Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  788
  Допаѓања:
  1.114
 2. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  476
  Допаѓања:
  364
  Sho klima e ova?
   
 3. најубав

  најубав

  Член од:
  16 март 2019
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  13
  AKCIJA !!!

  Link

  Link

  Link

  Pozdrav za akcijata sepak pocesto treba da ima vakvi akcii !
   
 4. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.422
  Допаѓања:
  1.398
  Која акција...!? Првиот модел на Вивакс е крш ...тој модел во Србија се продава 35,000 Динари што би било 17,500 Денари (а ти се радуваш на попуст од 26 на 23К... ме мрзи да гледам за AERI и тој е преценет...)
  Многу пати кажав и пак ќе кажам, ние овде у МКД, незнаеме што се реали цени на клими! Погледни во Грција https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition.html или на италијанскиов сајт https://www.climastars.it/it/6-climatizzatori цените на инвертери почнуваат од 230 Евра, Мидеи 9ки за 230-240Евра... Chigo12ка (Mitsubishi) компресор за 280Евра не многу поскапа некој (за нас непознат бренд) на Fujitsu за 310 Евра (но штом дозволиле да се продаваат под ова име, тогаш нема лага нема превара)..... ја имаш за иста цена 310 Евра и Bora Gree 12ka, Haier Tundri ili Hisense (Hitachi kompres) 12ки za 330-360 Evra евтини Toyotomi квалитетни клими... Toshiba Suzumi 13 za 430 Evra... Daikin12ki неколку модели (450-500Евра) Fujitsu LLC по цена колку АЕРИто што е на попуст....
  Која акција?
   
  На corner, диме1978, Pew Pew и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. најубав

  најубав

  Член од:
  16 март 2019
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  13
  Prviot model sto e linkot potocno ovoj model https://klimi.mk/product.php?id=373 e dosta soliden za akciskata cena proizveden vo AUX fabrikata za klimi ( site znaeme kolku kvalitetni klimi proizveduva AUX ) vo Kina modelot e so greac na kompresor i greac na tacna i I FEEL funkcija e dosta soliden.
  Za Aeri modelot na Vivax ne komentiram toj e najprodavan model na Vivax so dokazan kvalitet i Eden od najdobrite modeli na Vivax.
   
 6. baljo

  baljo

  Член од:
  23 јануари 2015
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  75
  Пополека и кај нас почнаа да се намалуваат цените на инвертер климите. Како што видов денеска ребрендирана TCL инвертер клима се нуди по некоја цена од 15520 денари. Е сега дали вреди или не, тоа е веќе друга приказна.
   
 7. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.422
  Допаѓања:
  1.398
  AUX никако неможе да биде квалитетен производ, па ниту пак како атрибут на посочениот модел кој реков во Србија се продава под 20,000 наши Денари! Како може да е добар модел a има номинална моќ на греење 3,5кW a maximalna 3.7kW и уште AUX ....a само 3,000 денари разлика со АЕРИ? AERI (Мидеа-Тошиба) е сосема друга приказна, не реков дека е тоа лош инвертер, туку дека има превисока цена.
  Реков и тоа дека за иста цена во споменатите држави може да се најде оваа убавина https://www.fujitsu-general.com/eu/products/split/wall/asyg12llce.html инвертер кој е со моќ 4kW за греење (максимална 5kW), pdesign (na -10 ќе испорача 3,2kW) е тоа е сериозна клима (ако е постар модел)...
  --- Споено дупло мислење, 15 мај 2019 ---
  Исто и СЕТЕК, No name brend ST 12ka kaо го намалиле од 22К на 16.000, ама не оној модел што го рекламираат како Landa ....но сепак добро е тоа со попустиве, иако се послабите марки клими.... Треба да следат и другите импортери, другите брендови поголемите познатите докажани... генерална оценка е, забегани сме со цените!....
  Интересно е TCL е доста популарна (барем во понудата) во Грција https://www.youtube.com/watch?v=jH1vbW8H2i8 Neymar, не е шала!... И во САД се, ама TV LED :)... A ценава 15,400 за 12ка е убава цена ако има барем 3 год гаранција....
  А кој го нуди TCL, каде е оваа понуда? Линк...
   
  Последно уредено: 15 мај 2019
 8. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.529
  Допаѓања:
  3.457
  Аери12 капиларката со греачите колку дава на -7 ?
  Да ти прочитам што вика Вивакс за тоа или монтерот појше знае ?

  А бре Климе, незнам колку те плаќаат од Клими за овие твои реклами, ама барем да најделе некој писмен да напише нешто што држи вода а не тебе.
  Почни со Pdesignh па натака, а за часови може да ти одржам и на тебе и на тој што те плаќа...по 500че за двајцата.
  Капиларка со Глуп дефрост на секои 45мин толку може, и 5 греача да и ставите пак исто.

  Ни Тундра12 со Мисебуши компресор под -10 негрее со едвај 2Kw, со Сертификат докажано дека е така, не па Вивакс/AUX од 25кг со греачите а ни сервисно нема
   
  Последно уредено: 16 мај 2019 во 01:08
  На ante1 и GT1 им се допаѓа ова.
 9. moongoses

  moongoses

  Член од:
  21 октомври 2011
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  1.235
  Clipboard 1.png

  Со оглед дека никој не укажа на некој модел, дали може да заклучам дека за износ до 55000 денари нема друга клима што дава 5 kW и повеќе на температури од -7 па надолу?
   
  Последно уредено: 16 мај 2019 во 10:36
 10. PticaSelica

  PticaSelica

  Член од:
  14 август 2018
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  177
  Апсолутно! Добра 3.5ка нема што дава 3+Kw не па 5.5ка за таа цена.
  @Dr Zmigo ти најде на Климе да му објаснуваш работи?!? Па тој сирот незнае дека AUX е марка-лепенка... читам и се смеам...
   
 11. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.529
  Допаѓања:
  3.457
  Има
  Амбер3,5ка 7,2kw

  Не ти се малце чудни податоциве со инпутот?
  На -7 1850W...ова aj и иде некако да е просчен инпут за време од 3саата
  ама после на -20 да влече 2870W или цел KW повеќе од оној на -7 нема логика, оваа е некоја Аплитуда што ја фалите на пар секунди
   
  Последно уредено: 16 мај 2019 во 10:56
 12. moongoses

  moongoses

  Член од:
  21 октомври 2011
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  1.235
  Зошто чудно, сосема е очекувано и логично на пониска температура да троши повеќе струја. Така работат сите, не?

  Сакаш да кажеш дека амбер 3,5 на -7 и подолу дава 7,2 kW? Имаш нешто да го поткрепиш тоа?
   
 13. најубав

  најубав

  Член од:
  16 март 2019
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  13
  AUX sepak pravi solidni inverter klimi e Sega za popustot podobro da ima nekakov popust nego li da ima pokacuvanje na cenite sepak sekoj popust e podobar nego li da ima pokacuvanje.
   
 14. GT1

  GT1

  Член од:
  14 февруари 2016
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  617
  Kupi Eden AUX pa spodeli iskustvo:)
   
  На ante1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pew Pew

  Pew Pew

  Член од:
  25 декември 2018
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  72
  И мене немие јасно оваа раб се надевам Стрелец че објасни поубаво ... оти ко че гледам на https://klimi.mk/product.php?id=249 максимален капацитец на греење 7,2 kw на -7 макс да користи? ко така има други клими пишуваат 5 kw максимален капацитет конфузно се надевам че објасни каде ги најде 7,2 на -7 ако точно тоа бравос за климава
   

Сподели преку: