Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Договорени сме ние ;)
За ова со замор на материјали јас првпат слушам еве тука на форумов од постручниве.

@filipinec ти зборува за неговата 10год стара Тошиба со оргинален Јапан компресор. Не штедел кога ја земал тогаш. Не штедел ни сега.
Ако ја споредува таа од пред 10 години, со оваа што ја земал сега (пак земал модел со оргинален Јапан компресор) во никој случај старата не е подобра.
Ама ако ја спореди со некоја ентри модел 2022 година произведена, еве да речеме Тошиба Сеија.... старата подобра ќе испадне иако 10 години има работено.

Ти сакаш да кажиш дека Мерцедес Е класа купен 100.000еур во 2010 ќе биде послаб од Мерцедес А класа купен 20.000еур во 2022.
Епа нама, стариот пак ќе биде подобар, и во комоција и во моќ и во гаџети и опции, штознам стакла греачи сензори.... во секој поглед.
Ама сепак ќе постои и Мерцедес Е класа произведен во 2022 кој ќе биде најдобар од сите постари модели нели?
Па кога не си слушнал и немаш искуство ..Правилото е да молчиш..
Ја знаеш она народната ем Шуто ем боде..
Јас за некоја тема знам и 95% па молчам и не се впуштам во стручни дебати,.а некој знае 5% и кажува прикаски..
Замор постои кај секој материјал..
Постои и кај електро моторите и електрониката..и тоа во многу поголема мерка за разлика од другите материјали..
Ама ова не се учи на гоогле..го нема
Автоматски споено мислење:

И сеа по она вашето ќе испадне тела те навредувам
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Договорени сме ние ;)
За ова со замор на материјали јас првпат слушам еве тука на форумов од постручниве.

@filipinec ти зборува за неговата 10год стара Тошиба со оргинален Јапан компресор. Не штедел кога ја земал тогаш. Не штедел ни сега.
Ако ја споредува таа од пред 10 години, со оваа што ја земал сега (пак земал модел со оргинален Јапан компресор) во никој случај старата не е подобра.
Ама ако ја спореди со некоја ентри модел 2022 година произведена, еве да речеме Тошиба Сеија.... старата подобра ќе испадне иако 10 години има работено.

Ти сакаш да кажиш дека Мерцедес Е класа купен 100.000еур во 2010 ќе биде послаб од Мерцедес А класа купен 20.000еур во 2022.
Епа нама, стариот пак ќе биде подобар, и во комоција и во моќ и во гаџети и опции, штознам стакла греачи сензори.... во секој поглед.
Ама сепак ќе постои и Мерцедес Е класа произведен во 2022 кој ќе биде најдобар од сите постари модели нели?
Poglupo objasnuvanje nemam cueno. Sedi si so meracinjata i salceto ….
Автоматски споено мислење:

Па кога не си слушнал и немаш искуство ..Правилото е да молчиш..
Ја знаеш она народната ем Шуто ем боде..
Јас за некоја тема знам и 95% па молчам и не се впуштам во стручни дебати,.а некој знае 5% и кажува прикаски..
Замор постои кај секој материјал..
Постои и кај електро моторите и електрониката..и тоа во многу поголема мерка за разлика од другите материјали..
Ама ова не се учи на гоогле..го нема
Автоматски споено мислење:

И сеа по она вашето ќе испадне тела те навредувам
Znaeme deka se znaes….ama po tvoe da e…..hahahaha
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Па кога не си слушнал и немаш искуство ..Правилото е да молчиш..
Ја знаеш она народната ем Шуто ем боде..
Јас за некоја тема знам и 95% па молчам и не се впуштам во стручни дебати,.а некој знае 5% и кажува прикаски..
Замор постои кај секој материјал..
Постои и кај електро моторите и електрониката..и тоа во многу поголема мерка за разлика од другите материјали..
Ама ова не се учи на гоогле..го нема
Автоматски споено мислење:

И сеа по она вашето ќе испадне тела те навредувам
Не сум се вклучил на форумов за да молчам...
Туку да си го кажам своето мислење... колку и да е стручно...

Пак си стојам на умот дека заморената Тошиба од @filipinec сеа да ја споредуваме ќе даде подобри перформанси од некој нов 2022 ентри модел.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Па искрено да ти кажам малку и срам ми е понекогаш (дури и жал) кога ќе видам дека аргументите ти се обиди со навреди да покажеш дека си во право, би сакал да ти помогнам ама надвор од моите способности е тоа.

Исто како и кај климите друже тоа е битно да си задоволен од истата а не кој бренд/модел е
Кои навреди кои бакрачи..ве жалам јас вас ..оти ако некој зборува директно без пардон..веднаш навреди. Како мали разгалени деца сте..а кога вие овде плукате по се живо и диво во државава тогаш е ок.
Што сакаш да речеш оти вие сте паметни а ние што седиме тука глупави. Мислиш во Шведска голи жени паѓаат..Во туѓа држава си никој и ништо..не те сметаат за човек и муабет не прават со тебе Швеѓаниве...Во такви фингерајки јас не учествувам
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@ROBERT 11
Ti imaš previsoko nivo na tolerancija za trpenje navredi, poinako kažano ti si debelokožec i koga nekogo go navreduvaš ne si ni svesen.
Ako ova što pišuvaš pogore ne se navredi neznam što e.
So mene se ubeduvaše pred nekolku stranici deka ne me navreduvaše, isto kako sega.
Mene i čovekov ne ne ni znaeš i poznavaš a upotrebuvaš mnogu teški zborovi. Ist e i filipinecov, toj pak mene me "setil" deka jas nema pojma od ništo po toa što vrtežite na motorot sum gi merel vo herci ne vo vr/sek, a neznae deka vr/ sek=1/sek=Hz.
Samite proizvoditeli gi izrazuvaat vo Hz bidejći motorot e invertorski upravuvan so prekidački tranzistori koi pulsiraat so različna frekfrencija od 10 - 150 Hz, a koe direktno vlijae na vrtežite na motorot eden sprema eden.
E koga vaka nekoj me deražira a vrska nema od fizika mene da prostiš me navreduva.
Ama si najdov rešenie - nema da vleguvam vo ponatamošna diskusija, će si gledam seer, a ako čovekot e vo pravo će se složam so nego.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Мир децаа ,без кавги!
Ај ве молам јунак сезнајко да даде мислење, по можност од искуство за клима климатизер
TOSHIBA SHORAI EDGE RAS-B13J2KVSG-E / RAS-13J2AVSG-E
Благодарам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Па кога не си слушнал и немаш искуство ..Правилото е да молчиш..
Ја знаеш она народната ем Шуто ем боде..
Јас за некоја тема знам и 95% па молчам и не се впуштам во стручни дебати,.а некој знае 5% и кажува прикаски..
Замор постои кај секој материјал..
Постои и кај електро моторите и електрониката..и тоа во многу поголема мерка за разлика од другите материјали..
Ама ова не се учи на гоогле..го нема
Автоматски споено мислење:

И сеа по она вашето ќе испадне тела те навредувам
Кои навреди кои бакрачи..ве жалам јас вас ..оти ако некој зборува директно без пардон..веднаш навреди. Како мали разгалени деца сте..а кога вие овде плукате по се живо и диво во државава тогаш е ок.
Што сакаш да речеш оти вие сте паметни а ние што седиме тука глупави. Мислиш во Шведска голи жени паѓаат..Во туѓа држава си никој и ништо..не те сметаат за човек и муабет не прават со тебе Швеѓаниве...Во такви фингерајки јас не учествувам
Tvojata elokventnost upotrebena postovite dava podobra slika za tebe odkolku za mene, ponataka sekoja diskusija so tebe e nepotrebna.

Не сум се вклучил на форумов за да молчам...
Туку да си го кажам своето мислење... колку и да е стручно...

Пак си стојам на умот дека заморената Тошиба од @filipinec сеа да ја споредуваме ќе даде подобри перформанси од некој нов 2022 ентри модел.
Forum e mesto za da se iskaze mislenje ili stav, ako si vo pravo ke go potkrepis toa so fakti i primer. Ako gresis ke naucis nesto novo :)

Go poddrzuvam toa sto go velis deka high end klima koja e dobro odrzuvana e odlicna i posle 10-12 godini.
Ama pa od druga strana i stojam do toa deka onie klimi koi imaat sertifikati od nezavisni institucii koi se zanimavaat so sproveduvanje na testovi se odlicen izbor. I deka ne sekogas ogromnata razlika vo cena e opravdana.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Па ќе кажам..овде се плачковци кои сакаат да биде по нивно..и како мало детенце ако малко постро го искараш..веднаш се мочка во гаки..
Погледнете ги вашите постови кога навредувате и ималоважувате цели нации и народи,деградирање личности и кажувате навреди....
Но не верувам оти вие имате капацитет да го разберете оваа
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Tvojata elokventnost upotrebena postovite dava podobra slika za tebe odkolku za mene, ponataka sekoja diskusija so tebe e nepotrebna.


Forum e mesto za da se iskaze mislenje ili stav, ako si vo pravo ke go potkrepis toa so fakti i primer. Ako gresis ke naucis nesto novo :)

Go poddrzuvam toa sto go velis deka high end klima koja e dobro odrzuvana e odlicna i posle 10-12 godini.
Ama pa od druga strana i stojam do toa deka onie klimi koi imaat sertifikati od nezavisni institucii koi se zanimavaat so sproveduvanje na testovi se odlicen izbor. I deka ne sekogas ogromnata razlika vo cena e opravdana.
Dodusa nema kuznaj kakvo drzavanje.
Prvoto odrzavanje bese cistenje na vnatresnata edinica od mene posle 7 god, i ednas pred dve god na vnatesnat
pa prd predmontaza uste edno generalno cistenje i na vnatresna i nadvoresna edinica.Nadvoresnata skoro celosno razmontirana,i ventilatori,i elektronika,duri i aluminiumskiot ladnjak ubavo cistenje,za da poubo ja izvrsuva rabotata za ladenje.Znaci prvo polureme od 12god zavrseno.Startuvame so vtoro poluvreme.
Inace Eurovent ne dava sertifikati za kvalitet,toj dava sertifikat za performansi.
Не сум се вклучил на форумов за да молчам...
Туку да си го кажам своето мислење... колку и да е стручно...

Пак си стојам на умот дека заморената Тошиба од @filipinec сеа да ја споредуваме ќе даде подобри перформанси од некој нов 2022 ентри модел.
I da si stois na umot,potpolno si vo pravo.
Imav potreba od uste edna klimai samo napraviv rokada,novava na mestoto od starata,a starata vo pomal prostor.Smetam deka vo pomaliot prostor ne treba da ravoti pod 0c na 4-5 brzina od 700-735m3 izduv 46db.
Prema moja procenka mozam da kazam deka voopsto ne primetiv pad na performansite na kompresorot.
Prosek mi trosese od okolu 10.000 +- 1.000 denari zavisno od grejna sezona duri ovie poslednive godini po 140 do 160 evra.Najmnogu mi imase potroseno 2016/17 god okolu 13000 denari.Se sekavam toj najladniot mesec ne krena temperaaturata nad 0c i preku denta ili mnogu retko(nordiski uslovi)a temperaturite odea i preku -20c nokta celata rabotese so mraz okolu nea,a smo toj mesec potrosi okolu 1000kw rekord,znam plativ najgolema smetka vo poslednive 12 g. od kako ja imav.
Gledaki vaka i stavanje na noviov ured vo istiov prostor na prv pogled ne osekam nekoja drasticna promena vo potrosuvackata,ajde da reseme 5-10% novava da bide poekonomicna,za da ne bide deka epten sum posesiven po starata,mozebi zaradi novit freon R-32.Znaci trosenje okolu 2000kw na godisno nivo prosek za ovie 12 god.
Ne mislam vaka na prv pogled deka novava kiznaj oke ke mi zastedi od 5-10%.Toa mi e dovolen dokaz za sam sebe da se ubedam deka ne izgubila premnogu na perfomansite.
Starava....
Dali bi ja promenil za nova Seija?Ne!
Dali bi ja promenil za Mitsu LN,ili Daidekai Fujitisu KMTA ......? Da!
Dali bi ja promenil za nekoja Midejka,Vivaks Haier, LG,Samsung,ostanati korejci i kinezi modeli od visoka klasa,novi? Ne!
Ednostavno taa e stotuku razrabotena.Doprava ima voznja vo neize.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако не сте со кратко памтење, лани @ROBERT 11 продаваше печки на дрва и пелети свеедно :pos:
Роберт лани се грееше со ќумбе, 30C внатре му топлело за ичпари климите нечинеле ...У Атач на Роберт дневната со ќумбето на R32 :)
убавецот.jpg
"Алтернативата за подобро" лани беше какви клими...купи ќумбе 30kw топ инвестиција за 20год, нема утка
kjumbe prva liga.jpg
лани му беше друга прикаската да се продадат ќумбињата/печките, ама годинава нешто неидат печкиве ради цената на пелетите и дрвата па стручњаков смени плоча, и сеа од годинава он одеднаш у клими се разбира :D
Ете се нашле продавачиве, ете и лајк добил од колегата Птицата за ќумбињата, нека врви бизнисо :D
Си се надополнуваат со глупостите, ко да го гледаме Dumb and Dumber, Тицата го дополнува Роберт а овој му става Лајк...ко на домаќински муабети :pos:
dopolna.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Zdravo na site, nov sum na forumov i prv pat koristam inverter klima. Koj e spored vas naj ekonomicen nacin na krositenje klima vo zima ?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Zdravo na site, nov sum na forumov i prv pat koristam inverter klima. Koj e spored vas naj ekonomicen nacin na krositenje klima vo zima ?
Najekonomicno greenje so klimatizer e da raboti non-sto 24/7 odnosno da ne go isklucivas tuku samo da ja namaluvas ili zgolemuvas temeraturata po potreba primer koga si doma na 23°C ( ili kolku ti odgovara prema svoite potrebi ) koga ne si doma togas samo da se namali temeraturata na 19°C no da ne se isklucuva klimatizerot taka e najekonomicno

E sega vo ovie esenski denovi i da ja isklucis klimata koga ne si doma ne e problem bidejki seuste nemame mnogu niski temeraturi za ovoj periot od godinata i koga ke dojdes od rabota ke ja pustis brzo ke ja nadopolni klimatizerot posakuvanata Temperatura NO koga ke zaladi poveke togas klimatizerot treba da raboti 24/7 non-stop bidejki najekonomicno greenje e ako klimatizerot raboti 24 casa 7 dena vo nedelata

Sto klima imas koja marka model jacina ?
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
34
Najekonomicno greenje so klimatizer e da raboti non-sto 24/7 odnosno da ne go isklucivas tuku samo da ja namaluvas ili zgolemuvas temeraturata po potreba primer koga si doma na 23°C ( ili kolku ti odgovara prema svoite potrebi ) koga ne si doma togas samo da se namali temeraturata na 19°C no da ne se isklucuva klimatizerot taka e najekonomicno

E sega vo ovie esenski denovi i da ja isklucis klimata koga ne si doma ne e problem bidejki seuste nemame mnogu niski temeraturi za ovoj periot od godinata i koga ke dojdes od rabota ke ja pustis brzo ke ja nadopolni klimatizerot posakuvanata Temperatura NO koga ke zaladi poveke togas klimatizerot treba da raboti 24/7 non-stop bidejki najekonomicno greenje e ako klimatizerot raboti 24 casa 7 dena vo nedelata

Sto klima imas koja marka model jacina ?

@најубав prvo fala na odgovorot i odvoenoto vreme. Imam Toshiba Seiya RAS-B16J2KVG, 5ipolka.

Dali da ja stavam na autofan, eco ili na kec?

Momentalno ja koristam kontinuirano bez gasenje na 22 stepena na auto i mi e cel stan topol.

I ima edna opcija na dalinskoto P-SEL za da namalis potrosuvacka na elektricna energija na 75% ili na 50%. Dali tamu da cepkam nesto ako imas iskustvo so toa ili nekoj drug.

Mi kazaa deka ke se namali na 4 smetkata deka pred toa na pecka se greev. Jas im kazav da se namali na dva ke bidam sreken i zadovolen.

Pozdrav i ubav den
 

Attachments

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ако не сте со кратко памтење, лани @ROBERT 11 продаваше печки на дрва и пелети свеедно :pos:
Роберт лани се грееше со ќумбе, 30C внатре му топлело за ичпари климите нечинеле ...У Атач на Роберт дневната со ќумбето на R32 :)
Прегледај го приврзокот 354522
"Алтернативата за подобро" лани беше какви клими...купи ќумбе 30kw топ инвестиција за 20год, нема утка
Прегледај го приврзокот 354523
лани му беше друга прикаската да се продадат ќумбињата/печките, ама годинава нешто неидат печкиве ради цената на пелетите и дрвата па стручњаков смени плоча, и сеа од годинава он одеднаш у клими се разбира :D
Ете се нашле продавачиве, ете и лајк добил од колегата Птицата за ќумбињата, нека врви бизнисо :D
Си се надополнуваат со глупостите, ко да го гледаме Dumb and Dumber, Тицата го дополнува Роберт а овој му става Лајк...ко на домаќински муабети :pos:
Прегледај го приврзокот 354524
Пријателе спинуваш пак..
Никаде не реков такво нешто..
Она што јас го реков оти мене ме чини исто греењето и со клима и со дрва.и го опишав мојот систем многу детално го елаборирав..а исто и реков оти таа топлина за мене е многу поубава а и температурата ми е некаде 27-29во просторијата..
Какво продавање на печки или било што..
Оваа докажува каков извртен ум имате..
Искрено ве жалам
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@најубав prvo fala na odgovorot i odvoenoto vreme. Imam Toshiba Seiya RAS-B16J2KVG, 5ipolka.

Dali da ja stavam na autofan, eco ili na kec?

Momentalno ja koristam kontinuirano bez gasenje na 22 stepena na auto i mi e cel stan topol.

I ima edna opcija na dalinskoto P-SEL za da namalis potrosuvacka na elektricna energija na 75% ili na 50%. Dali tamu da cepkam nesto ako imas iskustvo so toa ili nekoj drug.

Mi kazaa deka ke se namali na 4 smetkata deka pred toa na pecka se greev. Jas im kazav da se namali na dva ke bidam sreken i zadovolen.

Pozdrav i ubav den
Ti dale dalcinsko od pogornata klasa na Toshiba Shorai.Nisto strasno,samo sto taa funkcija nema da mozes da ja upotrebuvas,inace slobodno koristi go daljinskto,kompatibilno e.
Gi zamenile dalinskata nemaj gajle.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom