Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Добро, значи ломо еко испушта поконцентриран сноп на воздух и така успева 12ката да го распоредува и да го бута подобро од тундра 18ката?
Извинете ама мене ова ми личи на научна фантастика
Ги имам двете, не е фантастика, имаат различна програма на работа: крајниот капацитет на загревање е поголем кај тундрата, меѓутоа е непрактичен пошто треба да насетираш посилен фан за да постигне. Значи 3 фан на тундра и 3 фан на Ломо нема споредба Тундрата е победник. Меѓутоа на 1 фан Ломото испушта потопол воздух и поконцентриран сноп. 80% од сезоната тоа е доволно, затоа викам дека за мене повеќе ми се свиѓа како е програмиран Ломо.
Ги мерев температурите на издув и на двете: Тундра вади 60 ц а Ломо 50 ц ама концентрацијата на снопот игра битна улога.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ги имам двете, не е фантастика, имаат различна програма на работа: крајниот капацитет на загревање е поголем кај тундрата, меѓутоа е непрактичен пошто треба да насетираш посилен фан за да постигне. Значи 3 фан на тундра и 3 фан на Ломо нема споредба Тундрата е победник. Меѓутоа на 1 фан Ломото испушта потопол воздух и поконцентриран сноп. 80% од сезоната тоа е доволно, затоа викам дека за мене повеќе ми се свиѓа како е програмиран Ломо.
Ги мерев температурите на издув и на двете: Тундра вади 60 ц а Ломо 50 ц ама концентрацијата на снопот игра битна улога.
имаш информации колку троши 1 фан ? колку м2 грееше со ломото, вака како што сватив за мали децки/спални overkill е
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
имаш информации колку троши 1 фан ? колку м2 грееше со ломото, вака како што сватив за мали децки/спални overkill е
Немам мерачи, и неможам споредба да направам пошто различни потрошачи сме. Мојот спрат е со Тундра и греам 75 м2, во останатите соби има панели, само една соба не се грее. Имам и повеќе апарати потрошачи, бојлер секој ден, машини за алишта, садови секој ден, фенови, ТВ ... Иначе Тундрата ми е во дневна 35 м2 позади неа кујна 6 м2. На поткровјето Ломото грее 40 м2 со повисок плафон ама и косини кои не заземаат многу волумен така да по кубикажа се два исти простори. Сметките од 15.12 - 15.01 беа 10.300 кај мене 6.500 на поткровјето за греење 24/7.
Иначе и јас сакам за едната детска соба 13 м2 што не ја греам да ставам клима и Ломо нема да ставам, сигурно ќе биде прејак. Најверојатно Вивакс АЕРИ 09 ќе одам, во канцеларија имаме 2 такви во сплит изведба и се тотално бесшумни на прв фан, ама па и издувот не испорачува многу волумен, што би било идеално за помали соби. Од сево ова што сум го прочитал и од лично искуство, на секому му препорачувам пред набавка на климатизер да види реално како работи климата во зададен простор. Од хартија ништо неможе да се преслика во реални услови.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дури и крадени дрва е поскапо од клима. Кога ќе урачунаш и чистење на печка и оџаци и вепење и распалување и рак на плуќа.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Smetki( za LG,suzumi,fh)
11.11-11.12 4600den
11.12 -11.01 5600den
11.01-11.02 5500den - ne e stignata presmetkata e po satot
3 клими,3 соби...Нема отворени врати што е супер,нема струење на воздух..Сметки за струја за 3клими одлични..Нека греаат другите со една клима поголем отворен простор и нека се задоволни!Секој си знај по дома како му е и како се чуствува,и колкава темпертура му е доволна,тоа е субјективно..а на форумот дека некој објективно ќе го пренесе тоа чуство потешко...Не џабе тие што имаат парно (центално или друго) ставаат радијатори во секоја просторија..Можиш да грееш и повеќе простории со еден уред,ама да си загреан е друго...Како и да е вреди да се инвестира во овие уреди,бидејки греењето во поголем дел од нашата Северна сами си го обезбедуваме...Дрва јок!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
3 клими,3 соби...Нема отворени врати што е супер,нема струење на воздух..Сметки за струја за 3клими одлични..Нека греаат другите со една клима поголем отворен простор и нека се задоволни!Секој си знај по дома како му е и како се чуствува,и колкава темпертура му е доволна,тоа е субјективно..а на форумот дека некој објективно ќе го пренесе тоа чуство потешко...Не џабе тие што имаат парно (центално или друго) ставаат радијатори во секоја просторија..Можиш да грееш и повеќе простории со еден уред,ама да си загреан е друго...Како и да е вреди да се инвестира во овие уреди,бидејки греењето во поголем дел од нашата Северна сами си го обезбедуваме...Дрва јок!
Ke dojdis na gosti Ke vidis.
I cenata e visoka 2000evra za trite.
Podesuvanje od 22 stepeni maksimum 23 e super dovolno.( 23 stepeni nekogas mi izgleda mnogu toplo)
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ke dojdis na gosti Ke vidis.
I cenata e visoka 2000evra za trite.
Podesuvanje od 22 stepeni maksimum 23 e super dovolno.( 23 stepeni nekogas mi izgleda mnogu toplo)
А што загреваш колкава површина? Дали е ниваградба, добро изолирана, стан или куќа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
А што загреваш колкава површина? Дали е ниваградба, добро изолирана, стан или куќа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Stan Nova gradba 8cm stiropol PVC.
Nad mene nema nekoj pod mene great samo Edna soba.
So sosedite mi se granici samo Edna soba od 10m2 se drugo e nadvoresen Sid.
Vo potpis GI ima koja kolku m2 gree.
site klimi vo Ler rabotaat.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Stan Nova gradba 8cm stiropol PVC.
Nad mene nema nekoj pod mene great samo Edna soba.
So sosedite mi se granici samo Edna soba od 10m2 se drugo e nadvoresen Sid.
Vo potpis GI ima koja kolku m2 gree.
site klimi vo Ler rabotaat.
Е така, чунки подруго е во новоизграден стан во зграда :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Smetki( za LG,suzumi,fh)
11.11-11.12 4600den
11.12 -11.01 5600den
11.01-11.02 5500den - ne e stignata presmetkata e po satot
Браво! Сметките ти се супер за со три клими! И се друго бојлер, машини за садови и алишта и останати апарати се во сметката ? На колку степени ги работиш климите ? И ако си од Битола - браво :) 12ки , 18ки шо се климите ? Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Браво! Сметките ти се супер за со три клими! И се друго бојлер, машини за садови и алишта и останати апарати се во сметката ? На колку степени ги работиш климите ? И ако си од Битола - браво :) 12ки , 18ки шо се климите ? Поздрав
Se na se smetkite.
Dve 9Ki od Kaj hristo I Edna 12ka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom