Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Здраво на сите!

Барам совет во врска со работење на клима преку ноќ.

Се работи за клима Gree Lomo LC 12, и загрева преостор од околу 25м квадратни.
Е сега за поекономично работење подобро е да работи 24/7 нели?
Пред некој ден ја оставив навечер да работи но проблемот беше бучавата од надворешната единица, се слуша еден 'тап' звук како некој камион да работи надвор. Ја ставив на ауто и на 18° а пробав и на 20° но звукот остана ист дури и забрзува и се намалува, за мене беше невозможно за спиење, синоќа пробав пак но ја исклучив. Преку ден ја ставам на 24-25° на втора или трета брзина.

Надворешниот дел е инсталиран скоро под прозор, бидејќи немаше друга опција каде.
Немам искуство со клими до сега, што правам погрешно, и која би била најдобра опција на подесување преку ноќ?

И уште нешто, прочитав дека кога се минусни температурите прави дефрост, дали е нормално многу често во текот на денот да прави дефрост?
Dostegni gi strafivite na nosacite ako e cigla tesko....i ako uste se slusa toa buferi na nadvoresnata inace toa e normalno za sekoja klima i dosta nervira jas staviv anker strafovire i beter e kaj mene sea poveke se slusa treba da stavam buferi posto iritira dosta mislis bash kamion e parkiran do tebe...
 
Член од
14 август 2020
Мислења
224
Поени од реакции
522
Vo kolku.m2 i koja izolacija stan kuka?
Во моментов загревам две простории +ходник околу 50м2.куќа .фасада 5cm пвц прозори.Морам да напоменам сите што имаат неизолиран таван и имаат услови да стават тервол ич да не чекаат за да стават. по долго двоумење летово постелив 10цм тервол на плочата и има огромна разлика.
Автоматски споено мислење:

Dostegni gi strafivite na nosacite ako e cigla tesko....i ako uste se slusa toa buferi na nadvoresnata inace toa e normalno za sekoja klima i dosta nervira jas staviv anker strafovire i beter e kaj mene sea poveke se slusa treba da stavam buferi posto iritira dosta mislis bash kamion e parkiran do tebe...
Пробај да ставиш васервага на од малите на компресорот и да го нивелираш прецизно.ќе ти ја позајмам ако немаш.мене ми се смири климата на овој начин.буферите џабе ми беа.
normalized_Extol-Premium-vaser-vaga-8823890_79748087.jpeg
При бушење во цигла и малтер често бургијата бега од саканата позиција па држачите се доста криви.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Вчера касно се сетив за да го сликам мерачот па еве сега ги сликав значи мерењето е за 2 дена тачно од сабота од 13 часот до денес еве тоа време сме.
Inventor Nemesis Pro 7kw загрева дневен простор од 50 квадрата плус ходник и 2 детски соби комплет 80 квадрата.
Значи овое два дена имаше минусни температури и ноќе и дење и ова е потрошувачка за два дена.
Потрошила 52 kw за 48 часа за 2 дена значи дневно 26 kw или 1.083 kw на саат.
Значи презадоволен сум од 143 денари дневна потрошувачка.
 

Attachments

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Вчера касно се сетив за да го сликам мерачот па еве сега ги сликав значи мерењето е за 2 дена тачно од сабота од 13 часот до денес еве тоа време сме.
Inventor Nemesis Pro 7kw загрева дневен простор од 50 квадрата плус ходник и 2 детски соби комплет 80 квадрата.
Значи овое два дена имаше минусни температури и ноќе и дење и ова е потрошувачка за два дена.
Потрошила 52 kw за 48 часа за 2 дена значи дневно 26 kw или 1.083 kw на саат.
Значи презадоволен сум од 143 денари дневна потрошувачка.
Ако не се лажам тоа најгорното бројче на сликите ти е часовникот... и ако е точен односно ако не ти е изместен во овие 2 дена значи дека пред 2 дена си сликал во 17:04 часот попладнето, а денес во 10:44 предпладне... што уствари ти иди 52kw за 41 час наместо 48... ама сепак, прилично економично....
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Ако не се лажам тоа најгорното бројче на сликите ти е часовникот... и ако е точен односно ако не ти е изместен во овие 2 дена значи дека пред 2 дена си сликал во 17:04 часот попладнето, а денес во 10:44 предпладне... што уствари ти иди 52kw за 41 час наместо 48... ама сепак, прилично економично....

Тоа е часовник но не знам како се месте го ресетирам само далинското и го штелувам 5.5 денари киловатот.
Има си под сликата време година час минута секунда епа втората слика сум е сликнал еден саат порано за да не заборавам бидејки имам обврски.
А ти слободно објасни ми како да го наместам часовникот бидејки и ти имаш таков мерач а гледам сосема различни времиња ти покажува мерачот за струја и топломерот па кое време е веродостојно еве кај твоите мерачи скриншот сега направив а гледам и ти си потрошил 1820 денари а еве кај мене е 2077 денари ама затоплен сум убаво злате.
Автоматски споено мислење:

Тоа е часовник но не знам како се месте го ресетирам само далинското и го штелувам 5.5 денари киловатот.
Има си под сликата време година час минута секунда епа втората слика сум е сликнал еден саат порано за да не заборавам бидејки имам обврски.
А ти слободно објасни ми како да го наместам часовникот бидејки и ти имаш таков мерач а гледам сосема различни времиња ти покажува мерачот за струја и топломерот па кое време е веродостојно еве кај твоите мерачи скриншот сега направив а гледам и ти си потрошил 1820 денари а еве кај мене е 2077 денари ама затоплен сум убаво злате.

Еве колку е потрошила до сега а саатот не знам како да го наместам сум пробивал ама несака.
Еве сега сликано со колку си работи мојава клима и што пара е потрошила до сега.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Тоа е часовник но не знам како се месте го ресетирам само далинското и го штелувам 5.5 денари киловатот.
Има си под сликата време година час минута секунда епа втората слика сум е сликнал еден саат порано за да не заборавам бидејки имам обврски.
А ти слободно објасни ми како да го наместам часовникот бидејки и ти имаш таков мерач а гледам сосема различни времиња ти покажува мерачот за струја и топломерот па кое време е веродостојно еве кај твоите мерачи скриншот сега направив а гледам и ти си потрошил 1820 денари а еве кај мене е 2077 денари ама затоплен сум убаво злате.
Автоматски споено мислење:




Еве колку е потрошила до сега а саатот не знам како да го наместам сум пробивал ама несака.
Еве сега сликано со колку си работи мојава клима и што пара е потрошила до сега.
Епа во тоа е разликата дали споделуваш видео или слика :(

Ако и јас споделев само посебни слики како што изваде сега ти скроншотови од моето видео, ни ќе веруваше некој во видеото ни ништо....

Кај мене на далечинското од климата е 100% точен саатот
На термометарот знае да се збрложи и закочи (ваљда при крај му е батеријата) ама него знам да го наместам пак :P
А на WatMeter-от само мометналната потрошна ја гледам, имам заборавено и саат како се мести и цена на струја како се мести, тоа сумата не е ресетирана којзне од кога а и којзнае каква цена има наместено...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Вчера касно се сетив за да го сликам мерачот па еве сега ги сликав значи мерењето е за 2 дена тачно од сабота од 13 часот до денес еве тоа време сме.
Inventor Nemesis Pro 7kw загрева дневен простор од 50 квадрата плус ходник и 2 детски соби комплет 80 квадрата.
Значи овое два дена имаше минусни температури и ноќе и дење и ова е потрошувачка за два дена.
Потрошила 52 kw за 48 часа за 2 дена значи дневно 26 kw или 1.083 kw на саат.
Значи презадоволен сум од 143 денари дневна потрошувачка.
Оваа потрошувачка на која Т ти е наместена?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Оваа потрошувачка на која Т ти е наместена?
Android,esen,zima,prolet,negovata klima 1000w trosi.
Od site negovi postovi,nemam dosega procitano,500-1500-2000w,se samao okolu 1000w,vo 80m2.Se cudam,on-of ili inverter,e toj Nemis.
Eve mojava Toshiba Suzumi 16 vo 40m2 izolirani poslednive 48 h potrosila okolu 50kw,grejam na 25 setirana ,24c 23,5c ambientalna. A negovata vo 80m2 okolu 50kw.So bese to masince,inverter NEMIS.Ito kolku mene,so izolacija ke bese taja,a mozi i klimata e postedliva.
Malce mi e cudno.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Оваа потрошувачка на која Т ти е наместена?

Android,esen,zima,prolet,negovata klima 1000w trosi.
Od site negovi postovi,nemam dosega procitano,500-1500-2000w,se samao okolu 1000w,vo 80m2.Se cudam,on-of ili inverter,e toj Nemis.
Eve mojava Toshiba Suzumi 16 vo 40m2 izolirani poslednive 48 h potrosila okolu 50kw,grejam na 25 setirana ,24c 23,5c ambientalna. A negovata vo 80m2 okolu 50kw.So bese to masince,inverter NEMIS.Ito kolku mene,so izolacija ke bese taja,a mozi i klimata e postedliva.
Malce mi e cudno.
Сум пишувал пак да не се повторуваме на греење не спушта испод 900w а се друго во моите претходни постове.
Инаку климава е invertor Nemesis Pro 7kw правени во Грее за грчка фирма под тоа име значи ова е проозвод на Грее .
Климата е Gree Klasik Amber до -22

Автоматски споено мислење:

Оваа потрошувачка на која Т ти е наместена?
Еве овде ќе прочиташ и видеш
#40.318


 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Сум пишувал пак да не се повторуваме на греење не спушта испод 900w а се друго во моите претходни постове.
Инаку климава е invertor Nemesis Pro 7kw правени во Грее за грчка фирма под тоа име значи ова е проозвод на Грее .
Климата е Gree Klasik Amber до -22

Автоматски споено мислење:




E vo Stip ili od kaj bese,znam od taa okolina,iskreno bravo,ako stvarno tolku trosis,jas vo Bitola 50kw za 48h,ti imas duplo pomala potrosuvacka.,znaci ako grej 40m2,za 48h bi potrosil 25kw.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
E vo Stip ili od kaj bese,znam od taa okolina,iskreno bravo,ako stvarno tolku trosis,jas vo Bitola 50kw za 48h,ti imas duplo pomala potrosuvacka.,znaci ako grej 40m2,za 48h bi potrosil 25kw.
Да од Штип сум за 40 квадрата оваа 7кв е јака нема да модулира добро за 40 квадрата 5.5 кв ле биде добра.
Кај мене дневна 50 кв една врата отворена од кујна накај ходник и друга двокрилна врата од дневна отворена накај ходник се греат и двете детски соби со температура околу 21 а во дневна 24 си одржува.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Да од Штип сум за 40 квадрата оваа 7кв е јака нема да модулира добро за 40 квадрата 5.5 кв ле биде добра.
Кај мене дневна 50 кв една врата отворена од кујна накај ходник и друга двокрилна врата од дневна отворена накај ходник се греат и двете детски соби со температура околу 21 а во дневна 24 си одржува.
Pot tvojot i nad tvojot prostor,dali se gree,ili imas izolacija,pod -nad tebe.Sendvic,da ne imas,pa izolacija stiropor.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Pot tvojot i nad tvojot prostor,dali se gree,ili imas izolacija,pod -nad tebe.Sendvic,da ne imas,pa izolacija stiropor.

Под мене е деловен простор со две клими се греат над мене брат ми со една клима Вивакс аери 5.5 не задоволен од неа бидејки работи со околу 1600 вати и плус е уклучува старата Беко 7кв за да грее како што грејам јас. Виваксот е купен пред јас да е купам оваа Немесис а јас е користам еве до фебруари 2 години.
Зидовето се сендвич со пресован тервол а надворешно нема изолација од стиропор.
Сега снимав видео ставив на најмала резолуција има 15 мегабити па ќе видам дали ќе се прикачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom