Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Druze manipuliras ili pokusavas da manipuliras, ti prv spomna 125W potrosuvacka na suzumi (podatok prezemen od dokumenti na proizvoditelot) i od avion se gleda deka za toshibata insinuiras deka se tocni iako nit imas suzumi nit imas izmereno. Po logikata deka eve i po tvoe merenje ne se tocni na Gree podatocite zasto bi bile tocni tie na Toshiba ? Zatoa sto e 13000 poskapa ?
Eve neka se i tocni, mozda nekoj so suzumi i ke go potvrdi toa za 125te W no toa ne ja menuva nelogicnosta vo tvojot navoden nov "problem" so Changeto t.e zasto ti iskljucuva klimata koga moze da trosi i ponataka struja :)
Denes bese 15stepeni i taa situacija so iskljucuvanje na nadvoresnata pri visoki nadvoresni T mislam ja rascistivme, ednostavno elektronikata i senzorite nadvor/vnatre odlucile deka treba da odmorat inaku T vo sobata ke otide >+2C od zadadenata sto e nepotrebno. Imam videno LG inverter koj na zadaena 25 a vnatre 20 edvaj duvase na prva brzina i ne svakja deka treba da ukljuci na maximalna brzina.
Veruvam samo vo toa sto ke go napise Eurovent a tamu podatoci za min potrosuvacka nema, ima za COP i moknost i toa e toa sto mi e bitno igli vo seno ne baram.
Aparatceto od 800 denari ne mislam da go koristam od prosta pricina sto mojata 18ka vlece mnogu poveke struja od 12kite i ne mi se rizikuva (barem ne sred sezona), a merena mi e ednas na broilo kasno navecer koga site drugi spijat i za eden saat si potrosi kolku sto si pisuva deka trosi 1,6-1,7Kw za koi dobivam 5 do 7KW toplina i zagrevam konstantno na 23stepeni prostor bezmalku 60m2. Pri merenjeto ja staviv manuelno da duva na sredna brzina i da brka +2 stepena sto bi mu doslo neso kao sredno opteretuvanje poso za 1 saat kacuva i pojse od +2 stepena.
Druze mene me zabole i za toshiba i za site klimi tuka spomnati. Znam deka napisa nekoj tuka za vo eko mod potrosuvacka, trazam od @civikom ama on ima samo spomnato 226w
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 11:54 ---
goran0505:
Probaj stavija klimata na 19-20c, i dali ja testirase vo auto rezim ili najmala brzina na ventilatorot?
vo auto rezim e testirana, a spored duvanje na ventilatorot lici kako da e na 1
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Druze mene me zabole i za toshiba i za site klimi tuka spomnati. Znam deka napisa nekoj tuka za vo eko mod potrosuvacka, trazam od @civikom ama on ima samo spomnato 226w
--- надополнето: 11 февруари 2014 во 11:54 ---

vo auto rezim e testirana, a spored duvanje na ventilatorot lici kako da e na 1

Мислам дека овој стрелецот претерува со реакцијата кога се спомне некоја друга клима, посебно тошиба. Одма вади инсинуации као да си нивни претставник и ги рекламираш. Болен ли е или само има температура не ми е јасно.
Како сопственик на сузуми јас имам измерено минимална потрошувачка од 200 вати. Факт е дека декларирараното е едно и ретко која клима е блиску до тоа, сузумито мислам дека е 170 вати по спецификации, што значи е многу блиску до декларираното за разлика од некои други како што спомна и ти. Сузумито има и еко модул кој ја преполовува потрошувачката, а во ваква ситуација ако се уклучи, климата гаси, значи не може да работи на 100 вати. Сузумито на акција ја земав 51.500 со монтажа, а како што гледам наведени цени на грее и вивакс од 45-46.000 со или без монтажа не знам, на за таа разлика уопште и да се колебаш меѓу тошиба и вакви брендови треба да си удрен со мокар чорап како дете у чело. Грее-то греело, нормално дека ќе грее кога лапа 600 вати на минимум, тошибата послабо греела, нормално кога троши у таа иста ситуација 200 вати. Демагогија за некој интерес или неразбирање на работите ?? намерно или лаички ??? Да пишете на некој озбилен сајт дека мерите тошиба со грее алијас вивакс, ќе ви се смеат, не да се смеат, ќе се помочат од смеење.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
Мислам дека овој стрелецот претерува со реакцијата кога се спомне некоја друга клима, посебно тошиба. Одма вади инсинуации као да си нивни претставник и ги рекламираш. Болен ли е или само има температура не ми е јасно.
Како сопственик на сузуми јас имам измерено минимална потрошувачка од 200 вати. Факт е дека декларирараното е едно и ретко која клима е блиску до тоа, сузумито мислам дека е 170 вати по спецификации, што значи е многу блиску до декларираното за разлика од некои други како што спомна и ти. Сузумито има и еко модул кој ја преполовува потрошувачката, а во ваква ситуација ако се уклучи, климата гаси, значи не може да работи на 100 вати. Сузумито на акција ја земав 51.500 со монтажа, а како што гледам наведени цени на грее и вивакс од 45-46.000 со или без монтажа не знам, на за таа разлика уопште и да се колебаш меѓу тошиба и вакви брендови треба да си удрен со мокар чорап како дете у чело. Грее-то греело, нормално дека ќе грее кога лапа 600 вати на минимум, тошибата послабо греела, нормално кога троши у таа иста ситуација 200 вати. Демагогија за некој интерес или неразбирање на работите ?? намерно или лаички ??? Да пишете на некој озбилен сајт дека мерите тошиба со грее алијас вивакс, ќе ви се смеат, не да се смеат, ќе се помочат од смеење.
Тошиба и све је могуче а :)
Прво за чорапата да те исправам....Овде и Горан и Ја имаме од поефтината Change серија на Gree....неговата 12ка мислам е 35000 или 550евра, мојата 18ка или 18000бту е 43000 и пак е поефтина од твојата 830евра или 51000 13ка.
Од друга страна темата е поекономично греење и сигурно нема (како тебе) да ги советувам лугето да преплатат уреди од 830евра кои само будала може да ги плати кога било кај да тргнеш кај соседите на 200km можеш да ја земат за 200евра поефтино пример грција 650евра и тоа со нивното 23%ДДВ кое ке им биде вратено на граница.
Друга работа што јас и други што земаа Грее ги земавме климите на рати што неверувам дека ке го добијат кај фирмичките што ти ги милуваш.
И накрај има луге што им треба греење за 3 или 5 простории не се греат сите само на една клима и толку, за 2 сузуми платени се купуваат 3 change клими што не е мала разлика.
А за твоите 200W кои не викам дека не ги имаш измерено но неверувам дека ке ти се покажат на мерачот у ситуација кога надвор е температурата под нула а е подесена на 22-23 или повеке (сам имаш кажано овде дека грееш на 20)....во такви цинцарски услови ако ја наместиш на уште помалце пример на 18Ц или кога е надвор +10 вероватно и ке покаже 200W (и ова за 200W на +10 го имаш самиот кажано овде :)).
Грее е Даикин друже, да беше вивакс (како што некои лаици тука тврдат) заради еден сличен модел ке имаше и вивакс производна палета како оваа на Грее со VRV системи, воздух-вода пумпи (Еуровент сертифицирани), фенкојлери, чилери и што уште не ама ете нема ;)
P.S.На некој ке се смеат само изгледа ти ке бидеш тој :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
" треба да си удрен со мокар чорап како дете у чело"- sega duri pocnavme i da se vregame :)

Pretpostavuvam (po nacinot na pisuvanje) deka ne si avtoritet vo ovaa oblast da davas takvi sugestii.
Cenata na Gee Hansol e taa sto e i nadvor od Makedonija e relativno visoka, taka da tamu i nekoi postrucni i popametni vo ovaa oblast od tebe odlucile taka da bide, sto ne znaci po difolt deka toa ne cini i ne e kvalitetno.
Jas imam i Suzumi+ 16 i Vivax Gexi (Gree Hansol), i ne znam po koj pat treba da napisam ili da nacrtam za da moze da me razberete deka moja pretpostavka e deka Suzumito e pokvalitetna klima, i ke ma sluzi podolgo so pokvalitetni delovi instalirani vo sebe (ali samo pretpostavka bazirana na avtoriteten brend), ali fakt e deka Vivax Gexi poveke gree i po specifikacija i prakticno na teren. Koj ne veruva vo nekolku navrati se ponudiv so kafe, pogotovo vo uslovi koga imame poniski temperaturi. Dajte mi samo eden detal od specifikacijata na suzumito kade taa e superiorna vo odnos na drugava. Veruvajte deka taka e i na teren. Na ovaa klima dokolku pisuvase oshiba cenata bi bila daleku posolena od Suzumito, i bas poradi toa sto ne e Toshiba ili Mitc. cenata e taa sto e.

Pa koga ke odime vo planina ne znam dali so lada niva ili Merc. A160 ke projdete podobro. Ova go pisuvam za da pojasnam deka sekoj brend forsira klima koja ima akcent za greeje, ladenje, ekonmicnost itn itn,koncepciski Hansolot e napraven da gree koga nadvor e ladno. i po iskoristenost na kompresor i po dopirnata povrsina na izmenuvacot na nadv edinica so okolinata itn itn itn..., sto ne znaci deka e kvalitet.

Ako napravite paralela pomegu Mitcubishi Msz-Fh50Ve i Msz-Fh50Vehz, ke vidite deka prvava e poekonomicna ali vtorava poveke gree na poniski temperaturi.

Cenata na Suzumi 13 koga ja kupuvav klimata bese okolu 62000-63000 so montaza (pred energija da ima popust) , a Vivax gexito me cinese okolu 43000 so montaza.

Ne treba a se odnesuvame kako deca pubertetlii koi brendovite gi plakaat mnogu skapo, a vo nase vreme Albatros patiki gi nosevme po 10god. i izdrzuvaa poveke od Puma;)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Какво е Вашето мислење за оваа печка
Смедеревац - Хепи
Производство Милан Благојевиќ - Смедерево
http://www.mbs.rs/happy_sr.html

Na drva se toplam veke 30 godini. Prvo imav kalorex sega imam alfa. Od golemite 90h. Trgnuvajki od moeto 30 godishno iskustvo so drva I shporinja, mozam da recam deka ovaj shpore ima premnogu kratok pat od gorilnikot do ogjakot a so toa I pomala povrshina za da premine toplinata od oganot ili cadot do nadvoreshosta. Ova e zastaren tip na sogoruvanje , ne veruvam deka ima 80% iskoristenost I e so podobrena karoserija.. Od ovie zastareni tipovi mozam da preporacam, prosto kazano: kolku e pogolem patot na cadot od gorilnikot do ogjakot a so toa I kolku pogolema gorna ploca, dokolku poefikasno iskoristuvanje na toplinata I poladen ogjak.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Какво е Вашето мислење за оваа печка
Смедеревац - Хепи
Производство Милан Благојевиќ - Смедерево
http://www.mbs.rs/happy_sr.html

А дали помеѓу издувот ( излезот за оџак ) има некој вид на препрека во случајот метална или плоча од шамотни тули.
Дали на стаклото од вратата на горниот дел има влез за секундарен воздух и дали воопшто има друга регулација за воздухот освем таа долу. И за крај дали има стаклена плетенка на вратничките. Ако барем нешто од ова фали ич да не го гледаш.
--- надополнето: 14 февруари 2014 во 19:41 ---
Na drva se toplam veke 30 godini. Prvo imav kalorex sega imam alfa. Od golemite 90h. Trgnuvajki od moeto 30 godishno iskustvo so drva I shporinja, mozam da recam deka ovaj shpore ima premnogu kratok pat od gorilnikot do ogjakot a so toa I pomala povrshina za da premine toplinata od oganot ili cadot do nadvoreshosta. Ova e zastaren tip na sogoruvanje , ne veruvam deka ima 80% iskoristenost I e so podobrena karoserija.. Od ovie zastareni tipovi mozam da preporacam, prosto kazano: kolku e pogolem patot na cadot od gorilnikot do ogjakot a so toa I kolku pogolema gorna ploca, dokolku poefikasno iskoristuvanje na toplinata I poladen ogjak.
Извини вака што ке ти речам ама џабе си се греел на дрва 30 години. Ништо од тоа што го кажа не е точно.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А дали помеѓу издувот ( излезот за оџак ) има некој вид на препрека во случајот метална или плоча од шамотни тули.
Дали на стаклото од вратата на горниот дел има влез за секундарен воздух и дали воопшто има друга регулација за воздухот освем таа долу. И за крај дали има стаклена плетенка на вратничките. Ако барем нешто од ова фали ич да не го гледаш..

1. дали помеѓу издувот ( излезот за оџак ) има некој вид на препрека во случајот метална или плоча од шамотни тули.

Има хоризонтална плоча од шамот. Значи над целата површина на ложиштето има хоризонтална плоча од шамот, Во предниот дел на таа плоча има отвор низ која чадот поминува над шамотна плоча и под главната горна плоча која е лиена. На задниот крај од горната лиена плоча е отворот за оџакот. Значи чадот поминува над шамотната плоча од предниот кон задниот дел

2. Дали на стаклото од вратата на горниот дел има влез за секундарен воздух и дали воопшто има друга регулација за воздухот освем таа долу

Нема. Единствен е влезот на примарен воздух.од врата на пепелникот Влез за секундарен воздух воопшто нема

3. дали има стаклена плетенка на вратничките

Има плетенка на вратите. Вратите и рамките на вратите се лиени и се солидно изработени. На вратичката од пепелникот има лептир за регулација на доводот на воздух
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
1. дали помеѓу издувот ( излезот за оџак ) има некој вид на препрека во случајот метална или плоча од шамотни тули.

Има хоризонтална плоча од шамот. Значи над целата површина на ложиштето има хоризонтална плоча од шамот, Во предниот дел на таа плоча има отвор низ која чадот поминува над шамотна плоча и под главната горна плоча која е лиена. На задниот крај од горната лиена плоча е отворот за оџакот. Значи чадот поминува над шамотната плоча од предниот кон задниот дел

2. Дали на стаклото од вратата на горниот дел има влез за секундарен воздух и дали воопшто има друга регулација за воздухот освем таа долу

Нема. Единствен е влезот на примарен воздух.од врата на пепелникот Влез за секундарен воздух воопшто нема

3. дали има стаклена плетенка на вратничките

Има плетенка на вратите. Вратите и рамките на вратите се лиени и се солидно изработени. На вратичката од пепелникот има лептир за регулација на доводот на воздух
Немаш секунадрен воздух или чистач на стаклото кое најверојатно ке ти биде цело време зацрнето или замаглено, така да покрај другото ништо од гледање на огнот каде што гори, а тоа е цела идеја кога има стакло. Тука сега незнам дали има дупло стакло или е само едно и дали некако му е изведено поинаку. Некогаш има мал порцеп кај горниот дел на стаклото каде нема стаклена плетенка и од каде што ке влегува секундарниот воздух кој неможеш да го регулираш. Имам среќавано и такви изведби.
Во секој случај јас не би го зел.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
[quote="Смрт за зони и пајак воз., post: 6435156,

I Jas ne bi kupil ova cudo. Ne e ekonomicno, ke cadi koga ke mu stavash drva. Imav a ne spomemav I od metalec model pela beshe, site imaat ista izvedba I isti problemi: nemash kontrola vrz vlezot I izlezot na vozduhot, nemozish koga sakash da stavish drva a da ne cadi I takodalje. Pak ke recam stariot tip na shporinja, onie dolgite, tip na alfa 90h se naj ekonomicni plus imash kontrola nad gorenjeto. Zboruvame za shpore do 700 evra. Za poskapi ne znam. Mozebi vlade mkd ne se slozuva ama ova go pisuvam bidejki doma imav I kalorex I od metalec a sega imam samo alfa.
Mkd vlade, batka be so ne e tocno? Calorex ne cini, alfata cini, kolku poladen e cadot koj izleguva tolku piveke toplina ostanuva vo sobata kade se topli. So sakash sega ti kazish? So I zoshto ne e vistina? Gledam deka si provokator po priroda ama daj nekoj fakt.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
[quote="Смрт за зони и пајак воз., post: 6435156,

I Jas ne bi kupil ova cudo. Ne e ekonomicno, ke cadi koga ke mu stavash drva. Imav a ne spomemav I od metalec model pela beshe, site imaat ista izvedba I isti problemi: nemash kontrola vrz vlezot I izlezot na vozduhot, nemozish koga sakash da stavish drva a da ne cadi I takodalje. Pak ke recam stariot tip na shporinja, onie dolgite, tip na alfa 90h se naj ekonomicni plus imash kontrola nad gorenjeto. Zboruvame za shpore do 700 evra. Za poskapi ne znam. Mozebi vlade mkd ne se slozuva ama ova go pisuvam bidejki doma imav I kalorex I od metalec a sega imam samo alfa.
Mkd vlade, batka be so ne e tocno? Calorex ne cini, alfata cini, kolku poladen e cadot koj izleguva tolku piveke toplina ostanuva vo sobata kade se topli. So sakash sega ti kazish? So I zoshto ne e vistina? Gledam deka si provokator po priroda ama daj nekoj fakt.
За што сакаш да те поправам?
Алфа 90 е шпоре не е камин, тоа како прво, така да не важат истите правила. Шпорето има основна задача да ја загрее плотната и релната за да готвиш на него, каминот има првенствена задача да зрачи топлина а не да готиш на него.
Муабетот со топлината на оџакот ти е тотално погрешна и напротив колку е оџакот пожежок толку подобро влечи, така да е сосем контрапродуктивно воздухот во оџакот да го оладиш. Прво ке ти кондезира, после ке ти се налепи гареж и на крај ке ти враќа кога клаваш дрва. После површината на плотната на каминот или далечината на горилникот од излезот на оџакот. Пак тука мешаш баби и жаби. Каминот не е шпоре и нити имал нити ке има некогаш голема плотна нити ке има некое големо растојание. Затоа има бафер( металната или плочата од шамотни тули за која прашав дали ја има на конкретниот модел ) која има за улога да ја крени температурата во самиот горилник на многу висок степен за да има целосно и квалитетно согорување на дрвата во самиот горилник. За камините на металец аман не ми кажувај, срање во боја се. За 2000 денари поскапи имаш иста снага на камини кои се далеку поквалитетно изработени и за чудо контролите за водух им функционираат, секако ако знаеш како да ги користиш.
Најголема грешка што ја прават луѓето што се грејат на дрва е што намерно го ладат оџакот за да топлината останела внатре.
Не е ова ќумбе па ке избега цела топлина надвор низ оџак. Ама од друга страна после се жалат дека каминот нечини пошто враќа, па многу на оџакот им се лепело гареж па им протекувал по ѕидот, па ајде на сред зима чисти пусти. Уште еден бисер е што ги прават оџаците широки со цел подобро да влечеле а незнаат дека пожежок оџак а не поширок оџак подобро влечи. За другите параметри на оџакот да не ни правиме муабет вопшто.
Така да можи ти си се греел на дрва 30 години ама......
А дали сум провокатор или не нека заклучат колегите форумџии.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Bidejki nemem iskustvo i ne gi razbiram kaminite, sporetite na drva baram pomos bidejki citam deka tuka ima koi se razbiraat mnogu poveke od mene (mkd vlade i dr)
Mi treba kamin ili sporet (ne znam kako se vika), koj bi mi stoel vo podrumska prostorija (nisko prizemje) kade e kujna, taka da ovoj kamin ili sporet da moze da go priklucam na parno za edno 100-150m2 (moze i za pomalku 80m2, a i poveke), kade vo kujnata ne bi sluzel za gotvanje ama dobro bil bilo bar da ima mala plotna gore (ili sl) kade bi se zagrevala prostorijata kolku tolku.
Odzakot sto planiram da go stavam e inox nadvoresen 150mm ili 200mm a ima i 250mm, visina sigurno okolu 6m (isto tala sugestii i za odzakot).
Na pazarot gledam Alfaplam, smederevac, Centrometal, Metalec, Koper negotino, (jas go merkam Alfaplam central23 ili Centrometal biocet 17 ili jace).
Kvalitetot e vo prv plan, cenata vo vtor (samo da ne se prerteruva)
Isto druga opcija go gledav vo termosistem Bosh okolu 60000den. Znam deka toj nema za oddavanje na toplina vo taa prostorija kade se lozi, ama ako kvalitetot e mnogu poveke na stranata na ovie vidovi kotli (bez greenje vo prostorija) bi se odlucil i za takov.

Unapred Fala
--- надополнето: 15 февруари 2014 во 08:13 ---
Dopuna:
Negde citav deka debelinata na limot kaj alfaplam e 3mm, Cntrometal 4mm a vo Koper mi kazaa 2mm, i deka toa nema vrska so greenjeto i slicno.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom