Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Mitsubishi и Panasonic сериозно го надминуваат буџетот кој го имам, за останатите 2 се во ред во рамки на буџетот. Е сега помеѓу Haier Tundra и GREE Lomo кој има купено нека каже како е задоволен и како е потрошувачката. Други клими за препорака пример Vivax некои модели или останати брендови во таа цена
На Даикин FTXF-A има попуст од 10% во ICS GROUP, би требало попуст да има секаде каде што се продава ама во ICS сигурно има
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Fairy3,5 vo dnevnata, i LomoLC vo detskata ti vlagaat vo buget.
No, so ogled deka e gradba od 60tite....na tvoe mesto ja bi zemal Hansol za dnevnata +hodnikot, a za detskata otom potom ke ja resam. a Montaza bi napravil kako pod 1 ili eventualno pod 2
Прегледај го приврзокот 204524
ЛомоЛЦ за детска од 13 м2 би бил прејак, јас со Ломо еко имам мака на потопли денови да го модулирам. Незнам зашто 9-ки не носат ГРЕЕ кај нас. Подобро АЕРИ 09 за во детска би бил, плус е тотално бесшумен на 1 вентилатор.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
IMG_8160.PNG @nikolashtip јас не ти препорачувам ништо...Твое е малце да прочиташ по темат и ќе увидиш што ти треба...Како претходно бил загреван станот со колку кв..Тоа ти е најбитно!Ако се греел со панел колку кв бил панелот..Климите не даваат иста топлина на 7ц и на -15ц..Дискутирано е тоа...Сметката на @Simonkud за јануари е малку нереална,дискутирав со него на темата...Тој има постирано колку потрошила климата за јануари ,тоа некаде ти се 3000ден,му останува само 1000ден (или 200кв)за други потреби?!Болјер од 3кв греач да работи по 2ч дневно за 30дена ќе потроши 180кв?! А има и сушара машина за перење што викате доволни се 20кв за овие за 30дена...
Околу потрушувачката на климите секоја си е посебна приказна која зависи од изолацијата на просторот..5.5кв клима во простор од 29кв, ќе дува премногу,оваа тундра има минимум од 500м3 ако ти е над глава тоа смета со оглед на тоа кај сакаш да ја поставиш климата...А кога сме кај негативностите на климите има некои работи и кои не ги кажуваме?!Оваа Тундра има слаба модулација не слегува под 500в/ч тоа е пишано.Тоа значи дека кога е топло таа ќе ти оди офф..А тогаш вентилаторот не престанува да работи(ако и дува со 500м3 тоа е неподносливо),види скриншот,оваа е затаено малку...
@Strelec имаше постирано за висока потрошувачка на клима на член од друг форум 670кв...да му напоменам и него дека и тој член има тундра18, само треба малку да расчепкаш...
БТВ simonkud не бил дома ладниот викенд за божик..климата тогаш му потрошила помалку на 22 ја оставил..За изолиран нов стан има пријавено висока потрошувачка...
Sorry за Тундрата ама демантирајте ме?! Имам навика да чепкам и пронајдам тоа што не ми е логично или она што сакам да го имам сакам да го испитам прво!Се зезнав еднаш со Вивакс,нема да ја направам истата грешка пак..
Затоа и Вие што барате читнете нешто не фаќајте се здраво за готово особено не во продавница за Бела техника каде барате клима уред,и особено не по првиот одговор што ќе го добиете на форум(добро е што Климе не препорачува повеќе)..
Да не бидам протолкуван дека нудам Грее пошо одма ќе се фатат за тоа,не ти нудам ништо дури сам не си видиш топлотни загуби и топлотни потреби..
Се откажав да пишувам од темата но еве повторно се навраќам...зошто поима немам...Најверојатно сакам нешо да истражам откријам,дадам свое мислење кое не сакам никого да навреди,а воедно не сакам и јас да бидам навреден..
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Прегледај го приврзокот 204595 @nikolashtip јас не ти препорачувам ништо...Твое е малце да прочиташ по темат и ќе увидиш што ти треба...Како претходно бил загреван станот со колку кв..Тоа ти е најбитно!Ако се греел со панел колку кв бил панелот..Климите не даваат иста топлина на 7ц и на -15ц..Дискутирано е тоа...Сметката на @Simonkud за јануари е малку нереална,дискутирав со него на темата...Тој има постирано колку потрошила климата за јануари ,тоа некаде ти се 3000ден,му останува само 1000ден (или 200кв)за други потреби?!Болјер од 3кв греач да работи по 2ч дневно за 30дена ќе потроши 180кв?! А има и сушара машина за перење што викате доволни се 20кв за овие за 30дена...
Околу потрушувачката на климите секоја си е посебна приказна која зависи од изолацијата на просторот..5.5кв клима во простор од 29кв, ќе дува премногу,оваа тундра има минимум од 500м3 ако ти е над глава тоа смета со оглед на тоа кај сакаш да ја поставиш климата...А кога сме кај негативностите на климите има некои работи и кои не ги кажуваме?!Оваа Тундра има слаба модулација не слегува под 500в/ч тоа е пишано.Тоа значи дека кога е топло таа ќе ти оди офф..А тогаш вентилаторот не престанува да работи(ако и дува со 500м3 тоа е неподносливо),види скриншот,оваа е затаено малку...
@Strelec имаше постирано за висока потрошувачка на клима на член од друг форум 670кв...да му напоменам и него дека и тој член има тундра18, само треба малку да расчепкаш...
БТВ simonkud не бил дома ладниот викенд за божик..климата тогаш му потрошила помалку на 22 ја оставил..За изолиран нов стан има пријавено висока потрошувачка...
Sorry за Тундрата ама демантирајте ме?! Имам навика да чепкам и пронајдам тоа што не ми е логично или она што сакам да го имам сакам да го испитам прво!Се зезнав еднаш со Вивакс,нема да ја направам истата грешка пак..
Затоа и Вие што барате читнете нешто не фаќајте се здраво за готово особено не во продавница за Бела техника каде барате клима уред,и особено не по првиот одговор што ќе го добиете на форум(добро е што Климе не препорачува повеќе)..
Да не бидам протолкуван дека нудам Грее пошо одма ќе се фатат за тоа,не ти нудам ништо дури сам не си видиш топлотни загуби и топлотни потреби..
Се откажав да пишувам од темата но еве повторно се навраќам...зошто поима немам...Најверојатно сакам нешо да истражам откријам,дадам свое мислење кое не сакам никого да навреди,а воедно не сакам и јас да бидам навреден..
druze prezadovolen sum, stoplen sum mi odgovaraat smetkite...
da koga e toplo vremeto znae da raboti kako on off, zasto realno neam golemi toplotni zagubi a vnatre e sve zatopleno od zidovi do predmeti i raboti na princip pali gasi, toa e samo koga temperaturata e nad 8c taka bilo i koga sum ti pisal privatna poraka koja shto si ja slikal na 25 oktomvri koga vremeto bese relativno toplo a jas laik okolu greenjeto so klima ured...sega za edno nedela dena kje stigne smetkata nova pa kje vidime ti toa shto zboreshe dali e procitan saatot ili ne... i pak kje kazam ne ja preporacuvam klimata na nikoj, deckoto prasa iskustvo za tundrata od nekoj so ja koristi i jas mu napisav, ne znam shto ne e jasno...ne sum covek da si go fali svoeto ako e sranje, poprvo bi otisol i bi im go aknal od glava ako ne sum zadovolen, a ne tuka da kazuvam izmisleni iskustva i zadovolstva ako ne e taka... pak kje kazam PREZADOVOLEN SUM OD TUNDRATA!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Аааииии пак за тундрата се навртевте, старе ране још ме пеку.
Нека се најде некој научник нека понуди клима во тој ценовен ранг со слични перформанси по еуровент.
Модулации барајте кај 9ки и 12ки, овде имате сирова снага во 18ка.
Ако барате модулација во 18ка ќе најдете во цена над 70 000ден.
Малку конструктивни и реални бидете
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
druze prezadovolen sum, stoplen sum mi odgovaraat smetkite...
da koga e toplo vremeto znae da raboti kako on off, zasto realno neam golemi toplotni zagubi a vnatre e sve zatopleno od zidovi do predmeti i raboti na princip pali gasi, toa e samo koga temperaturata e nad 8c taka bilo i koga sum ti pisal privatna poraka koja shto si ja slikal na 25 oktomvri koga vremeto bese relativno toplo a jas laik okolu greenjeto so klima ured...sega za edno nedela dena kje stigne smetkata nova pa kje vidime ti toa shto zboreshe dali e procitan saatot ili ne... i pak kje kazam ne ja preporacuvam klimata na nikoj, deckoto prasa iskustvo za tundrata od nekoj so ja koristi i jas mu napisav, ne znam shto ne e jasno...ne sum covek da si go fali svoeto ako e sranje, poprvo bi otisol i bi im go aknal od glava ako ne sum zadovolen, a ne tuka da kazuvam izmisleni iskustva i zadovolstva ako ne e taka... pak kje kazam PREZADOVOLEN SUM OD TUNDRATA!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не си ми пишал пп мене...ПП не објавувам и мислам дека е спротивно на политиката на форумот,а и спротивно на моите принципи...И тоа што го објавив не е пп, си пишал на друг на профил и тоа е јавно!
Секој си ги знае своите задоволства-потреби,тука не се мешам..Јас гледам да посочам на некои работи,а потоа Вие (и јас)самите си одлучувате(одлучувам)...За моја следна клима сигурно нема да прашам на темата,доволно е одговорено и сублимирано од моја страна...
Да барем половина од тие што пишуваат имаа читано,темата ќе беше многу многу пократка!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки ми треба совет за околу 50м2 отворен простор Заинтересиран сум за инвертер што е подобро две 3.5кв или една 5.5кв се мислам на следниве:
  • MIDEA inverter MA-18NXD0-I BLANC:38.000 MKD
  • Vivax ASP 18CH50AERI:40.000 MKD
  • GREE LOMO LC 1800BTU R32 GWH18QD (K6DNB4B-K6DNA1B) :40.000 MK
Секако ако имате некој друг предлог до 42.000 мкд

Поздрав
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Хансолот 12 мислам дека е подобар Ломо лц 18ка.

Или Тундра 18ка.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Хансол 12 ќе загрева 50м2 ? Какви ? каде ? Нема никаква информација дадено човекот за просторот, а вие одма му набутавте клими .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Никаде. Ама подобро ќе загрева од Lomo LC 18 за слична цена. Најдобро Тундра 18ка, ако може да се најде.

Секако дека му треба многу поскапа клима, ама буџетот е тој.
 
Член од
14 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo Me i interesira dali nekoj ima iskustvo so KANO sistemite dali se navistina dobri i ekonomicni kako so e opisano :)
Pozdrav
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Zdravo Me i interesira dali nekoj ima iskustvo so KANO sistemite dali se navistina dobri i ekonomicni kako so e opisano :)
Pozdrav
И покрај сета шареноликост тука,мислам дека нема да најдеш ниту еден доволно храбар(или попрецизно глуп) што користи Кано!
Дали се добри незнам,ама обично електрично парно во основа.
Тоа што водата индукциски се загрева можеби и заштедува нешто кога се работи за рингла/шпорет,а ти готвиш манџа.Меѓутоа во систем за греење каде намерно има загуби и оддавање на топлина на околината тоа е целосно непотребно,комплицирано и не заштедува ништо во однос на котле се обичен греач!
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
33
Поени од реакции
6
Ovaj wat meracov od anhoch dali e vo red sakam da go zemam .Mislam deka nekoj imase pisano deka ne bile vred ili nesto slicno ili mozebi grasam .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom