Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Edno da vi kazam moj mnogu blizok prijatel kupi Gree LCLH 3.5kw 12 BTU ja kupi klimata deklarirana do 40m2 ja montiraa vo otvoren prostor spoeni 2 prostorii so golem otvor vkupno 38m2 so PVC stolarija so izolacija na tavan i nov krov taa Gree LCLH ne mozese da gi zatopli tie 38m2 uklucena non-stop pravese defrost ( bucen ) na sekoj 35 min nadvoresnata edinica bese bucna prijatelov vikna servis servisot mu kaza klimata ti e ok ne ti Cini kukata a kukata e so nov krov izolacija na tavanot novi PVC prozorori prijatelov na kraj ja prodade klimata Gree i vo istiot prostor montirase inverter klima Haier Tundra 3.5kw 12Btu Haier-ot odlicno odrzuva temperatura vo prostorijata od 24°C tivka e ekonomica defrost mnogu retko prijatelov od Haier-ot e prezadovolen
Moj sovet do site bidete mnogi vnimatelni pri izbor na marka na Inverter klimi i podaleku od Gree klimi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Edno da vi kazam moj mnogu blizok prijatel kupi Gree LCLH 3.5kw 12 BTU ja kupi klimata deklarirana do 40m2 ja montiraa vo otvoren prostor spoeni 2 prostorii so golem otvor vkupno 38m2 so PVC stolarija so izolacija na tavan i nov krov taa Gree LCLH ne mozese da gi zatopli tie 38m2 uklucena non-stop pravese defrost ( bucen ) na sekoj 35 min nadvoresnata edinica bese bucna prijatelov vikna servis servisot mu kaza klimata ti e ok ne ti Cini kukata a kukata e so nov krov izolacija na tavanot novi PVC prozorori prijatelov na kraj ja prodade klimata Gree i vo istiot prostor montirase inverter klima Haier Tundra 3.5kw 12Btu Haier-ot odlicno odrzuva temperatura vo prostorijata od 24°C tivka e ekonomica defrost mnogu retko prijatelov od Haier-ot e prezadovolen
Moj sovet do site bidete mnogi vnimatelni pri izbor na marka na Inverter klimi i podaleku od Gree klimi.
Moj sovet do site, bidete vnimatelni so Klimce, ima zeznato mnogu luge. Eden moj prijatel go prasal za sovet i zemal Vivax AERI 3.5kw. Klimata voopsto ne greela, ja prodal na pola cena i si zemal GREE LCLH 3.5kw. Klimata sega mu pravi 26C bez problem.
Podaleku od sovetite na Klimce.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.657
Проблемот кај тебе а ова...од марките Хаиер Мидеа СТ и остали што ги имаш у гаражата немаш саглам јака 3,5ка да понудиш со јак капацитет и висок SCOP, имаш можда Тундра12 или некое ST климиче.
За тебе гледам Тундра12 не била избор него строго 18ка.
Од друга страна, 3,5ка од рангот на Хансол, со твин компресор, visok СЦОП, со саглам надворешна и побајаги бакар у изменувач, греачи и работна температура до -20 немаш да понудиш од тие марки и брендови, твин имаш само во 5,5ка.
Затоа и промовираш 5,5ки за во 30м2, плус имаш напишано дека 3,5ка никогаш не ти била фаворит....
Се прашувам зашто па не 3,5ка?
Па само 3,5ките идат до A+++ или A++ класа ама појаките модели, за 30~40м2, нормално зависно од изолација се топ солуција, зашто тие би ставале Тундра 5,5ка да ги мава со издув од 900м3 и имаат слаб COP? Си напишал ја држиш на Силент Фан, да не те мава вртоглавица од дувањето со 900м3 :)
Ти така си одлучил па тој пат е најпаметен ? Па ти од вчера си на темава, и твојата Тундра тек прва зима чека да презими, немаш никакво искуство, освен ако си монтер ;)
Мерење камо? сликиte ти исчезнаа денот кога ги постираше, мерач имаш ?, со што ке не убедиш....со комшиките слабо ви иде бизнисот освестете се.[DOUBLEPOST=1544392103][/DOUBLEPOST]
Дури три сервисери имале, и ти ги знаеш сите кој се....побогу пиши им ги телефоните побрзо да купиме.
Јонизаѕтор и Филтри се прикаски за мали деца, ЛомоЕцо има јонизатор и сите остали модели.....не ги лажи лугето со сунѓерчиња.
А Дуал компресор може да има АМА некој малечок од фрижидерите што им останеле, и тоа компресор за R410 напукан со R32 што е забрането и недозволиво заради повисоки притисоци и напрегања ;)
Дур невидиме сервисно за Дуалот што го Надувавте како балон а сервисното го криете како змијата нозете немате прикаска.
Штета што ти е криво што тундрата има издув од 900м3, па сега тоа е недостаток, али ова оди во букмарк за кога ќе излезе некоја грее клима со 900м3 издув па кога ќе биде фалена да се види манипулацијата.

Втора штета муабетот за несакањето на 3.5 клими се однесуваше само за Тундрата. Инаку мој фаворит беше Панасоник z12ske која има вистински пдизајн од 3.2 и фантастични 2.75 на -15 според еуровент, но чини 52000, па кога ја видов Тундрата со 4кв на -15 за 34000 малку време ми требаше да се премислам. Впрочем и од тебе конкретно имаше тогаш манипулации како била капиларка, како за 5.5 клима имала премала надворешна и слични глупости кои се трескаат цело време.

Трета штета што на крај пак муабетот се сведува на муабети како сите овде правиме теории на заговор против грее, како сме монтери забари и слично, али нека биде така
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Edno da vi kazam moj mnogu blizok prijatel kupi Gree LCLH 3.5kw 12 BTU ja kupi klimata deklarirana do 40m2 ja montiraa vo otvoren prostor spoeni 2 prostorii so golem otvor vkupno 38m2 so PVC stolarija so izolacija na tavan i nov krov taa Gree LCLH ne mozese da gi zatopli tie 38m2 uklucena non-stop pravese defrost ( bucen ) na sekoj 35 min nadvoresnata edinica bese bucna prijatelov vikna servis servisot mu kaza klimata ti e ok ne ti Cini kukata a kukata e so nov krov izolacija na tavanot novi PVC prozorori prijatelov na kraj ja prodade klimata Gree i vo istiot prostor montirase inverter klima Haier Tundra 3.5kw 12Btu Haier-ot odlicno odrzuva temperatura vo prostorijata od 24°C tivka e ekonomica defrost mnogu retko prijatelov od Haier-ot e prezadovolen
Moj sovet do site bidete mnogi vnimatelni pri izbor na marka na Inverter klimi i podaleku od Gree klimi.
Znaci ovaj komsijata tvoj gi zaeba site na forumot .
Topli 38kvadrati so vlezen model.
Da recese deka topli tolku kvadrati so 18ka Vivaks kako tvojata ke drzese mesto .
Nesto loncinjata gi imas zbrkano.

@Strelec so kupvase ti Amber so 22karti Tundra mozese da pominis i za kaj komsivkata taa licnata ke ostanese nesto toplina.:):):)
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Znaci ovaj komsijata tvoj gi zaeba site na forumot .
Topli 38kvadrati so vlezen model.
Da recese deka topli tolku kvadrati so 18ka Vivaks kako tvojata ke drzese mesto .
Nesto loncinjata gi imas zbrkano.

@Strelec so kupvase ti Amber so 22karti Tundra mozese da pominis i za kaj komsivkata taa licnata ke ostanese nesto toplina.:):):)
Па овој у неузолирана куќа со 2 та хансола, кај шо со еден грееше пет 60 квадрати со 107w а преплавено е од поплаки дека хансолот троши како локомотува на сите форуми ама тука се споредува scop со сликички и се препорачува на големо :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Ajdeeeeee nema koj drug tuka pozitivni komentari za tvoite klimi pa ke barame po forumi od ostali bivsi JU drzavi hahaahahhhh[DOUBLEPOST=1544409930][/DOUBLEPOST]
Проблемот кај тебе а ова...од марките Хаиер Мидеа СТ и остали што ги имаш у гаражата немаш саглам јака 3,5ка да понудиш со јак капацитет и висок SCOP, имаш можда Тундра12 или некое ST климиче.
За тебе гледам Тундра12 не била избор него строго 18ка.
Од друга страна, 3,5ка од рангот на Хансол, со твин компресор, visok СЦОП, со саглам надворешна и побајаги бакар у изменувач, греачи и работна температура до -20 немаш да понудиш од тие марки и брендови, твин имаш само во 5,5ка.
Затоа и промовираш 5,5ки за во 30м2, плус имаш напишано дека 3,5ка никогаш не ти била фаворит....
Се прашувам зашто па не 3,5ка?
Па само 3,5ките идат до A+++ или A++ класа ама појаките модели, за 30~40м2, нормално зависно од изолација се топ солуција, зашто тие би ставале Тундра 5,5ка да ги мава со издув од 900м3 и имаат слаб COP? Си напишал ја држиш на Силент Фан, да не те мава вртоглавица од дувањето со 900м3 :)
Ти така си одлучил па тој пат е најпаметен ? Па ти од вчера си на темава, и твојата Тундра тек прва зима чека да презими, немаш никакво искуство, освен ако си монтер ;)
Мерење камо? сликиte ти исчезнаа денот кога ги постираше, мерач имаш ?, со што ке не убедиш....со комшиките слабо ви иде бизнисот освестете се.[DOUBLEPOST=1544392103][/DOUBLEPOST]
Дури три сервисери имале, и ти ги знаеш сите кој се....побогу пиши им ги телефоните побрзо да купиме.
Јонизаѕтор и Филтри се прикаски за мали деца, ЛомоЕцо има јонизатор и сите остали модели.....не ги лажи лугето со сунѓерчиња.
А Дуал компресор може да има АМА некој малечок од фрижидерите што им останеле, и тоа компресор за R410 напукан со R32 што е забрането и недозволиво заради повисоки притисоци и напрегања ;)
Дур невидиме сервисно за Дуалот што го Надувавте како балон а сервисното го криете како змијата нозете немате прикаска.
Tocno taka tri firmi serviseri gi ima vo garantniot list so ime adresa kontakt koi nesebicno mi objasnia kako da ja koristam klimata a ne da ucam od forumi , na forum moze i da naucis nesto ama i od vakvi kako tebe da dobies slika deka Gree e NASA od tolku favoriziranje.
Deka LG ke ti stavi nesoodveten kompresor od star frizider kako sto pisa i potoa ke ti dade 10god garancija toa e plukanje na nekoj brend na tvojot nacin.
Ne naduvuvame nisto i ne reklamirame davame samo pofalni zborovi za nesto od sto sme zadovolni kako korisnici.
Isto taka moze i korisnik od tvoite klimi da se pofali ama retki se izgleda i mora ti i tvojata ekipa ovde da ubeduvate lugje e mene ne me ubedivte.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Denes sumirana potrosnjata za minatiot mesec.
411KWh za 672, casa odnosno 28 dena. Prosek 0.62KWh. Setirana na 23 stepeni vnatresna na maksimalen izduv. Treba da se ima vo predvid deka barem polovina od mesecot bese prilicno topol so denski temperaturi znacajno nad 7 stepeni.

Ovoj mesec ke bide vistinskiot test. Ocekuvana potrosuvacka i granicnik za isplatlivosta mi e 600KWh mesecno. Se nad ova ke mi bide razocaruvanje.

I moja preporaka e da ne veruvate mnogu na prikaski za mala potrosnja. Ako jas gi slusav monterite kaj mene (maksimum potrosnja 2000 mesecno, vo najladni meseci za prostorot koj sega se gree + spalnata od 10tina m2 - imam pisano vo nekolku priliki nazad), od potrosnjata trebase da bidam nezadovolen.
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Еве уште некоја слика од вториот Хансол (монтажа @kodus).
Прегледај го приврзокот 200841
Прегледај го приврзокот 200842
Прегледај го приврзокот 200843
Останав должен за овие фотки од надворешната. Плус да нема забуни, некој фанатик дилер да не ме стави во ист кош со него и неговите колеги. ;)
Ти посакувам долго и економично да те грее и лади.
Ги гледам фотографиите од монтажата од лице кое барем на овој форум сите имаат пофални зборови, но мене секогаш ми паѓа во очи една работа, која за жал е карактеристика и за “најпрофесионалните„ . Ова најпрофесионалните е ставено во наводници, затоа што за мене не е професионалец кога при монтажата цевките не се ставени во соодветни пластични каналици. Монтажата може да е ок во целост и да се почитувани правилата на струката, меѓутоа очи боде ( барем мене ) немањето чуство за естетика, а со тоа и нагрдувањето на естетскиот изглед на самиот објект. Наместо сите тие цевки ( а се две ) да се стават во соодветни каналици и сето тоа да изгледа поестетски и да не го нагрдува објектот ( што само ќе дава слика за професионалноста на монтажерот ), цевките се изолирааат и се оставаат така да се гледааат што е неестетски, а богами и кажува и за „ професионаноста на монтажерот “. За некоја ситна пара за каналици сета работа, колку и таа да е професионална и по правила на струката, се расипува, имајќи го предвид естетскиот изглед. Дотоклу повеќе што со ставање на цевките во пластични каналици се заштитуваат истите од надворешните влијанија.
Ајде можеби на некој од монтажерите ќе им текне дека естетскиот изглед на монтажата многу кажува за нивниот вистински професионализам во вистинска смисла на зборот.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ти посакувам долго и економично да те грее и лади.
Ги гледам фотографиите од монтажата од лице кое барем на овој форум сите имаат пофални зборови, но мене секогаш ми паѓа во очи една работа, која за жал е карактеристика и за “најпрофесионалните„ . Ова најпрофесионалните е ставено во наводници, затоа што за мене не е професионалец кога при монтажата цевките не се ставени во соодветни пластични каналици. Монтажата може да е ок во целост и да се почитувани правилата на струката, меѓутоа очи боде ( барем мене ) немањето чуство за естетика, а со тоа и нагрдувањето на естетскиот изглед на самиот објект. Наместо сите тие цевки ( а се две ) да се стават во соодветни каналици и сето тоа да изгледа поестетски и да не го нагрдува објектот ( што само ќе дава слика за професионалноста на монтажерот ), цевките се изолирааат и се оставаат така да се гледааат што е неестетски, а богами и кажува и за „ професионаноста на монтажерот “. За некоја ситна пара за каналици сета работа, колку и таа да е професионална и по правила на струката, се расипува, имајќи го предвид естетскиот изглед. Дотоклу повеќе што со ставање на цевките во пластични каналици се заштитуваат истите од надворешните влијанија.
Ајде можеби на некој од монтажерите ќе им текне дека естетскиот изглед на монтажата многу кажува за нивниот вистински професионализам во вистинска смисла на зборот.
И јас имав идеа да ги ставам цевките во канал, ама после испадна дека ќе ја подигам надворешната единица па цевките завршија во круг позади неа.
Незнам на што се должи тоа ама најверојатно овие мајстори од почеток имаат фатено терк да не се потресуваат по прашање на естетика. Втора причина е да се биде поефтин и тука македонецот веќе е во свој елемент, 90% од муштериите би се согласиле да останат цевките така, отколку да платат дополнителни 1000 денари за канал и негова монтажа.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.657

Kajgana Shop

На врв Bottom