сервис кој се плаќа, после НЕМАШ сервис и не се доплаќа. Ако речеме еве дека 800ден чини тој сервис плаќаш само еднаш после прва година, после не плаќаш ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom