Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Dezuras tuka da me isprovociras da ti vratam prostacki kako sto ti napagjas ama ne nasedam na tvoite provokacii lepi...zivej so toa :)
Idi ti kupi konacno merac i termometar pa dokazi se sto ti moze klimata, ke donirame ako treba za tvojata golema "investicija" od zelen pazar....ne tuku filozofiraj....od filozof do prevarant malku ima...seirot ke bide moj ko ke te zapicat so merenja Hansolite u ladnoto koga kaj tebe ke bide 21C (a i toa na zimi majka) nit merac nit supelka imas pokazano.
Aj nemam vreme da si go ladam sega so tebe, a tocno go najde praviot zbor koj te opisuva, tezok prevarant so umisla si. Merac si imam odamna, si meram ona sto me zanima mene a ne tebe, niti mi e celta ne nekoj nesto da dokazuvam so toa, nema greska pa sliki ke se macam da stavam espesali for ju :vozbud:, Aj guglaj me i ponatamu.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Aj nemam vreme da si go ladam sega so tebe, a tocno go najde praviot zbor koj te opisuva, tezok prevarant so umisla si. Merac si imam odamna, si meram ona sto me zanima mene a ne tebe, niti mi e celta ne nekoj nesto da dokazuvam so toa, nema greska pa sliki ke se macam da stavam espesali for ju :vozbud:, Aj guglaj me i ponatamu.
Nemoj da se macis da ne ti padne od stud :D
Sea ti poveruvaa zasto nema da gi udostois so sliki i merenja....kako se vikase ona nemas sto?...neso na M bese ? :D
Ke te guglam so servisni....i lazni tvinovi....poveli i drugpat filozofe
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo nov sum na forumov i sakam da ve pozdravam site !!!
imam edna molba za sovet !!
se raboti za prostor(vo stan) od 45m2 veles so pvc dograma i fasada 8sm ...dnevna soba terpezarija i kujna vo "G" polozba megutoa na prizemje .
nekako naj privlecni mi izgledaat :
http://marketkonekt.com/makedonija/mehanizacija-mashini/industriski-uredi-za-klimatizacija/klima-ured-mitsubishi-msz-fh/2rb.htm.

http://marketkonekt.com/makedonija/mehanizacija-mashini/oprema-za-greenje-i-ladenje/klima-ured-mitsubishi-standard-srk-src-45-zmp-s-inverter/yyg.htm

ke ve molam za mislenje !
vi blagodaram
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Imeno za Mits. Electric msz-fh cenata se odnesuva za 25ka (9000btu) ili 35ka (12000btu)

Malku e gresno napisano vo rekamata kade pisuva deka gre do -25C.

Inaku ovaa MSZ-FH e vrvniot model, dodeka Mits. Heavy e osnovniot model.
Ako komparirame MSZ-FH 35 so 45ka od Mits. Heavu, iako e 45ka topl. kapacitet e gore dole ist, ali cop i dr. karakteristiki se na stranata na MSZ-FH.

Moj predlog za MSZ-FH, bez dvoumenje
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Nemoj da se macis da ne ti padne od stud :D
Sea ti poveruvaa zasto nema da gi udostois so sliki i merenja....kako se vikase ona nemas sto?...neso na M bese ? :D
Ke te guglam so servisni....i lazni tvinovi....poveli i drugpat filozofe

Eve malce i jas da pofilozofiram vo slobodno vreme i da ukazam na nekoi raboti koi sto mnogu od korisnicie, segasni i idni, niti se svesni niti ke bidat svesni koj i kako gi dupci. Celta mi e da im otvoram oci i ako sakaat nesto i da naucat od mene kako korisnik koj dobro ja procesla materijata za da ne frli pari vo vetar.
Imeno sekoja klima e sostavena od vnatresen i nadvoresen del koi si odat so posebni oznaki za sekoja od niv. Toa e kako ime i prezime vo koe sekoja bukva i brojka e vazna i treba da se pazi da ne ti podmetnat nesto so drugi oznaki, zatoa sto toa po defolt znaci drugi karakteristiki. Veke ima diskutirano mnodu okolu toa i pocituvaniot korisnik @Strelec ja branese i obrazlagase sekoja bukva i brojka deka nekogas e mnogu bitna, a nekogas i bogami ne bila bas mnogu bitna posto oznacuvala nesto mnogu bitno a nekogas nesto mnogu sporedno demek neli.
Eve za pocetok primer od edna firma, ne e bitno koja, kade ako vnimatelno poglednete ke primetite edna nelogicnost, ali prvo poglednete dobro
screenshot.3.jpg
Daikinot e so normalni oznaki i taka izgleda najnormalnata ponuda na klima, ima ime i prezime i nema nisto cudno, no veke kaj Mideata ima nesto cudno, prvata oznaka koja ja oznacuva vnatresnata edinica e ista za site 3 nadvoresni, znaci vnatresna koja treba normalno da odi samo so 12-kata e iskoristena i kaj 18-ka i duri kaj 24-ka. Protokot na vozduh, jacinata na duvanje potrebna za edna 24-ka e znaci limitirana i takva edna vnatresna bi trebako da ja gusi nadvoresnata. Ne deka nema da raboti, no mislam deka ne e vo red da se prodava na ovoj nacin. Sepak prodavacot barem posteno ja oznacil vo ponudata pa na kraj kraeva neka si otvori oci kupuvacot.
Koga ke kupite znaci klima dobivate set od 2 kutii na koi ima oznaki kako za vnatresnata, taka i na nadvoresnata, so proveruvanje na ovie oznaki vie ste sigurni deka ste go dobile toa sto treba.
E sega imame slucaj na proizvoditel koj ne gi poznava izgleda nitu ovie osnovni pravila da mu dade ime i prezime na proizvodot i misli izgleda deka potrosuvacite se epten prosti i namerno ili nenamerno si igra majtap so tolkava neozbilnost. Aj da pocnam so primeri !!!
screenshot.4.jpg screenshot.5.jpg
Imame slucaj 2 klimi so ista oznaka na nadvoresna edinica, razlika u cena samo iljadarka, bi trebalo da e ista nadvoresnata poradi prezimeto K3DNC4D no ete ne e demek, se razlikuvaat vo tezina za 2,5 kg, se razlikuva vo gabarit, se razlikuva vo potrosnja, a interesno vnatresnata e razlicna a isto tezi?????? I sega nekoj ke kaze vo odbrana ama ne e mozno da se isti, a ja bi rekol a zasto da ne se isti, stavas istiot materijal vo druga kutija so pogolem gabarit i dobivas +2.5 kg na tezina, a razlikata za zelezoto ke si plati nekoj budala so taa iljadarka plus. Drugo prasanje, poracuvam jas edna od tie dve i doaga kutijata so taa oznaka K3DNC4D i sega treba da ja meram li ? sto treba sega jas da pravam za da znam koja demek sum ja dobil, prvata ili vtorata i sto potrosuvacka ima ako veke nesto e tocno uopste od toa deklariranoto ??? ili treba da sum prezadovolen sto za tie pari sum kupil uopste nekakov inverter, treba li sega @yamaha10 da zeme da ja meri za da znae sto dobil??
Aj za ovie eftini modeli da se stedi i da se stava koj znae sto pod ista oznaka, ne mozam da se nacudam kako e mozno i za tolku faleniot Hansol da se desava istata situacija
screenshot.8.jpg screenshot.9.jpg screenshot.10.jpg
12-ka i 18-ka so ista oznaka no so razlicni karakteristiki, 18-ka i 24-ka se 2 iljadi razlika, site se demek hansol, 24-kata raboti samo do -20, zosto e togas hansol se prasuvam a ima i razlicna nadvoresna od prvite dve, corba kasa, a ima demek i hansol so uste 5-6 drugi oznaki, koga rabotel na -15, koga na -20, sega duri i do -30 stigna, evolucija na delo so servisni ko od nasite fakulteti diplomi, citam skoro Panasonik razvil klima so rabota do -30 i kosta preku 3000 evra, ovie ni sram ni perde se falat so -30 za 600 evra. SMESNO

I na kraj slag na tortata vrvot od ponudata U-CROWN so slika od eden bg sajt
screenshot.1.jpg
Racunam i ne mi se veruva SAMO i pak SAMO 140 leva ili po naski 70evra razlika od 9-ka do 18-ka, razlika od samo 4000 denari za duplo pojaka klima, i tuka sigurno ne e ista ke kaze nekoj nadvoresnata edinica, e ne e garant :tapp:, budala e kinezot, ustvari nekoj e budala samo ne znam koj. Bas bi sakal da cujam so ke e komentarot na vakvo svetsko cudo
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
122
Поени од реакции
23
Vo red e a ventilatorot vrti uste sporo koga e podzatvoren difuzerot?
Imam pisano ovde za nea kako raboti I na nekoi drugi mesta baraj lg d12ak-s12ak na prebaruvacot
A nadvoresnata bucna e malku taka?
Za 50 karti Hansolot e top vo odnos na lg to
Bas deneska primetiv,kako sto rekov difuzerot e polu zatvoren i duva slab ama laden vozduh a nadvoresnata edinica voopsto ne raboti ni brci ni vrti,ova vaka traj tocno 5 min i pak si prodolzuva toplo da duva. Resenie ima nekoe ili takov i e principot na rabota nema sto da se pravi ?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na koja temperatura ja rabotis? @rukio
Toa 5 min ne e nesto merodavno ako e potoplo so sati moze da vrti ( inace non stop vrti taka ventilatorot mozes da probas ako zadavas 25 stepeni I vo sobata e tolku namalija na primer 20 stepeni samo ke si vrti ventilatorot nema da se uklucva ke si sedi podzatvorena. Takva e rabotata na Lg.

Kako sto ti pisav kreni go difuzerot na vtora pozicija od gore I pustija na 3-4 brzina poretko ke isklcva.
Koga ke bide poladno nema da isklucuva.
Inace kolku ti e brzina na fan posilna tolku pomalku trosi.
Na Auto fan poveke trosi. I ne mu e pogoden auto fan.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
122
Поени од реакции
23
Na koja temperatura ja rabotis? @rukio
Toa 5 min ne e nesto merodavno ako e potoplo so sati moze da vrti ( inace non stop vrti taka ventilatorot mozes da probas ako zadavas 25 stepeni I vo sobata e tolku namalija na primer 20 stepeni samo ke si vrti ventilatorot nema da se uklucva ke si sedi podzatvorena. Takva e rabotata na Lg.

Kako sto ti pisav kreni go difuzerot na vtora pozicija od gore I pustija na 3-4 brzina poretko ke isklcva.
Koga ke bide poladno nema da isklucuva.
Inace kolku ti e brzina na fan posilna tolku pomalku trosi.
Na Auto fan poveke trosi. I ne mu e pogoden auto fan.
Na 23 e namestena
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Za tupagijava @gigovit ke mora da objasnam po 100ti put kako se obelezuvaat Gree, Midea pa i Daikin ke go spomnam.
Kaj Gree, imeto na modelot vo reklamite ja nosi oznakata na panelot (vnatresnata edinica) i toa sto vo primerot e dadeno e oznakata samo na vnatresnata edinica. Eve primer za Gree Change site kombinacii na oznaki za 9kata se ovie na slikava i fino lepo se gleda deka Model Name e ednakvo so Indoor model t.e. so panelot, dodeka nadvoresnata e edna ista GWH09KF-K3DNA5J za site mozni kombinacii so paneli zosto ima i eden product kod.
Pa ako kaj nas e donesen primer panelot pod reden broj 2 so oznaka GWH09KF-K3DNB4J togas taka i ke se reklamira i oznacuva bidejki za Model e taa oznaka GWH09KF-K3DNB4J .
Nomenc.jpg
GWH12QB-K3DNC4D e oznaka za vnatresna-panel, GWH12QB-K3DNA6D e nadvoresna.
HANSOL noviot model so 2-stage tehnlogija vo oznakata ima S3DBA3E i takov dosega nemalo kaj nas
HANSOL stariot model od koj ja nema 12kata no ostanati se pogolemite edinici od 24000 i mozda 18000btu vo oznakata imaat S3DNAxx
Ako nekoj ne primetuva razlika DBA od DNA neso so usite ima problem :D

Midea istoto go pravi, vo reklamite najcesto ja stava oznakata na panelot (vnatresnata edinica) t.e taa oznaka gore na flaerot sto "pametniov" si ja cepka na delcinja kaj minusot pa tropa deka se site 12ki zasto imaat "12" vo oznakata na flaerot, a MS12FU-12HRDN1-QRD0GW e oznakata SAMO na panelot, dali e ovaa MOBA30-12HFN1-QRD0GW ili druga nadvoresnata edinica ke si prasate tamu kaj sto ja prodavaat. I logicno na tolkavi dolgi oznaki da se stava samo panelot kako model ,so kolku mnogu karakteri se oznakive, ke im treba na A3 format hartija flaeri da pravat za da gi ispisat site tie karakteri za Indoor i Outdoor.

Даикин FTXB-C вака рекламира еден свој модел, за целосните ознаки во сервисното бидат доста подолги FTXB35C2V1B+RXB35C2V1B, по сервисното надворешната 35ка RXB35C тежеше 30кг ama некој ја добил и со само 28 ;)....значи и Даикин и друг може да згреши податок!
DAIKIN RXB35C Outdoor Label.jpg xxxz.jpg
Да не редам други марки кои своите модели исто ги означуваат само според панел, имаше скоро муабет за Кариерот за кој исто само ознаката за внатрешната се знаеше која е...итн итн сите истото го прават со ознаките ама тупиов никако да научи, или можеби само итро си тера антиреклама па дај да се пише нешто колку да не е без ич.
И не е тоа проблемот, не се проблем ознаките, проблемот е што дотичниов (цитиран погоре) никогаш нема да ги научи ознаките затоа што незнае да најде информации по интернет, информации од кој ке може да извлече (за промена) и паметен закључок а не само глуп, А глупи заклучоци дотичниов има и за извоз :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
за сите почетници во оваа проблематика и за тие што мислат да се грееат само на клима еве еден корисен совет само на српски е ваљда ќе го разберете
Evo da i ja napisem par riječi vezano za modulaciju.
Kad usporediš inverter klime s fiksnim klimama (kakve više u hr ne možeš kupiti), inverter klime su upravo inverter klime jer mogu raditi slabijom snagom od maksimalne. Fiksne klime rade samo isključivo nekom svojom maksimalnom snagom.
No nisu sve inverter klime iste, neke mogu "spuštati" tu svoju max snagu više, a neke manje, neke mogu raditi i s 10% maksimalne snage. Klima je to efikasnija, kad radi sa što minimalnijom snagom. A klima će raditi sa minimalnijom snagom što je vani toplije i što je unutra toplije (govorim trenutno o grijanju zimi), te također što je bolja izolacija.

Primjer 1: imaš klimu sa dobrom modulacijom (znači može ići jako nisko sa snagom) ali ti je izolacija loša i kako je vani hladno tako tebi klima mora raditi sa skoro maksimalnom snagom - za takav slučaj se ta dobra modulacija ne osjeti, nikakva korist od nje.

Primjer 2: imaš klimu s lošom modulacijom i dobro izoliran stan - klima ne može raditi tako slabo pa brzo zagrije prostor na zadanu temperaturu (ili malo više) i onda se ugasi, postoji neiskorišten potencijal uštede kad bi klima imala bolju modulaciju.

Dobra modulacija dolazi posebno do izražaja kad tek dolazi sezona grijanja i kad uskoro prestaje, jer tad su potrebe za toplinom jako male (kao i gubici topline, makar bila i loša izolacija). S druge strane, iako je u tim uvjetima dobra modulacija "na vrhuncu sreće", što se tiče uštede nije bogzna koliko ta ušteda realizirana, jer su potrebe za toplinom tako i tako male u tim uvijetima a sve klime u tim uvijetima rade sa odličnom efikasnošću. S opet druge strane, komfor je tu u cvijetu mladosti jer se u takvim uvijetima pomoću klime s dobrom modulacijom može osigurati ravnomjerna temperatura, klima se ne gasi i ne pali te time ne iritira..

во Пример 2 се пронајдов и јас со моите Gree :D
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Би се надоврзал со претходно напишано и би поставил прашање:
Кој распон на модулација би се сметала за добра модулација?
Како стојат тука производителите, кој би предничел?
Кој модел ( еве нека 3,5 кв ) би го извоиле како пример за добра модулација?
Поискусните и професионалците се на потег да не едуцираат.
Однапред благодарен за информациите и податоците.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
добра модулација би било минимум 150 w па до 300 w (+- 50w) на одржавање.
што е релативно ниска граница за потрошувачка за одржување на температура.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@yamaha10
Vo PRIMER 1 se najdov jas so
GREE HANSOL :)
A vo PRIMER 2 so Lg :D I @rukio e tuka zaedno.
A skoro isto kostat I Hansolot i LGto
Pa Sega vidi sam dali e sto ke platis ke klatis ili I kinezot znae da napravi odlicna masina a ne samo ovie 'brend' firmi so skapi proizvodi.

@Kandilce
Eve koj model po mene prednici. DAIKIN sekako
DAIKIN FTXZ35N
Инвертор за помештенија до 35м2

0.60 - 5.0 - 9.0 kW моштност

1.0 kW консумација

SCOP 5.73

0.60 - 3.5 - 5.3 kW моштност

0.66 kW консумација

SEER 9.0

Звуково налјагане 19 db / работа до - 20 С

Произход: јапонија

4204 лв.


A po primerot na Daikin taka se podeseni I Gree @zzoranpetrovic mozi da pisi protiv sto saka I bilo koj drug ama
Za nasi uslovi I pari sto bi rekle odlicni se Gree Ucrown( koj ima uste pomali minimalni vlezni imputi) I Hansol eve go katalogot koj ima podlabok ceb ke go zemi Ucrown koj ima poplitok ke si go zemi Hansolot ( kako mene) Jas pisam tuka kolku e komoten I konforden za rabota Hansol ama kako nikoj da nejke da svati.
Sega @rukio ke vidi sto e komotno lg-to koga ne veruvase.
http://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2015/07/Katalog-GREE-RAC-EU-V2.pdf

I ovaa Toshiba
TOSHIBA RAS B13G2AVP
Инвертор за помештенија до 31м2

0.65 - 4.0 - 6.3 kW моштност

0.14 - 0.8 - 1.77 kW консумација

SCOP 5.1

0. 63- 3.5 - 4.1 kW моштност

0.17 - 0.82 - 1.2 kW консумација

SEER 8.9

Звуково налјагане 21 db / работа до - 15 С

Произход: Тајланд

2549 лв

Site ovie vrvni brend modeli kostat mnogu a za nas I za parite ostanuva najdobra opcija Gree Hansol po se izgleda pa koj sto saka neka kupuva.

I sega @Sass ke me popravi za micubisito fh35ve :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Stvarno ne znam sto treba da te popravam
Za toa sto ne go spomnav micubisito fh35ve vo listata na inverteri so nizok minimum a e eden od najekonomicnite uredi ama minimumot mu e nesto pogolem od ovie gore spomenatite toa malce mi e cudno.[DOUBLEPOST=1476716276][/DOUBLEPOST]@Sass
Ti mislam za ovaa imase pisuvano eve uste edna so mnogu mal minimum
PANASONIC VZ12SKE
Инвертор за помештенија до 38м2

0.60 - 4.2 - 9.1 kW моштност

0.14 - 0.83 - 3.16 kW консумација

SCOP 5.10

0.60 - 3.5 - 4.0 kW моштност

0.14 - 0.80 - 0.98 kW консумација

SEER 8.50

Звуково налјагане 18 db / работа до - 30 С

Произход: Малајзија

5869 лв

Eve link kolku bugarite se vo prednost so upotrebata I ponudata na R32 uredi ima i detalni informacii za sekoja poedinecno barem kaj poveketo
http://www.city-clima.com/subpage/daikin.html
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom