Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Среќна Нова Година и честити празници на сите форумџии...



Според мене бегај понастрана од подно греење.
Како идеја може да е добра дури не започнеш да размислуваш активно да ја имплементираш. Тогаш излегуваат проблеми кои сега не ги гледаш. Само да ти посочам некои.

1. Подот ќе го поткрениш за некои 10цм. Најверојатно ќе треба да поставиш минимално според преораките стиропор изолација од 5цм за да спречиш топлината да бега во плочата. Дополнително на ова препорачуваат уште најмалку 5цм кошулица кај подно греење.
2. Ќе поставиш дополнителна тежина на плочата. 0,05цм (дебелина на кошулица) * 70м2 =3,5м3. Со некоја тежина од 700кг/м3 ова ти се скоро дополнителни 2,5 тони оптеретување на плочата.
3. Иако велат дека на подно греење можело да се користат некои ламинати и паркети, сепак за најдобар ефект препорачуваат керамички плочки и подот да не се покрива за да може да има оддавање на топлина. Е сега не секој сака керамички плочки во дневна соба, а стилизираните почки кои изгледаат како паркет и ламинат се скапи.
4. Доколку се случи да се оштети цревото во кошулицата ќе треба да прекопува цел под до изолацијата за да се замени. Замисли ова да ти се случи во зимските месеци. А имам слушнато за ваков случај.
5. Топлотната помпа е скапа. Сметај околку 3500 евра нагоре, плус останати трошоци (изолација, црева, кошулица, работна рака). По мое тешко да поминеш под 5000 еур, замо за системот.

Луѓе кои ги познавам кои се префрлија од котли на парно на ќумур и дрва на all-in-one топлотни помпи од Aermac кажуваа дека имаа мали заштеди, до кај 10%. Дел од нив ги сменија радијаторите со фенкојлери и имаа плус заштеда од некои плус 20% а и побрзо се загревало.
Se pridrzuvam na cestitkite za ubava i srekna nova 2021 godina do site na forumov.
No mnogu pogresen post, mnogu od site aspekti. Podno greenje so toplinska pumpa (ama dobra toplinska pumpa) e momentalno najidealen sistem za greenje sto postoi od site aspekti. Ne za dzabe ima tolkav zamav vo Evropa i svetot.
Ubedlivo najevtino i najkomforno greenje, koj e korisnik na sistemot prasaj ke ti kaze blagodet sto e.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Kako i da e, toj niskotemperaturen mod na greenje e najoptimalen vo natprosecno izolirana kukja. Neznam dali si odel po zesko podno greenje po corapi ama toa e daleku od prijatno.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Kako i da e, toj niskotemperaturen mod na greenje e najoptimalen vo natprosecno izolirana kukja. Neznam dali si odel po zesko podno greenje po corapi ama toa e daleku od prijatno.
Toa ne e samo neprijatno tuku i mnogu nezdravo sto mi pisuvas. Jas koga zboram podno greenje mislam na podno greenje (se znae koj T treba na vodata vo cevkite i soodvetno koja T ke ja ima podot). Ima dosta literatura za ova i moze da se najde na NET i procita.
Ti mi pisuvas za nekoj nov izum za podno greenje ili sto i da e.
I sekako ovie sistemi gi presmetuvaat/proektiraat/prodavaat Inzeneri a ne majstori a uste po malku na google ili forum procitano.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Samo kratko prasanje okolu "I feel" ili "follow me" opcijata: dali kaj site vidovi na klimi koga ke se upotrebi ovaa opcija i se namesti na pr 22 na klimata, togas klimata gree se dodeka dalecinskoto ne pokaze 24 na "I feel" ili "follow me", a potoa klimata odmara se dodeka ne pokaze dalecinskoto 21 pa da zapocne da duva povtorno?
Vaka ovaa opcija e cista glupost!
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Болдираното удира на очи. Нешто не е во ред.
И

Да,јас мислам преку два тони кубниот метар е.
Гугл вика 2,2 до 2,5 тони за кубик
МБ20 мислам ама дека 2.3 тони, ама пак аерираните или гас бетоните се значително полесни. Јас зедов 700кг за м3 како оптимистична варијанта и дури со оваа варијанта пак се додава значителна тежина.

Podno greenje so toplinska pumpa (ama dobra toplinska pumpa) e momentalno najidealen sistem za greenje sto postoi od site aspekti. Ne za dzabe ima tolkav zamav vo Evropa i svetot.
Ubedlivo najevtino i najkomforno greenje, koj e korisnik na sistemot prasaj ke ti kaze blagodet sto e.
Па јас имам видено и доживеано како функционира системот поврзан котел на плин од градска мрежа. И кажувам од она мало искуство што го имав. Системот едноставно е тром. Се случуваше на пладне да отвараме прозори за да биде пријатно а котелот веќе беше искучен. И зборуваме за новоизградена куќа во Виена, проектирана по сите стандарди.

За вградување во реновиран објект мислам дека ствара повеќе проблеми одошто бенефити секаде. Никаде низ Европа немам видено масовно да се градува подно во веќе постоечки објекти.

Сите мои критики освен тромоста на системот се однесуваа на retrofit ситуација како кај дечкото.

Иначе кај новоградбите има многу повеќе бенефити од економичноста на греењето, кои не доаѓаат до израз веднаш, пример целиот простор е корисен, немаш радијатор да ти одзема и по 20цм од зидот, естетиката е поголема и сл
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Samo kratko prasanje okolu "I feel" ili "follow me" opcijata: dali kaj site vidovi na klimi koga ke se upotrebi ovaa opcija i se namesti na pr 22 na klimata, togas klimata gree se dodeka dalecinskoto ne pokaze 24 na "I feel" ili "follow me", a potoa klimata odmara se dodeka ne pokaze dalecinskoto 21 pa da zapocne da duva povtorno?
Vaka ovaa opcija e cista glupost!
Тоа е тоа, ако си го прател, така е. Е сега треба да видиш со собен термометар колку ти е таа разлика од прегревање , гасење(одмарање) и пак палење на климата. Дали ти е голем свингот на температута реално, а инаку климата така работи, бофал.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
МБ20 мислам ама дека 2.3 тони, ама пак аерираните или гас бетоните се значително полесни. Јас зедов 700кг за м3 како оптимистична варијанта и дури со оваа варијанта пак се додава значителна тежина.
Тој бетон се користи како топлинска изолација, во случајов никако не смее да се употреби. Овде треба добра топлопроводливост.
 
Член од
30 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Премногу скептици
секоја работа и секој систем си има свои предности и недостатоци
2 тона , 3 тона кошулица....драпај си мевот
ќе пукале цевките, дај не ме зезај
скапа инвестиција ТОЧНО се согласувам (3000 евра само пумпата со буферот и поврзување)
ЧИСТА РАБОТА- крај
нема дупешки да цепам дрва или да чистам ќумбе на пелети, или да ја слушам како климава ми бучи над глава
нема фенкојлери, нема радијатори
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Како шо најавив еве ја пресметката за струја:
Период 06.12.2020-04.01.2021 - 5135 денари. Минатиот месец 5933.
Овој месец помалку дојде дека до минатиот месец не се замарав со климите, со начин на работа и слично, ги оставав по цел ден да си работат на една температура. Овој месец почнав малку да "штедам". Пред спиење двете клими во дневна ги намалував по 2 степени, а таа во спална преку ден исто ја намалував за 2 степени и на трет издув, а пред спиење зголемував 2 степени и ја ставав на Ауто Фан. Јас сум задоволен.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Премногу скептици
секоја работа и секој систем си има свои предности и недостатоци
2 тона , 3 тона кошулица....драпај си мевот
ќе пукале цевките, дај не ме зезај
скапа инвестиција ТОЧНО се согласувам (3000 евра само пумпата со буферот и поврзување)
ЧИСТА РАБОТА- крај
нема дупешки да цепам дрва или да чистам ќумбе на пелети, или да ја слушам како климава ми бучи над глава
нема фенкојлери, нема радијатори


Тие што имаат длабок џеб не бараат совети по форуми.
Си викаат соодветни фирми кој се занимават со оваа проблематика си прават проценка си даваат понуда колку би коштало комплет топлотна помпа со сите пропратни работи и ако му одговара си склучуват договор за монтажа на подно греење со топлотна помпа.
Поздрав и на грешно место бараш совет
 
Член од
30 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Како шо најавив еве ја пресметката за струја:
Период 06.12.2020-04.01.2021 - 5135 денари. Минатиот месец 5933.
Овој месец помалку дојде дека до минатиот месец не се замарав со климите, со начин на работа и слично, ги оставав по цел ден да си работат на една температура. Овој месец почнав малку да "штедам". Пред спиење двете клими во дневна ги намалував по 2 степени, а таа во спална преку ден исто ја намалував за 2 степени и на трет издув, а пред спиење зголемував 2 степени и ја ставав на Ауто Фан. Јас сум задоволен.
Tоа е добро
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Едноставно прашање странските фабрики што се во Македонија на нивниот производот што стои маде од Америка или? и имали врска тоа со квалитетот Пример Аптив фабриката во Бунарџик во која и јас работев како контрола на квалитет на електронските делови (Борд компјутерот)за Пежо и Цитроен е Американска и сеа што правиме Шу.и
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Sistemot si e dobar i e baegi skap, zatoa muabetot bese deka e nesoodvetno takvo nesto so 5cm tervol. Moe mislenje e deka e podobro da investira povekje vo izolacija, a da namali vo sistemot za greenje.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
А за големи или мали букви не го тупи К...о
Автоматски споено мислење:

Второ ако е компресорот е ист произведен во Кина тогаш како Тошиба има Коп од 5 а грее од 3.5 и тоа прашање дали има толку оти лажат на големо овие од грее
Автоматски споено мислење:

Jas bev kaj drugar vo kuka pred nekoj den podno so kotel na struja 12kw znaci kotel na struja ne toplinska pumpa bez izolacija cigla nadvor so pvc rehau geneo so 3 stakla. Okolu 115kvadrati e toj sprat na prizemje gore ne se gree i bese taman toplo epten prijatno da se sedi po shorcevi u dva prozori im se non stop otvoreni na kip.smetka za struja smeski 2500den pa sea ti vidi.i ne se gasi 24/7raboti kotelot.samo koga ke stavas ke si stavis rehau sistem za podno creva i toj strioporot.....crevata metro gi zemal 110den mislam 800metra ima staveno za taa kvadratura.a so toplinska pumpa uste poeftino ke e mesecnata smetka.
Уште малку ке речеш оти и вративе му се отворени и плака 500 денари или тој те работи тебе или ти нас ако било така никој нема да става изолација и топлотни пумпи туку котелче на струја од 20000 ден и завршена работа .Не сме ние малоумни
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
da ve ozvezam malku so exstra jaka modulacija...rabote na ispod-200w...Toshiba Daisekai 9 Ras-16....rabote kako Ras-10.....nadvor e 5° dolniot sprat mi e 60tina kvadrata se otvoreno......perfektno sluze ..plus niski smetki EVN...2ro zimo so Daisekaito prezadovolni...za nova godina vecerta bese 0° i si rabotese na 300w celo vreme...nikako ne isklucuva .koj moze da si dozvoli 100% preporaka od mene..poz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom