Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Haha se gleda deka e 3D proekt crtano u Autocad ili sogod profgram da e Idejno Resenie za tamu negde u Idninata 2049 hahah :)
U 2021 po denesno vreme kutiite od klimite uste gi vrne dozdot/snegot nadvor i vistina bilo deka od ulica se sitka :)
Кога оди продажбата, немаш време за да ги складираш внатре.
Само што стасува камионот со роба, луѓето одма земаат.
неГрее, може само да му позавиди на Чапкунот и на попустите што ги дава.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Пак забегувате со оф-топик муабети и меѓусебни напаѓања, кои немаат врска со суштината на темава. Избришав 7 мислења. Нема потреба да ми реплицирате, продолжете со нормални дискусии.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Ova ladnovo bilo od topoto i to da se cudis
Polar Vortex neso bilo fintata
Teorija na zagovor... Globalno zatopluvanje :D nema veke ziminja ko so se sekavav koga bev mal.. Snegovi od mitrovden do procka... Ovie temperaturi se nisto vo sporedba na 90tite
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Imam eden problem i neznam dali e problem
Prv pat se slucuva na ovie minusni temperaturi i toa ne sekogas klimata da odi vo defrost i od koga ce zavrsi defrostot klimata ne pocnuva da raboti zatoa sto pokazuva ista temperatura kako i zadaenata 25c.a iako vo sobata na 4 metra od klimata e 23 ili 22c
Ova ne se slucuva na sekoj defrost no ponekogas se slucuva
Moze nekoj mislejne da dade sto moze da e
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Imam eden problem i neznam dali e problem
Prv pat se slucuva na ovie minusni temperaturi i toa ne sekogas klimata da odi vo defrost i od koga ce zavrsi defrostot klimata ne pocnuva da raboti zatoa sto pokazuva ista temperatura kako i zadaenata 25c.a iako vo sobata na 4 metra od klimata e 23 ili 22c
Ova ne se slucuva na sekoj defrost no ponekogas se slucuva
Moze nekoj mislejne da dade sto moze da e
Raboti ja so edna brzina na pogolem ventilator,poubavo ke go mesa vozduhot i nema da se koncentrira toplinata okolu vnatresnata edinica.Normalna pojava e ako ja rabotis so pomala brzina na ventilator,da ima razlika od temperaturata okolu vnatresnata edinica i krajnite tocki.A sekako i izolacijata pravi da e pogolema razlikata na temperaturata od VE do krajnite tocki.
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje.
Bi Ve molel da me upatite od kade da kupam nekoj navlaznuvac za prostorija.
Sto bi mi preporacale za prostorija 40m2,koja golemina i marka,nekoj so koristel.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Можеби на некој ќе биде корисен постот за одмрзнување на надворешна единица.

Вчера се позанимавав со замрзната надворешна на Haier Tundra и испадна дека под перката е замрзнато т.е. заради замрзнато луле, туле, куралце или како и да се вика кое на почеток на сезона не го извадив за слободно да си паѓа водата низ отворот... имаше формирано слој мраз и ако вака продолжеше најверојатно можеше да стигни до перката па да се направи штета.

Претходно, во порака контактирав неколку членови за мислење и на сите им сум благодарен - дел од нив имаа искуство со оваа работа, дел немаа но сепак одвоија време да вратат на порака што навистина ценам.

Го попарив со вода, омекна, па потоа внимателно го искршив мразот со штрафцигер ... лулето одмрзна, го извадив и има сега неколку слободни отвори од кои големиот од лулето исто слободен. Ја уклучив и после 2 часа работа немаше мраз (колку можев да видам без повторно да се пентерам на скала), сега тек утре повторно ќе ја проверам.

Така е кој не слуша паталец, имаше еден куп постови по темата дека треба да се вади лулето ама ајде де. Научив на потешкиот начин.

Фала ви на издвоеното време за приватните пораки @ts01 @Strelec @tzlatko @zlatko_ti412 (ве читав двајцата имењаци - златко и златко хаха - на темата кога се расправавте за своите постови не немојте и двата се трудите да придонесите кон сите корисници на клими и тука присутни така да нека не има замерка меѓу вас, непотребно е) и побратимот со иста клима @aronmacedon - убав остаток од викендот.


п.с. Во однос на потрожувачка на Haier Tundra Green 5.5kw на овие температури, последните 24h има 22kw потрошња (надворешна темп -4/-10), претходните 24h имаше 20kw потрошна (надворешна темп -2 / -8). За неизолиран простор како мојот со еден куп енергетски загуби, СУМ задоволен.
 

Attachments

  • 26,4 KB Прегледи: 66
  • 23,7 KB Прегледи: 68
  • 609,5 KB Прегледи: 72
  • 66,6 KB Прегледи: 69
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Можеби на некој ќе биде корисен постот за одмрзнување на надворешна единица.

Вчера се позанимавав со замрзната надворешна на Haier Tundra и испадна дека под перката е замрзнато т.е. заради замрзнато луле, туле, куралце или како и да се вика кое на почеток на сезона не го извадив за слободно да си паѓа водата низ отворот... имаше формирано слој мраз и ако вака продолжеше најверојатно можеше да стигни до перката па да се направи штета.

Претходно, во порака контактирав неколку членови за мислење и на сите им сум благодарен - дел од нив имаа искуство со оваа работа, дел немаа но сепак одвоија време да вратат на порака што навистина ценам.

Го попарив со вода, омекна, па потоа внимателно го искршив мразот со штрафцигер ... лулето одмрзна, го извадив и има сега неколку слободни отвори од кои големиот од лулето исто слободен. Ја уклучив и после 2 часа работа немаше мраз (колку можев да видам без повторно да се пентерам на скала), сега тек утре повторно ќе ја проверам.

Така е кој не слуша паталец, имаше еден куп постови по темата дека треба да се вади лулето ама ајде де. Научив на потешкиот начин.

Фала ви на издвоеното време за приватните пораки @ts01 @Strelec @tzlatko @zlatko_ti412 (ве читав двајцата имењаци - златко и златко хаха - на темата кога се расправавте за своите постови не немојте и двата се трудите да придонесите кон сите корисници на клими и тука присутни така да нека не има замерка меѓу вас, непотребно е) и побратимот со иста клима @aronmacedon - убав остаток од викендот.


п.с. Во однос на потрожувачка на Haier Tundra Green 5.5kw на овие температури, последните 24h има 22kw потрошња (надворешна темп -4/-10), претходните 24h имаше 20kw потрошна (надворешна темп -2 / -8). За неизолиран простор како мојот со еден куп енергетски загуби, СУМ задоволен.
I antifriz pomaga koga e zamrznata nadvoreshnata edinica. Pozdrav
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Raboti ja so edna brzina na pogolem ventilator,poubavo ke go mesa vozduhot i nema da se koncentrira toplinata okolu vnatresnata edinica.Normalna pojava e ako ja rabotis so pomala brzina na ventilator,da ima razlika od temperaturata okolu vnatresnata edinica i krajnite tocki.A sekako i izolacijata pravi da e pogolema razlikata na temperaturata od VE do krajnite tocki.
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje.
Bi Ve molel da me upatite od kade da kupam nekoj navlaznuvac za prostorija.
Sto bi mi preporacale za prostorija 40m2,koja golemina i marka,nekoj so koristel.
Jas koristam nekoj si TESY kupen pred 4-5 godini na tkn. ladna parea (ja rasprskuva vodata so oscilator mnogu slično na parea ) za 30-35e. Uspeva da pokači vlažnost za 5-6% vo 30-tina m2, no e namanet za 15-tina kvadrati.... Gledaj da e za potrebnata kvadratura i sigurno će ti pomogne, tajmeri, pokažuvači na vlažnost i drugi điđimiđi se nepotrebni samo ja bildaat cenata.
Znači samo što pogolem rezervoar za voda i pogolem kapacitet.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Tebe ti e gajle ti ja imas najakata klima i eden od najdobrite kompresori za parite na forumot:)
Ovie mislat deka mitsu LN i toshiba daisekai se najdobri:):):):)
Vistina e mnogu jaka, si predi i taa i Fujitsu malata mashala :) defrost nemat napraeno od koga fati minusot vo Bitola mozi po eden ama bitno na 22°-23° gi drzam ovaa godina i kladov nadvoreshni roletni. Komocija plus so roletnite e oti imav mnogu stakleni povrshini i jakata e vo 50m2 ja zatvoram vratata, a malata e vo drugite 40m2 i super e vaka.
Ama koj go poslushav za klimite ? Se razbira @Strelec :)
Go blosoam od ko gi zedov klimite. Pozdrav od ladnata Bitola.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Vistina e mnogu jaka, si predi i taa i Fujitsu malata mashala :) defrost nemat napraeno od koga fati minusot vo Bitola mozi po eden ama bitno na 22°-23° gi drzam ovaa godina i kladov nadvoreshni roletni. Komocija plus so roletnite e oti imav mnogu stakleni povrshini i jakata e vo 50m2 ja zatvoram vratata, a malata e vo drugite 40m2 i super e vaka.
Ama koj go poslushav za klimite ? Se razbira @Strelec :)
Go blosoam od ko gi zedov klimite. Pozdrav od ladnata Bitola.
I Roberto isto.... ne be se zezam u megjuvreme Fujitsu zaboravija kako se pravat klimi! :P.... Tie samo pred nekolku godini izlegoa so eden-dva evtini modeli, za da se priblizat cenovno vo konkurencija so kinezite (sto mozebi i ne bese dobar poteg) ...ama od LUCA do Nocria i nekoi od ponovite poskapi modeli, se vrvot i vladeat na pazatot za klimi so Daikin Mitsu, a od pred decenija im se pridruzija i Toshiba Panasonic..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom