Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Некој што има Тундра да кажи како поминува со нискиве температури, дефрости има нема...
Јас имам од старата Тундра 3,5кв на R410, во неизолирана просторија 17м2 во зграда на приземје. Скопјево до -9 ми се чини беше во минимум!? Или се чека ноќва или утре најладното до -11!?.... Сетирана на 24*Ц (ноќе на 23) на втора брзина издув, Тера убаво - постигнува температура! Дефрост - јок! Eve 4 год како ја koristam, ретко се случуваше да напраи дефрост (во магли и голема влажност, но на ниски температури не).... Дури и да е дефростот преку ноќ би го регистрирал ... И да! Секако извадено е лулето! Но ќе погледнам од време на време надвор...па нема баш некој вир под неа! Постигнува нема дефрости...
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
I Roberto isto.... ne be se zezam u megjuvreme Fujitsu zaboravija kako se pravat klimi! :P.... Tie samo pred nekolku godini izlegoa so eden-dva evtini modeli, za da se priblizat cenovno vo konkurencija so kinezite (sto mozebi i ne bese dobar poteg) ...ama od LUCA do Nocria i nekoi od ponovite poskapi modeli, se vrvot i vladeat na pazatot za klimi so Daikin Mitsu, a od pred decenija im se pridruzija i Toshiba Panasonic..
Nejzinata e star model 18LFCA so sanyo kompresor ( nesto isto kako nokria)- takvi modeli poveke nema ili se mnogu skapi.
Nemozi LN da e 80karti a FH bese samo 60karti.( a LN e hardverski mnogu poslaba od FH)- malce poveke novite modeli se otideni ugore vo cenata
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.439
Поени од реакции
9.175
Некој што има Тундра да кажи како поминува со нискиве температури, дефрости има нема...
До -2 -3 немаше дефрост или го имаше кога не сум заприметил (нека имало еден два во денот), сега на поладни температури НО кога има магла и голема влажност редовни дефрости на 50 мин дување дефрост прави 10 мин (значи во еден саат 10 мин одат на дефрост), притоа не дува ладно кога прави дефрост или пред тоа - како што прават некои др клими.

Не е до температурата, до влажноста на воздухот е пошто иако сум нов корисник на клима уреди и немам некое искуство кај оваа клима барем забележав дека не ги прави дефростите зависно од -Т

Некни баш одмрзнував тундра, има пост погоре, откако ја одмрзнав и го тргнав тоа лулето наредните 2-3 саати немаше дефрост...

Колку често кај тебе ги прави или ако имаш друг проблем постави го како прашање конкретно има тука спремни дечки кои сигурен сум ќе ти помогнат.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Kaj Dedoto u dnevna ima Tundra 18ka sum pisuval i porano fantasticno e necujna vnatresnata na izduv i dobro gree ama edna rabota da se vnimava a toa e postavuvanjeto na nadvoresnata edinica na mesto ili zid podaleku od spalnata soba zasto koga raboti isforsirano na poniski T ima specificen prodoren zvuk nesto kako kaj turbina na mlazen avion koga se zaletuva koj cenam deka bi precel poveke ili pomalku na site, a na luge so ostar sluh osobeno...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.211
Поени од реакции
3.594
Za 25h mi potrosilo Daisekaito 19.2kw ili 0.768w na saat..na ovie minusni temperaturi
A so ocekuvavte so 300w deka ke se geee...???
Kade se sega prijatelite tuka sto tvrdea deka odlicno greele tie 200~300w...??
ili sega cepat klimite po900w~ 1kw i nikoj nisto see ok....
Btw watite ne great, gree izolacijata,ako imas izolacija potrebata za toplina vo prostorot kee pomala odnosno so pomala potrosuvacka klimata ke gi nadopolni gubitocite....
Pozzz
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A so ocekuvavte so 300w deka ke se geee...???
Kade se sega prijatelite tuka sto tvrdea deka odlicno greele tie 200~300w...??
ili sega cepat klimite po900w~ 1kw i nikoj nisto see ok....
Btw watite ne great, gree izolacijata,ako imas izolacija potrebata za toplina vo prostorot kee pomala odnosno so pomala potrosuvacka klimata ke gi nadopolni gubitocite....
Pozzz
Море и дупло цепат ако ги иссилиш хуухух... ама и греат ;)
Викендов шетнав малу па дома спалната остана без една вечер пригревање..... оладила машала на +7С внатре.
Кога отворив врата, топлината од остатокот од просторот се шмукна натаму... аа реков надвор -7 а внатре изладен простор, тмн прилика да исфорсирам Мицуто LN35 да му видам силата....
Многу нормално кај ве заборавам да не споделам....
Еве еден 10 мин тизер....


Утре-другиден повеќе... со табелка со све...
 
Член од
17 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
5
Некој што има Тундра да кажи како поминува со нискиве температури, дефрости има нема...
Jas imam Tundra 18 veke dva meseci defrost ednas maksimum dva pati vo 24 casa i sega na minusnive temperaturi vo tetovo mozam samo pofalni zborovi da kazam za nea zadovolen sum gree 40 m2 odlicno.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
21 јуни 2013
Мислења
39
Поени од реакции
43
Здраво на сите!

Барам совет во врска со работење на клима преку ноќ.

Се работи за клима Gree Lomo LC 12, и загрева преостор од околу 25м квадратни.
Е сега за поекономично работење подобро е да работи 24/7 нели?
Пред некој ден ја оставив навечер да работи но проблемот беше бучавата од надворешната единица, се слуша еден 'тап' звук како некој камион да работи надвор. Ја ставив на ауто и на 18° а пробав и на 20° но звукот остана ист дури и забрзува и се намалува, за мене беше невозможно за спиење, синоќа пробав пак но ја исклучив. Преку ден ја ставам на 24-25° на втора или трета брзина.

Надворешниот дел е инсталиран скоро под прозор, бидејќи немаше друга опција каде.
Немам искуство со клими до сега, што правам погрешно, и која би била најдобра опција на подесување преку ноќ?

И уште нешто, прочитав дека кога се минусни температурите прави дефрост, дали е нормално многу често во текот на денот да прави дефрост?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom