Најекономично греење (затоплување)

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
шарк...

ова е ваш-твој увоз или производство на овие печки на пелети? битен е одговорот што ке го дадеш... ако е од увоз која марка се... еко шпар да не се? имам толку многу информации да споделам за овие котли ама чекав некој да отври дискусија... инаку, печките на пелети, по начин на греење не се ништо по различни од обичните шпорети на дрва. грееш една соба и тоа е тоа... освен за дизајнотшто се гледа пламенот и има некаква интереснапламен-светлина ефект, во друго и не се разликуваат. во зависност од големината на собата се става и соодветно големата печка. како што приметив напишано и понудено беа 4 типа на печки. таа со 12 киловатна снага беше ако не грешам за до 85 метри квадратни, со просек на 2,65 височина т.е. негде околу 210-215 кубни метри... и кога ке ми одговориш на оние прашања погоре, одговори ми и потрошувачката на пелети, за овој котел... благодарам на информациите однапред......
...
печка на пелет.jpg Производот е наш, значи произведено во МК по италијанска лиценца. Целото производство е наменето за извоз ( за италијански партнер кој дистрибуира низ европа).Од оваа година започнуваме дистрибуција и на македонско - балкански пазар.Некои компоненти се увозни ( електричните, но тоа е само мал дел) останатото е во целост наше производство МК.Истиот производ што се продава на европскиот пазар одсега (од 2011)го пласираме и на домашниот пазар. Станува збор само за печки на пелети, оваа година не сме во можност да пласираме печки со вграден котел за топловодно греење.Нашите печки првенствено се наменети за загревање просторија каде што е поставена печката.Ова е производ кој нуди комфор во греењето,греење со пламен, кој покрај објективното дејство има и големо субјективно дејство кај секој човек.Естетски го надополнува секој ентериер и дава топлина во секаква смисла на зборот. Повеќето корисници овој производ го користат како додаток или надополнување на веќе инсталиран постоечки систем за греење (од било каков вид).
По начинот на греење печките на пелети сосема се разликуваат од печки на дрва,и немаат некаква интересна пламен-светлина ефект,напротив имаат реален пламен ( погледни слика), единствено нема жар односно нема можност да се испече нешто на жар :) , нема проблеми со почетното палење затоа што е автоматско, нема цепкање дрва, нема чадење......
Печката на пелети е постојано во аспирација така што многу прецизно се контролира топлинската моќ како и големината на пламенот. Во претходните постови имам наведено технички карактеристики и потрошувачка на пелети ( пост од 09.01.2011 во14h:07мин).
Нашите производи не се еко шпар.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Е сега кажи ни го најинтересното... ЦЕНАТА!
кога веќе се изрекламира, оди докрај.... СА ПАРЕ?
Те праша Онак и за потрошувачката на пелети....
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Секој што е заинтересиран (фирма или физичко лице) за соработка на подолг период нека ми се јави на ПП.
Секој што е заинтересиран за печка на пелети нека ми се јави на ПП.
За членови на форум КАЈГАНА посебен третман. :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Прозори од Аеро Гел, скапо ко ферари, но сепак не е уште доведено до перфекција на стакло(штета).
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Секој што е заинтересиран (фирма или физичко лице) за соработка на подолг период нека ми се јави на ПП.
Секој што е заинтересиран за печка на пелети нека ми се јави на ПП.
За членови на форум КАЈГАНА посебен третман. :)
Е сега кажи ни го најинтересното... ЦЕНАТА!
кога веќе се изрекламира, оди докрај.... СА ПАРЕ?
Те праша Онак и за потрошувачката на пелети....
??????????????????
и јас чекам одговор веке неколку дена... можеш барем во ПП ако мислиш дека ке добиеш некаква административна забрана... по регулатива јас ке смеам да ги објавам ако ти несакаш... ама чекам одговор...

како и да е, ке контактирам со вас... бизнис си е бизнис...
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Само клима инвертор. Дури и да поскапи струјата до ниво на Хрватска, која има најскапа струја во регионов, од сегашните 3000 денари кои јас ги трошам на струја (само во 4 месеци од годината, во другите трошам по 1200-1400 денари) , нема никогаш да прејде 5000 на долг план. Нафтата оди нагоре, плинот оди нагоре, и парното ќе го поскапат.
Јас плаќав по околу 3000 денари парно секој месец, значи 36000 денари годишно. Сега сметката за струја (греење + готвење, перење итн итн) никогаш не надминува 1500 во месеци кои не се греам (8 по 1500 12000), значи се ладам во тие месеци и пак не надминува 1500 со инвертор, плус тие 12000 од месеците кога се греам , испаѓа дека јас годишно заштедувам 12000 денари, а струјата ми испаѓа гага.
Искрено, бидејќи гледам дека тука има многу луѓе кои лажат, или не се информирани, или трексаат глупости - зимајте клима инвертор, со две добри клими можете да греете стан од 70-80 метри квадратни без никаков проблем.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Само клима инвертор. Дури и да поскапи струјата до ниво на Хрватска, која има најскапа струја во регионов, од сегашните 3000 денари кои јас ги трошам на струја (само во 4 месеци од годината, во другите трошам по 1200-1400 денари) , нема никогаш да прејде 5000 на долг план. Нафтата оди нагоре, плинот оди нагоре, и парното ќе го поскапат.
Јас плаќав по околу 3000 денари парно секој месец, значи 36000 денари годишно. Сега сметката за струја (греење + готвење, перење итн итн) никогаш не надминува 1500 во месеци кои не се греам (8 по 1500 12000), значи се ладам во тие месеци и пак не надминува 1500 со инвертор, плус тие 12000 од месеците кога се греам , испаѓа дека јас годишно заштедувам 12000 денари, а струјата ми испаѓа гага.
Искрено, бидејќи гледам дека тука има многу луѓе кои лажат, или не се информирани, или трексаат глупости - зимајте клима инвертор, со две добри клими можете да греете стан од 70-80 метри квадратни без никаков проблем.
во право си... ама првите 2-3 до 4 години... кога отпосле ке ослабат климите, во нај ладното нема да се згрееш... плус со клима грееш просторија.. сепак секој со својот вкус.. парно греење е нешто што ти го грее цел стан еднакво, а со климата неможеш да го постигнеш тоа во никој случај... инаку јас сум термичар со скоро 12 години работно искуство во проектирање и изведба на греење и климатизација... не ме убедувај дека со 2 клими ке грееш цел стан... нема да можеш да ме убедиш...
 
T

Tetro

Гостин
инаку јас сум термичар со скоро 12 години работно искуство во проектирање и изведба на греење и климатизација... не ме убедувај дека со 2 клими ке грееш цел стан... нема да можеш да ме убедиш...
Онак, да то поставам тука едно оф-топик прашање, кое како термичар би требало да ти е јасно, а наскоро и тема ќе направиме за таа проблематика, да се запознаат и другите.

Дали користите инфраред камери за детекција на квалитетот на изолацијата кај прозорците и вратите?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Онак, да то поставам тука едно оф-топик прашање, кое како термичар би требало да ти е јасно, а наскоро и тема ќе направиме за таа проблематика, да се запознаат и другите.

Дали користите инфраред камери за детекција на квалитетот на изолацијата кај прозорците и вратите?
не, не сум јас градител туку работам термика-климатизација. едноставно е кај проектите за истите. ги зимаш параметрите од вградените материјали (прозори, врати, зидови, подови и тавани) добиваш израчуната мокност за секоја просторија и ја појачуваш со 30% повеке мокност. тука нема грешка... оние 30% не значат дека ке ти биде потопло 30% од она што го бараш, иако може, сепак тоа се 30% резерва, во случај некој д=од дадените параметри на вградени материјали да затаил... нема утка ако ме конташ... инаку, размислував за таков уред да го купам, чисто само заради проверка на вистината на вграденото... многу често и добивам проект нацртан и опишан што ке биде вградено, па не е тоа направено... некој скратил на материјали за да ушпара, па ке го јадам јас ако не ги ставам тие 30% резерва... а инаку фино би било да го имам... имаш ли можеби идеја каде да го барам по поволна цена...
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
763
Поени од реакции
294
во право си... ама првите 2-3 до 4 години... кога отпосле ке ослабат климите, во нај ладното нема да се згрееш... плус со клима грееш просторија.. сепак секој со својот вкус.. парно греење е нешто што ти го грее цел стан еднакво, а со климата неможеш да го постигнеш тоа во никој случај... инаку јас сум термичар со скоро 12 години работно искуство во проектирање и изведба на греење и климатизација... не ме убедувај дека со 2 клими ке грееш цел стан... нема да можеш да ме убедиш...
Како тоа ќе ослаби климата, еве јас климатизерот што го имам дома е стар 8 години а последниве 4 од кога го исклучија парното во Битола, работи и лето и зима.Единствено еднаш го надополнив со фреон и тоа е тоа, работи исто како нов.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
ме мрзи да објаснувам пак... барајте низ темите наназад и ке најдете детално објаснување, со информации од производители на клими и слично...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ha-ha-hahah! Onak, se e podlozno na stareenje: amortizacija, abenje, gubenje na energetskata mok.....
No nikoj nema predrasudi prema ona sto se koristi vo Svedskata, Hrvatskata... ambasada. Ona sto go montiraat vo mnogu apartmani, brand firmi i osobeno hoteli.... Ona sto koristi dzudzeto "losko" (jas taka si go vikam) drugite Horhe - nasiot predsedatel.... Za ladenje no i mnoooogu se koristi za zatopluvanje: klimatici multi ili kakvi ne invertori od najpoznatite brendovi: Mitsubishi, Daikin, Fujitsu.... ne velam deka ne se podlozni na stareenje, no se prasuvam kolki Mitsubishi Electrics ke si dozvoli da proizveduva uredi koi brgu ja gubat energetskata mok (efikasnost).... Neznam zosto ne smetas deka so dva vakvi "Japanca" nemozes da grees cel stan od ~70/m2 ? Eventualno uste eden konvektor od 750W za kupatilo (WC) koj minimalno bi go zgolemil budzetot za zagrevanje, bidejki tamu ne se potrebni permanentno 22-3 stepeni.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
uffff, ne iskinava so smetkite za struja, ne poznavam nekoj koj se gree na struja, a platil pomalku od 100 Evra (6.000).... a najavuvaat i poskapuvanje!!!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
I toa bajagi ke poskapi strujata a sea i ako plakjas 100evra evtino e toa za razlika od smetkive na toplifikacija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom