Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Го гледам овој инвертер Cooper&Hunter и она SCOP 5.1 ми изгледа неверојатно, можно ли е да е лага?
Барам по нет и ме носи само по некои руски сајтови.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Го гледам овој инвертер Cooper&Hunter и она SCOP 5.1 ми изгледа неверојатно, можно ли е да е лага?
Барам по нет и ме носи само по некои руски сајтови.
Наврати се наназад на темава на 798 стр е пишувано за климава.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Го гледам овој инвертер Cooper&Hunter и она SCOP 5.1 ми изгледа неверојатно, можно ли е да е лага?
Барам по нет и ме носи само по некои руски сајтови.
Не е точно. За топла клима е ова. 4 е скопот реално.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Го гледам овој инвертер Cooper&Hunter и она SCOP 5.1 ми изгледа неверојатно, можно ли е да е лага?
Барам по нет и ме носи само по некои руски сајтови.
Ти изгледаат неверојатно податоците на моделот на Cooper&Hunter затоа што не се реални! Скоро сите нивни клими за греење имаат декларирано А+++ ...сепак тоа може да се однесува само за топла медитеранска метео зона (Грција Кипар Шпанија) инаку нема шанси за умерена А+++. Нашиве лажат и за капацитетот при греење! Не е максимумот до 5,25kW, туку до 4,5kW https://cooperandhunter.com/hu/product/ch-s12ftxla-ng 3,67 (0,80-4,50) kW ... Греење во наша зона сепак А+... Овој модел прошол поред “Арктик или Нордик“, само има греач на кондензатор и тацна што му овозможува работа на -20... по се ќе да е ова стариот Gree модел Lomo LCLH или сега актуелен Fary https://klimi.mk/product/332 .... во секој сл налепница врз Gree клима.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ти изгледаат неверојатно податоците на моделот на Cooper&Hunter затоа што не се реални! Скоро сите нивни клими за греење имаат декларирано А+++ ...сепак тоа може да се однесува само за топла медитеранска метео зона (Грција Кипар Шпанија) инаку нема шанси за умерена А+++. Нашиве лажат и за капацитетот при греење! Не е максимумот до 5,25kW, туку до 4,5kW https://cooperandhunter.com/hu/product/ch-s12ftxla-ng 3,67 (0,80-4,50) kW ... Греење во наша зона сепак А+... Овој модел прошол поред “Арктик или Нордик“, само има греач на кондензатор и тацна што му овозможува работа на -20... по се ќе да е ова стариот Gree модел Lomo LCLH или сега актуелен Fary https://klimi.mk/product/332 .... во секој сл налепница врз Gree клима.
Scop и не е битен може да биде колку сакаш погледни го на Carrier климите огромен но кога ке го видиш Copot ке ја видиш вистинската прикаска инаку затоа и го кријат Копот а има и фирми како Грее кои лажат и за copot и не е чудно оти го научија од фирми како Грее инаку на одредени сајтови копот на Cooper Hunter Copot e 4.5 но јас мислам оти лажат инаку не велам дека Грее или Сooper се лоши но за тие цени не се толку вредни а на клими од 20000 за 12000b како Вивакс е ок и ако копот им е 2.9
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
COP e PoStarinsko merenje po starite metodi koe nema vrska so realnosta.
Eve ako nekoj moze da objasni so primer sto e COP a sto e SCOP kako se meri COP itn slobodno neka ni objasni so eden primer, neka izbere bilo koja klima i neka objasni.
Moze @Robertoo vaka kao priucen prv da dade eden primer ;)
COPot im sluzese na edni da reklamirast i prodavaat 3.5ki kako navodno 5.5ki po 65.000den a kutrite nemozea da izvadat ni 3.3kw na -7.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Cop e сооднос на влезната е.енергија со добиената топлина уште поточно ако компресорот потроши 1киловат а добие 4 киловати топлина значи копот е 4 секако при одредена температура и како се намалува така се намалува и копот со scop се зема просечно
Ако е по старински зошто при субвенции на климиве се бараше Cop и услов беше тој да биде над 3.5 со потврда од продавачот
Како второ кој го наметна овој услов секако Професори од Машинскиот Факултет кои се доктори на наука по Енергетика
Како трето дали сметате оти ние сме попаметни
Автоматски споено мислење:

Само да додадам под 3 до стрелецов
Како кај Carier klimite кога барав 24000 бту SCOP беше 5,1 и или повеке а Cop помал од 3,5 и не ги исполнуваше условите за субвенции кај фујитсу 4,6 или 4,8 а Cop 4,22 и како е оваа можно
Тоа ти е како кај аудио опремата да речеме некои засилувачите велат
RMS 100w
max 150w
пик 300 и сеа која е правата и секако ке испадне RMS 100w oti taa e realnata снага а МАХ Е снагата која што може да се добие со дисторзија на звукот а ПИК - МОЌНОСТА на СНАГАТА НА ПРИ УДАР ШТО ЈА ДАВА ЗВУЧНИКОТ А е ВО МИЛИСЕКУНДИ но тоа не значи оти засилувачот е 300вати
Другиот спин шо го праваат кинезиве со снагата од RMS 100вати E na kolku херци е 100 вати оти не е исто ако снагата е дадена ОД 20-20000 херци и на 1000 херци и што се случува одите да земете засилувач ДВД Домашно кино со влезно трафо 50вати и ви велат 3000 вати 5000 вати мислам така пишува молам? а одите да земете засилувач со влезно трафо 500вати и ви велат 2 по 100вати
А да не зборувам за дин или азиски стандард или британски стандард кај RMS -СНАГАТА КАЈ засилувачите
ТОА ТИ Е И КАЈ SCOP КАЈ КЛИМАТИЗЕРИВЕ ЛАГИ КОЛКУ САКАШ И СПИНОВИ НО КАЈ КОПОТ НЕ МОЖЕ ДА ИМА СПИН ОСВЕН АКО НЕ ПРИМЕНАТ СИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ИЛИ ДРЖАВИ ДРУГИ СТАНДАРДИ ЗА КОЛИЧЕСТВО ТОПЛИНА
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
COP e merenje praktikuvano pred 2013ta god koe se meri na +7c nadvoresna pri FullLoad optovaruvanje sto znaci klimata da raboti so 100% na +7c sto e nonsens spored noviot nacin na merenje koj kazuva deka 100% greenje ni treba na -10C ....a na +7 samo 35% od maximalnite toplinski zagubi sto gi odreduva PdesighH neli? ;)
Starinskiot nacin na merenje EER/COP e so dijagrami objasnet na posebna Mitsubishi stranica za obuka https://www.my-ecodesign.com/en/ , ke zakacev sliki ama forumot nedozvoluva prikacuvanje sliki.
Stranicata iako e na Mitsu ne e optimizirana za na telefon da se gleda i ke vi treba PC za da ja pregleate.
Sega vazi SCOP i ovoj dijagram
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Cop e сооднос на влезната е.енергија со добиената топлина уште поточно ако компресорот потроши 1киловат а добие 4 киловати топлина значи копот е 4 секако при одредена температура и како се намалува така се намалува и копот со scop се зема просечно
Ако е по старински зошто при субвенции на климиве се бараше Cop и услов беше тој да биде над 3.5 со потврда од продавачот
Како второ кој го наметна овој услов секако Професори од Машинскиот Факултет кои се доктори на наука по Енергетика
Како трето дали сметате оти ние сме попаметни
Автоматски споено мислење:

Само да додадам под 3 до стрелецов
Како кај Carier klimite кога барав 24000 бту SCOP беше 5,1 и или повеке а Cop помал од 3,5 и не ги исполнуваше условите за субвенции кај фујитсу 4,6 или 4,8 а Cop 4,22 и како е оваа можно
Тоа ти е како кај аудио опремата да речеме некои засилувачите велат
RMS 100w
max 150w
пик 300 и сеа која е правата и секако ке испадне RMS 100w oti taa e realnata снага а МАХ Е снагата која што може да се добие со дисторзија на звукот а ПИК - МОЌНОСТА на СНАГАТА НА ПРИ УДАР ШТО ЈА ДАВА ЗВУЧНИКОТ А е ВО МИЛИСЕКУНДИ но тоа не значи оти засилувачот е 300вати
Другиот спин шо го праваат кинезиве со снагата од RMS 100вати E na kolku херци е 100 вати оти не е исто ако снагата е дадена ОД 20-20000 херци и на 1000 херци и што се случува одите да земете засилувач ДВД Домашно кино со влезно трафо 50вати и ви велат 3000 вати 5000 вати мислам така пишува молам? а одите да земете засилувач со влезно трафо 500вати и ви велат 2 по 100вати
А да не зборувам за дин или азиски стандард или британски стандард кај RMS -СНАГАТА КАЈ засилувачите
ТОА ТИ Е И КАЈ SCOP КАЈ КЛИМАТИЗЕРИВЕ ЛАГИ КОЛКУ САКАШ И СПИНОВИ НО КАЈ КОПОТ НЕ МОЖЕ ДА ИМА СПИН ОСВЕН АКО НЕ ПРИМЕНАТ СИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ИЛИ ДРЖАВИ ДРУГИ СТАНДАРДИ ЗА КОЛИЧЕСТВО ТОПЛИНА
Kakvo strucno mislenje.... Bravo
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ЕВЕ И УШТЕ ЕДНО ДО СТРЛЕЦ И СИТЕ А ЗА КОЕ МОЛЧИТЕ
Зошто се тука странските инвестиции во Макадонија
Дали овии е производи се со послаб квалитет доколку би биле направени во германија или сад,или јапонија
дали овие производи кои се прават во Македонија се исти со Македонските и можеме да кажеме производот во пример hi-tech i Aptiv se isti оти едната е Македонска а другата Америчка.
ЛУДОСТ ТИ Е ТОА КАКО КАЈ КОМРЕСОРИТЕ ЗА КЛИМИ ЗА КОИ ВЕЛИТЕ ОТИ СЕ ПРОИЗВЕДЕНИ ВО КИНА И СЕ ИСТИ И ОТИ КИНЕЗИВЕ ИМ ДАВАЛЕ КОМПРЕСОРИ НА ЈАПОНЦИВЕ КАКО ДЕМЕК ЈАПОНЦИВЕ ИГРААТ БАЛЕТ А КИНЕЗИВЕ ПРАВААТ КЛИМИ
КАКВА ДРСКОСТ И НЕ ПОЗНАВАЊЕ НА РАБОТИТЕ
ОДГОВОРЕТЕ А НЕ СЕ КРИИЕТЕ КО ПУ..И И НЕ ЈА МЕНУВАЈТЕ ТЕМАТА
А ЗА ТОА ОТИ ДАЈКИН СЕ ПРАВИ ВО ГРЕЕ ДА АМА КОМПЛЕТНО РАЗЛИЧНИ И СО СВОЈА ИНОВАЦИЈА
ДЕНЕСКА И НЕ ТИ Е ПОТРЕБНО ДА ИМАШ ФАБРИКА ДОКОЛКУ ИМАШ ИНОВАЦИЈА КАЈ КОМПРЕСОРИВЕ СИ ЈА ПАТЕНТИРАШ И ЈА ПРАВИШ КАДЕ САКАШ И ТАА НЕ СМЕЕ НИКОЈ ДА ЈА ПРАВИ НАРЕДНИТЕ 10 ГОД
ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО КЛИМИТЕ КАКО НЕО ИЛИ НЕКОЈА ДРУГА МАРКА А ИМААТ МИТ ИЛИ САНИО КОМПЕСОР ТОА СЕ ПОСТАРИ МОДЕЛИ НА КОМПРЕСОРИ НА ОВИЕ ФИРМИ СО ПОМАЛ COP ТОА ТИ Е КАКО КАЈ ТЕЛЕВИЗОРИТЕ ЗЕМАШ НЕО А ВНАТРЕ САМСУНГ ЕКРАН И ТОА НЕ ЗНАЧИ ОТИ ИМА ПЕРФОМАНСИ КАКО САМСУНГ ТОА ЗНАЧИ ОТИ ПОСТАРИТЕ (ЗАСТАРЕНИТЕ)МОДЕЛИ ОД ЕКРАНИ ГИ ДАВААТ НА ДРУГИ ФИРМИ
ПА И ВРОЧЕМ МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ КОЛКУ ФИРМИ ВО СВЕТ ПРАВААТ ТВ А КОЛКУ ЕКРАНИ
ИЛИ КАКО КАЈ ЈВЦ ТВ ПОРАНО НА ЕКРАНОТ ПИШУВАШЕ MADE FROM SHARP FOR JVC И СЕА ШТО ПРАВИМЕ ИСТИ ЛИ СЕ СО SHARP
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
ЕВЕ И УШТЕ ЕДНО ДО СТРЛЕЦ И СИТЕ А ЗА КОЕ МОЛЧИТЕ
Зошто се тука странските инвестиции во Макадонија
Дали овии е производи се со послаб квалитет доколку би биле направени во германија или сад,или јапонија
дали овие производи кои се прават во Македонија се исти со Македонските и можеме да кажеме производот во пример hi-tech i Aptiv se isti оти едната е Македонска а другата Америчка.
ЛУДОСТ ТИ Е ТОА КАКО КАЈ КОМРЕСОРИТЕ ЗА КЛИМИ ЗА КОИ ВЕЛИТЕ ОТИ СЕ ПРОИЗВЕДЕНИ ВО КИНА И СЕ ИСТИ И ОТИ КИНЕЗИВЕ ИМ ДАВАЛЕ КОМПРЕСОРИ НА ЈАПОНЦИВЕ КАКО ДЕМЕК ЈАПОНЦИВЕ ИГРААТ БАЛЕТ А КИНЕЗИВЕ ПРАВААТ КЛИМИ
КАКВА ДРСКОСТ И НЕ ПОЗНАВАЊЕ НА РАБОТИТЕ
ОДГОВОРЕТЕ А НЕ СЕ КРИИЕТЕ КО ПУ..И И НЕ ЈА МЕНУВАЈТЕ ТЕМАТА
А ЗА ТОА ОТИ ДАЈКИН СЕ ПРАВИ ВО ГРЕЕ ДА АМА КОМПЛЕТНО РАЗЛИЧНИ И СО СВОЈА ИНОВАЦИЈА
ДЕНЕСКА И НЕ ТИ Е ПОТРЕБНО ДА ИМАШ ФАБРИКА ДОКОЛКУ ИМАШ ИНОВАЦИЈА КАЈ КОМПРЕСОРИВЕ СИ ЈА ПАТЕНТИРАШ И ЈА ПРАВИШ КАДЕ САКАШ И ТАА НЕ СМЕЕ НИКОЈ ДА ЈА ПРАВИ НАРЕДНИТЕ 10 ГОД
ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО КЛИМИТЕ КАКО НЕО ИЛИ НЕКОЈА ДРУГА МАРКА А ИМААТ МИТ ИЛИ САНИО КОМПЕСОР ТОА СЕ ПОСТАРИ МОДЕЛИ НА КОМПРЕСОРИ НА ОВИЕ ФИРМИ СО ПОМАЛ COP ТОА ТИ Е КАКО КАЈ ТЕЛЕВИЗОРИТЕ ЗЕМАШ НЕО А ВНАТРЕ САМСУНГ ЕКРАН И ТОА НЕ ЗНАЧИ ОТИ ИМА ПЕРФОМАНСИ КАКО САМСУНГ ТОА ЗНАЧИ ОТИ ПОСТАРИТЕ (ЗАСТАРЕНИТЕ)МОДЕЛИ ОД ЕКРАНИ ГИ ДАВААТ НА ДРУГИ ФИРМИ
ПА И ВРОЧЕМ МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ КОЛКУ ФИРМИ ВО СВЕТ ПРАВААТ ТВ А КОЛКУ ЕКРАНИ
ИЛИ КАКО КАЈ ЈВЦ ТВ ПОРАНО НА ЕКРАНОТ ПИШУВАШЕ MADE FROM SHARP FOR JVC И СЕА ШТО ПРАВИМЕ ИСТИ ЛИ СЕ СО SHARP
Koj demagog si, cudo nevideno.
Zivees vo nekoj svoj svet, za koj mislis deka e vistinit.
Uzivaj
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ДА НЕ ГИ СПИНУВАМЕ РАБОТИТЕ ЗАРЕМ СМЕ НИЕ ПОПАМЕТНИ ОД ПРОФЕСОРИТЕ НА МАШИНСКИ ФАКУЛТЕТ
НО НЕ МИ ОДГОВОРИ ЗА SCOP KAJ CARRIER 5.1 A COP 3.5 ZA 24000BT A KAJ FUJITSU SCOP4.8 I COP ОД 4,22 КАЈ 24000БТУ ТОА ЗНАЧИ КАКО КАЈ АУДИОТО СТО ОБЈАСНУВАВ ОТИ SCOP Е ПИШИ БРИШИ И МОЖЕ ДА БИДЕ КОЛКУ САКАШ А КОПОТ СЕ МЕРИ ИСКЉУЧИВО НА ИСТА ТЕМПЕРАТУРА И ПРИ МАХ ОПТЕРЕТУВАЊЕ МНОГУ ЕДНОСТАВНО НЕЗНАМ СТО НЕЕ Е ЈАСНО
Автоматски споено мислење:

Koj demagog si, cudo nevideno.
Zivees vo nekoj svoj svet, za koj mislis deka e vistinit.
Uzivaj
ПРИЈАТЕЛЕ ДАЈ ОДГОВОР ВО КОЈ ДЕЛ СУМ ДЕМАГОГ И КЕ ДОБИЕШ ОДГОВОР ОТИ РАБОТЕВ ВО ЕДНА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА АПТИВ ,
А НЕ РЕКЛА КАЗАЛА
Автоматски споено мислење:

ЈАС ЗА РАЗЛИКА ОД НЕКОИ НЕ ПРОДАВАМ КЛИМИ ИЛИ ПАК ОТИ ИМАМ ФУЈИТСУ ПА СЕА СЕ ПОТРЕСУВАМ ОТИ ТИЕ БИЛИ НАЈДОБРИ А СЕ ДРУГО Е КРШ
ЈАС СЕ ОБИДУВАМ ДА БИДАМ САМО ЛОГИЧЕН И СО КАКВИ ЛАГИ СЕ СРЕТНАВ ПРИ КУПУВАЊЕ НА КЛИМА ОТИ СИТЕ ЛАЖАТ ВО ПАРАМЕТРИТЕ И ТОА НЕ МИ Е ЧУДНО НО ЗА ГРЕЕ КОИ САКААТ ДА БИДАТ БРЕНД А ЛАЖААТ И ЗА ТОА ДАДОВ ДОКАЗИ СО ДОКУМЕНТИ И СПЕЦИФИКАЦИИ НО СИТЕ МОЛЧАТ, ПА И ЗОШТО ОВИЕ СКАПИВЕ МОДЕЛИ НА ГРЕЕ ГИ НЕМА НА ЕУРОВЕНТ ПА НЕМА ДА МОЖАТ ДА ЛАЖАТ МАДА И ТОА ЕВРОВЕНТ ТИ Е ГОЛЕМА ФИНГЕРАЈКА
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Za vo denesno vreme da pravis moderni kompresori treba da vgradis poveke magneti od retki elementi....nosat naziv retki zasto retko se naogjaat a 80% od svetskite rezervi gi poseduva Kina.
Servis manual za Toshiba SuzumiR410 i SuzumiR32...site ste gi citale....pobarajte go zborot Poles vo dvete servisni.
Vo tie naR410 ima 4poles a vo drugite 6poles (i nemaat twin), i twin i 6poles mnogu skapo ke dojde zatoa nema twin ;)
A uste pred godini LomoEco na R410 imase 6pola magneti kompresor ili bese 2 ili 3god pred Toshiba vo tehnologija :)
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
COP e merenje praktikuvano pred 2013ta god koe se meri na +7c nadvoresna pri FullLoad optovaruvanje sto znaci klimata da raboti so 100% na +7c sto e nonsens spored noviot nacin na merenje koj kazuva deka 100% greenje ni treba na -10C ....a na +7 samo 35% od maximalnite toplinski zagubi sto gi odreduva PdesighH neli? ;)
Starinskiot nacin na merenje EER/COP e so dijagrami objasnet na posebna Mitsubishi stranica za obuka https://www.my-ecodesign.com/en/ , ke zakacev sliki ama forumot nedozvoluva prikacuvanje sliki.
Stranicata iako e na Mitsu ne e optimizirana za na telefon da se gleda i ke vi treba PC za da ja pregleate.
Sega vazi SCOP i ovoj dijagram
ПРИЈАТЕЛЕ ЧИСТА И ЕДНОСТАВНА ВИСТИНА ЈА СПИНУВАШ
УБАВО СИ КАЖУВА ОТИ КОПОТ ТРЕБА ДА СЕ МЕРИ НА ИСТА ТЕМПЕРАТУРА И ПРИ МАХ ОПТЕРЕТУВАЊЕ А КАЈ СЕКОЈА СЕРИОЗНА КЛИМА КАЈ ЈАПАНЦИВЕ СИ ПИШУВА P design na
-10 КАЈ ФУЈИТСУТО СИ ИМА ВЕДНАШ И ТОА НА -10
И МОРА ДА ИМА ИСТИ ПОЈДОВНИ ПАРАМЕТРИ ЗА СИТЕ СЕ ДРУГО Е ЛАГА
Автоматски споено мислење:

Za vo denesno vreme da pravis moderni kompresori treba da vgradis poveke magneti od retki elementi....nosat naziv retki zasto retko se naogjaat a 80% od svetskite rezervi gi poseduva Kina.
Servis manual za Toshiba SuzumiR410 i SuzumiR32...site ste gi citale....pobarajte go zborot Poles vo dvete servisni.
Vo tie naR410 ima 4poles a vo drugite 6poles (i nemaat twin), i twin i 6poles mnogu skapo ke dojde zatoa nema twin ;)
A uste pred godini LomoEco na R410 imase 6pola magneti kompresor ili bese 2 ili 3god pred Toshiba vo tehnologija :)
ПРИЈАТЕЛЕ ПАК СПИНУВАШ ОТИ РЕТКИ МАГНЕТИ НЕ СЕ НЕОДИУМ МАГНЕТИТЕ ТУКУ КОБАЛТ МАГНЕТИТЕ А НЕОДИУМ МАГНЕТИТЕ ЈА ПОДОБРУВААТ ЕФИКАСНОСТА САМО ЗА 1 ПРОЦЕНТ ИНАКУ РАЗЛИКА ОД ОБИЧЕН МАГНЕТ И НЕОДИУМ Е ВО ГОЛЕМИНАТА И НИШТО ДРУГО ПРИМЕР
НЕОДИУМОТ МОЖЕ ДА Е ПОМАЛ А ФЕРИТНИОТ СО ТАА СИЛА ПОГОЛЕМ
ГРЕЕ КЛИМИТЕ ИМААТ НЕОДИУМ МАГНЕТИ
Автоматски споено мислење:

ИНАКУ ЗА ЦЕНАТА НА ОВИЕ НЕОДИУМ МАГНЕТИ МОЖЕ ДА СЕ ПРОВЕРИ И НА АЛИЕЏПРЕС БАГАТЕЛА ЦЕНА И ЕТЕ СПИН ДО СПИН ОТИ МНОГУ КЕ КОШТАЛО
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom