Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не знам што компресор носи оваа мојава ама сум задоволен инаку носи ознака ftxf50/rxf50b ланска сезона ми потрошија за 7месеци вкупно по моја математика по 12000ден или според мерачот некаде по +-2500кв.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Veza nema toa na fiskalnata moze da ti pisuva ftxf50/rxf50b
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Не знам што компресор носи оваа мојава ама сум задоволен инаку носи ознака ftxf50/rxf50b ланска сезона ми потрошија за 7месеци вкупно по моја математика по 12000ден или според мерачот некаде по +-2500кв.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ic ne se zamaraj so oznakite.. bitno zgrean si za malce pare


Daikin ftxf50a , Cel den bese na 25 navecer pokacena na 26 i si odrzuvaa taa temperatura
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ic ne se zamaraj so oznakite.. bitno zgrean si za malce pare


Daikin ftxf50a , Cel den bese na 25 navecer pokacena na 26 i si odrzuvaa taa temperatura
Ne si ja svatila poentata...prvata Sensira sto ovde e preporacna e preporacana od mene, ti samo si ja iskopirala celata shema

No si opasna za preporaki po komsiki zasto nerazlikuvas Sensira A.. od SansiraB... i Sensira C varijanti koi bas i ne se isti ;)

Zatoa i go postirav linkot kaj sto moze da se napisat barem 3 razlicni verzii na Sensira...ako znaes da gi procitas oznakite
Obukata za citanje Sifri sum ja dal ovde
....Gospozata sto procitala sto razbrala nejzin problem, ova e krajna oznaka za SensiraB verzija
label.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
6
Здраво дечки нов сум во форумов па да споделам искуство. Го имам најевтиниот инвертер во МК 16.590ден (барем јас не сум видел пониска цена) VIVAX AEQI 2.5 . Загревам околу 17м/2 спална соба во стан со солидна изолација 8цм , пвц прозори, еден надворешен ѕид , висина 2.8м, под и над станот не се грее. Температура подесена на 23 и без проблем одржува деновиве на -5 до -10 степени . Дефрост прави на околу саат време сега кога залади но многу краток околу 5 минути . Кога се ке се собере за таа цена одлично си ја тера работата.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Ne si ja svatila poentata...prvata Sensira sto ovde e preporacna e preporacana od mene, ti samo si ja iskopirala celata shema

No si opasna za preporaki po komsiki zasto nerazlikuvas Sensira A od SansiraB i Sensira C

Zatoa i go postirav linkot kaj sto moze da se napisat barem 3 razlicni verzii na Sensira...ako znaes da gi procitas oznakite
Прегледај го приврзокот 281200

Ic ne mi se potrebni. Oznakite pa oznakte Na web na i ics gi imash site tipovi megu niv i Daikin sensira i si birash po kw kolku ti se potrebni tamu nema a b c v kategorii taka da sedi bez gajle deka nema da gi zbunam komsikite

Inace ne znam zosto tolku zelba za kopanje na postari postovi.. toa nema da vlijae na rezultatite na klimata. Toa samo dokaziva deka ja ne gi razbirav oznakite, i pak nr velam deka sum strucnjak. Samo spodeluvame iskustva
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Здраво дечки нов сум во форумов па да споделам искуство. Го имам најевтиниот инвертер во МК 16.590ден (барем јас не сум видел пониска цена) VIVAX AEQI 2.5 . Загревам околу 17м/2 спална соба во стан со солидна изолација 8цм , пвц прозори, еден надворешен ѕид , висина 2.8м, под и над станот не се грее. Температура подесена на 23 и без проблем одржува деновиве на -5 до -10 степени . Дефрост прави на околу саат време сега кога залади но многу краток околу 5 минути . Кога се ке се собере за таа цена одлично си ја тера работата.
Ako imas nekoj merac na potrosuvacka na el energija ne bi bilo loso da prikazes kolku sto i kako trosi...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ic ne mi se potrebni. Oznakite pa oznakte Na web na i ics gi imash site tipovi megu niv i Daikin sensira i si birash po kw kolku ti se potrebni tamu nema a b c v kategorii taka da sedi bez gajle deka nema da gi zbunam komsikite

Inace ne znam zosto tolku zelba za kopanje na postari postovi.. toa nema da vlijae na rezultatite na klimata. Toa samo dokaziva deka ja ne gi razbirav oznakite, i pak nr velam deka sum strucnjak. Samo spodeluvame iskustva
Sto tuku mrmoris i se pravis strucnjak? Znaes da zakjutis nekogas? Koga nerazbiras nema ni da razberes
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Pa dokazi se deka si strucnjak sto mi repliciras so rekla kazala....daj nekoj argument
Komu da dokazam? Vie sto se drzite za strucnjak dali ste verificiran negde a? Inace ne vi repliciram nisto bas apsolutno so rekla kazala tuku so licni podatoci za klima sto ja imam vo sopstvenost. No ne znam vie zosto odma skokate da potencirate oznaki pa oznaki , bas sledete celiot forum ednas da se spomni daikin odma oznaki ili nesto samo da se omalozi drugiot ili obit da se pravat nevalidni tugie podatoci!

Inace ne sum tuka da se pokazam i dokazam nikomu. Prvin se registrirav za da dobijam poveke informacii za inverter klimite posto bev laik.. i posle kako korosnik sakav da spodelam iskusta so toa sto imam vo sopstvenost. Nema potreba za protiv komentar na sekomu bezpotreba. Imajte ubava vecer!


Sto tuku mrmoris i se pravis strucnjak? Znaes da zakjutis nekogas? Koga nerazbiras nema ni da razberes
A koj ste VIE da mi kazete mene da zakjutam

da ne e vas forumov cccc coveku, sto drzi zemjata
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Sto tuku mrmoris i se pravis strucnjak? Znaes da zakjutis nekogas? Koga nerazbiras nema ni da razberes
Само Роберто е лекот за тебе.Го нема два дена и креваш џева .И како може на фискална сметка и гаранција ,различен број на клима уред?Или си манипулант,се служиш со такви трикови,па мислиш дека сите се како тебе.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Sepak kolku dobro ti odi merenjevo i tabelive, tolku malku ja poznavaš termodinamikava na gasovite.
Nemam zabeleški na tvojata rabota za sekoja pofalba e, imam zabeleški na rezultatite. Pak ete baraš faktor za množenje, ne e ova statistika, po se izgleda si po struka analitičar i zatoa vaka razmisluvaš.....

Znači moite dolgi postovi ti smetale.
Ne gi pišuvav za mene tuku za site prisatni na forumov, sakav da se educira malce narodecov, da svati ete na primer deka monterite glumat vakumiranje i pravat prestava so nego i manometrite. Izgleda tebe ti bilo dosadno i ne si gi ni čital. Siguren sum deka vakvi postovi nema da se najde na nitu eden drug forum.
Eve posledniot moj edukativen post kade otkrivam kako e možno klimata da troši 1 a dava 3, ne sum siguren deka poveće od petorica go pročitale.
Posle ova i eve tvojava primedba za dolgive postovi, svativ deka postot se gleda kolku e dolg, a ne što te uči vo nego, nema poveće ni da pišuvam tuka, sfaćam deka praktično i ništo ne postignav so moeto dolgo pišuvanje i deka e nepotrebno.
A tebe ti poželuvam se poopširni tabeli i merenja i eden den da dokažeš deka japonskite klimi imaat duplo pogolem COP od kineskite.
Termo te dinamika:yid:
Автоматски споено мислење:

Verificiran sum na Kajgana hahaha
\Ako ja vraime plocaa na pocftokot ja te prasav koja sifra ima tvojata Sensira...a ti neznaese da ja procitas
Abe covek ona ima takva klima i i e dobra ne treba da dokazuvash deka ne I e dobra cccc DOBRA I E KLIMATA SVATI
Автоматски споено мислење:

Само Роберто е лекот за тебе.Го нема два дена и креваш џева .И како може на фискална сметка и гаранција ,различен број на клима уред?Или си манипулант,се служиш со такви трикови,па мислиш дека сите се како тебе.
Roberto go mackashe strucnjakov na bajat leb
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@An. ka koj problem ti go imas...klimarta ti e u Grcka montirana od edikojsi koj ne podlezi na garancija....sam si barase da bide taka
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Само Роберто е лекот за тебе.Го нема два дена и креваш џева .И како може на фискална сметка и гаранција ,различен број на клима уред?Или си манипулант,се служиш со такви трикови,па мислиш дека сите се како тебе.
Za lek idam na maticen, a so Roberto ако толку си запнал mozes da se druzis
Автоматски споено мислење:

@An. ka koj problem ti go imas...klimarta ti e u Grcka montirana od edikojsi koj ne podlezi na garancija....sam si barase da bide taka
Имаш некој проблем со вислицта ШТО СЕ КЕЗИШ ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom