Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Da znaeš samo kolku grešiš.
Ne možeš da meriš niz prizma na šveđanite.
Kinezite si gradat vakva infrastruktura sega za sega za tovarni vozila, otom potom.
Inače Tesla ni napravil sovršen motor, ovie so vnatrešno se horor, pa uspeaja da ni se nametnat celi 100 god, ponataka sekako će se pojavat i ekološki baterii ne se sekiraj.
Ne ja gledam problematikata od prizma na svedzanite, ja gledam od aspekt na mojata struka i site raboti koi treba da se zapazat za ova da bide izvodlivo.
Podole poveke.
Светот порано или покасно мораше да се оттргне од фосилните горива...
Треба да остане нешто од полесно достапното фосилно гориво и за недајбоже на човештвото...
Изгледа му дојде времето... да се почне де... па за едно 50години ...
Treba da se trgneme od fosilnite goriva, kompletno se slozuvam so toa.
Dali elektricnite vozila se bas onaa promena koja ni e potrebna e diskutabilnoto.

Elektricniot motor (koj sakas zemi go ne samo toj na tesla) e svetlosni godini napred vo pogled na efikasnost na energijata sporedeno so motor na vnatresno sogoruvanje. Problemot doaga vo bateriite. Momentalnite baterii se daleku od dobri za namenata koja ja barame, ne od pogled na kapacitetot, poleka stigaat i vozila so domet od 500+km pa duri i nekoj vetuvaat 1000km avtonomija koja e na slicno nivo so nivnite konkurenti.

1. Momentalnite baterii voopsto ne se dobri za okolinata od proizvodstvo pa se do recikliranje (da se podobruva konstantno no vo momentov e golem problem)
2. Problemot vo nivniot kapacitet, kako i inventer uredite kako opaga temperaturata taka i nivniot kapacitet se namaluva i imaat golemi zagubi. Greenjeto ne e izgovor, zimo gree i trosi, leto ja pak klimata upalena i ladi taka sto postojano raboti toj del.
3. Nagla promena kon elektricni izvori za vozenje a nemanje tolku golemo proizvodstvo, pa uste i EU si puka vo koleno ke zatvorale nuklearni centrali a sekade zborat za kriza so elektricna energija (ne vikam poveke nuklearni centrali, ama od druga strana tie se superiorni i vo pogled na efikasnost i od ekoloski aspek sporedeno so termo centrala na jaglen), zgolemenata pobaruvacka na el.energija za vozila a nemanjeto tolku proizvodstveni kapaciteti donese da cenata raste a toa ima impakt primer na domakinstvata ne samo na soobrakjajot.
4. Vremeto na polnenje na momentalnite baterii voopsto ne e problem 30-40 min na brz polnac i imas 400-500km da pomines sto e super. Sekako ti treba pauza na odreden period, ke jades ili kafe ili nesto dodeka polnis i si zavrsil rabota.
5. Konceptot sto go spomna @tzlatko so promena baterija namesto polnenje da toa e dobar koncept pogotovo koga bi imale podobra tehnologija za avtonomno vozenje pa vozacot ke nema zamor i slicno nema da ima potreba od pauza. Kako sto i samiot potencirase kinezite gradat veke takvi stanici za tovarni vozila, ama ne napomena deka na istite tie tovarni vozila momentalno i bateriite a porano rezervoarite im se naogaat nadvor od kabinata. Poradi gabaritnosta na samoto vozilo istite se pricvrsteni od nadvor i se lesno dostapni.
Za razlika od tovarnite vozila, kaj patnickite vozila ne raspolagame so tolkav prostoren kapacitet za da si igrame. Rezervoarot za benzin e vgraden vo samoto vozilo ispod kabinata, ist e i slucajot za baterijata. Nemame tolku prostor kako na kamion da ja stavime nadvor i seuste da ima odlicna zastita za da bide bezbedna, a za da se napravi lesno dostapna i promenliva so momentalnata konstrukcija znaci e po cena na bezbednost na samata ramka od voziloto.
Momentalen stav na proizvoditelite e deka ne bi ja zrtvuvale bezbednosta za da dobijat na brzina na polnenje na baterijata.

Mislam deka ovaa tema moze da se zboruva uste mnogu, zatoa sto ima ogromni prednosti sporedeno so momentalnata tehnologija, no ima i nedostatoci, ama toa ne e povrzano so greenje/zatopluvanje na domakinstvata i odime dosta nadvor od temata. Moze e podobro toa da se diskutira vo druga tema a ne tuka. Osven ako ne se zadrzime samo na bidirectional moznosta koja nekoi vozila ja nudat a toa e vo odreden period ja polnis baterijata od voziloto (primer navecer koga e eftina strujata), a vo drug period koga ne go koristis voziloto ja koristis energijata od baterijata za pootrebite na domakinstvoto.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Osven ako ne se zadrzime samo na bidirectional moznosta koja nekoi vozila ja nudat a toa e vo odreden period ja polnis baterijata od voziloto (primer navecer koga e eftina strujata), a vo drug period koga ne go koristis voziloto ja koristis energijata od baterijata za pootrebite na domakinstvoto.
Преку ден ја полниш Теслата (или кое било друго EV) од фотоволтаици, како и сите други куќни апарати...
По зајдисонце климите/греењето се свича со напојување од фотоволтаичен систем на батеријата од Теслата.... и после 22 часот и теслата и греењето се свичаат on-grid на ефтина тарифа xD
Еутопија :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ne ja gledam problematikata od prizma na svedzanite, ja gledam od aspekt na mojata struka i site raboti koi treba da se zapazat za ova da bide izvodlivo.
Podole poveke.

Treba da se trgneme od fosilnite goriva, kompletno se slozuvam so toa.
Dali elektricnite vozila se bas onaa promena koja ni e potrebna e diskutabilnoto.

Elektricniot motor (koj sakas zemi go ne samo toj na tesla) e svetlosni godini napred vo pogled na efikasnost na energijata sporedeno so motor na vnatresno sogoruvanje. Problemot doaga vo bateriite. Momentalnite baterii se daleku od dobri za namenata koja ja barame, ne od pogled na kapacitetot, poleka stigaat i vozila so domet od 500+km pa duri i nekoj vetuvaat 1000km avtonomija koja e na slicno nivo so nivnite konkurenti.

1. Momentalnite baterii voopsto ne se dobri za okolinata od proizvodstvo pa se do recikliranje (da se podobruva konstantno no vo momentov e golem problem)
2. Problemot vo nivniot kapacitet, kako i inventer uredite kako opaga temperaturata taka i nivniot kapacitet se namaluva i imaat golemi zagubi. Greenjeto ne e izgovor, zimo gree i trosi, leto ja pak klimata upalena i ladi taka sto postojano raboti toj del.
3. Nagla promena kon elektricni izvori za vozenje a nemanje tolku golemo proizvodstvo, pa uste i EU si puka vo koleno ke zatvorale nuklearni centrali a sekade zborat za kriza so elektricna energija (ne vikam poveke nuklearni centrali, ama od druga strana tie se superiorni i vo pogled na efikasnost i od ekoloski aspek sporedeno so termo centrala na jaglen), zgolemenata pobaruvacka na el.energija za vozila a nemanjeto tolku proizvodstveni kapaciteti donese da cenata raste a toa ima impakt primer na domakinstvata ne samo na soobrakjajot.
4. Vremeto na polnenje na momentalnite baterii voopsto ne e problem 30-40 min na brz polnac i imas 400-500km da pomines sto e super. Sekako ti treba pauza na odreden period, ke jades ili kafe ili nesto dodeka polnis i si zavrsil rabota.
5. Konceptot sto go spomna @tzlatko so promena baterija namesto polnenje da toa e dobar koncept pogotovo koga bi imale podobra tehnologija za avtonomno vozenje pa vozacot ke nema zamor i slicno nema da ima potreba od pauza. Kako sto i samiot potencirase kinezite gradat veke takvi stanici za tovarni vozila, ama ne napomena deka na istite tie tovarni vozila momentalno i bateriite a porano rezervoarite im se naogaat nadvor od kabinata. Poradi gabaritnosta na samoto vozilo istite se pricvrsteni od nadvor i se lesno dostapni.
Za razlika od tovarnite vozila, kaj patnickite vozila ne raspolagame so tolkav prostoren kapacitet za da si igrame. Rezervoarot za benzin e vgraden vo samoto vozilo ispod kabinata, ist e i slucajot za baterijata. Nemame tolku prostor kako na kamion da ja stavime nadvor i seuste da ima odlicna zastita za da bide bezbedna, a za da se napravi lesno dostapna i promenliva so momentalnata konstrukcija znaci e po cena na bezbednost na samata ramka od voziloto.
Momentalen stav na proizvoditelite e deka ne bi ja zrtvuvale bezbednosta za da dobijat na brzina na polnenje na baterijata.

Mislam deka ovaa tema moze da se zboruva uste mnogu, zatoa sto ima ogromni prednosti sporedeno so momentalnata tehnologija, no ima i nedostatoci, ama toa ne e povrzano so greenje/zatopluvanje na domakinstvata i odime dosta nadvor od temata. Moze e podobro toa da se diskutira vo druga tema a ne tuka. Osven ako ne se zadrzime samo na bidirectional moznosta koja nekoi vozila ja nudat a toa e vo odreden period ja polnis baterijata od voziloto (primer navecer koga e eftina strujata), a vo drug period koga ne go koristis voziloto ja koristis energijata od baterijata za pootrebite na domakinstvoto.
Aj koga mu ja fativme.
Potpišuvam za gore kažanoto oven deka za avtomobilite e problem da imat brzoizmenliva baterija.
Ne go gledaj segašniov avtomobil so motor, transmisija, rezervoar, auspuci, lonci ,dpf-i, katalizatori i ušte eden kup nepotrebni drebulii, ne go gledaj ovoj segašen izgled, mesto ima za promenliva baterija i cvrsta samonosečka konstrukcija kolku sakaš. Ušte pred 20 godini e usvoen tipično unificirano samonosečko podvozje za idnite el. avtomobili.... Najmal problem e konstrukcija za izmenliva baterija, eve vo momentov imam dve vo glavava....
Moe mislenje, ne mora da e točno:
Razvieniov svet, pogotovo EU se mnogu, mnogu inertni i birokritizirani, preglomazen aparat koj edna Bugarija može da go koči do besvest..... ne možat so godini priklučok tip C za polnenje mobilni da go usvojat kako standard za site, posle 5 god. ubeduvanje se donese nekako, a kamo li nešto poozbilno.

Kina taka ne funkcionira. Ako ima nekoj kako mene na koj mu bendisuva konceptov so izmenlivi baterii, se usvojuva na prvata sednica i vednaš počnuva so realizacija.
Avtohtoni se imaat se što im treba vo momentov od tehnologija, nauka, resursi do ogromen pazar.
Jas kaj niv go gledam napredokot i siguren sum deka od tamu i će doađa vo naredniov period.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Преку ден ја полниш Теслата (или кое било друго EV) од фотоволтаици, како и сите други куќни апарати...
По зајдисонце климите/греењето се свича со напојување од фотоволтаичен систем на батеријата од Теслата.... и после 22 часот и теслата и греењето се свичаат on-grid на ефтина тарифа xD
Еутопија :)
Najgolem del od elektricnite vozila ja imaat taa poddrska, da zvuci kako utopija ama poddrskata e tuka. Toa sto e tesko izvodlivo u praksa e drugo.
Sega ke se pojavi likot sto mi objasni deka puni se kafanite i kladilnicite znaci mkd e bogata zemja. Vo istata taa bogata zemja lice koe samo zivee bez familija 5 koli da ima na site 5 ima da im vrti 100km dnevno, ne deka ima potreba ama taka treba. Znaci nikad nema da ima polna baterija na kolata koja ke moze da ja koristi za domakinstvoto

Ete jas go kazav pred da mi go posocat drugi :)

Aj koga mu ja fativme.
Potpišuvam za gore kažanoto oven deka za avtomobilite e problem da imat brzoizmenliva baterija.
Ne go gledaj segašniov avtomobil so motor, transmisija, rezervoar, auspuci, lonci ,dpf-i, katalizatori i ušte eden kup nepotrebni drebulii, ne go gledaj ovoj segašen izgled, mesto ima za promenliva baterija i cvrsta samonosečka konstrukcija kolku sakaš. Ušte pred 20 godini e usvoen tipično unificirano samonosečko podvozje za idnite el. avtomobili.... Najmal problem e konstrukcija za izmenliva baterija, eve vo momentov imam dve vo glavava....
Moe mislenje, ne mora da e točno:
Razvieniov svet, pogotovo EU se mnogu, mnogu inertni i birokritizirani, preglomazen aparat koj edna Bugarija može da go koči do besvest..... ne možat so godini priklučok tip C za polnenje mobilni da go usvojat kako standard za site, posle 5 god. ubeduvanje se donese nekako, a kamo li nešto poozbilno.

Kina taka ne funkcionira. Ako ima nekoj kako mene na koj mu bendisuva konceptov so izmenlivi baterii, se usvojuva na prvata sednica i vednaš počnuva so realizacija.
Avtohtoni se imaat se što im treba vo momentov od tehnologija, nauka, resursi do ogromen pazar.
Jas kaj niv go gledam napredokot i siguren sum deka od tamu i će doađa vo naredniov period.
Epa toa e problemot, sto ne idat taka lesno rabotite za unificiranje. Ne e unificiranje da se ima zakonsko resenie i jas da go pravam i primenuvam toa a drugite da pocnat da go koristat za 5 godini od sega.
Zatoa i potencirav deka momentalnite patnicki vozila. Kako ke bide vo idnina i vo koja nasoka se ova ke se dvizi ima drugi koj go dumaat problemot. Jas mojot del od rabotata samo si go rabotam. :)
Koga rabotatam de toa u slobodno vreme da ne mi e dosadno celo vreme na forum.

Vreme e da ja zatvorime temava jas stvarno ne komentiram za el vozila veke tuka, ostavam da se proveri uste ednas usis/izdov i da zaklucime koj e No.1 ili da platime za dijamantskite od 22000 sto i da bea tamu za u penthauso od 60m2
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ne ni se pošuva ništo ubavo. Posle nad 120 godišno temelno zagaduvanje na vozduhot so fosilnive goriva sega so litiumskive baterii na red e vodata i zemjišteto narednite xx godini, se za zadovolstvata od profitite na desetina izbrani familii.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Истото далечинско е кај мене на Vivax Aeri+ 5.5 пред 5 месеци монтирана,но што забележувам кога ја уклучувам опцијата Follow me, задржувам на копчето Турбо 7секунди така се вклучува,но за да ја исклучиш исто задржуваш на копчето Турбо 7сек.и не бива не се исклучува проблем стои Follow me т.с ја следи температурата на далечинското,мораш да вадиш батерии и одновопробај па кажи или некој со слично искуство да пренесе за истово далечинско,пробано е и со друго идентично од Aeri од новите ама исто сите се такви,за да се уверам позајмив далечинско од Vivax Aemi модел и функционира беспрекорно укл и искл.Follow me во истиот момент, најверојатно е проблем со Aeri новите далечинско за опцијата follow me?
Кај мене се дешава на 24степени сетирани на ауто да му дува ладно 24ка е климата,и како хоризонталните прегради за лево десно да ги движам пишува од далечинско со swing ама несака
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Najgolem del od elektricnite vozila ja imaat taa poddrska, da zvuci kako utopija ama poddrskata e tuka. Toa sto e tesko izvodlivo u praksa e drugo.
Sega ke se pojavi likot sto mi objasni deka puni se kafanite i kladilnicite znaci mkd e bogata zemja. Vo istata taa bogata zemja lice koe samo zivee bez familija 5 koli da ima na site 5 ima da im vrti 100km dnevno, ne deka ima potreba ama taka treba. Znaci nikad nema da ima polna baterija na kolata koja ke moze da ja koristi za domakinstvoto

Ete jas go kazav pred da mi go posocat drugi :)


Epa toa e problemot, sto ne idat taka lesno rabotite za unificiranje. Ne e unificiranje da se ima zakonsko resenie i jas da go pravam i primenuvam toa a drugite da pocnat da go koristat za 5 godini od sega.
Zatoa i potencirav deka momentalnite patnicki vozila. Kako ke bide vo idnina i vo koja nasoka se ova ke se dvizi ima drugi koj go dumaat problemot. Jas mojot del od rabotata samo si go rabotam. :)
Koga rabotatam de toa u slobodno vreme da ne mi e dosadno celo vreme na forum.

Vreme e da ja zatvorime temava jas stvarno ne komentiram za el vozila veke tuka, ostavam da se proveri uste ednas usis/izdov i da zaklucime koj e No.1 ili da platime za dijamantskite od 22000 sto i da bea tamu za u penthauso od 60m2
Пријателе ако ти не можеш да просперираш во државата во која си се родил и се знаеш ....мислиш оти во Шведска тебе те чекаат и таму паѓаат пари од небото или ќе ти дадат Нобелова награда..
Тука никој и ништо и таму никој и ништо..тука радник и таму радник..
Ама таму и вецето ќе го чистите а овде е понижувачко за вас..
Па сеа Швеѓаните парфем да не мочаат..
А за кафаниве оди води..
А твојата Еу за брзо време ќе биде како ..држава од третиот свет..
Па затоа учи кинески
А овде колку повеќе се селат толку поголем простор за нас..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Druze 12 godini da stavase po 500 denari mesecno u banka na stedna kniska sega ke imase da ja kupis novata Toshiba i plus da plakas smetki barem edno zimo.v So drugi zborovi ke ja ustedese investicijata sto si ja dal za Toshibata pred 12 godini.

kakvo greenje imase pred 12 godini koga se resi da ja zemes prvata Toshiba sto ti ovozmozi da stedis po 100€ godisno? Gledas jas transparentno ti pristapiv so milion podatoci za objektot koj planiram da go gream, se sto imam na raspolaganje od informacii vi gi spodeliv ti spodeli deka ke stedis 100€ godisno i toa e toa.
Ako ne se grees mozes i poveke da ustedis ne samo 100€.
I koja e poentata od taa 12 godisna Toshiba sega? Pred samo 2 dena me ubeduvavte deka 10+ godisna klima bila stara i treba odma da ja smenam, ama sega tvojava posle 12 godini e vo cutot na mladosta cim volku i se raduvas. Ili samo Gree i Mitsubishi stareat so tek na vreme Toshiba e imuna na toa?

Se razbirame toa e Makedonija luge kredit zimaat za da kupat telefon ili u grcka na odmor da idat za da bidat IN/moderni/kako sakas kazi go, pa e lesno da im prodades klima bez razlika kolku e pametno toa. Za niv ne e isto dali ke zaglavat u guzvite niz skopje u Dacia ili Mercedes, bitno e sto ke kazat na drugite deka imaat.

Izvini sto ti se mesam vo tvojava ekonomska matematika (a ekonomist i matematika ne idat zaedno) ama od inzinjierski/matematicki aspekt ako go poglednes problemov da cekas 12 godini za da ti se vrati nekoja investicija i tek posle toa da treba da pocne da sobiras plodovi e samoubistvo od zaseda druze, prasaj bilo koj ekonomista dali vredi da investiras i 12 godini da si nerentabilen za posle toa da pocnes da ostvaruvas dobivka sto ke ti kaze. Iskreno pogolema dobivka ke imas da go pratis za 20ce sekoj den Stavrogrin u temana kladilnica nego da frlis 1200€ na klima sto ke i trebaat 12 godini da pocne da ti e isplatliva.
Автоматски споено мислење:

@zlatko_ti412 ti se interesirase za elektricni vozila i slicno pa eve edno prasanje do tebe od taa bransha, a moze i @filipinec da odgovori sto da ne ili bilo koj drug.
Tesla S da ja zemes so odlicna oprema super tehnologija vo nea i red drugi raboti 100.000€, avtopilotot ke go dobies za 12 godini (nema ni togas da imaat so nivnata tehnologija ama ajde)
od drugata strana Mercedes ke gi zememe elektricno vozilo so super oprema dokazan proizveduvac itn itn 100.000€, avtopilotot verojatno ke go dobies vo 2024 ili 2025

Bi ja kupil Teslata?
Samarata mene odicno me sluzi,od tocka A do tocka B.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Кај мене се дешава на 24степени сетирани на ауто да му дува ладно 24ка е климата,и како хоризонталните прегради за лево десно да ги движам пишува од далечинско со swing ама несака
Vo kolku m2 e montirana klimata Kuka ili Stan ?

Imas PVC prozori / izolacija ??

Pusti sliki od klimata Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana pravilno ??
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Vo kolku m2 e montirana klimata Kuka ili Stan ?

Imas PVC prozori / izolacija ??

Pusti sliki od klimata Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana pravilno ??
Стан со пвц трослојно секаде,иначе квадратура не повеке од 50,дневна со отворена кујна.
Автоматски споено мислење:

Vo kolku m2 e montirana klimata Kuka ili Stan ?

Imas PVC prozori / izolacija ??

Pusti sliki od klimata Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana pravilno ??
Стан со пвц трослојно секаде,иначе квадратура не повеке од 50,дневна со отворена кујна.
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.132
Поени од реакции
4.945
Стан со пвц трослојно секаде,иначе квадратура не повеке од 50,дневна со отворена кујна.
Автоматски споено мислење:


Стан со пвц трослојно секаде,иначе квадратура не повеке од 50,дневна со отворена кујна.
Pravilno e montirana klimata No Za 50m2 stan golem e 7.5kw klimatizer ( trebalo 5.5kw klimatizer da kupis ) Najdobro rabotija so IFeel sega na Auto Fan Ventilator koga ke zaladi na Fan 2 Ventilator i temperatura koja ti odgovara 21°C , 23°C , 26°C kako ti odgovara taka
Inaku na novoto dalecinsko na Vivax IFeel se aktivita preku dugmeto SET
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Пријателе ако ти не можеш да просперираш во државата во која си се родил и се знаеш ....мислиш оти во Шведска тебе те чекаат и таму паѓаат пари од небото или ќе ти дадат Нобелова награда..
Тука никој и ништо и таму никој и ништо..тука радник и таму радник..
Ама таму и вецето ќе го чистите а овде е понижувачко за вас..
Па сеа Швеѓаните парфем да не мочаат..
А за кафаниве оди води..
А твојата Еу за брзо време ќе биде како ..држава од третиот свет..
Па затоа учи кинески
А овде колку повеќе се селат толку поголем простор за нас..
Па искрено да ти кажам малку и срам ми е понекогаш (дури и жал) кога ќе видам дека аргументите ти се обиди со навреди да покажеш дека си во право, би сакал да ти помогнам ама надвор од моите способности е тоа.
Samarata mene odicno me sluzi,od tocka A do tocka B.
Исто како и кај климите друже тоа е битно да си задоволен од истата а не кој бренд/модел е
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Па искрено да ти кажам малку и срам ми е понекогаш (дури и жал) кога ќе видам дека аргументите ти се обиди со навреди да покажеш дека си во право, би сакал да ти помогнам ама надвор од моите способности е тоа.

Исто како и кај климите друже тоа е битно да си задоволен од истата а не кој бренд/модел е
Ne druze ne e isto.
Kolata maksimum 100h sme zaedno,a so klimata 4-5000h vo godinata.Sekoj zvisi kolku go koristi.
Klimata kaj nas e osnoven inventar.
Dobar inverter ne devalvira.
Ne e kako nekoj tel.ili kompjuter,ili graficka karticka pa da ja gubi vrednosta da devalvira,pa po 3-4 god novi.Pogrsno mislenje imas za klimata.
Dobra klima trae,trae itrae vreminja mozi i preku 20 god,a performansite ne gi gubi tka lesno i ne demodira.
Kliamta e klasika.
Ti kaza pred malce Zlatko deka e vo zenitot na razvojot,sem ako izlezat so nekoj ponov freon.
Jas pobrzo bi dal 500 evra za dobra klima,od kolku 500evra za ponov tel.
Toa ti se vika ikonmija:).
Mozi kaj tebe e podinamicen zivotot,pa ne mora taka da razmisluvas,ama kaj nas e taka.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Klimata kaj nas e osnoven inventar.
Dobar inverter ne devalvira.
Ne e kako nekoj tel.ili kompjuter,ili graficka karticka pa da ja gubi vrednosta da devalvira,pa po 3-4 god novi.Pogrsno mislenje imas za klimata.
Dobra klima trae,trae itrae vreminja mozi i preku 20 god,a performansite ne gi gubi tka lesno i ne demodira.
Kliamta e klasika.
Прилично стара серија ова FE... вика HyperInverter со 73% капацитет до -13С... баш ме интересира што искуство ќе имаш од 10+ год стар модел.
Ех сеа да речеш нема разлика од стар до нов модел на 10години напредок е стварно греота.
Може да работи одлично и може да е подобар од некои од сегашните ентри/мид модели.... ама ни под разно не може да работи подобро од соодветен 10 години понов модел.
Ајде договорете се кое е точно, климата не губи моќност и тера по 20тина години како што викаш.
Или 10год е стара клима работи како ентри/мид рејнџ модел.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Договорени сме ние ;)
За ова со замор на материјали јас првпат слушам еве тука на форумов од постручниве.

@filipinec ти зборува за неговата 10год стара Тошиба со оргинален Јапан компресор. Не штедел кога ја земал тогаш. Не штедел ни сега.
Ако ја споредува таа од пред 10 години, со оваа што ја земал сега (пак земал модел со оргинален Јапан компресор) во никој случај старата не е подобра.
Ама ако ја спореди со некоја ентри модел 2022 година произведена, еве да речеме Тошиба Сеија.... старата подобра ќе испадне иако 10 години има работено.

Ти сакаш да кажиш дека Мерцедес Е класа купен 100.000еур во 2010 ќе биде послаб од Мерцедес А класа купен 20.000еур во 2022.
Епа нама, стариот пак ќе биде подобар, и во комоција и во моќ и во гаџети и опции, штознам стакла греачи сензори.... во секој поглед.
Ама сепак ќе постои и Мерцедес Е класа произведен во 2022 кој ќе биде најдобар од сите постари модели нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom