Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Здраво, нов сум на форумот и ми треба совет за купување на клима уред за греење во стан. Станот е во стара зграда градена 60-тите години, со полна цигла, на 2-ри спрат. Станот е со нова ПВЦ столарија Alphacan 3D 7комори. Не е битно кој е производителот на климата, битно е да грее за ладење не е проблем. Максумум дозволен буџет е 50.000 денари
Здраво,
Ако планираш да го грееш цел стан, ќе мораш да размислиш за повеќе клими 2 или 3
 
Член од
12 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво,
Ако планираш да го грееш цел стан, ќе мораш да размислиш за повеќе клими 2 или 3
Во спалната соба веќе има клима Samsung постар модел најверојатно обична ја пробав 2 пати додека беше ладно и се реновираше собата беше доста топла, а за спиење би била ок. Најголем приоритет е дневниот престој
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Види:
Хаиер тундра 18
Ломо лцлх 18
Панасоник z15ske
Мицубиши SF50VE

Според буџетот избери.
 
Член од
12 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Mitsubishi и Panasonic сериозно го надминуваат буџетот кој го имам, за останатите 2 се во ред во рамки на буџетот. Е сега помеѓу Haier Tundra и GREE Lomo кој има купено нека каже како е задоволен и како е потрошувачката. Други клими за препорака пример Vivax некои модели или останати брендови во таа цена
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Mitsubishi и Panasonic сериозно го надминуваат буџетот кој го имам, за останатите 2 се во ред во рамки на буџетот. Е сега помеѓу Haier Tundra и GREE Lomo кој има купено нека каже како е задоволен и како е потрошувачката. Други клими за препорака пример Vivax некои модели или останати брендови во таа цена
Fairy3,5 vo dnevnata, i LomoLC vo detskata ti vlagaat vo buget.
No, so ogled deka e gradba od 60tite....na tvoe mesto ja bi zemal Hansol za dnevnata +hodnikot, a za detskata otom potom ke ja resam. a Montaza bi napravil kako pod 1 ili eventualno pod 2
plan.jpg
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Fairy3,5 vo dnevnata, i LomoLC vo detskata ti vlagaat vo buget.
No, so ogled deka e gradba od 60tite....na tvoe mesto ja bi zemal Hansol za dnevnata +hodnikot, a za detskata otom potom ke ja resam. a Montaza bi napravil kako pod 1 ili eventualno pod 2
Прегледај го приврзокот 204524
Претпоставувам станува збор за Hansol GWH12TB-S3DNA2D со моќност 3,5kw, ако е таа влегува во буџетот
Во Сетек, Нептун и останата екипа препораката беше 5,5kw.
Во однос на монтажата мислам дека нема доволно место за да ја собере ни на 1 ни на 2 но тоа ќе го проверам утре за сигурно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Претпоставувам станува збор за Hansol GWH12TB-S3DNA2D со моќност 3,5kw, ако е таа влегува во буџетот
Во Сетек, Нептун и останата екипа препораката беше 5,5kw.
Во однос на монтажата мислам дека нема доволно место за да ја собере ни на 1 ни на 2 но тоа ќе го проверам утре за сигурно.
planA.jpg
Ако не ја собира на 1 или 2 (и можни решенија се само под 3 или 4) тогаш уште помалце им држи вода предлогот за 5,5ка....која прво би била прејака за 29м2(дневна+кујна) и евентуално ходник 8м2, а со оглед на поставеноста на вратите (една од дневната и втората од детската) сигурно нема да може да ја загрее детската преку 2 врати. Затоа и ти предложив јака 3,5 GWH12TB-S3DNA2D а за понатаму ке видиш, преку ходникот и оваа ке ги замлачи спалните но во најладното сепак ке ти треба уште една клима за во детската која е со 2 надворешни зида а никакво грејно тело.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Mitsubishi и Panasonic сериозно го надминуваат буџетот кој го имам, за останатите 2 се во ред во рамки на буџетот. Е сега помеѓу Haier Tundra и GREE Lomo кој има купено нека каже како е задоволен и како е потрошувачката. Други клими за препорака пример Vivax некои модели или останати брендови во таа цена
imam tundra 18 vo nov stan so izolacija otprilika 45 m2 gream i sum prezadovolen... smetkata vo najlodniot peroid od 18 dekemvri do 18 januari mi bese 3913, bo ovaa smetka spagja redovna struja kako masina za perenje, frizider, protocna cesma vo kujna, masina za sadovi i najvaznoto shto trosi najvekje masina za susenje alishta....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Mitsubishi и Panasonic сериозно го надминуваат буџетот кој го имам, за останатите 2 се во ред во рамки на буџетот. Е сега помеѓу Haier Tundra и GREE Lomo кој има купено нека каже како е задоволен и како е потрошувачката. Други клими за препорака пример Vivax некои модели или останати брендови во таа цена
Od Gree lomo podaleku ako ti e za greenje od moe lichno iskustvo ti kazuvam ova. Za Haier Tundrata ima nekolku zadovolni clenovi sto ja koristat ovaa klima. Kontaktiraj go @DrZmigo neka ti kaze neso poveke za Tundrata on ja ima :)
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
TOSHIBA✔ CARRIER✔ HAIER ✔

Најголем избор на премиум инвертер клима уреди во Енергија доо од светските лидери за греење, ладење и климатизација.

Eurovent сертификат за сите модели како гаранција за квалитет и потврда на перформанси за A+++ енергетска класа

36 месеци безусловна гаранција

Специјализиран сервис за сите инвертер системи од TOSHIBA, CARRIER и HAIER

Инженеринг поддршка од дипломирани машински инженери

FB.jpg

За било какви дополнителни информаци, обратете се наinfo@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашиот продажен салон на
ул. Лондонска 1А, Скопје.
 
Член од
12 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
imam tundra 18 vo nov stan so izolacija otprilika 45 m2 gream i sum prezadovolen... smetkata vo najlodniot peroid od 18 dekemvri do 18 januari mi bese 3913, bo ovaa smetka spagja redovna struja kako masina za perenje, frizider, protocna cesma vo kujna, masina za sadovi i najvaznoto shto trosi najvekje masina za susenje alishta....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дали станува збор за 45 м2 отворен простор како салон или соба плус ходник. Таа сметка ако е толку со вкупно се и греење и останата потрошена струја тоа е екстра супер економично. Претпоставувам тоа е потрошувачка без исклучување односно греење 24/7[DOUBLEPOST=1550047384][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 204528
Ако не ја собира на 1 или 2 (и можни решенија се само под 3 или 4) тогаш уште помалце им држи вода предлогот за 5,5ка....која прво би била прејака за 29м2(дневна+кујна) и евентуално ходник 8м2, а со оглед на поставеноста на вратите (една од дневната и втората од детската) сигурно нема да може да ја загрее детската преку 2 врати. Затоа и ти предложив јака 3,5 GWH12TB-S3DNA2D а за понатаму ке видиш, преку ходникот и оваа ке ги замлачи спалните но во најладното сепак ке ти треба уште една клима за во детската која е со 2 надворешни зида а никакво грејно тело.
Климата би можела да се монтира само на позицијата 4, на 3 некако не ми одговара[DOUBLEPOST=1550047689][/DOUBLEPOST]
Ќе искористам субвенции ама ќе треба станот на грб од Штип во Скопје да го донесам а со оглед на загадувањето во Скопје и да ме тераш не идам. Плус сеа автопатот ако го пуштат за 30 мин. шо вжби рекле ја го ја дека е :)
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Дали станува збор за 45 м2 отворен простор како салон или соба плус ходник. Таа сметка ако е толку со вкупно се и греење и останата потрошена струја тоа е екстра супер економично. Претпоставувам тоа е потрошувачка без исклучување односно греење 24/7[DOUBLEPOST=1550047384][/DOUBLEPOST]

cel stan so dve spalni sobi, 53m2 e stanot e sea bez wc i bez terasi okolu 45m2 se gree...
klimata ne e izgasena voopshte...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Претпоставувам станува збор за Hansol GWH12TB-S3DNA2D со моќност 3,5kw, ако е таа влегува во буџетот
Во Сетек, Нептун и останата екипа препораката беше 5,5kw.
Во однос на монтажата мислам дека нема доволно место за да ја собере ни на 1 ни на 2 но тоа ќе го проверам утре за сигурно.
Препорака за Hansol 3,5kw за дневна со кујна од 30м2 супер.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Od Gree lomo podaleku ako ti e za greenje od moe lichno iskustvo ti kazuvam ova. Za Haier Tundrata ima nekolku zadovolni clenovi sto ja koristat ovaa klima. Kontaktiraj go @DrZmigo neka ti kaze neso poveke za Tundrata on ja ima :)
Можи да објасниш оти не си задоволен од Ломо колку м2 грееше? како беше потрошувачката колки мин работеше ако имаш мерач АПСУЛУТНО немам намера да ги бранам ГРЕЕ али треба да споделувате информации за Тундрата да многу има фалби на форум тука може да се согласиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom