Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Па ова до сега не ни може да се нарече зима :)
На подолгорочна прогноза на AccuWeater најладно што има е за 16ти Јануари и тоа 0 денска со -6 ноќна....


Најдобро да си земеш вакво....
Во анхоч одамна го нема на залиха, ама верувам можеш да го најдеш и по продавнициве за електро елементи.

Еве декемвриски мерења од кај мене...
Не знам зошто глупава апликација не ја пресметува и сумата а подесени ми се цените на тарифите :(
Прегледај го приврзокот 279730 Прегледај го приврзокот 279731
Top si e aplikacijata kaj mene smeta ama kaj tebe od sto e tolku niska modulacijata neprijatno i e da pokaze deka znae ke ne remetis na forumot posto garant dvete potrosile kolku dve kutii cigari...ej ama dve kutii od edna klima da ne me svatis vkupno dve kutii za dvete
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
https://beta.rs/ekonomija/ekonomija-srbija/139306-predsednik-srbije-premijeru-bugarske-zavrsetak-gasoovoda-balkanski-tok-veliki-uspeh-dve-drzave

значи блгарите лаење на големо против србите, ама сега оп, гз и гаќи ќе биле..
бај тхе веј, во Хрватска почна со работа терминалот за ЛПГ ( од УСА со бродови што се носи)

туку нешто разбрав и цементара ќе ги праела печките на гас, а мрежа мислам имаше, се до Охис...
 
Член од
30 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Дечки да сподели некој искуство за топлотни пумпи, инвестиција и месечна потрошувачка. Моментално сум во фаза на реновирање на спрат од куќа околу 70м2 и сакам да ставам подно греење. Надворешните ѕидови и таваните ги обложувам со гипс картон и 5цм тервол. Нови PVC прозори. Топлотната пумпа исклучиво би ја користел за подното греење
Поздрав
Автоматски споено мислење:

Дечки да сподели некој искуство за топлотни пумпи, инвестиција и месечна потрошувачка. Моментално сум во фаза на реновирање на спрат од куќа околу 70м2 и сакам да ставам подно греење. Надворешните ѕидови и таваните ги обложувам со гипс картон и 5цм тервол. Нови PVC прозори. Топлотната пумпа исклучиво би ја користел за подното греење
Поздрав
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Дечки да сподели некој искуство за топлотни пумпи, инвестиција и месечна потрошувачка. Моментално сум во фаза на реновирање на спрат од куќа околу 70м2 и сакам да ставам подно греење. Надворешните ѕидови и таваните ги обложувам со гипс картон и 5цм тервол. Нови PVC прозори. Топлотната пумпа исклучиво би ја користел за подното греење
Поздрав
Автоматски споено мислење:

Дечки да сподели некој искуство за топлотни пумпи, инвестиција и месечна потрошувачка. Моментално сум во фаза на реновирање на спрат од куќа околу 70м2 и сакам да ставам подно греење. Надворешните ѕидови и таваните ги обложувам со гипс картон и 5цм тервол. Нови PVC прозори. Топлотната пумпа исклучиво би ја користел за подното греење
Поздрав
Jas bev kaj drugar vo kuka pred nekoj den podno so kotel na struja 12kw znaci kotel na struja ne toplinska pumpa bez izolacija cigla nadvor so pvc rehau geneo so 3 stakla. Okolu 115kvadrati e toj sprat na prizemje gore ne se gree i bese taman toplo epten prijatno da se sedi po shorcevi u dva prozori im se non stop otvoreni na kip.smetka za struja smeski 2500den pa sea ti vidi.i ne se gasi 24/7raboti kotelot.samo koga ke stavas ke si stavis rehau sistem za podno creva i toj strioporot.....crevata metro gi zemal 110den mislam 800metra ima staveno za taa kvadratura.a so toplinska pumpa uste poeftino ke e mesecnata smetka.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
I ja ne veruvav ama ete tolki e plus KOTEL na struja 12kw e klima-pumpa. Vo tie 2500 mu e cela smetka isto i boljerot e kombiniran se gree od vodata na kotelot.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
I ja ne veruvav ama ete tolki e plus KOTEL na struja 12kw e klima-pumpa. Vo tie 2500 mu e cela smetka isto i boljerot e kombiniran se gree od vodata na kotelot.
Da ne vi fali uste edno 0 vo taa brojka na smetka .. so kotel na struja so tie uslovi kakvi gi opisavte nema nikakva moznost da ima smetka za struja od 2500 den osven ako ja krade strujata .. inace kaj dve moi poznati so kotel na struja (25 kw) smetka sekogas nad 15.000 den .. kukja so izolacija i pvc dograma
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Jas bev kaj drugar vo kuka pred nekoj den podno so kotel na struja 12kw znaci kotel na struja ne toplinska pumpa bez izolacija cigla nadvor so pvc rehau geneo so 3 stakla. Okolu 115kvadrati e toj sprat na prizemje gore ne se gree i bese taman toplo epten prijatno da se sedi po shorcevi u dva prozori im se non stop otvoreni na kip.smetka za struja smeski 2500den pa sea ti vidi.i ne se gasi 24/7raboti kotelot.samo koga ke stavas ke si stavis rehau sistem za podno creva i toj strioporot.....crevata metro gi zemal 110den mislam 800metra ima staveno za taa kvadratura.a so toplinska pumpa uste poeftino ke e mesecnata smetka.
Нешто не штима овде. 2500 денари ќе потроши котелот за 35 часа активна работа. Плус во сметката има и други потрошувачи. Излегува дека котелот работел само еден ден.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Среќна Нова Година и честити празници на сите форумџии...

Дечки да сподели некој искуство за топлотни пумпи, инвестиција и месечна потрошувачка. Моментално сум во фаза на реновирање на спрат од куќа околу 70м2 и сакам да ставам подно греење. Надворешните ѕидови и таваните ги обложувам со гипс картон и 5цм тервол. Нови PVC прозори. Топлотната пумпа исклучиво би ја користел за подното греење
Според мене бегај понастрана од подно греење.
Како идеја може да е добра дури не започнеш да размислуваш активно да ја имплементираш. Тогаш излегуваат проблеми кои сега не ги гледаш. Само да ти посочам некои.

1. Подот ќе го поткрениш за некои 10цм. Најверојатно ќе треба да поставиш минимално според преораките стиропор изолација од 5цм за да спречиш топлината да бега во плочата. Дополнително на ова препорачуваат уште најмалку 5цм кошулица кај подно греење.
2. Ќе поставиш дополнителна тежина на плочата. 0,05цм (дебелина на кошулица) * 70м2 =3,5м3. Со некоја тежина од 700кг/м3 ова ти се скоро дополнителни 2,5 тони оптеретување на плочата.
3. Иако велат дека на подно греење можело да се користат некои ламинати и паркети, сепак за најдобар ефект препорачуваат керамички плочки и подот да не се покрива за да може да има оддавање на топлина. Е сега не секој сака керамички плочки во дневна соба, а стилизираните почки кои изгледаат како паркет и ламинат се скапи.
4. Доколку се случи да се оштети цревото во кошулицата ќе треба да прекопува цел под до изолацијата за да се замени. Замисли ова да ти се случи во зимските месеци. А имам слушнато за ваков случај.
5. Топлотната помпа е скапа. Сметај околку 3500 евра нагоре, плус останати трошоци (изолација, црева, кошулица, работна рака). По мое тешко да поминеш под 5000 еур, замо за системот.

Луѓе кои ги познавам кои се префрлија од котли на парно на ќумур и дрва на all-in-one топлотни помпи од Aermac кажуваа дека имаа мали заштеди, до кај 10%. Дел од нив ги сменија радијаторите со фенкојлери и имаа плус заштеда од некои плус 20% а и побрзо се загревало.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
@petna е во во право! Подно/нискотемпературно греење се прави во старт во изградба. Не дека неможе и отпосле,ама многу големи зафрканции се.
Исто ТП не е ефикасна во високо температурен систем ако веќе постојат радијатори... а,нивна смена со фенкојлери е скапа работа и се губи предноста на радијативно греење.
Изолација се подразбира! И кога ќе искомбинираш и израчунаш што се не треба да се направи... =10000€+ и три месеци руинирана куќа o_O
 
D

Deleted member 12196

Гостин
2. Ќе поставиш дополнителна тежина на плочата. 0,05цм (дебелина на кошулица) * 70м2 =3,5м3. Со некоја тежина од 700кг/м3 ова ти се скоро дополнителни 2,5 тони оптеретување на плочата.
Болдираното удира на очи. Нешто не е во ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom