Најекономично греење (затоплување)

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
да, тоа работам. јас сум сопственик на КАНО ИНЖИНЕРИНГ. инаку ете го погоре одговорот. да... зимно време е проблем со соларите за греење. ама не заборавај дека македонија има 10,5 месеци сончеви денови.

еве пример: во петокот беше страшно ладно нели? скопје ноќта дочека -14 степени. другиот ден, се задесив на сервис во бардовци. во 10:30 се појави сонце. во 11:30 имаше веке сонце, иако надвор температурата беше -6 во бољерот имаше температура од 40 степени за смао 1 саат. до 13 се качи на 58 степени. тогаш си заминав од објектот... единствена проблем е ако завее снег. треба да се исчистат колекторите од снег, инаку нема да работат иако е сонце...
Добро зависи многу од какви се колекторите, пример дедо ми има некој поефтини македонски земено и на зима не иди во предвид со нив вода да стоплиш. Тие шо ги имам кај мене дома можат да стоплат ко ќе е сончево така во зима, ама незнам колку е реална та температура шо ја кажваш. Зошто ете кај мене од искуство ти кажвам дури има сонце значи дури врти водата од колекторите во бојлерот има вода, ама ако престани да врти, а да не ја искористиш за брзо време се лади т.е. кај мене бојлерот е 280 литри и претпоставувам само мал дел најгоре од бојлерот е на повисока температура и ко ќе одлежи некое време се меша и не е доволно топла за капење.
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Prijatele jas veke 4 godini se gream isklucivo na inverter ne samo doma tuku i na rabota. Rabotsm vo kancelarija od 20M2 i do sega sum nemal nikakov problem so greenjeto. Sepak ke treba da vlezes vo stos kako i koga da ja pustas klimata i kolku vreme da ti raboti i se e relativno no seto toa smam ke go uvidis zasto e individualno.
Edinstven problem kaj invertrskiot sistem na greenje e vo period koga nadvor e golama vlaznost na vozduhot i e niska temperaturata, kako na primer magla ili koga vrne sneg...... nadvoresnata edinica mnogu brzo zafaka mraz pa klima uredot odi pocesto na "defros" odmrznuvanje.
Nema da imas voopsto nikakov problem da go grees stanot pogotovo kako sot kaza deka ti e izoliran.
Pozdrav
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Prijatele jas veke 4 godini se gream isklucivo na inverter ne samo doma tuku i na rabota. Rabotsm vo kancelarija od 20M2 i do sega sum nemal nikakov problem so greenjeto. Sepak ke treba da vlezes vo stos kako i koga da ja pustas klimata i kolku vreme da ti raboti i se e relativno no seto toa smam ke go uvidis zasto e individualno.
Edinstven problem kaj invertrskiot sistem na greenje e vo period koga nadvor e golama vlaznost na vozduhot i e niska temperaturata, kako na primer magla ili koga vrne sneg...... nadvoresnata edinica mnogu brzo zafaka mraz pa klima uredot odi pocesto na "defros" odmrznuvanje.
Nema da imas voopsto nikakov problem da go grees stanot pogotovo kako sot kaza deka ti e izoliran.
Pozdrav


Ne kaza koj model na invertor imas i dali za tie 4 godini, kolku go koristis ima pad vo kvalitetot na greenjeto? Kolkavi ti se smetkite za struja?
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
49
Поени од реакции
0
spored mene seuste najekonomicno greenje se drvata

jas vejce 2 godini se gream na drva vo dvosoben prosiren stan 70m2
-dab 5 kubici (1800 den kubik-bez dokument-kradeni)...9000den
-briketi od struga po 170 den pakovanje...za 1700 den
-imam i 1 kubik buka cepnati za potpaluvanje-1800den

znaci za 200 evra cela zima(okt-april) 7 meseca,ama stanot mi e izoliran so stiropor
struja plajcam 1000 den prosek,posto samo boljer i kujnsko boljerce mi raboti
imam alfa plamen koja ne ja gasime voopsto
veruvale ili ne,taa e vistinata...
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
spored mene seuste najekonomicno greenje se drvata

jas vejce 2 godini se gream na drva vo dvosoben prosiren stan 70m2
-dab 5 kubici (1800 den kubik-bez dokument-kradeni)...9000den
-briketi od struga po 170 den pakovanje...za 1700 den
-imam i 1 kubik buka cepnati za potpaluvanje-1800den

znaci za 200 evra cela zima(okt-april) 7 meseca,ama stanot mi e izoliran so stiropor
struja plajcam 1000 den prosek,posto samo boljer i kujnsko boljerce mi raboti
imam alfa plamen koja ne ja gasime voopsto
veruvale ili ne,taa e vistinata...
убаво сево ова ама малце ми се не реални цениве за дрвава, баш ме интересира кој ги продава волку дабот зошто колку што се распрашав низ скопје даб под 2900 м3 нема а + превоз и сечење :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kradeni drva kaza kolku sto razbrav
i parno ako ima togas e veke drugo
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Греење со печки на пелети.
Со овој тип на греење ќе бидат задоволени потребите на многумина.( Описот е наменет за печки без систем за топловодно греење )
Печката првенствено е наменета за загревање на просторот каде што се наоѓа, секундарно со отворени врати би можеле да го загревате и останатиот простор.
Ова важи за печки на пелет кои немаат систем за топловодно греење, или систем за греење низ канали.
Печките се со моќност од min. 2.5 KW do 6.5 KW,до 8.5KW, до 12.5 KW. Во зависност од потребите се избира соодветен модел.
Ефикасноста е голема 87% , а потрошувачката на пелети се движи од 0.6 kg/h до 2.4 kg/h . Цената на пелети на македонскиот пазар се движи од 210 ден за вреќа од 15кг и повеќе во зависност
од калоричноста на пелетите.Цената на пелетите има тенденција да опаѓа. :)
Термостатот е електронски, така што функциски ги задоволува потребите .Одржувањето е едноставно, за функционирање на печката потребно е издувен канал за испуштање на издувните гасови
надвор од просторијата.Не е потребен прописен оџак.Пепелта се чисти на два до четири дена во зависност од типот на користениот пелет.
Печките се вклопуваат во секаков ентериер а за пробирливите постојат вградливи камини на пелети.
Секој што може финансиски да си дозволи оваква печка на пелети ќе биде задоволен.
Секој што е заинтересиран за оваква печка нека ми се јави на ПП. :)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Греење со печки на пелети.
Со овој тип на греење ќе бидат задоволени потребите на многумина.( Описот е наменет за печки без систем за топловодно греење )
Печката првенствено е наменета за загревање на просторот каде што се наоѓа, секундарно со отворени врати би можеле да го загревате и останатиот простор.
Ова важи за печки на пелет кои немаат систем за топловодно греење, или систем за греење низ канали.
Печките се со моќност од min. 2.5 KW do 6.5 KW,до 8.5KW, до 12.5 KW. Во зависност од потребите се избира соодветен модел.
Ефикасноста е голема 87% , а потрошувачката на пелети се движи од 0.6 kg/h до 2.4 kg/h . Цената на пелети на македонскиот пазар се движи од 210 ден за вреќа од 15кг и повеќе во зависност
од калоричноста на пелетите.Цената на пелетите има тенденција да опаѓа. :)
Термостатот е електронски, така што функциски ги задоволува потребите .Одржувањето е едноставно, за функционирање на печката потребно е издувен канал за испуштање на издувните гасови
надвор од просторијата.Не е потребен прописен оџак.Пепелта се чисти на два до четири дена во зависност од типот на користениот пелет.
Печките се вклопуваат во секаков ентериер а за пробирливите постојат вградливи камини на пелети.
Секој што може финансиски да си дозволи оваква печка на пелети ќе биде задоволен.
Секој што е заинтересиран за оваква печка нека ми се јави на ПП. :)
ima li moznost da se koristi kako kotel za parno
mislam da se dogradi kotel
imaat golemo zagrevanje znam
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
Во нашата производствена програма оваа година 2011 не произведуваме печки со вграден котел за топловодно греење.
Инаку како модел постои. Сеуште е неизвесно кога ќе започнеме со производство за македонски - балкански пазар.
Потрошувачката на пелети е во просек двојно поголема во однос на претходно искажаните параметри, но се разбира и двојно поголема површина/волумен се загрева.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kako ideja ako smeam da te prasam dali si zamislil na pelet kamin za vgraduvanje da se izvede
mislam deka bi bila interesna rabota
ne sum strucnjak za ovie raboti da ne tresam zeleni ima li moznost?
i da se vgradi kotel za parno
ako kazuvas deka e ekonomicen za greenje togas bi bil i za isgled mnogu poubav otkolku pecka kako sto izgledaat
ne znam kako izgleda vasiot proizvod
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
kako ideja ako smeam da te prasam dali si zamislil na pelet kamin za vgraduvanje da se izvede
mislam deka bi bila interesna rabota
ne sum strucnjak za ovie raboti da ne tresam zeleni ima li moznost?
i da se vgradi kotel za parno
ako kazuvas deka e ekonomicen za greenje togas bi bil i za isgled mnogu poubav otkolku pecka kako sto izgledaat
ne znam kako izgleda vasiot proizvod
pellet 1.jpg pellet2.jpg
 

shark

Гледај ме у очи
Член од
27 јуни 2009
Мислења
55
Поени од реакции
1
pellet 4.jpg Ова е печката на пелет со вграден котел за топловодно греење. Камин на пелети вградлив + котел ќе почекаме :)

Од предходните на располагање се околу 80 модела. :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
шарк...

ова е ваш-твој увоз или производство на овие печки на пелети? битен е одговорот што ке го дадеш... ако е од увоз која марка се... еко шпар да не се? имам толку многу информации да споделам за овие котли ама чекав некој да отври дискусија... инаку, печките на пелети, по начин на греење не се ништо по различни од обичните шпорети на дрва. грееш една соба и тоа е тоа... освен за дизајнотшто се гледа пламенот и има некаква интереснапламен-светлина ефект, во друго и не се разликуваат. во зависност од големината на собата се става и соодветно големата печка. како што приметив напишано и понудено беа 4 типа на печки. таа со 12 киловатна снага беше ако не грешам за до 85 метри квадратни, со просек на 2,65 височина т.е. негде околу 210-215 кубни метри... и кога ке ми одговориш на оние прашања погоре, одговори ми и потрошувачката на пелети, за овој котел... благодарам на информациите однапред...

--- надополнето ---

spored mene seuste najekonomicno greenje se drvata

jas vejce 2 godini se gream na drva vo dvosoben prosiren stan 70m2
-dab 5 kubici (1800 den kubik-bez dokument-kradeni)...9000den
-briketi od struga po 170 den pakovanje...za 1700 den
-imam i 1 kubik buka cepnati za potpaluvanje-1800den

znaci za 200 evra cela zima(okt-april) 7 meseca,ama stanot mi e izoliran so stiropor
struja plajcam 1000 den prosek,posto samo boljer i kujnsko boljerce mi raboti
imam alfa plamen koja ne ja gasime voopsto
veruvale ili ne,taa e vistinata...
малку утна брзина друже... за 1800 нема ни крадени дрва...

плус, ако ги гледаш реалните цени на дрвото, оние што ги плаќаш ЛЕГАЛНО ке ти излезе рачун негде околу 300-320 евра. за тие пари 70 квадрати стан, со кано системот се грее цела сезона, цел стан, секоја соба и се вклучува на копче-термостат... а ако му вградиш тајмер термостат нема да треба ни копче да стискаш.. само ке се пали и гаси, а ти треба да седиш и да си уживкаш, а не да пали, дуваш у огништето, па чури, смрди и секоја пролет да се кречи собата кај што е шпоретот...

е ова кај котлите на пелети е избегнато, го нема, и користењето е во предност...
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
49
Поени од реакции
0
drugari...drvata niz kicevsko se od 1500 do 2300...

a drva bez dokument ima kolku sakas...zar na ovaa kriza nekoj ke si dozvoli kubik po 3000 den...
no ova e kicevo..skopje e drugo


baj d vej..na leto mozi i po 1500-1600 da se najdat(buka)..dab po 1700(so prevoz)
 
Член од
28 декември 2005
Мислења
29
Поени од реакции
2
Еве една топла препорака до сите што сакаат да се греат економично едноставно и чисто.
Ставете си Кано систем и уживајте.
Јас сум корисник на системот веќе 3 месеци и сеуште неможам да му најдам сериозна забелешка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom