Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki najnova informacija. So ogled na toa sto klimata mislev da ja zemam pregu GEFF programata, zaedno so PVC proizori, mi spomenaa deka i pokraj toa sto dvata proizvodi imale certifikati vo GEFF (tehnicki povrat trebalo da se napravi za sekoj proizvod so sertifkat) povrat na klimi ne se pravel.
Utre ke treba da se informiral podetalno, a dotogas dokolku nekoj ima informacii za ova neka spodeli.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Decki najnova informacija. So ogled na toa sto klimata mislev da ja zemam pregu GEFF programata, zaedno so PVC proizori, mi spomenaa deka i pokraj toa sto dvata proizvodi imale certifikati vo GEFF (tehnicki povrat trebalo da se napravi za sekoj proizvod so sertifkat) povrat na klimi ne se pravel.
Utre ke treba da se informiral podetalno, a dotogas dokolku nekoj ima informacii za ova neka spodeli.
еве ова е копиран текст од линкот на ГЕФФ, е сега како можен проблем би бил тоа ако климата не е А++ а нашиве трговци лажат дека е па оп нема поврат ама ова е само претпоставка и не мора да е точна

"Критериуми за техничка прифатливост

Технологии од домаќинството кои ги исполнуваат следните стандарди на изведба се подобни за финансирање според GEFF во Северна Македонија:

Фрижидери (фрижидери, замрзнувачи, комбинација фрижидер/замрзнувач): енергетска ознака A++ или повисока
Клима уреди: енергетска етикета A++ или повисока
Осветлување: светлосна ефикасност
ЛЕД осветлување ≥ 80 лумени/Ват
Натриумови светилки под висок притисок ≥ 80 лумени/Ват
Други гасни светилки ≥ 57 лумени/Ват
Гасни бојлери (гасен котел, вклучувајќи систем за контрола): термичка ефикасност ≥ 90%
Печки (камини) /котли на биомаса (печки на биомаса / котли вклучувајќи систем за снабдување со гориво и систем за контрола): топлинска ефикасност ≥ 85%
Енергетски ефикасни прозори, врати и застаклување: пренесување на топлина (U-вредност)
Прозори ≤1,3 W/m2K
Врати ≤1,3 W/m2K
Застаклување ≤1,2 W/m2K
Изолација за надворешни ѕидови, покриви, подови и преградни ѕидови за поделба на површини: пренесување на топлина (ламбда, λ)
Ламеларни структурни плочи: ≤0,04 W/mK
Стиро-асфалтни плочи: ≤0,04 W/mK
Минерална волна: ≤0,04 W/mK
Стиропор (XPS, EPS): ≤0,04 W/mK
Полиуретан: ≤0,04 W/mK
Други: ≤0,04 W/mK
Топлински пумпи (електрични или гасни): COP
Водна топлинска пумпа: ≥4,3
Воздушна топлинска пумпа: ≥4,3
Земјена топлинска пумпа: ≥4,3
Земја-вода топлинска пумпа: ≥4,3
Топлинска пумпа на отпаден воздух:≥4,3
Земја-Вода топлински пумпи со затворен систем: ≥4,0
Соларни системи за топла вода (соларни колектори, вклучувајќи и систем за контрола): топлинска ефикасност: ≥75%
Соларни фотоволтаични инсталации (PV): електрична ефикасност ≥14%
Балансирана механичка вентилација: енергетска ознака А или повисока
Акумулациони бојлери за топла вода – енергетска ознака C или повисока
Ако сакате да додадете технологија кон Селекторот на технологија, ве молиме стапете во контакт со тимот на GEFF."
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Znam deka e kaj niv navedeno deka odobruvaat. Vo selektor na tehnologii ke zabelezis deka imaa i nekolku modeli na Toshiba koi se sertificirani kako prifatlivi, no do sega na nikoj ne mu bilo izvrseno povrat na sredstvata za klima. Taka barem mi e prenesen muabetot od sopstvenikot na Energija. Denes ke probam da razgovar so ovie od GEFF ako gi dobijam.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Pocituvani,

Kako i sekogas, GREE e postojano so Vas.
Super promocija na GREE INVERTER LOMO LC R32 WI-FI.
Прегледај го приврзокот 208810
Тука гледам некоја цена...
Но ме интересира колку ќе чини монтажата? Дали имате сопствени монтери?
Да не излезе утре монтерите да тврдат дека уредот е лош, а Вие да тврдите дека монтерите се виновни.
Поздрав.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Со здравје да те служи и грее..
Мајстор ако ти монтира Грее ќе кажи дека е супер..Ако монтира Вивакс и има поголема маржа на него(ако си купил од него) ќе ти каже дека е супер,и се разбира мора да има некој бренд јапонски за кој ќе каже дека е супер,пошто се јапонски и поскапи!Остај то осетливи тука, што чини за колку квадрати и со кои топлотни загуби пишано е тука,тие што читаат знаат,а знаат и дека не се верува на мајстори..Не ти ја спорам ни климата ни брендот..Се надевам ќе пренесеш искуство на зима!
А што значи ако рандом се јавиш на некој мајстор да ти ја монтира, и ти каже дека се добри Vivax? :)
Ке пренесам искуства зимото секако. :)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
еве ова е копиран текст од линкот на ГЕФФ, е сега како можен проблем би бил тоа ако климата не е А++ а нашиве трговци лажат дека е па оп нема поврат ама ова е само претпоставка и не мора да е точна

"Критериуми за техничка прифатливост

Технологии од домаќинството кои ги исполнуваат следните стандарди на изведба се подобни за финансирање според GEFF во Северна Македонија:

Фрижидери (фрижидери, замрзнувачи, комбинација фрижидер/замрзнувач): енергетска ознака A++ или повисока
Клима уреди: енергетска етикета A++ или повисока....................
Само што го завршив разговорот со претставничка од GEFF. КЛИМИ И ФРИЖИДЕРИ НЕ ПОДЛЕЖАТ НА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ.

Ти се вметнати како подобни технологии да се добие кредит, доколку немате средства да ги платите, НО НА НИВ НЕМА ДА ДОБИЕТЕ СУБВЕНЦИЈА И ПОВРАТ НА СРЕДСТВА.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
А што значи ако рандом се јавиш на некој мајстор да ти ја монтира, и ти каже дека се добри Vivax? :)
Ке пренесам искуства зимото секако. :)
Тоа рандом не ме бендисува..Ако читаше ќе видеше дека и кога се монтира треба да се запазат некои работи,цевки 3метра вакумирање и слично..Ако одеше на рандом не се зачленуваше на форум одеше во продавница (рандом) ти нудеа рандом до 30000 ден и завршена приказна...Во твојот случај пошто си во нова зграда ако истата има и енергетски пасош ќе беше многу лесно...Без рандоми..
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Нешто др ми текна да прашам. Тоа рандом батали го лошо се изразив, човекот беше препорачан од Елипсо. Дали зимно време, пошо планирам да се греам на климава, значи дека мене прочистувачот на воздух сега ми е узалуд фрлени пари, пошо стално јас ке филтрирам воздух кој доаѓа од надвор и е загаден доста :(
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Нешто др ми текна да прашам. Тоа рандом батали го лошо се изразив, човекот беше препорачан од Елипсо. Дали зимно време, пошо планирам да се греам на климава, значи дека мене прочистувачот на воздух сега ми е узалуд фрлени пари, пошо стално јас ке филтрирам воздух кој доаѓа од надвор и е загаден доста :(
Inverter klima uredite ne vnesuvaat vozduh od nadvor vnatre tuku vnatresniot vozduh go vrti vnatresnata edinica i so pomos na filtrite vo klimata go filtrira taka da toj procistuvac sto go imas ke i pomaga na klimata vozduhot da bide najdobro filtriran :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
mnogu glupa e stranava od Eurovent napraena. Ne znam civa odluka bilo da se promeni starata, ama nemu treba od glaata da mu se udri edna ubava 47 kilska nadvoreshna Gree 3,5ka!!
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
mnogu glupa e stranava od Eurovent napraena. Ne znam civa odluka bilo da se promeni starata, ama nemu treba od glaata da mu se udri edna ubava 47 kilska nadvoreshna Gree 3,5ka!!
Страната е значитено подобрена од предходно кога беше само капацитетот на +2 и кога сите беа енергерска класа G. Вратени се сите останати информации за капацитетите на билавелентна температура, -7, +2, +7....заедно со COP и енергетската класа.
Сеуште има проблеми со пребарувањето но мислам ека тој дел тешко да го средат.

Иначе во наредниве денови, зависно како ќе имам време планирам да ги поставам фајловите од КНАУФТЕРМ за просторот во кој јас престојувам и за просторот каде е инсталиран Hansol-от, па сите ќе може да добиете подетална представа за просторот, загубите а може да биде и како пример доколку вие самите сакате да си направите пресметка.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Ај и тука да прашам, има ли подобри перформанси од овие за 54-55000 денари?

Clipboard 1.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom