Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Како замрзнала надворешната? Мислиш на дефрост дека правела или се замрзнала целата како санта мраз? Или пак нешто трето.
Како санта мраз. По некоклу пати денот. Па на одмрзнување (од око) по десеттици литри вода да течи. А знајме колку троши кога ќе треба цела да одмрзне па да ја брка температурата од почеток.

Samo sto uspeav da go najdam kompresorot kaj Panasonic Z50-TKE. Modelot e 9RD132XAA21 koj se vgraduva vo 5ki i 7ki, i barem spored slikata izgleda deka dvostepen https://industrial.panasonic.com/ww/products/motors-compressors/compressors/rotary-compressors-vs/r2p-series-rotary-variable-speed-r32/9RD132XA
Преуба клима е. Кој ќе ти речи спротивно те лажи :)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Da samo sto mislam deka imase sliucaj kaj nekoj od forumov kaj Panasonic-ot da pregoruvase elektronikata kaj nekolku modeli koi mu gi zamenile pod garancija.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како санта мраз. По некоклу пати денот. Па на одмрзнување (од око) по десеттици литри вода да течи. А знајме колку троши кога ќе треба цела да одмрзне па да ја брка температурата од почеток.



Преуба клима е. Кој ќе ти речи спротивно те лажи :)
Амбер 18ка со греачи на тацна се направила санта мраз? Де бре...

Нешто ме ми штима.

Едно е дефрост. Тоа е нормална работа и така функционираат топлинските пумпи. И после еден дефрост циклус надворешната единица е солза чиста.

Друго е санта мраз, кога и покрај дефрост и покрај се надворешната неможе да се одмрзне без надворешна помош.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Амбер 18ка со греачи на тацна се направила санта мраз? Де бре...

Нешто ме ми штима.

Едно е дефрост. Тоа е нормална работа и така функционираат топлинските пумпи. И после еден дефрост циклус надворешната единица е солза чиста.

Друго е санта мраз, кога и покрај дефрост и покрај се надворешната неможе да се одмрзне без надворешна помош.
Имам пишувано, негде 2011-12 комшиката (забарска ординација имаше) купи Вивакс 3,5 ка , не помнам модел! Кај нив надворешната кога ќе замрзнеше, со леткоми не ја размрзнуваш! Жената само жално гледаше на неа :(
Нашиот Панасоник, на 2 метри од нивната клима, јес да правеше дефрости ама се одмрзнуваше до крај, како што треба!
Така да видена ми е таа состојба, санта мраз:(
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Како санта мраз. По некоклу пати денот. Па на одмрзнување (од око) по десеттици литри вода да течи. А знајме колку троши кога ќе треба цела да одмрзне па да ја брка температурата од почеток.



Преуба клима е. Кој ќе ти речи спротивно те лажи :)
Sestra ti kaza stoplena e, gree klimata super. Ne razbiram sto e problemot, sto pravela defrost?
Klimata ne e ledomat pa da proizveduva led, sigurno ima pricina zosto...vlaznost.....zadadena vnatresna temperatura......
Stom e stoplena I ne se zali, ne gledam problem.
A sto se odnesuva do Amber Nordic, klimata e perfektna. Moken izduv, temeratura na izduv min 58C
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Амбер 18ка со греачи на тацна се направила санта мраз? Де бре...

Нешто ме ми штима.

Едно е дефрост. Тоа е нормална работа и така функционираат топлинските пумпи. И после еден дефрост циклус надворешната единица е солза чиста.

Друго е санта мраз, кога и покрај дефрост и покрај се надворешната неможе да се одмрзне без надворешна помош.
Со свој очи ја видов, не еднаш туку многу пати.

Дури одмрзнуваше надолу поплава правеше.

Да помислев тогаш да ја сликам, ќе прикачев и слика.

Ако наредната сезона сеуште се нуди како подобра опција од Mitsubishi/Toshiba/Daikin/Panasonic ќе имам на мукает да ја сликам и да ја постирам.

Се разбира ако Грее не измислат некоја уште понова Г20 технологија па таа да ја нудат како „најсоодветна“ во тој период :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Defrost pravi sekoja klima, I ne kazuvaj nebulozi.
Prasanjeto e dali e stoplena sestra ti?[DOUBLEPOST=1557249500][/DOUBLEPOST]
Со свој очи ја видов, не еднаш туку многу пати.

Дури одмрзнуваше надолу поплава правеше.

Да помислев тогаш да ја сликам, ќе прикачев и слика.

Ако наредната сезона сеуште се нуди како подобра опција од Mitsubishi/Toshiba/Daikin/Panasonic ќе имам на мукает да ја сликам и да ја постирам.

Се разбира ако Грее не измислат некоја уште понова Г20 технологија па таа да ја нудат како „најсоодветна“ во тој период :)
Sekako deka ke se nudi kako super opcija, kako soodnos CENA/KVALITET/MOKNOST
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Со свој очи ја видов, не еднаш туку многу пати.

Дури одмрзнуваше надолу поплава правеше.

Да помислев тогаш да ја сликам, ќе прикачев и слика.

Ако наредната сезона сеуште се нуди како подобра опција од Mitsubishi/Toshiba/Daikin/Panasonic ќе имам на мукает да ја сликам и да ја постирам.

Се разбира ако Грее не измислат некоја уште понова Г20 технологија па таа да ја нудат како „најсоодветна“ во тој период :)
После поплавата, дали беше стакло чиста климата? Ако да, тогаш не гледам проблем.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Imase porano vakov komentar za slicni tipovi "Bekni be ..... ke mi snema lenta".
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
После поплавата, дали беше стакло чиста климата? Ако да, тогаш не гледам проблем.
Да чиста беше.

Ако за тебе не е проблем 15 минути да ја одмрзнува на -10/-15/-20 степени, во меѓувреме да падни температурата па климата да ја брка изгубената топлина а тоа знаеме како се однесува на конфортот и на потрошувачката тогаш супер :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Се разбира ако Грее не измислат некоја уште понова Г20 технологија па таа да ја нудат како „најсоодветна“ во тој период :)
Па за научници уште сега ви е стигната најновата G50 технологија од твоите Митсуи вградена во најскапиот модел....Кина-Туркe технолоџи и цени од 80k.
Дур има вуна...(y)
mszere.jpg
mszr.jpg

MITSUTR2.jpg LN.jpg MITSUTR.jpg
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
еве го се јави овој со сликичка некоја. па како можеш да напаѓаш бренд без разлика што е произведен во Турција. знаеш што е тоа и која контрола на квалитет ја има за разлиока од оние твоите галичките што ги штанцаат за 50$. па за мене треба да имаш многу вуна да дадеш за грее повеќе од 200 еуро и тоа многу вуна.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
еве го се јави овој со сликичка некоја. па како можеш да напаѓаш бренд без разлика што е произведен во Турција. знаеш што е тоа и која контрола на квалитет ја има за разлиока од оние твоите галичките што ги штанцаат за 50$. па за мене треба да имаш многу вуна да дадеш за грее повеќе од 200 еуро и тоа многу вуна.
Па мора да плука по други брендови, како поинаку ќе го издигне грее?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki eve gi sumarizirani razmisluvanjata do sega, moze na nekogo da mu se najdat dokolku razmisluva za 5.5ka od povisoka klasa. Bideki sega dojde skoro nevozmozno da se sporeduvaat razlicnite klimi, kako uslov ke go zemam kapacitetot i COP na +2 od Eurovent, bideki samo toa ostana za sporedba od celata strana.

1. Gree Amber GWH18YE, 69.990. Najverojatno nema dvostepen kompresor, nema podatoci za kapaciteti na razlicni temperaturi.
2. Daikin FTXM42, 69.880. Najverojatno nema dvostepen kompresor. Kapacitet 2.15KW, COP 4.71.
3. Daikin FTXF50, 64.700, Najverojatno nema dvostepen kompresor. Kapacitet 2.48KW, COP 3.98
4. Daikin FTXF60, 76.800. najverojatno nema dvostepen kompresor. Kapacitet 2.58, COP 4.28.
5. Mitsubishi LN50, 104.990. Dvostepen kompresor. Kapacitet 2.5KW, COP 4.6.
6. Mitsubishi SF50, 74.990. Naverojatno nema dvostepen kompresor. Kapacitet 2.3KW, COP 4.2.
7. Panasonic Z50-TKE, 77.990. Najverojatno ima dvostepen kopresor. Kapacitet 2.9KW, COP 4.37.
8. Toshiba RAS-18PKVSG-E, 71.690. Dvostepen kompresor. Kapacitet 2.32KW. COP 4.50.
9. Toshiba RAS-22PKVSG-E, 78.990. Dvostepen kompresor. Kapacitet 2.53KW, COP 4.40.
10. Toshiba RAS-16PAVPG-E, 89.990. Dvostepen kompresor. Kapacitet 2.47KW, COP 4.65.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom