Најекономично греење (затоплување)

Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Pusti sliki od Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana klimata so minimum 3 metri bakarni cevki toa ( sustenje ) moze da e od freonot ako se pokratki cevkite koj odat od Vnatresnata do Nadvoresnata Edinica ( treba minumum 3 metri bakarni cevki ) Vnatresnata Edinica treba da e odalecena od prafonot 10 do 15 cm

Okolu Dalecinskot sega novite modeli na Vivax AERI + se so vakvo dalecinsko


Starite modeli na Vivax AERI bea so vakvo dalecinsko
Pusti sliki od Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana klimata so minimum 3 metri bakarni cevki toa ( sustenje ) moze da e od freonot ako se pokratki cevkite koj odat od Vnatresnata do Nadvoresnata Edinica ( treba minumum 3 metri bakarni cevki ) Vnatresnata Edinica treba da e odalecena od prafonot 10 do 15 cm

Okolu Dalecinskot sega novite modeli na Vivax AERI + se so vakvo dalecinsko


Starite modeli na Vivax AERI bea so vakvo dalecinsk
Pusti sliki od Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica dali e montirana klimata so minimum 3 metri bakarni cevki toa ( sustenje ) moze da e od freonot ako se pokratki cevkite koj odat od Vnatresnata do Nadvoresnata Edinica ( treba minumum 3 metri bakarni cevki ) Vnatresnata Edinica treba da e odalecena od prafonot 10 do 15 cm

Okolu Dalecinskot sega novite modeli na Vivax AERI + se so vakvo dalecinsko


Starite modeli na Vivax AERI bea so vakvo dalecinsko
Истото далечинско е кај мене на Vivax Aeri+ 5.5 пред 5 месеци монтирана,но што забележувам кога ја уклучувам опцијата Follow me, задржувам на копчето Турбо 7секунди така се вклучува,но за да ја исклучиш исто задржуваш на копчето Турбо 7сек.и не бива не се исклучува проблем стои Follow me т.с ја следи температурата на далечинското,мораш да вадиш батерии и одновопробај па кажи или некој со слично искуство да пренесе за истово далечинско,пробано е и со друго идентично од Aeri од новите ама исто сите се такви,за да се уверам позајмив далечинско од Vivax Aemi модел и функционира беспрекорно укл и искл.Follow me во истиот момент, најверојатно е проблем со Aeri новите далечинско за опцијата follow me?
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.140
Поени од реакции
4.962
Истото далечинско е кај мене на Vivax Aeri+ 5.5 пред 5 месеци монтирана,но што забележувам кога ја уклучувам опцијата Follow me, задржувам на копчето Турбо 7секунди така се вклучува,но за да ја исклучиш исто задржуваш на копчето Турбо 7сек.и не бива не се исклучува проблем стои Follow me т.с ја следи температурата на далечинското,мораш да вадиш батерии и одновопробај па кажи или некој со слично искуство да пренесе за истово далечинско,пробано е и со друго идентично од Aeri од новите ама исто сите се такви,за да се уверам позајмив далечинско од Vivax Aemi модел и функционира беспрекорно укл и искл.Follow me во истиот момент, најверојатно е проблем со Aeri новите далечинско за опцијата follow me?
Kaj novoto dalecinskoto za Vivax AERI + modelot IFeel se vklucuva preku dugmeto SET na dalecinskoto
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ок ете сте правеле пресметки и до каков заклучок дојдовте? Колку е месечната заштеда помеѓу скапата клима и евтината?
Не во пари во киловати сподели дали е една кутија или се 5, само да не биде абе знаеш 5 кутии МТ се ама ако пушиш давидов е една
Тешко е да преметаш колку би била разликата зашто ретко некој да смени клима за да греее ист простор па да пресмета разлика.

Еве најдов еден мој пост кај што сум опишал дека за приближно иста потрошна (ги мерев двете клими засебно со мерачи и беа двете грубо испод 2000ден месечно) во 2020 сум греел 3x просторија со Mitsubishi-то споредено спрема другата клима.
Имам пишувано повеќе пати тука, слободно враќај на квотираниов пост и читај...
Последниве 2 години највисока сметка ми била 5800денари со 2те клими ем на спратот греам дупло повеќе соби неголи пред да ја купам климата.
Тогаш греев само една соба со термопечка и во 2018та зимото сум имал сметки од скоро 8000 денари.

Ако правам споредба со тоа дека сега го греам цел спрат од 65м2... и покрај сите поскапувања ни оваа година не очекувам да имам толкава висока сметка колку што сум имал во 2018, па можам да сметам дека мене инвестицијата во климата веќе после трета сезона греење ми се исплати.

Ако Ханслот беше на местото од Мицу-то уште од сега ќе јадеше по 30+kw дневно...
Ако не ја бројам спалната што сега ја отворам само навечер, мицуто грее 29м2 x 2,65м = 76,8м3 а Хансолот 17м2 x 2,1м = 35,7м3 (ПОЛОВИНА ОД МИЦУ-ТО)
Ако ја додадам и спалната 14,8м2 x 2.65m = 39.6m3 што значи навечер Мицу-то грее 76,8м3 + 39.6m3 = 116,5м3 (3x спрема Хансолот)

Башка тоа 5 пати имам претходно спомнато дека кај Хансолот има нова пластична дограма со алумински ролетни, а горе кај Мицу-то сеуште има стара двокрилна дрвена дограма.

@zlatko_ti412 ti se interesirase za elektricni vozila i slicno pa eve edno prasanje do tebe od taa bransha, a moze i @filipinec da odgovori sto da ne ili bilo koj drug.
Tesla S da ja zemes so odlicna oprema super tehnologija vo nea i red drugi raboti 100.000€, avtopilotot ke go dobies za 12 godini (nema ni togas da imaat so nivnata tehnologija ama ajde)
od drugata strana Mercedes ke gi zememe elektricno vozilo so super oprema dokazan proizveduvac itn itn 100.000€, avtopilotot verojatno ke go dobies vo 2024 ili 2025

Bi ja kupil Teslata?
За ова со електричниве возила не сум многу информиран, немам биџет за такви сонови засега... ама можеби некој base модел по 5-6 години.
Колку што знам од што сум следел аутопилотот на тесла е функционален, се разбира на добро обележани патишта.... кај нас не.
Инаку сепак мислам дека Тесла е бар цела декада пред сите останати зашто има да понуди и уред и мрежа.... и тоа сега, денес..... не во 2025.

Screenshot 2022-11-15 at 23.16.59.png

Дај ваква мапа на покриеност со FastChargers од Мерцедес... или од NIO, XPENG од кинеските опции.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Kaj novoto dalecinskoto za Vivax AERI + modelot IFeel se vklucuva preku dugmeto SET na dalecinskoto
[/QU
Kaj novoto dalecinskoto za Vivax AERI + modelot IFeel se vklucuva preku dugmeto SET na dalecinskoto
Првично го прочитав оваа на прва слика,но втората слика кажува дека си во право изгледа грешам ќе пробам утре фала за одговорот.
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Дај ваква мапа на покриеност со FastChargers од Мерцедес... или од NIO, XPENG од кинеските опции.
Ova so točkive crveni po mene vo momentov pa i ponatamu e pogrešno rešenie za polnenje na bateriite i ne go rešava generalno patuvanjeto na podolgi distanci i ogromniot trošok za kupuvanje na nova baterija.
Idninata e vo zamena na baterijata prazna za polna baterija na crvenata točka i koe nema da trae poveće od 5 min.
Glupite kinezi toa veće go pravat so tovarni vozila i tamu niknuvaat kako pečurki posle dožd kompanii koi ova go nudat. Normalno na korisnikot mu se garantiraat prejdeni xxx kilometri.
Se razbira treba da se prilagodi konstrukcijata na voziloto za avtomatizirana i brza promana, što e najmal problem.
So ova e rešena malata avtonomija i kupuvanjeto na nova baterija....
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.962
Поени од реакции
6.191
Нов модел од Грее!

AMBER Premium+
GWH18YDXF-K6DNA1*


Еуровент сертификат за квалитет !!

На -10°C за испорачани 4.3kw има ефикасност(COP) од 2,72
или у превод на -10°C за испорачана топлина од 4,3kw троши само 1,58kw
Twin Rotary компресор!
Грее No.1 !!!

Прегледај го приврзокот 353971
60iladi za 18ka(5.5kw) i me zanima toa topla klimatska zona i sredna klimatska zona kako odreduvat do koj stepen e topla koj sredna i ladna?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Mislam deka ne sme se razbrale, mojot post kade se obiduvam da ja dolovam kompletnata cena na strujata e da prikazam deka tuka so ovie cenovni modeli i ceni e mozebi razumen poteg da se kupi poskapa klima koja bi bila poekonomicna zasto pobrzo bi se vratila taa pocetna investicija.

Za razlika od mkd kade cenovniot model e dosta poednostaven i smetam deka seuste e podobro da se kupi poeftin ured so pogolema potrosuvacka odkolku dosta skap ured so poniska potrosuvacka.
Taa razlika pomegu eden pristoen ured od sredna klasa i ovie od visoka klasa ke bide kolku 15-20% poekonomicen da e skapiot(iskreno ne veruvam deka ke e i tolku visoka ama ajde neka e). Vo ovie uslovi eve ke zemam uste povisoka stapka od 25% podobra efikasnost, i ke pretpostavime deka greeme prostor od 40-50m2 kolku sto e navedeno deka ke postigne edna 3.5 inverter klima
Na 4000 denari konzumirana struja kolku sto bi bilo za ocekuvanje da potrosi skapiot ured vo normalno izolirana prostorija so ok dograma, eftiniov ke potrosi 1000ka poveke neli 25% rekovme posla efikasnost. Znaci vo eden zimski period ajde da go broime 6 meseci, skapiot ured ke zastedi 6000 denari. Pod pretpostavka deka eftiniov e 30000denari, dodeka skapiov e kolku da receme 60000k (iskreno ne znam kolku se dvizat cenite vo mkd), toa se 30000k razlika za koi bi ni trebalo 5 godini da gi potrosime na struja pred da pocneme da gledame pridobivki.
Ama koga ke se presmeta deka za toj skapiot ured edno prosecno semejstvo ke treba da zeme kredit pa da plaka kamata na bankata toa ja pravi skapata klima pomalku ekonomicna sto znaci deka benefitite ke pocnat da se osekaat podocna.

Od druga strana tuka razlikata pomegu eftina i skapa klima mi se isto golemi da, ama ne moram da zemam kredit od banka za bilo koja od niv, i so cenovniot model na struja vo zavisnost od dvizenjeto na cenata benefitot bi pocnal da go osekam pobrzo, barem toa e moe mislenje sto ne znaci deka e tocno.

Pak ke recam celta na postot e da dolovam kolku mozam porealno sostojbata tuka, a ne da navlekuvam lugje da frlaat 1-2k evra na klimi ili 50k na podno greenje :D
Ќе испадне оти во Мк сите немаат леб да јадат..оди и види ги кафеаните и спортските кладилници се е полно..сите се по одмори по грчка..
А и коли возат ..нема семејство без 2 автомобила..
 
Член од
3 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали може да ми предложите некој сервис за клими кој поправа електроника на клима по можност да доаѓа на лице место станува збор за клима хаиер 5.5 кв која почнува да работи доколку се исклучи од 220 в и после некое време пак се вклучи во 220в при што работи некое време после кое јавува грешка Е7. Се случува да ја загрее просторијата на дадена температура а после сама од себе да почне да ја намалува температурата.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.733
Тешко е да преметаш колку би била разликата зашто ретко некој да смени клима за да греее ист простор па да пресмета разлика.

Еве најдов еден мој пост кај што сум опишал дека за приближно иста потрошна (ги мерев двете клими засебно со мерачи и беа двете грубо испод 2000ден месечно) во 2020 сум греел 3x просторија со Mitsubishi-то споредено спрема другата клима.
Имам пишувано повеќе пати тука, слободно враќај на квотираниов пост и читај...
Последниве 2 години највисока сметка ми била 5800денари со 2те клими ем на спратот греам дупло повеќе соби неголи пред да ја купам климата.
Тогаш греев само една соба со термопечка и во 2018та зимото сум имал сметки од скоро 8000 денари.

Ако правам споредба со тоа дека сега го греам цел спрат од 65м2... и покрај сите поскапувања ни оваа година не очекувам да имам толкава висока сметка колку што сум имал во 2018, па можам да сметам дека мене инвестицијата во климата веќе после трета сезона греење ми се исплати.





За ова со електричниве возила не сум многу информиран, немам биџет за такви сонови засега... ама можеби некој base модел по 5-6 години.
Колку што знам од што сум следел аутопилотот на тесла е функционален, се разбира на добро обележани патишта.... кај нас не.
Инаку сепак мислам дека Тесла е бар цела декада пред сите останати зашто има да понуди и уред и мрежа.... и тоа сега, денес..... не во 2025.

Прегледај го приврзокот 353993

Дај ваква мапа на покриеност со FastChargers од Мерцедес... или од NIO, XPENG од кинеските опции.
Ете значи си ги споредил двата уреда и можеш да споделиш барем некое искуство, нормално дека не е лесно точно да одредиш и сам кажуваш дека не работеле во исти услови ама имаш некоја референца. Тој Хансол што го спомна (нормално нели милион изведби другариве од Грее го имаат) додека бев во мкд инсталиран летото 2016 до есента 2017 кога си заминав (значи една зима) без проблеми ми грееше 50-55м2 и сметката ми се движеше околу 5500-6000, мораше да го греам со неа цел спрат зашто другата Грее(не се сеќавам кој модел) абе до толку не ја бива што не ми се исплати да платам да ја извадат да им ја рекламирам.

Ова со точкиве (полначи) воопшто не разбирам што сакаш да ми доловиш. На истите овие полначи на тесла можеш да полниш било кое возило па макар било и застава ако е електрична. Приклучокот е компатибилен низ цела европа.

Работава ако макпетрол почне да прави коли најболје ке бидат у мкд зашто имаат најмногу бензински :)
Автоматски споено мислење:

Ќе испадне оти во Мк сите немаат леб да јадат..оди и види ги кафеаните и спортските кладилници се е полно..сите се по одмори по грчка..
А и коли возат ..нема семејство без 2 автомобила..
Друже кладилница има тема, ако треба и за кафана ќе отвориме и таму ќе ги дискутираме тие работи.
Тука вика најекономично греење, а 100% поголема инвестиција на старт за да добиеш 10% заштета на месечна потрошувачка не е воопшто економично.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ова со точкиве (полначи) воопшто не разбирам што сакаш да ми доловиш. На истите овие полначи на тесла можеш да полниш било кое возило па макар било и застава ако е електрична. Приклучокот е компатибилен низ цела европа.

Работава ако макпетрол почне да прави коли најболје ке бидат у мкд зашто имаат најмногу бензински :)
Што знам... некако не ми звучи баш вероватно за Тесла... ели ете може... кажав дека не сум многу многу информиран на темава.
Толку си сигурен дека ќе можеш да ја полниш кинеската Nio ET7 на брендираните Tesla SuperChargers низ Шведска или Европа?
Ама сепак за она со swap на батериите ќе треба да прават инфраструктура....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.733
Што знам... некако не ми звучи баш вероватно за Тесла... ели ете може... кажав дека не сум многу многу информиран на темава.
Толку си сигурен дека ќе можеш да ја полниш кинеската Nio ET7 на брендираните Tesla SuperChargers низ Шведска или Европа?
Ама сепак за она со swap на батериите ќе треба да прават инфраструктура....
Од фебруари годинава во шведска можеш која сакаш кола да ја полниш на Тесла чарџер која е цената на нив појма немам, имаш чарџери на многу бензински исто така таму е 7сек за киловат (35 денари од прилика) последен пат кога поминав да видам, плус на многу паркинзи од ресторани, трговски и слично имаш полначи така што полнењето не е голем проблем

Тоа што го пиша Тзлатко е далеку од реално во моментов, иако го имаат разгледувано не е дека е нешто ново

Инаку кога ја спомнав тесла не целев на електрицните возила на автономното возење целев, јас лично сум против електричните возила, далеку од тоа дека се подобри за околината од мотор со внатрешно согорување ама не се прашувам јас а големите им требаше „иновација“ за да дигнат цени :)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ете значи си ги споредил двата уреда и можеш да споделиш барем некое искуство, нормално дека не е лесно точно да одредиш и сам кажуваш дека не работеле во исти услови ама имаш некоја референца. Тој Хансол што го спомна (нормално нели милион изведби другариве од Грее го имаат) додека бев во мкд инсталиран летото 2016 до есента 2017 кога си заминав (значи една зима) без проблеми ми грееше 50-55м2 и сметката ми се движеше околу 5500-6000, мораше да го греам со неа цел спрат зашто другата Грее(не се сеќавам кој модел) абе до толку не ја бива што не ми се исплати да платам да ја извадат да им ја рекламирам.

Ова со точкиве (полначи) воопшто не разбирам што сакаш да ми доловиш. На истите овие полначи на тесла можеш да полниш било кое возило па макар било и застава ако е електрична. Приклучокот е компатибилен низ цела европа.

Работава ако макпетрол почне да прави коли најболје ке бидат у мкд зашто имаат најмногу бензински :)
Автоматски споено мислење:


Друже кладилница има тема, ако треба и за кафана ќе отвориме и таму ќе ги дискутираме тие работи.
Тука вика најекономично греење, а 100% поголема инвестиција на старт за да добиеш 10% заштета на месечна потрошувачка не е воопшто економично.
Па незнам дали е 10% но може да биде и 30%проценти заштедата помеѓу врвен климатизер и некој никаков кој нема ни еуровент ни ништо..или разлика во Cop Како кај ја Митсу дајмонд клима 22000btu со Cop 4.33 и клима со коп од 3.3,и зависи од големината на просторијата која се грее..
Секако не е исто доколку грееш шупа и некој голем простор..
И на крајот Комфорот на греењето , и мнозина шупци ќе речат вреди ли 80.000-100.000 за клима кога имам поефтина..Па вреди ли скапа кола кога имаш Тико,Југо.
Одговорот е да вреди за клима и тоа многу повеќе од автомобил..
Оваа е толку јасно што и мали деца може да го разберат и нема што понатака да се дискутира..оти тоа не би било дискусија туку: Млатење Празна Слама-Или завист од препирање..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Инаку кога ја спомнав тесла не целев на електрицните возила на автономното возење целев, јас лично сум против електричните возила, далеку од тоа дека се подобри за околината од мотор со внатрешно согорување ама не се прашувам јас а големите им требаше „иновација“ за да дигнат цени :)
Светот порано или покасно мораше да се оттргне од фосилните горива...
Треба да остане нешто од полесно достапното фосилно гориво и за недајбоже на човештвото...
Изгледа му дојде времето... да се почне де... па за едно 50години ...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Тоа што го пиша Тзлатко е далеку од реално во моментов, иако го имаат разгледувано не е дека е нешто ново
Da znaeš samo kolku grešiš.
Ne možeš da meriš niz prizma na šveđanite.
Kinezite si gradat vakva infrastruktura sega za sega za tovarni vozila, otom potom.
Inače Tesla ni napravil sovršen motor, ovie so vnatrešno se horor, pa uspeaja da ni se nametnat celi 100 god, ponataka sekako će se pojavat i ekološki baterii ne se sekiraj.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Светот порано или покасно мораше да се оттргне од фосилните горива...
Треба да остане нешто од полесно достапното фосилно гориво и за недајбоже на човештвото...
Изгледа му дојде времето... да се почне де... па за едно 50години ...
Фосилните гориво го наметнаа владарите на светот..и наместо ел.возила инвестираа во Валканите и нечисти мотори со внатрешно согорување.Па и заради тоа фосилно гориво Сад се светска економска сила..
Ниту се откажале ниту ќе се откажат од употребата овие горива..
Ниту пак е причина. за климатските промени ..туку тука лежи теолошки проблем..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom