Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво дечки ми треба совет за околу 50м2 отворен простор Заинтересиран сум за инвертер што е подобро две 3.5кв или една 5.5кв се мислам на следниве:
  • MIDEA inverter MA-18NXD0-I BLANC:38.000 MKD
  • Vivax ASP 18CH50AERI:40.000 MKD
  • GREE LOMO LC 1800BTU R32 GWH18QD (K6DNB4B-K6DNA1B) :40.000 MK
Секако ако имате некој друг предлог до 42.000 мкд

Поздрав
Мој предлог за тој Буџет и простор ти е ЛомоЛЦ 24ката за 43.990 која иде со EЕВ вентил.
51794288_1124558997725390_6650109696478806016_o.jpg
Specifikacija
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
znae nekoj neshto za klimive?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema vakvi do -22 i greaci
Imam vakvi za 550eu, so modulacija sto spusta i pod 160W na 22 zadadena
ili mnogu ponisko modulira i od Soshiba Suzumka10 za700eu koja na 20 zadadena pod 250w neide i toa na +8,7C nadvoresna :pos:
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Ovaj wat meracov od anhoch dali e vo red sakam da go zemam .Mislam deka nekoj imase pisano deka ne bile vred ili nesto slicno ili mozebi grasam .
Jas imam pishuvano za wat meracot na anhoch dobro meri ali losh kvalitet(kinezarija).Podobra opcija i pokvaliteten e meracot na Commel malku poskap ali podobar kvalitet. Okolu 1200 den e.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
И покрај сета шареноликост тука,мислам дека нема да најдеш ниту еден доволно храбар(или попрецизно глуп) што користи Кано!
Дали се добри незнам,ама обично електрично парно во основа.
Тоа што водата индукциски се загрева можеби и заштедува нешто кога се работи за рингла/шпорет,а ти готвиш манџа.Меѓутоа во систем за греење каде намерно има загуби и оддавање на топлина на околината тоа е целосно непотребно,комплицирано и не заштедува ништо во однос на котле се обичен греач!
Potpolno se slozuvam vo odnos na indukcionoto zagrevanje na vodata.Za greaci do 2000W izvedbata na elektronikata za indukcija e relativno eftina, no za snagi od 20kW e izgor skapo. Za vo kujna e odlicno i poekonomicno od obicna ringla, staklokeramika ili plin, zatoa sto direktno go zagreva dnoto na posudata a ne okolinata. Kaj kotelot e druga prikazna, tamu el. greac e vece vo vodata i celata energija se predava na vodata, pa iskoristuvanjeto e 100%, dodeka induktorot moze da predade najpovece 90% od energijata....
Inace tkn KANO sistem ne raboti so indukcija, tuku greac e samata voda (rastvor od voda i nesto navodno misteriozno)...... Nema nikakva vrska so zasteda na energija i iskoristivost pogolema od 1.
Uste vo bivsa JNA varevme kafe i greevme voda vo kofi so dva zileta ili dve lazici. Najdobar primer za "kano" sistem na zagrevanje e gezve za brzo pravenje kafe sto se prodava po pazarive za bespari...... dve metalni ploci dovolno blisku edna do druga, a da ne se dopiraat, go soocinuvaat ovoj "kano" sistem. So se pomalo rastojanie medju plocite, ima se pomalku voda, otporot e pomal, a snagata raste do besvest....
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Аааииии пак за тундрата се навртевте, старе ране још ме пеку.
Нека се најде некој научник нека понуди клима во тој ценовен ранг со слични перформанси по еуровент.
Модулации барајте кај 9ки и 12ки, овде имате сирова снага во 18ка.
Ако барате модулација во 18ка ќе најдете во цена над 70 000ден.
Малку конструктивни и реални бидете
Се согласувам за снагата што ја има, и на пониски температури немаше мака да си испорача топлина. Меѓутоа за да ги искористите можностите на климата, треба да заборавите на комфортот, ќе треба на второ, трето ниво на вентилатор да дува, што воопшто не е пријатно кај тундрата. За модулацијата не се согласувам, според мене има добра модулација согласно потребите на просторот. Кога е потопло само отварам врати од ходник и другите соби и тоа е доволно да не влага во ОН-ОФФ. Како маана на Тундрата за мене е начинот на работа на внатрешниот вентилатор: има само 3 нивоа на регулација на брзина + 1 тивок режим и 3 хоризонтални нагодувања на летвичката + 1 вертикално. Хоризонталните нагодувања не се подесени соодветно за греење, превисоко се поставува летвичката и отворот е многу широк, односно се чувствува температурна разлика во долниот дел е поладно. Единствено го користам вертикалното нагодување, ама па тоа има проблем да ја дистрибуира температурата во далечина (кај мене е 7 м. дневната) На потопли денови и 24/7 работа тоа не е приметно, разликата е 1 степен. Исто така Тундрата има единечна летвичка на вентилаторот, не како како ГРЕЕ (двојна), таков широк отвор на вентилаторот го дистрибуира воздухот широко и во близина на климата, што не ми се допаѓа. ГРЕЕ ломо еко кај моите го пласира во сноп многу подалеку и комфорот е подобар. Што се однесува до надворешната единица во однос на ГРЕЕ компресорите, тундрата е побучна, можеби е на блиска раздалеченост 2.5 м од внатрешната поставен ама па и ГРЕЕ ломо еко е на иста па внатре воопшто не се слуша.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што се однесува до надворешната единица во однос на ГРЕЕ компресорите, тундрата е побучна, можеби е на блиска раздалеченост 2.5 м од внатрешната поставен ама па и ГРЕЕ ломо еко е на иста па внатре воопшто не се слуша.
Oвие две клими по “бучност“ ги споредуваш?
upload_2019-2-15_9-18-45.png
на прв поглед би требало да биде јасно зошто Тундрата е побучна...
се работи за Тундра 18ка и Ломо Еко 12ка, така!?
 
Последно уредено:
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Modulacija na LG S12EQ so zadadena 22° trosi 200w veruvam deka i pod 200 odi ama nemam watmerac a na displej pokazuva samo na prva decimala
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec пак модулираш со белото мераче. греота една споредува Јапонски бренд со кинеска стока. иди бре модулирај тоа пекачите за леб и тостерите гратис што ги давате со клима зашто не се трошат нешто климиве.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ме интересира кое би било најефикасно греење за во стан од 35м2? Купувам стан кој е сеуште во градба па можам да интервенирам додека сеуште се гради.
Дали е тоа касетна единица, парапетна или класична клима.
Што мислите?
Најважно ми е удобноста, потрошњата не ми е од витално значење.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Oвие две клими по “бучност“ ги споредуваш?
Прегледај го приврзокот 204666
на прв поглед би требало да биде јасно зошто Тундрата е побучна...
се работи за Тундра 18ка и Ломо Еко 12ка, така!?
Не, Ломо Еко е ама не е битно слични се. Не само бучноста, туку распоред на топлиот воздух внатре. Номинално Ломо еко има 290 м3 на прв фан а Тундра над 400 м3 ама поразлично ги испорачува. Тундрата само околу неа го исполнува просторот. Главната разлика е во тоа што Ломо еко испорачува поконцентриран сноп на воздух и подалеку го пласира, па така на најнискиот фан успева да ја стопли собата рамномерно. Плус Тундра неможеш да ја насетираш летвичката полу-хоризонтално само вертикално и останатите 3 нагодувања се многу високо поставени. Друга разлка е во тоа што на помала зададена температура Ломо еко дава повисока излезна температура на издув. Сум ги мерел и двете, крајна дава поголема Тундрата - 60ц а Ломо еко 50ц ама начинот на испорака е подобар кај Ломо еко.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Potpolno se slozuvam vo odnos na indukcionoto zagrevanje na vodata.Za greaci do 2000W izvedbata na elektronikata za indukcija e relativno eftina, no za snagi od 20kW e izgor skapo. Za vo kujna e odlicno i poekonomicno od obicna ringla, staklokeramika ili plin, zatoa sto direktno go zagreva dnoto na posudata a ne okolinata. Kaj kotelot e druga prikazna, tamu el. greac e vece vo vodata i celata energija se predava na vodata, pa iskoristuvanjeto e 100%, dodeka induktorot moze da predade najpovece 90% od energijata....
Inace tkn KANO sistem ne raboti so indukcija, tuku greac e samata voda (rastvor od voda i nesto navodno misteriozno)...... Nema nikakva vrska so zasteda na energija i iskoristivost pogolema od 1.
Uste vo bivsa JNA varevme kafe i greevme voda vo kofi so dva zileta ili dve lazici. Najdobar primer za "kano" sistem na zagrevanje e gezve za brzo pravenje kafe sto se prodava po pazarive za bespari...... dve metalni ploci dovolno blisku edna do druga, a da ne se dopiraat, go soocinuvaat ovoj "kano" sistem. So se pomalo rastojanie medju plocite, ima se pomalku voda, otporot e pomal, a snagata raste do besvest....

Znaci ke mu dojde isto so obicen kotel na struja samo dobro izreklamirano
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Не, Ломо Еко е ама не е битно слични се. Не само бучноста, туку распоред на топлиот воздух внатре. Номинално Ломо еко има 290 м3 на прв фан а Тундра над 400 м3 ама поразлично ги испорачува. Тундрата само околу неа го исполнува просторот. Главната разлика е во тоа што Ломо еко испорачува поконцентриран сноп на воздух и подалеку го пласира, па така на најнискиот фан успева да ја стопли собата рамномерно. Плус Тундра неможеш да ја насетираш летвичката полу-хоризонтално само вертикално и останатите 3 нагодувања се многу високо поставени. Друга разлка е во тоа што на помала зададена температура Ломо еко дава повисока излезна температура на издув. Сум ги мерел и двете, крајна дава поголема Тундрата - 60ц а Ломо еко 50ц ама начинот на испорака е подобар кај Ломо еко.
Ме чуди... искрено, бидејки од она што приметив на нивната реклама, еден од атрибутите кои би требало да ја красат Тундрата 18 е токму тоа: Haier Tundra series features Long Distance Air supply technology which covers more than 16 metres of distance (For 18000 BTU).... еве и во рекламата (колку што знам една е) за Тундра, околу тоа, по истекот на првата минута https://www.youtube.com/watch?v=0_k0wB3Qel4
ќе да е изгледа поткровјето постегнато и поизолирано... па влијае на впечатокот!? ;)
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Ме чуди... искрено, бидејки од она што приметив на нивната реклама, еден од атрибутите кои би требало да ја красат Тундрата 18 е токму тоа: Haier Tundra series features Long Distance Air supply technology which covers more than 16 metres of distance (For 18000 BTU).... еве и во рекламата (колку што знам една е) за Тундра, околу тоа, по истекот на првата минута https://www.youtube.com/watch?v=0_k0wB3Qel4
ќе да е изгледа поткровјето постегнато и поизолирано... па влијае на впечатокот!? ;)
Нема шанса 16 метри, треба да се пушти на 3ка над 1000 м3 да бута што е апла тајфун, и незнам кој тоа би го користел освен за брзо затоплување. Плус има само 3 хоризонтални и една вертикална позиција, од кои јас исклучиво вертикалната ја користам зашто останатите се многу високи и ако не се бапнат на тројка фан неможат добро да ја распоредат топлината. Тој проблем Грее Ломо го нема, распореду
ва на прв фан 10 метри должина кај моите, додека јас со 7 метри имам мака. Иначе поткровјето е дел од иста куќа, над мене со иста изолација и прозори, нема плоча над него само тервол и е 10 см повисоко и 5 м2 поголемо. Ломото послабо се покажа на
влага и поладното кога беше, се гледаше дека се мачи и доста поише дефрости имаше, иначе нема ладен воздух на дефрост како и тундрата. Значи, тие крајни вредности освен за реклама немаат практична примена, исто како што се рекламираат 19 дб, за да постигнат ниска децибелажа протокот го намалу
ваат на 150 м2 и неможеш ни 10 м2 да загрееш.
Според мене проток на воздух и регулација и тип на летвичките има пресудно значење за комфорот. ГРЕЕ тоа многу добро го имаат решено со дупла летвичка што го концентрира снопот, додека Тундрата со единечна летвичка и широк отвор на слаби брзини лошо го дистрибуира.
Друга разлика што ја приметувам е тоа што температурата на издув кај тундрата е врзана со брзината на фанот, додека кај Ломото уште на прва брзина дава висок издув.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Добро, значи ломо еко испушта поконцентриран сноп на воздух и така успева 12ката да го распоредува и да го бута подобро од тундра 18ката?
Извинете ама мене ова ми личи на научна фантастика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom