Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Da.

A Olimpia isto gi raboti covek od PP ama mislam deka inverterite ne se vo fokusot. Poveke rabotel toplotni za SK. Inace kolku sto imam slusnato na po cena i kapacitet na rangot na Daikin bile. Osnoven 3.5 model, okolku 35.000 - 40.000 barem po muabetite sto gi imam slusnato.
da ne me sfatis pogreshno, ama ako e - 20 inverter, a velis deka na - 4 pravi defrost na sekoj saat, togas ne znam na - 15 shto ke pravi. Ne mi e muabetot da ja omalovazam klimava, moive WN na + temperaturi pa pravat defrosti, ama sakam da kazam deka isti tashak ti e koga kupuvas poslab model od bilo koj brend, ke si pravat suvi defrosti na poniski temperaturi, ednostavno taka se dizajnirani. Najbitno e da ne toplat, kraj kraeva.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.554
da ne me sfatis pogreshno, ama ako e - 20 inverter, a velis deka na - 4 pravi defrost na sekoj saat, togas ne znam na - 15 shto ke pravi. Ne mi e muabetot da ja omalovazam klimava, moive WN na + temperaturi pa pravat defrosti, ama sakam da kazam deka isti tashak ti e koga kupuvas poslab model od bilo koj brend, ke si pravat suvi defrosti na poniski temperaturi, ednostavno taka se dizajnirani. Najbitno e da ne toplat, kraj kraeva.
ни јас да не бидам погрешно сфатен ама сеуште стојам на ставот дека голема му е потрошувачката и со оваа шо му ја сменија
иако он е задоволен за разлика од старата
де факто од старт е кај него нешо промашено


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
da ne me sfatis pogreshno, ama ako e - 20 inverter, a velis deka na - 4 pravi defrost na sekoj saat, togas ne znam na - 15 shto ke pravi. Ne mi e muabetot da ja omalovazam klimava, moive WN na + temperaturi pa pravat defrosti, ama sakam da kazam deka isti tashak ti e koga kupuvas poslab model od bilo koj brend, ke si pravat suvi defrosti na poniski temperaturi, ednostavno taka se dizajnirani. Najbitno e da ne toplat, kraj kraeva.
Читај уште мноогу, најверојатно на -15 нема да направи ниту еден дифрост. На -5 ќе се утепа од дуфрости, без разлика која клима ја имаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ти имаше одговорено некој горе, поради влажност на воздухот.

На-15 е суви и ладно, не врне снег, нема вода. На 1-2-3-4 и снег врне и дожд и голема влажност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ти имаше одговорено некој горе, поради влажност на воздухот.

На-15 е суви и ладно, не врне снег, нема вода. На 1-2-3-4 и снег врне и дожд и голема влажност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ok, ama za "suvi" defrosti prajme muabet, ne znam to kolku imat vrska so vlaznost i slichno. Ti ne mi e jasno. Nadvoreshnata mu nemala mraz, a klimata praela defrostim, isto ko moite.[DOUBLEPOST=1545139610][/DOUBLEPOST]WNot vo dnevna za poslednive 33 dena troshel 9.3 kw na den znaci 380W na saat. Ne znam FHto kolku troshela, ama mislam deka nakaj 7 ili 7,5 kw na den, po nekoja slobodna procenka. Vo naredna prilika ke go prefrlam merachot na WNot vo spalna, tamu mi e pobitno da vidam.
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Балкон затворен со желатин, дали ќе има ефект и колку би имало ефект на изолација?
Ако има некој искуство
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Дечки ај ако знае некој (полу)стручно мислење да каже,зошто и како еден инвертер како Даисекаи 9 во примеров го има во три различни јачини 2,5 3,5 4,5 кв а при тоа сите три модела имаат иста внатрешна,иста надворешна,иста тежина,исто фреон,исто све! И пак огромна разлика во моќност меѓу слабиот и јакиот? Како го постигнуваат ова производителите? Бтв ова со даисекаито како пример само,сигурен сум вакво нешто може да се сретне и кај други производители и други серии.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Дечки ај ако знае некој (полу)стручно мислење да каже,зошто и како еден инвертер како Даисекаи 9 во примеров го има во три различни јачини 2,5 3,5 4,5 кв а при тоа сите три модела имаат иста внатрешна,иста надворешна,иста тежина,исто фреон,исто све! И пак огромна разлика во моќност меѓу слабиот и јакиот? Како го постигнуваат ова производителите? Бтв ова со даисекаито како пример само,сигурен сум вакво нешто може да се сретне и кај други производители и други серии.
Со лимитација на ротација/фрекфенција на компресорот, и електронска лимитација за неповлекување на повеќе kw од дозволеното во соодветниот модел.
Пример 10 лимит на 1 kw, 13 на 1.8kw i 16 na 2.0 kw.

Ова истото е и со fh35 и fh25

До тоа што помалите уреди секогаш се подолготрајни и имаат поголем COP.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Со лимитација на ротација/фрекфенција на компресорот, и електронска лимитација за неповлекување на повеќе kw од дозволеното во соодветниот модел.
Пример 10 лимит на 1 kw, 13 на 1.8kw i 16 na 2.0 kw.

Ова истото е и со fh35 и fh25

До тоа што помалите уреди секогаш се подолготрајни и имаат поголем COP.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Претпоставив дека брзината на компресорот игра улога,ама пак ме (з)буни тоа што изменувачот и количината на фреонот се исти!?
А и ако е ова вистина,тогаш лаички купувачот плаќа нешто што не го добива(му е ограничено) кај слабиот модел,а пак кај јакиот добива нешто исфорсирано до крај. Така нешто резонирам во овој случај.Грешам или...?
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Претпоставив дека брзината на компресорот игра улога,ама пак ме (з)буни тоа што изменувачот и количината на фреонот се исти!?
А и ако е ова вистина,тогаш лаички купувачот плаќа нешто што не го добива(му е ограничено) кај слабиот модел,а пак кај јакиот добива нешто исфорсирано до крај. Така нешто резонирам во овој случај.Грешам или...?
Така е за огромен број производи.
Исто и кај возила, голем број возила носат иста зафатнина и исти мотор но со софтвер се вадат различни бројки по различна потреба.

Конкретно кај даисеикаито 9, тоа што плаќаш тоа добиваш.

Не можеш да добиеш 16 ако платиш 10 иако имат ист хардвер.

Исто инкај графички, 290 мислам се некои отклучувањ во 290x па во 390 се додека амд не направи пач итн.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Бидејќи се одлучивме со @ZigZag1115 да ги купиме Даикин Сенсира 5.5 kw.
Ајде кажете неколку совети што се треба да се запази кога ке ни ги монтираат климите ?
Бидејќи лично јас не верувам на мајстори!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Бидејќи се одлучивме со @ZigZag1115 да ги купиме Даикин Сенсира 5.5 kw.
Ајде кажете неколку совети што се треба да се запази кога ке ни ги монтираат климите ?
Бидејќи лично јас не верувам на мајстори!
Eve mene shto mi kazaa, istoto ti go kazuvam i tebe. So toa shto ova so vnatreshnata edinica zavisi od toa kolku ti e visok tavanot pa sprema toa ke se montira vnatreshnata, a i sekoja klima si ima specifikacija taka da prvo ke prochitate na upatstvoto. Screenshot_2018-12-18-19-00-14.png [DOUBLEPOST=1545156246][/DOUBLEPOST]p. s. So zdravje da si gi koristite klimite, da dade Gospod 100 godini da ve sluzat bezprekorno.!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom