Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Decki imav 2/3 strani pisano predhodno, samo sto se resiv za 18ka 99% gree,si vikam ponedelnik/vtornik da vidam vo zivo, otvaram denes klimi.mk i gledam nov proizvod od Gree so t.s.t brend
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=352&id2=376 cenata e 8000den, razlika za istata klima ima i video i toa go gledav .....sega se mislam ....ovaa na videoto e 12ka, no istata e i 18ka ta so vgraden wi-fi
https://www.youtube.com/watch?v=JhpossT7-I4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0YLPgGacqsJEwfxh1INdBA0Sxp2TlKLJptu-NihxaxzV9wlthgoUnVUxM
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
https://www.eurovent-certification.com
Denes go gledam prvpat sajtov apdejtiran, i tek sega nisto nemoze da se najde
I pred toa ne go bivase i imase pun kup greski, ama sega e totalna kasa.
Najdolgo se ceka Avionov da preleta preku globusov
Avion.jpg
ama nikako da dojdam do toa sto mi treba
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
се прави update со клими грее затоа не може да тргне. софтверот не може да ги свари бројките од каталозите на грее, какви перформанси вади на -30ц ;)
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
znajs da ja rabotis stranava? Jas ne mozam da se snajdam.
Во Keywords пиши некои модел на клима че излезат само првин стави во Manufacturer фирмата на климата и во Product type : Comfort air conditioner below 12 kW/ air-cooled/ split/ reversible
малце заебано муе сега, уште нема за Haier изгледа му помина сертификацијата
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Во Keywords пиши некои модел на клима че излезат само првин стави во Manufacturer фирмата на климата и во Product type : Comfort air conditioner below 12 kW/ air-cooled/ split/ reversible
малце заебано муе сега, уште нема за Haier изгледа му помина сертификацијата
Само некои основни информации за производот ги има не е како порано.
Сега скоро ништо нема
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki veke nekolku dena gledam za model od 18ka do 22ka klima, ama sega mi e nekako tesko da dojdam do informaciite za kompresorite. Probuvav da najdam nanazad niz temava podatoci za kompresori i za testiranja ama vo preku 25.000 posta tesko mi e da najdam toa sto go barav, pa ako imate zacuvano link od postovite ili gi imate podatocite ke ve zamolam da gi postirate uste ednas.
Ona sto me intersira:
1. Dali kompresorite vo Panasonic CU-Z50TKE, Daikin FTXM42 i Gree Amber GWH18YE se dvostepeni i koi tocno modeli se?
2. Koi modeli na dvostepeni kompresori se vo RAS-18PAVSG, RAS-22PAVSG i RAS-16PAVPG?
3. Dali imate zacuvano podatoci od starata strana na Eurovent za pogornite modeli + LN50 i dali imate zacuvano link do testiranja za Amber. Znam deka Strelec imase postirano podatoci ama i tie sega ne moze da gi najdam.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
22/24 е претерано огромна клима која е исклучиво за деловни простории. Никако за дома.
Две 12ки на оддалечени локации е многу подобро решение.

А ако до толку имаш ужас прозори и таван неизолиран, попаметно е дел од парите да одат на средување на тоа. А остатокот на клима 18ка.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Mislam deka prostorot e idealen za 18 do 24ka. Vkupnata odalecenost do klimata do sprotivniot zid e okolku 8-9 metri.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Mislam deka prostorot e idealen za 18 do 24ka. Vkupnata odalecenost do klimata do sprotivniot zid e okolku 8-9 metri.
Пред климата ти треба ураган за да на 8-9 метри се осети нешто! Нит е здраво, нит се издржува!
Подели на две клими, раат да си тераш, ем потивко ем поправилна расподелба на топлината.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Mislam deka prostorot e idealen za 18 do 24ka. Vkupnata odalecenost do klimata do sprotivniot zid e okolku 8-9 metri.
Пред климата ти треба ураган за да на 8-9 метри се осети нешто! Нит е здраво, нит се издржува!
Подели на две клими, раат да си тераш, ем потивко ем поправилна расподелба на топлината.
Кај мене е 9 метри во должина на просторијата каде греам со SF50VE3.

Ја користам на 2 или на 3 фен, а навечер најчесто на ауто. Премногу сум задоволен.

Во Битола на ден коледе беше најладната вечер во градот. Баш таа вечер излегов ги отворив сите врати од спратот и ја поставив на 26 степени и фан 3. Кога се вратив на 7 метри (термометарот на околу 1,2м висина) температурата беше 25,6 степени.

Не знам каква би била споредбата со изолација во мојот и твојот простор, но ако кај мене SF50 е топ, кај тебе LN50 би била уште подтоп :)

Кога јас купував Панасоникот имаше нереално висока цена, сега ја имаат „нормализирано“. Ако имаа слична цена би бил во голема дума така да добро е и за неа да размислуваш.

За другите не ги ни разгледував, особено не Грее кога видов дека си пишуваат што сакаат на флаери и така ги продаваат.

Сестрами го имаат тој модел за кој си пишал, за право стоплени се, али треба многу раце за на прсти да се изброј колку пати замрзна надворешната.

Мерач поарно да се ставаат :)

Сепак твој е изборот.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
@cyberbaze Druze ke me izvinis ama pola od toa sto si gi pisal ne go razbiram. Dodusa ti moze i imas dadeno objasnuvanje ama jas ne go sledam forumov redovno.

Dali ti vo momentov imas i Panasonic? Koj model? Mene nekako Panasonic-ot mi e mnogu somnitelen. Posebno sega koja Eurovent-ot go napravija kasa-popara tesko mi e i da go sporedam so drugite modeli. No spored servisnoto dava 4.7KW na -7 so COP od 2.3. Pa ni LN ne uspeva da dade tolku toplina, osven ako nesto gresno tolkuvam. Plus, najverojatno nema dvostepen kompresor, barem nikade ne pisuva deka ima.

Koj model go ima sestra ti? Jas pisav poveke modeli ne znam za koj mislis.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
@cyberbaze Druze ke me izvinis ama pola od toa sto si gi pisal ne go razbiram. Dodusa ti moze i imas dadeno objasnuvanje ama jas ne go sledam forumov redovno.

Dali ti vo momentov imas i Panasonic? Koj model? Mene nekako Panasonic-ot mi e mnogu somnitelen. Posebno sega koja Eurovent-ot go napravija kasa-popara tesko mi e i da go sporedam so drugite modeli. No spored servisnoto dava 4.7KW na -7 so COP od 2.3. Pa ni LN ne uspeva da dade tolku toplina, osven ako nesto gresno tolkuvam. Plus, najverojatno nema dvostepen kompresor, barem nikade ne pisuva deka ima.

Koj model go ima sestra ti? Jas pisav poveke modeli ne znam za koj mislis.
Ај поедноставно.

Јас имам Mitsubishi SF50. На најладен ден (-17) ја наместив на 26 степени, отворени сите врати, а термометар наместен на 7 метри одалеченост од климата во соба која е 9 метри долга. Термометарот покажа 25,6 степени.

Кога бев во потрага по клима за мене Панасоникот кој го спомна беше околу 10 000 поскап и не го ни разгледав.

Сега Панасоникот има намалена цена. Ако беше оваа цена кога јас купував ќе се двоумев меѓу Митсубишито и Панасоникот.

Сестрами ја имаат таа Грее за која размислуваш.

:)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Како замрзнала надворешната? Мислиш на дефрост дека правела или се замрзнала целата како санта мраз? Или пак нешто трето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom