Најекономично греење (затоплување)

L

lleeoo

Гостин
isto i ja gi naterav na zenava nejzinite, istata klima ja kupija i sega i oni se vo iscekuvanje na smetkata, inace se greea na termo i vikaat deka nemalo sporedba, mn po zagreani bile sega so klimata...:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eee vo toj tabor sum i jas. Po moja inicijativa roditelite i brat mi se na klimi se na klimi zadovilni TOP. Posebno tatko mi koj ne se izmacuva si drvata vamu tamu, a bogami i brat mi ne gi kreva do 5-ti sprat
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Е да де, сите знаеме дека е зухаи фабрика што произведува се и сешто во гаражи
Прегледај го приврзокот 201030
башка има и неписмени вработени
Ne mozam da ti pomognam ako tolku ti e znaenjeto. I nema so da ti dokazuvam so e kako e, samo ete pogledni go videoto so linkot pa ako razbirash angliski ce znajsh I ce vidish dali vo garazhi se raboti ili ne.
https://m.youtube.com/watch?v=8TGZcVAKqPE
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Odamna e vesta ama aj da gi pocesham za levoto....ovie neznalicive za kompresori sto se raduvaat ako pisuvalo Mitsubishi ili Toshiba. na kompresorot.
Toshiba vasa omilena ili po kineski GMCC za cudo ima napraveno i 2-stage Kompresor i toa odaaaaaamna, nagraden po saemi, ama toj kompresor za niv skapo kosta oti e HIGHTECH pa nema da go dobiete vo Rezidencijalen ured za 1000ce....ke go platite duplo ako pisuva Toshiba-GMCC :D
Link....Vapor Injection Inverter Compressor
Detalno Info za 2-stage Vapor Injection Compressor....zar e moguce i Toshibata da pravi kompresori za na ladno i do -30C :rolleyes:

23cc3 e ili 23.000btu e edinstvenata verzija koja verovatno ide i se vgraduva samo vo Komercijalni uredi ....23.000btu e ili 7Kw mokjnost ama e sepak 2-Stage komresor i deklariran do -30C "zamisli". Za ova Energeticarive slusnale ili neslusnale ? ;)
Eve i sliki da go vidite vasiot ljubimec GMCC kako isto taka ima kompresor sto gree do -30C oti bil 2-stage ili dvostepen....zasto li go napravile ? ;)
8539098834_1327060088.jpg 8539110753_1327060088.jpg 8558344778_1327060088.jpg
A ova se sliki od Gree-Landa 2-stage -30 kompresor, se podudaraat neli ?, i Toshiba i Landa imale 2-stage varijanti.....ednite vo Gree verzija dostapni i za Rezidencijalni korisnici, za GMCC ili Toshibite mislena imenka kolku ke kosta i za Komercijalni, za Rezidenti seuste nedostapno :(
IMG_20180423_145839.jpg 2-stage.jpg
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Jas sum kriv za off topic postot, prifakjam odgovornost, ama da ne zabegvime off topic mnogu zs adminive ne vrebet, so prstite se na kopcheto za zatvaranje na temava, edvaj cheket nekoj kiks da naprajme.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Miraito u spalna ili Suzumito e ova.....si mozel da slikas i so klimata.
Aman be 20C zadadena, Eurovent labaratorija da ne pravis doma :).....treba 3 dena da oladam doma zidovi za da mozam 20C da zadadam. I grafikon ke mi bide padni stani.....sega e prava crta cepa na 650 so saati ama 25zadadena, a ne 20C.
3,4Kw se taman za na +5 da gream cel stan od 85m2....i toa COP=5,2 za 25Zadadena, zamisli onie so FH35 so 5,1 se falat za 20zadadena a great po 20m2 :pos:
TRi takvi koga ke gi nanizat ima da im padne COPot ne pod masa, pod cel sprat :)
Zadadena 22 imam 25 stepeni dneven i 22.5 spalni na 20 imam okolu 22.5 stepeni dneven i 20 spalni
Taka da 20 zvuci malku ama na termometar na 1m visina i na 7 m od klima pokazuva drugo ;)
Zs klimava mi e do otvor za vnatr.skali i strui ladniot vozduh od gore nadole i topliot od dole nagore,go laze senzorot i taka raboti klimava.Vazno sum i go nasol redot i
bitno e odi na 190 -210 w i ne gasne raboti taka odredeno vreme pa se kacuva na 300 -350 w .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ајде нека е со среќа греењето. Тешко е да се објасни, поготово на заглибени во дрвата за греење. Волку кубика, околку кубика. Алфаплам, смрдоплам...
Мораат они да осетат, да им дојдат неколку сметки, да заврши зимата...

Немало чистење, немало прашини, немало цепење, немало ложење, немало станување во 5, немало лопати, немало растоварање, немало пентарење по скали, немало чистење оџаци, не се исцрниле ѕидовите, нема кречење, паричка останала.

Само префрли ја на ладење и пријатно. :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Moram neshto da spodelam, sho sakav pred nekolku dena da go spodelam ama zaborajv. Petokot nakaj 22:30 bev kaj od zena mi nejxinite na kafe, ladno beshe nadvor, gi znaete temperathrite kakvi bea. Vlegov kaj niv, stan, 46m2 so Tundra 3,5ka go great, toplo, prijatno niz celiot stan, klimata na 26 mislam beshe, trojka izduv, a voopshto ne izgledashe kako da e na trojka, ne znam kakvi i se brzinite na klimata. Presreken bev. Jas sum prichinita (a so toa i site vie tuka) zashto kupija klima i prekinaa da se chadat so drzva. Sega, vo ischekuvanje se sekoj den na smetkata za struja i bidejki se seushte malku skeptichni okolu potroshuvackata i kako toa moze na struja da se gree, a da ne se plakja ogromna smetka, baba mi mi reche deka ako se zadovolni od smetkata (a ke bidat) drugiot den ke se ottarasela od kjumbeto, v podrum ke go stavela.

Ete taka. Inache Tundrata raboti fenomenalno, nastrana kinesko, minesko, pdziajni, bivalenti, si ja vrshi odlichno rabotata.
Nejkam da pametuvam, no kaj mene barem razlika vo potrosuvacka na struja 23c vs 26c e skoro dupla. I na 23-24c e prijatno toplo ne treba povece, a sum primetil znaci ako nastavam povece od 24c potrisuvackata raste u parabola. Mislam deka za da se ekonomicni klimite ne treba da se brkaat preku 23-24c. Si misli covek so e 2-3c povece, a ustvari toa e x2 potrosuvacka na struja.[DOUBLEPOST=1544512022][/DOUBLEPOST]
Ајде нека е со среќа греењето. Тешко е да се објасни, поготово на заглибени во дрвата за греење. Волку кубика, околку кубика. Алфаплам, смрдоплам...
Мораат они да осетат, да им дојдат неколку сметки, да заврши зимата...

Немало чистење, немало прашини, немало цепење, немало ложење, немало станување во 5, немало лопати, немало растоварање, немало пентарење по скали, немало чистење оџаци, не се исцрниле ѕидовите, нема кречење, паричка останала.

Само префрли ја на ладење и пријатно. :)
Na starite pukala abe sansa nema da im objasnis deka skopje se true zaradi peckite. A pa tek da im objasnis deka klimite poeftino great od drvata. Misija nemoguke.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Zadadena 22 imam 25 stepeni dneven i 22.5 spalni na 20 imam okolu 22.5 stepeni dneven i 20 spalni
Taka da 20 zvuci malku ama na termometar na 1m visina i na 7 m od klima pokazuva drugo ;)
Zs klimava mi e do otvor za vnatr.skali i strui ladniot vozduh od gore nadole i topliot od dole nagore,go laze senzorot i taka raboti klimava.Vazno sum i go nasol redot i
bitno e odi na 190 -210 w i ne gasne raboti taka odredeno vreme pa se kacuva na 300 -350 w .
Битно е да си стоплен дома, да си задоволен од потрошувачката на твојата(секој својата) клима... И најбитно е да не се пукате дали одреден бренд е добар или лош, кажете си искуство никој нема да ви замери, критикувајте ама со факти, причини и докази..
Кога на @kostovdean климата Грее Ломо Еко му грееше со три степени плус како кај тебе сега(можи кај него е до отвор на внатрешни скали, тој самиот кажа дека грее салон од куќа, може така да модулира како што кажав), се отворија невидени дебати критики, па дури и јас се вклучив, тој беше задоволен а другите сите викаа дека не е во ред тоа?! Ете и кај тебе е исто, сега Тошиба чини или нечини?!
Немам ништо против тебе ниту против Тошиба, но страшно ме нервираат одредени безпотребни расправии на темата...
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Bitno e da znaes kako ti raboti klimata i spored toa da ja manipuliras a dali e Toshiba,Mitsu,Daikin,Fujitsu,Gree e nebitno samo da si objektiven za plusovite i minusite na toa sto go prezentiras a ne samo dobrite raboti i posle "BEST BUY" zimi g...v.:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom